ldi
26.09.11,17:41
Ahojte...
Má prosím Vás niekdo skusenosti s čalamadov ktorá sa nesterelizuje a dáva do kameninoveho súdku?
Poprosil by som o nejaky recept,skusenosti a či je nutné použiť Borkén.
Ďakujem
lujza.j
26.09.11,15:46
mimotemy normálne neverím že osôbka z Holíča, nemá recept na takúto fajnovosť:) ale Záhoráci to istia ;) mám nejakých v robote a tu ich je tiež určite veľa.
ldi
26.09.11,16:23
Osôbka z Holíča už par rokov nerobila čalamadu (manželka robievala sladku do poharov a ja mam rad pikantnu)
Robieval som dobru ktorú robili rodičia niekedy na vychode ...(kapusta,cibula,paprika,uhorky a fefronky,natlačilo sa to do velkych
poharov a zalialo nalevom s Deka ako na uhorky.Bola vyborná len so to neskušal ešte do sudka a čital som niečo podobne ale žiadny nalev iba Deko,liter octa a Borken)Rozmyšlam nad tym len by som to nerad pokašlal...
lujza.j
26.09.11,18:34
jáj bojíš sa že ked to nebudeš sterilizovať, tak sa pokazí?ak do zajtra sa ti tu nikto nič neprihodí skúsim od mojich záhorákov:) už sme mali debatu o kapuste v súdku:)
ldi
26.09.11,18:45
Rád počkám a vďaka...
lujza.j
26.09.11,18:48
terezamaria
26.09.11,19:04
travina
26.09.11,19:05
Robím občas čalamádu mliečnym kvasením - ako kyslú kapustu, ale skúšala som len v malom pohári. Kapustu, c ibuľu, papriku, uhorku nastrúham, osolím, natlačím do pohára, zatvorím a o 4 - 7 dni kyslú konzumujem.
ldi
27.09.11,06:11
Ďakujem Vám,
dneska večer niečo vyvediem a potom Vám napíšem výsledok..dufam že ma manželka a deti za par týždňov pochvalia.
Zužu
27.09.11,06:16
ja osobne som to nerobila, ale kamarátka to robieva. dá všetku zeleninu ako je mrkva, karfiol, kaleráb, cesnak, cibuľka, patizón mladučký..... všetku zeleninu, ktorú majú radi - zaleje to uhorkovým nálevom a potom už len vyberá na čo má chuť. ona to dokonca len dáva do vedra s vrchnákom a má to dobré.
rodina1
27.09.11,06:39
Ja pridám svoj recept (výborná)

7 kg kapusty
1 kg cibule
7 - 8 ks paprika
4 - 5 ks mrkva
4 - 5 ks petržlen
2 ks veľký zeler
8 ks feferóny
1/2 kg cukru
2 ks nakladač Deko (cez sitko presypať, aby sa nedostali guličky)
7 dcl octu
1 malá lyžička dvojsiričitanu draselného (Burken)

Všetko spolu zmiešame, dáme do pohárov alebo súdka.
trisestri
27.09.11,11:14
ldi
27.09.11,11:35
Jasné......je nadherný...asi urobim uhorkový nálev z Deka ,natlačim do sudka a zalejem a zaťažim ako kapustu.Nechcem použiť chemiu Borkén..
Inuška
28.09.11,12:47
Borken nepotrebuješ. Ja všetko nahádžem do súdka, nalejem na to vychladnutý nálev z Deka a nechám vykvastiť. Veľmi dobrá vec a vydrží až do jari ak sa náhodou nezje skôr :) Zo zeleniny dávam malé cibule, cesnak, karfiol, kaleráb, celer a mrkvu na plátky, feferónky, baranie rohy a tie guľaté papriky /nespomeniem sa ako sa volajú/. Ak ti zostali v záhrade zelené rajčiny aj tie.
viktorviktor
28.09.11,13:07
presne tak netreba robiť z toho vedu, môžeš pridať aj cm zázvoru na liter nálevu, tri cierne korenia, jeden bobkový list
ldi
30.09.11,11:42
Tak som to pred včerom urobil..je to v sudku a uvidime...potom sa pochvalim..ďakujem
kukučka
30.09.11,11:51
Jasné......je nadherný...asi urobim uhorkový nálev z Deka ,natlačim do sudka a zalejem a zaťažim ako kapustu.Nechcem použiť chemiu Borkén..

jáj, ľudia, veď Deko je soľ a chémia! Roky rokúce nepoužívam a nič sa mi nekazí! Stačí použiť 10 Dag soli!
Valcake
30.09.11,11:53
...presne tak to robí aj moja kamka ako Zužu opísala, len používa špeciálne korenie z Maďarska...
kukučka
30.09.11,11:55
zaujímalo by ma zloženie toho korenia či je tam aj niečo iné ako sa bežne používa do kyslých zaváranín. Skús poprosiť ak nevyhodila obal a napíš.
Valcake
30.09.11,12:09
O.K,ale určite, lebo keď som sa jej na to pýtala, tak si na to ani nespomenula ako sa volá to korenie...