melinda123
27.09.11,13:55
Dobrý den!
Vedeli by ste mi pomocť ako na to, ak mam záujem o pozemok, ktorého majitelia zomreli. Jeho dediči sú vnuci a ďalší ďalekí príbuzní ktorý sa ani nepoznajú. Je potrebne to uradne vybavit u notára alebo urobiť dedické konanie a hladať všetkych možných z rodiny, ktorý ani nemali o ten pozemok ani záujem? (Ten pozemok je spravovaný Pozemkovým fondom a už 100 rokov nemá on nik záujem).

V druhom prípade je možné popri vybavovaniu hore uvedeného problému vybavovať stavebné povolenie, lebo patrí to do KN E (mimo obce). Vedeli by ste mi pomocou vašich skúseností poradiť čo ma neobíde a koľko poplatkov to bude stáť?

ďakujem vopred :)
Ajk&
28.09.11,11:25
Majiteľov pozemkov musíš osloviť podľa toho kto je na katastri vedený v registri "C" alebo "E" a s nimi komunikovať najlepšie písomne, aby si mal doklad. Žiadosť o prejednanie dedičstva po zomrelých môže podať hocikto na súde (aj ty) a notárka zistí žijúcich dedičov, predvolá ich a u nej sa do zápisnice vyjadria či dedičstvo odmietajú alebo nadobúdajú. Ty sa to však opäť dozvieš len z katastra nehnuteľností kto je vlastník, keďže účastníkom dedičského konania asi nebudeš: takže to máš na veľmi dlhé lakte.