panta rei
02.10.11,20:42
Ahojte,nevedela som kde túto tému zaradiť, hádam by mohla byť aj táto:rolleyes:..Kupujem chatu a rada by som vedela na čo si dávať pozor..Mám na mysli veci ohľadom listu vlastníctva atď. Nikdy som niečo takéto neriešila, v tejto oblasti som absolútne out, nemám sa s kým poradiť. Kúpnopredajnú zmluvu budeme spisovať u notára a naozaj neviem čo si všímať, aby neišlo o nejaký podvod. Za všetky dobre mienené rady ďakujem:)
Xanti
02.10.11,18:45
Budete spisovať u notára kúpnu zmluvu alebo už len podpisovať? Lebo sú to dve rozdielne veci.

Čo sa týka chaty, skontroluj na www.katasterportal.sk či nemá ťarchy, o ktorých Ti predávajúci nepovedal. Či predávajúci je ozaj predávajúcim a tak :D
panta rei
02.10.11,18:47
Notár ju celú spíše a my podpíšeme. Jednoducho že ju dá vypracovať notárovi nech sú tam všetky náležitosti. A ďakujem za radu;)
Xanti
02.10.11,18:49
No ak ju notár spíše aj, tak on by mal preveriť všetky skutočnosti, nakoľko je potom za tú zmluvu a prípadný podvod zodpovedný.

Určite ju bude spisovať u notára? Myslím, že to bude riadne drahé. A ako vyplatíš tú chatu? V hotovosti? Prevodom? .. ako ste sa dohodli?
panta rei
02.10.11,18:53
Ale veď to že to ide cez notára je normálne nie? Čo som si preštudovala na internete tak je to bežná vec. Naozaj neviem v takýchto veciach chodiť, možno tliacham fakt mimo. Hovorím iba o tom čo som pogooglila:). A riadne drahé čo znamená?:)
Xanti
02.10.11,18:57
No zvyčajne to funguje asi takto,
- ludia si spravia kúpnu zmluvu ( bud predávajúci alebo kupujúci ) technicky nájdu vzor na nete, alebo obehnú známych a opíšu podla nich, v tom najlepšom prípade jedna alebo druhá strana má právnika, ktorý tú zmluvu napíše.
- potom idú k notárovi alebo na matriku kde pred notárom alebo matrikárkou overia podpisy na zmluve to stojí pár centov
- potom idú na kataster dať zmluvy na vklad.
- medzi tým sa vypláca suma za nehnuteľnosť ale to je na dohode ...

ty v podstate píšeš niečo také,
- notár vypracuje kúpnu zmluvu - kedže notár by v tom prípade musel ručiť za bezchybnosť a správnosť zmluvy, teda musel by dohliadnuť aj na to aby nedošlo k podvodu .. lebo v prípade podvodu by on platil napr. tebe nazad peniaze ... tak musí všetko overiť preveriť, to chce čas a hlavne peniaze .. preto je to oveľa drahšie ako ten prvý prípad....
ale zase v prípade podvodu neprídeš o svoje peniaze...
panta rei
02.10.11,19:03
Jasné chápem. My sme sa ešte len dnes dohodli na kúpe,nemali sme veľa času o bližších info. Pani mi pripadá solídna, ale dnes si nikto nemôže byť nikým istý:/..Išlo mi hlavne o to, že na čo by som si mala dávať pozor, čo si všímať, čo to všetko obnáša. Ale mám v tom vďaka tebe jasnejšie. Ďakujem, hádam všetko dobre dopadne a nebudem onedlho o niekoľko tisíc eur ľahšia:D
Xanti
02.10.11,19:08
Hovorím skontrolovať to na katastry,
dať pozor na to čo je uvedené v zmluve. A dohodnúť vyplatenie penazí. Ak chceš mať istotu tak sa využíva notárska úschova ak platíš v hotovosti. Je to ochrana teba ako kupujúceho ale aj ochrana druhej strany predávajúceho.
panta rei
02.10.11,19:13
Ďakujem
daklen
02.10.11,19:51
Ak budes za chatu platit v hotovosti daj peniaze na vinkulovany ucet do banky a tie sa prevedu na predavajucu az ked budes ty majitelka chaty respek.ak kataster povoli vklad daju ti papier s tym pojdes do banky a na zaklade toho banka uvolni peniaze predavajucej....urcite nedavaj peniaze vopred alebo pri podpise kupnej zmluvy ani na katastry. Na katastry by bolo dobre zaplatit 200 Eur za urychleny vklad . Vinkulovany ucet ta bude stat cca 60EUR mozes sa informovat v hocijakej banke vsetko ti tam vysvetlia je to fakt v pohode ....Notarska uschova je drahá...
U notara by som si nedal vypracovat kupno predajnu zmluvu je to drahe ,ale zas ked na to mas tak preco nie. Neviem ako ste dohodnuty kto bude vypracovavat kupno predajnu zmluvu ak ty a chces usetrit stiahni si vzor na nete alebo ak chces a mas na to eurace tak si ju daj vypracovat radsej pravnikovi. Ak predavajuca daj ju aspon skontrolovat pravnikovi ci je v nej vsetko O.K.
vela stastia pri kupe :-)
daklen
02.10.11,20:04
No zvyčajne to funguje asi takto,
- ludia si spravia kúpnu zmluvu ( bud predávajúci alebo kupujúci ) technicky nájdu vzor na nete, alebo obehnú známych a opíšu podla nich, v tom najlepšom prípade jedna alebo druhá strana má právnika, ktorý tú zmluvu napíše.
- potom idú k notárovi alebo na matriku kde pred notárom alebo matrikárkou overia podpisy na zmluve to stojí pár centov
- potom idú na kataster dať zmluvy na vklad.
- medzi tým sa vypláca suma za nehnuteľnosť ale to je na dohode ...

ty v podstate píšeš niečo také,
- notár vypracuje kúpnu zmluvu - kedže notár by v tom prípade musel ručiť za bezchybnosť a správnosť zmluvy, teda musel by dohliadnuť aj na to aby nedošlo k podvodu .. lebo v prípade podvodu by on platil napr. tebe nazad peniaze ... tak musí všetko overiť preveriť, to chce čas a hlavne peniaze .. preto je to oveľa drahšie ako ten prvý prípad....
ale zase v prípade podvodu neprídeš o svoje peniaze...

Neviem kde zijes par centov to u notara urcite nestoji ale overenie podpisov by mal platit predavajuci cize ty ako kupujuca tam v podstate ani nemusis byt



No tak medzi tym sa veru nevyplaca suma.Suma sa vyplaca az ked kataster povoli vklad.Co ked bude v kupnej zmluve nejaka chyba a kataster vklad zamietne a ona uz vyplati sumu????
Xanti
03.10.11,04:18
Neviem kde zijes Ja na Slovensku ... a ty? par centov to u notara urcite nestoji Tých pár centov bolo myslené obrazne, lebo oproti tomu spísaniu zmluvy u notára je to naozaj pár centov. ale overenie podpisov by mal platit predavajuci cize ty ako kupujuca tam v podstate ani nemusis byt Tak toto je naozaj vec dohody oboch strán, ak sa dohodnú, že idú na polovicu tak tam musí byť...



No tak medzi tym sa veru nevyplaca suma.Suma sa vyplaca az ked kataster povoli vklad. Aha pán múdry, ja ako predávajúca by som určite neriskovala, že kataster povolí vklad a mne ostanú oči pre plač lebo kupujúci mi nevyplatí predajnú cenu a ostane mi len sa doťahovať na súdoch .... Od toho existuje napríklad notárska úschova pán dokonalý ...Co ked bude v kupnej zmluve nejaka chyba a kataster vklad zamietne a ona uz vyplati sumu???? Je to presne to ako si napísal ty predtým .... preferujem notársku úschovu alebo vinkuláciu v banke .... No daklen neviem kde žiješ ty, ale máš naivné predstavy :D
daklen
03.10.11,21:17
No xanti neviem kto z nas ma naivne predstavy ja uz som nejake nehnutelnosti predal aj kupil kedze sa v tomto biznise pohybujem. V podstate si neradil zle ale ked uz niekomu radis tak nerad prosim ta obrazne ,ale daj konkretne cisla tak ako som to spravil ja v predchadzajucom prispevku . O vinkulacii v banke si ani len netusil -a az ked som to nespomenul ja :-D

pri kupe nehnutelnosti ide o to ,ktoru stranu zastupujes ci predavajuceho ,alebo kupujuceho a tomu sa snazis pripravit najlepsie podmienky, kedze sa tu pytala kupujuca snazil som sa jej v kratkosti povedat ako to prebieha, keby ze sa pyta predavajuca moja odpoved by bola trochu ina.

Vec dohody dvoch stran je cela kupa nehnutelnosti.... a spravidla to je tak ze overenie podpisov u notara plati predavajuci a kolky pri vklade na kataster zas kupujuci taktiez aj tu je mozena dohoda ze idu pol na pol

btw. kolko nehnutelnosti si predal respet. kupil????
danushka
03.10.11,22:05
Neviem kde zijes par centov to u notara urcite nestoji ale overenie podpisov by mal platit predavajuci cize ty ako kupujuca tam v podstate ani nemusis byt



No tak medzi tym sa veru nevyplaca suma.Suma sa vyplaca az ked kataster povoli vklad.Co ked bude v kupnej zmluve nejaka chyba a kataster vklad zamietne a ona uz vyplati sumu????

Však Xanti nehovorila o pár centoch za notára, ale o pár centoch za overenie podpisu u matrikára kdyby něco...

A k tomu druhému odstavcu...
Ja si môžem určiť s predávajúcim podmienky KZ od výmyslu sveta.
Napríklad aj také, že zaplatím po povolení a právoplatnom rozhodnutí Správy katastra až, alebo aj môže byť uveené, že celá kúpna suma bola vyplatená pred podpisom KZ...alebo časť pred, časť v deň podpisu a zvyšná časť bude vyplatená po povolení vkladu.
A to už nehovorím o možných ťarchách, ktoré môže vyplácať kupujúci ako riadne časti kúpnej ceny a zmiznú z LV ďaleko neskôr od povolenia vkladu.


Toto mám najradšej, keď sa niekto do hrude bije koľko kúp nehnuteľností ma za sebou a ostatní sú právne neznalí...
Ono tak nejde ani o to, koľko kúp máš za sebou, ale koľko kúpnych zmlúv si už vypracoval.
Snažíš sa daklen radiť precízne, Xanti vyčítaš okrajové a povrchné informácie, ale za urýchený vklad by si dal len 200€, hoci presne taký vklad stojí rovných 265,50 €.
Zámerne tu nehovorím o iných možnostiach lacnejšieho zavkladovania.

Takže milý daklen, nerob tu široké plecia a v rámci diskusie neosočuj ľudí, čo rozumejú veciam. A možno rozumejú viac, než si myslíš.
Xanti radí dobre a neraz dobre poradila v podobných témach:).
Xanti
04.10.11,07:47
No xanti neviem kto z nas ma naivne predstavy ja uz som nejake nehnutelnosti predal aj kupil kedze sa v tomto biznise pohybujem. V podstate si neradil zle Len tak ťa uvediem do obrazu som žena, mám jednu hlavu a netrpím nedostatkom krvi :D
ale ked uz niekomu radis tak nerad prosim ta obrazne ,ale daj konkretne cisla tak ako som to spravil ja v predchadzajucom prispevku . O vinkulacii v banke si ani len netusil Tak toto si len myslíš. Zadávateľa dala veľmi nejasné zadanie, trošku som ju uviedla do obrazu , ak chcela vedieť viac tak sa trebalo opýtať. Tým že spomínala len notára, tak som napísala notársku uschovu. Načo dávať viac informácii než vyžaduje zadávateľ, ktorí má v tom chaos a len postupne spracúva údaje čo dostáva. -a az ked som to nespomenul ja :-D O bez teba by som bola stratená hehe...

pri kupe nehnutelnosti ide o to ,ktoru stranu zastupujes ci predavajuceho ,alebo kupujuceho a tomu sa snazis pripravit najlepsie podmienky, kedze sa tu pytala kupujuca snazil som sa jej v kratkosti povedat ako to prebieha, keby ze sa pyta predavajuca moja odpoved by bola trochu ina. No vieš ja sa snažím upozorniť na riziká ale aby si ludia uvedomili aké riziko má aj tá druhá strana. Ludia ako ty poradia jednej strane jedno, druhej druhé .. a tie si budú stáť za svojím a pôjde do prdele celý obchod lebo nenájdu kompromis. To je rozdiel medzi nami.

Vec dohody dvoch stran je cela kupa nehnutelnosti.... a spravidla to je tak ze overenie podpisov u notara plati predavajuci a kolky pri vklade na kataster zas kupujuci taktiez aj tu je mozena dohoda ze idu pol na pol

btw. kolko nehnutelnosti si predal respet. kupil???? Pred rokom jednu, a nie od majiteľa. A teraz riešim kúpu inej tiež nie od majiteľa, mám trošku väčší rozhľad než si myslíš. A to nehovorím o dalších ľudoch čo som im pomohla s kúpou nehnuteľnosti ....myslím reálnych ludí, nielen tu na porade Tak ako píše Danushka nižšie, tiež nepoužívaš presné čísla. A overenie podpisu stojí fakt pár centov v porovnaní s vypracovaním zmluvy. Ale ak mám byť presná tak som mala asi uviesť euro alebo dva za podpis ... záleží od cenníka notára, a potom to na matrike výjde lacnejšie ....

Ak sa nejedná o nejakú strašne súrnu vec ( napríklad zápis ťarchy zo strany exekútora, ked predávajúci narýchlo zachraňuje čo sa dá ), tak úplne obyčajne stačí normálny vklad do katastra netreba preplácať zrýchlený až taký význam to nemá. Je to však na dohode medzi kupujúcim a predávajúcim.