PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : "jesenný" rez ovocných stromkovunidat
26.09.11, 16:50
Obral som väčšinu jabloní a hrušku ( Konferencia). Robil som na jar zimný rez, aj v lete.
Ale aj na tej hruške, aj na jabloniach vidím hodne "letorastov", teda nových cca metrových
výhonkov smerujúcich do vnútra koruny, resp. kolmo hore. Neviem, či ich mám obstrihať
ešte teraz, alebo na začiatku jari. Možno som zanedbal niečo v lete, neviem.
Pozerám na Internete, niekde píšu že teraz by sa strihať už nemalo, niekde že áno.
Čo poradíte?

wabi
27.09.11, 04:59
To záleží najmä či predpokladáme dostatočne teplé obdobie - dlhšiu teplú jeseň a sme teda v teplejšej pokalite alebo naopak. Ide o to aby sa rany stihli zhojiť do silnejších mrazov. Keďže ide o otužilejšie druhy teda jadroviny som presvedčený, že strihať sa kľudne môže.
Chcel by som však upozorniť, že čím viac striháte, tým viac rastie a teda strihajte na konárový krúžok a ostatné ohýbajte, takto vám nebude toľko rásť do dreva a úroda bude lepšia...

legolas
27.09.11, 05:59
...ak si robil aj letný rez ako píšeš, tak nejak sa mi to nepozdáva, lebo predpokladám, že si to robil v auguste a teraz je koniec septembra a ty píšeš, že ti narástli metrové nové výhonky.., tak to mi nejako nejde k sebe..., ale budiš, aj tak budem protirečiť wabimu, lebo v takom čase sa už stromy nestrihajú..., ja by som to na tvojom mieste nechal na budúci rok / január, február/ ak budú dostatočne teplé dni...

Které ovocné stromy se na podzim a v zimě stříhají? V období od prosince do března je ideální čas na to, abychom dali svým ovocným stromům a keřům novou vitalitu na jaro a prostříhali je. Vhodným řezem podporujeme či omezujeme bujení a regulujeme tak kvalitu a bohatost plodů či květů. Dnes si povíme, jak na to.

Zahradní kalendář – kdy řezat jednotlivé ovocné stromy?

jádroviny - v období vegetačního klidu (prosinec až březen)
peckoviny – v období vegetace (nejlépe hned po sklizni)
bobuloviny – preferujte zmlazovací řez (od listopadu do března)
ořešák – v období vegetace

Typy řezů - základní

Udržovací řez
Tvarovací řez
Výchovný řez
Zmlazovací řez

Zmlazovací řez Zmlazovací řez se používá a starých a zanedbaných stromů, jeho účelem je dodat stromům novou vitalitu. Ořezávat by se měly větve jakkoliv poškozené, vzájemně se křížící, přehoustlé nebo větve omezující dozrávání plodů.

Výchovný řez Výchovný řez se provádí u mladých stromů 2 až 5 let po výsadbě. Zkracujeme hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví. Všechny ostatní výhony se odstřihují nebo ponechávají bez řezu. Křížící se větve odstraňujeme.

Řez ovocných stromů po výsadbě Řez po výsadbě spočívá v zastřihnutí nejen větví, ale také kořenů. Zastřihují se poškozené kořeny těsně za místem poškození, zdravé kořeny zkracujeme mírně. Řez větví je třeba provést radikálně, jen tak dosáhneme bohatých přírůstků.

Řez ovocných stromů – důležité upozornění!

Vždy řez provádějte nad pupenem, nebo ve větvení.
U řezů nad 1 cm v průměru se musí rány zamazat včelařským voskem, aby strom nenapadla infekce!
Větve řežeme vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30 – 45 °, abychom ho nepoškodili.
Je potřeba pracovat s kvalitními, ostrými pilami a pilkami, které upotřebíme k odstraňování silnějších a pevnějších větví.
Na slabší větve postačí zahradnické nůžky.
K začišťování ran po odřezaných větvích potřebujeme zahradnický nůž, nejlépe takzvanou žabku.
Při práci dbáme na to, aby všechny řezy byly hladké, s čistými neotřepenými okraji.

unidat
27.09.11, 17:01
No, robil som to niekedy v jún-júl .
P.S. Teraz bude cez deň teplo, babie leto,
inak je to v BB.

wabi
28.09.11, 13:07
V tomto prípade nie je žiaden logický argument prečo to robiť napríklad v januáry, kedy navyše je riziko mrazov a tým poškodenie nevyhojenej rany. Som presvedčený že ak sa v tomto jesennom období rez nerobí je to tak hlavne preto, že je dosť inej práce. Zber úrody, obrábanie pôdy a podobne a zavčasu na jar naopak aj tak nie je veľmi čo iné na práci tak sa reže a strihá práve v tomto období skôr s praktických dôvodov než že by to bolo lepšie pre stromy.

unidat
28.09.11, 14:34
O.K., dnes mi jeden expert povedal to isté. Termíny sa kvôli babiemu letu a suchu (BB) posunuli, takže zvyšné jablone ( Idared, Jonatan, Golden delicious) oberiem už v pondelok
a hneď obstrihám letorasty. Až na hlavný konár.

wabi
29.09.11, 05:20
Správne rezať až na konárový krúžok a nenechávať krátke čapíky...
Len teda predsa na každom hlavnom konári je správne nechať jeden silnejší tetorast idúci do boku teda nie kolmo hore a ak ide hore, tak ho ohnúť do vodorovna, pretože takto si na ňom zabezpečíme úrodu na najblišie 2 roky a potom sa odreže celý a medzitým sa nechá podobne zasa iný. Takto dá do každého púúčika trošku energie málo na to aby bol z neho bujný "vlk" ale dostatok na to aby urobil krátky plodonosný obrast. Nielen že na ňom budeme mať pekné jabĺčka ale najmä umožníme bujnému stromu aby namiesto dreva produkoval ovocie inak bude stále silno obrastať a my budeme len strihať a strihať a pestujeme zbytočne drevo a nie ovocie...