jan.durass
26.09.11,07:56
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť objednali sme si firmu na zateplenie a na fasádu. Problém bol už pri štartovacích lištách,jednoducho sme videli že sú to ,,fušeri"
tak sme sa rozhodli odstúpiť od zmluvy. Začali sa ohradzovať tým že pri odstúpení zmluvy si nechajú zálohu ktorá je vo výške 10% zo sumy, majú na to právo ? nezačali s prácami a nemajú od nás podpísaný ani denník prác. Podľa akého zákona smiem odstúpiť od zmluvy ? preštudoval som už toho veľa a mam v tom chaos.
Poraďte .
Vopred ďakujem
tienik
26.09.11,07:17
tak zacal by som nastudovanim zmluvy, to povie najviac.
Nepoznam situaciu komplet, ale kazdopadne uz by som ani slovo s nimi neprehovoril inac ako pisomne.
GabiZ
26.09.11,07:48
Ako bolo spomenuté, všetko záleží od zmluvy, ktorú máte uzatvorenú. Musia tam byť aj podmienky odstúpenia od zmluvy, prípadne iné ustanovenia týkajúce sa nesplnenia podmienok zmluvných partnerov. Podľa § 48 ods. 1 Občianskeho zákonníka od zmluvy môže účastník odstúpiť, ak to ustanovuje zákon, alebo sa na tom účastníci dohodli. Zákon upravuje možnosť odstúpenia od zmluvy ako sankciu, napr. pri omeškaní dlžníka (§ 517 OZ), v niektorých prípadoch vadného plnenia (§ 623 ods. 1), ale aj pri zmluve uzavretej v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok (§ 49 OZ) atď. Odstúpenie od zmluvy je výkon práva opierajúci sa buď o zákon, alebo o zmluvu. Dôvodné odstúpenie od zmluvy nie je porušením zmluvnej povinnosti, ale výkonom práva, ktoré vyplýva zo zákona, alebo zo zmluvy. Ak účastníci zmluvy dohodli zmluvnú pokutu pre prípad odstúpenia od zmluvy, je zmluva v tejto časti neplatná pre rozpor so zákonom.

Ťažko je posúdiť, na čo majú nárok a na čo nie, pretože všetko závisí od podmienok uvedených v zmluve, ktorú ste s nimi podpísali. Treba si poriadne prečítať zmluvu hlavne v tých častiach, čo vyplýva jednej i druhej strane za porušenie zmluvných podmienok.
jan.durass
26.09.11,08:22
10. Zmluvné pokuty
1. V prípade omeškania objednávateľa s platením faktúr v zmluvnom termíne môže zhotoviteľ fakturovať objednávateľovi zmluvnú pokutu vo výške 1,5% z neplatenej sumy za každý deň omeškania
2. Zhotoviteľ je povinný zaplatiť objednávateľovi pokutu za omeškanie ak nedodrží dielčie termíny a termín dokončenia diela vo výške 0,3% za každý deň omeškania
3. V prípade ak objednávateľ po podpise zmluvy požiada o ukončenie prác a zrušenie zmluvy pred ukončením dielčich termínov, tak zhotoviteľ môže, ako pokutu fakturovať 10% z hodnoty projektu vykonávaných prác.

potom je tam že práva a povinnosti sa riadna Obchodným zákonníkom atď ...
ale našiel som aj § 642 občianskeho zákonníka ktorí znie :
(1) Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.

zaujala ma 1, to by znamenalo že by sme mu museli zaplatiť len to chodenie a vybavovanie materiálu či?
GabiZ
26.09.11,08:33
10. Zmluvné pokuty
1. V prípade omeškania objednávateľa s platením faktúr v zmluvnom termíne môže zhotoviteľ fakturovať objednávateľovi zmluvnú pokutu vo výške 1,5% z neplatenej sumy za každý deň omeškania
2. Zhotoviteľ je povinný zaplatiť objednávateľovi pokutu za omeškanie ak nedodrží dielčie termíny a termín dokončenia diela vo výške 0,3% za každý deň omeškania
3. V prípade ak objednávateľ po podpise zmluvy požiada o ukončenie prác a zrušenie zmluvy pred ukončením dielčich termínov, tak zhotoviteľ môže, ako pokutu fakturovať 10% z hodnoty projektu vykonávaných prác.

potom je tam že práva a povinnosti sa riadna Obchodným zákonníkom atď ...
ale našiel som aj § 642 občianskeho zákonníka ktorí znie :
(1) Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.

zaujala ma 1, to by znamenalo že by sme mu museli zaplatiť len to chodenie a vybavovanie materiálu či?

Toto sú tie dve veci, o ktorých som písala predtým. Ide o to, či zhotoviteľ nevykonáva práce tak, ako ste sa dohodli, teda je naplnená podstata napríklad vadného plnenia (§ 623 ods. 1). V tomto prípade si nemôže uplatňovať zmluvnú pokutu, pretože odstúpenie od zmluvy je v tomto prípade výkon práva. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak si zmluvné strany dohodnú zmluvnú pokutu pre prípad odstúpenia od zmluvy, musí byť takáto dohoda neplatná, pretože neviaže zmluvnú pokutu na porušenie zmluvnej povinnosti, ale na výkon práva. Dôvodom neplatnosti je rozpor so zákonom. Podľa § 39 Občianskeho zákonníka, neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom. Ak je teda preukázateľné, že zhotoviteľ nedodržiava podmienky (napríklad nepostupuje podľa projektu, alebo iným spôsobom nie sú poskytnuté práce v takom rozsahu, ako ste sa dohodli), mali by ste ho najskôr požiadať o nápravu (samozrejme písomne - máte to aj v odstavci 2 - náprava v poskytnutej primeranej lehote) a potom (ak nedôjde k náprave) je objednávateľ oprávnený odstúpiť od zmluvy s tým, že zhotoviteľ si môže nárokovať účelne využité náklady ako je to písané v odstavci 1 ale nie zmluvnú pokutu.
jan.durass
26.09.11,08:45
No pozrite ja som absolútny laik v týchto veciach teraz som domotaný ešte viac prosím Vás mohli by ste mi to trocha zjednodušiť alebo vysvetliť tzv. ,,po lopate " ?
jan.durass
26.09.11,08:50
porozumel som tomu takto ... má právo žiadať ten nárok na tu prácu čo už vykonal ale nemôže žiadať tých 10% lebo je to v rozpore zo zákonom ?
GabiZ
26.09.11,08:52
Pokúsim sa.
Zhotoviteľ poskytuje vadné plnenie (nedodržiava dohodnuté podmienky vykonávania prác, píšete niečo o lištách, tak ak boli zle spravené alebo niečo nebolo tak, ako ste mali dohodnuté), vtedy môžete žiadať o nápravu a ak k nej nedôjde, môžete odstúpiť od zmluvy s tým, že zhotoviteľ si môže nárokovať len nevyhnutne vynaložené náklady - to je to odstúpenie od zmluvy na základe výkonu práva podľa občianskeho zákonníka.
O zmluvnú pokutu by sa jednalo vtedy, ak by ste odstúpili od zmluvy pred ukončením diela, teda by ste nedodržali zmluvné podmienky (bez toho, aby ste zhotoviteľa neupozornili, že nedodržiava napríklad po technickej, materiálovej stránke zhotovenie diela), mali by právo na zmluvnú pokutu. Neviem, či je to teraz jasnejšie.
jan.durass
26.09.11,08:53
Prikladám Odstúpenie od zmluvy či môže byť niečo také, chcel by som to zajtra odoslať s doporučením
GabiZ
26.09.11,08:53
porozumel som tomu takto ... má právo žiadať ten nárok na tu prácu čo už vykonal ale nemôže žiadať tých 10% lebo je to v rozpore zo zákonom ?


Áno, pokiaľ poskytuje napríklad vadné plnenie, na ktoré ho však musíte upozorniť a to písomne.
GabiZ
26.09.11,08:58
Prikladám Odstúpenie od zmluvy či môže byť niečo také, chcel by som to zajtra odoslať s doporučením

Upozornil ste ich na tie lišty písomne? Budete potrebovať dôkaz o tom, že nevykonali nápravu na základe vášho (najlepšie písomného) upozornenia. Ak by ste bez toho odstúpili v terajšej podobe od zmluvy, tak by si mohli nárokovať tú zmluvnú pokutu, pretože oni to v prípadnom spore odôvodnia tým, že neboli upozornení na nedostatky, ktoré popisujete.
jan.durass
26.09.11,09:02
no výborne :) pochopil som veľké ĎAKUJEM
a ide o to že na tom diele sa nezačalo ani pracovať štartovacie lišty sú úplne prvá vec na začatí a 1. krát to pokazili tak sme ich to nechali opraviť ale výsledok dopadol rovnako tak im nedáme ďalší pokus mi sme im dali zálohu 10% z celej sumy, ohradil sa že si to nechá ako pokutu za odstúpenie ale vzhľadom na to že nič neurobili nemajú na to nárok, nemajú od nás ani podpísaný denník prác, čiže nemajú nič. Tak len som chcel vedieť čím sa ohradiť a ďakujem teraz to už viem
GabiZ
26.09.11,09:08
no výborne :) pochopil som veľké ĎAKUJEM
a ide o to že na tom diele sa nezačalo ani pracovať štartovacie lišty sú úplne prvá vec na začatí a 1. krát to pokazili tak sme ich to nechali opraviť ale výsledok dopadol rovnako tak im nedáme ďalší pokus mi sme im dali zálohu 10% z celej sumy, ohradil sa že si to nechá ako pokutu za odstúpenie ale vzhľadom na to že nič neurobili nemajú na to nárok, nemajú od nás ani podpísaný denník prác, čiže nemajú nič. Tak len som chcel vedieť čím sa ohradiť a ďakujem teraz to už viem

Aký termín ste mali na započatie prác? Nevyznám sa moc v technických veciach, neviem, čo sú štartovacie lišty, takže neviem, či je to automaticky súčasťou začatia diela. Mali ste niekde stanovený presný popis prác, napríklad výkaz výmer, krycí list rozpočtu alebo niečo podobné? Ide o to, ak by ste chceli uviesť aj omeškanie plnenia (teda započatia prác), či nemôžu namietať, že lišty začali robiť ako prvé a teda došlo k začatiu diela podľa zmluvy. To sú možno drobnosti, ale ak chcete odstúpenie od zmluvy na základe tohto, musíte mať tieto detaily jasné, lebo ak ste im už zálohu 10% z ceny diela dali (a zrejme aj materiál, ktorý v liste spomínate), tak bude na Vás, aby ste si ich vymohli a bolo to na súde priechodné (v prípade, že sa nedohodnete).
jan.durass
26.09.11,09:10
Praveže ide o to že to bolo ústne dohodnuté firmu vlastní otcov kamarát tak sa poznajú ale nie sme spokojný a otec bol tak šikovný že to dal dole ani som to nestihol odfotiť takže mam len svedkov ktorí to počuli a to je asi nič a 1000€ nenajdeme len tak na ceste
Ferdosondo
27.09.11,04:41
Ja len, že "štartovacie lišty" nie sú štartovacie, ale zakladacie.
Osobne to vidím na velký pruser z Tvojej strany. Nevieš ani to ako sa lišty volajú, ale vieš na 100%, že to bolo zle? Myslíš, že Ti to niekto, kto bude o Tvojej námietke rozhodovať uverí? Netvrdím, že nemožeš mať pravdu, ale musíš mať dokaz a ten Tvoj otec úspešne zlikvidoval.
jan.durass
28.09.11,12:21
Tak prepáčte že neviem doslovný názov lebo to v živote nebudem potrebovať ale nabudúce si to naštudujem. V zmluve stálo napísané štartovacie a nie zakladacie. Možno to tu trocha zľudovelo. A už sa to vyriešilo, mali sme dlhé sedenie a nakoniec sme sa dohodli v prospech nás ale aj tak ďakujem za pomoc :)
220870
28.09.11,12:41
Všetko fotiť,fotiť a fotiť a písomne poukazovať na chyby.Žiadať certifikáty od pracovníkov zaškolovacie , výučné listy .Môžete volať bezpečnosť práce ,pracovný úrad.Je x spôsobov ako sa zbaviť babrákov na stavbe.