Matthew DeWrong
02.10.11,11:51
Zdravim, kamarat si kupil kompik bez OS lebo ma doma licencovane aj XPcka aj 7cky. problem vsak je, ze NBook nedokaze Windows nainstalovat, vzdy po zisteni HW konfiguracie vyhodi chybove okno, uvazujem ci nahodou nie je chyba v biose. A ci by som nemal reinstalnut BIOS ktory moze byt funkcny len s linuxom. Neponukne niekto skusenost ?

vdaka
Fero11
02.10.11,09:56
Dolezite je aj to, co v tom chybovom okne je
Vlado40
02.10.11,09:57
Tak napíš postup ako to robíš pri inštalácií napr.WIN7, kde sa inštalácia zastaví.Ak si pri inštalácií vyberieš miesto kam chceš inštalovať OS a vyberieš rozšírené možnosti disku,dáš naformátovať daný oddiel malo by to ísť.Ak má doma už XP aj Win7 s licenciou a sú aktivované ,tak tie už na inom PC neaktivuješ,ale nainštalovať sa to dá.
Matthew DeWrong
02.10.11,10:02
to chybovce okno je modre s bielymi pismenkami.. ako chyba disku.. ak netusite spravim screen, ale nie je v nej nijaky oznam, len chybove znaky..

postup som pisal, nedostanem sa k samotnej instalacii, po vlozeni disku, bootuje atd.. zacne cekovat HW konfiguraciu a ked uz pise ze zacina instalaciu, tak vyhodi spomenutu chybu..
Vlado40
02.10.11,10:05
Pred tým tam nebolo nič nainštalované.Treba skúsiť nabotobať z CD na úpravu diskov a dať HDD do poriadku.
Matthew DeWrong
02.10.11,10:13
ano to som skusal, lenze ako som pisal k moznosti vyberu diskov, formatovaniu atd. sa ani nedostanem, kedze dookola mi chybuje aj XP aj win 7 vo faze este pred dokoncenim hardwareovej konfiguracie.. je mozne to sformatovat inak ?.. zvazujem vyber HDD a zmazat ho cez skrinku, lenze problem bude ak je to BIOSom, ze je to verzia iba na Ubuntu.
Vlado40
02.10.11,10:18
Ak by to bola verzia na MAC ,tak áno,ale to by tam bol MAC OS nainštalovaý.Ja zvyknem HDD sformátovať,pripraviť na inštaláciu programom DiskDirector Suite ,ale sú aj iné.Ako je v biose ten disk prepnutý.Aký je to NTB.Bios zobrazí ten disk správne.
Vlado40
02.10.11,10:23
Matthew DeWrong
02.10.11,10:31
je to asus K53U, predtym tam nebolo nic ine, dokonca som v ubuntu musel vytvorit aj prvotny profil uzivatela.. HDD je v biose zapnuty, viditelny na 2. pozicii boot menu, funguje spravne kedze sa na nom bez problemov spusta ubuntu ked nepotvrdim bootovanie z mechaniky, ktora je samo na 1. mieste boot menu.
Vlado40
02.10.11,10:37
Tak to musí šľapať .Priprav si HDD ,myslím urobiť particie na OS ...na WIN7 stačí 50-65GB ,ak si bežný uživateľ cez boot CD s nejakým programom na správu diskov napr.aj
http://download.cnet.com/GParted-LiveCD/3000-2094_4-10698802.html
Matthew DeWrong
02.10.11,10:39
ako by mi toto malo pomoct, zbezne co som sa docital, program dokaze iba delit particie diskov.. ja mam ale zaujem o vyformatovanie celeho disku.. a neviem ci mi instalacka pojde, kedze ako som pisal nainstalovany mam ubuntu.. a potrebujem mat WIN bud XP alebo 7.
Matthew DeWrong
02.10.11,10:42
particie mam 2, 320GB HDD mam rozdeleny na 120 a 200, avsak problem mam stale ten, ze mi nedokaze nabootovat DVD/CD s Windows. to je cely problem.
Vlado40
02.10.11,10:45
Ja na novej mašinke si najprv dám do poriadku HDD cez boot CD s programom na správu diskov až potom nainštalujem OS.Pri inštalácií napr.Win7 si potom ešte dám ten oddiel kam inštalujem OS opäť sformátovať a vtedy sa nevytvorí pred C ten spúšťací oddiel 100MB ,s ktorým majú niektoré programy s ktorými si potom zálohuješ C ,myslím vytvorenie obrazu celého C na rýchlu obnovu problém.Zruš si celý HDD a opäť vytvor na disku partície a bude to v poriadku.
Vlado40
02.10.11,10:48
particie mam 2, 320GB HDD mam rozdeleny na 120 a 200, avsak problem mam stale ten, ze mi nedokaze nabootovat DVD/CD s Windows. to je cely problem.

Ak sú botovacie CD v poriadku a pri štarte máš ako prvé botovanie z CD ,tak inštalácia by mala pokračovať.Ak máš ako prvé botovanie z HDD a na ňom je problém ,tak preto tá modrá obrazovka.
Matthew DeWrong
02.10.11,10:58
no ved preto potrebujem radu. teoreticky je vsetko OK v praxi ako som pisal mi nedokonci bootovanie a teda nezacne standardne instalaciu ani 7ciek ani XPcok a pri oboch robi tu istu chybu. problem s HDD vyvracia to, ze na nom uplne bez problemov bezi ubuntu. aj tak dakujem za snahu..
Vlado40
02.10.11,11:03
Zruš celý HDD a ešte raz vytvor na ňom partície.
Matthew DeWrong
02.10.11,11:10
ano snazim sa o to, ale neviem ako, pretoze nemam ako zapnut formatovanie.. maximalne ho mozem vytiahnut a na skrinke sformatovat ako externy, ale tomu sa chcem vyhnut, nech mu ho neotvaram. skusim rozbehat MS-DOS a vyformatovat to natvrdo.
Vlado40
02.10.11,11:13
Nič nerozbehuj ,žiadný MS-DOS.Skús to Live CD GParted z odkazu.
Stefan2005
02.10.11,11:53
maurer2
03.10.11,11:21
este drobnost Ako mas nastavene v BIOSe sata mode? IDE alebo AHCI ? skus to zamenit a malo by to slapat ak su v poriadku instalacne cd