Paula
29.03.12,21:36
Keď si prejdeš celú tému, nájdeš kopec užitočných informácií :)
Danielam
29.03.12,23:38
... že by pre nás tvorcovia tabuliek v poznámkach vytvorili takúto jednoduchú matematickú úlohu: a+b=c ? vzhľadom na úroveň celých poznámok pripúšťam aj takýto výklad. Ovšem pre mňa má oveľa väčšiu vypovedaciu schopnosť údaj krátkodobých pohľadávok po lehote splatnosti do jedného roka z celkových pohľadávok po lehote splatnosti a ich vzájomné pomery medzi sebou a k celkovým krátkodobým pohľadávkam...
Mne podobne ako Kejke ich súčet nedáva krátkodobé pohľadávky celkom (r.46 Súvahy)...
no ved aj mne o to šlo že pohľadávy po lehote splatnosti, a pohľadávky do lehoty splatnosti 1 rok súčet sa nijako nerovná súčtu r.46 súvahy. napríklad mám pohladavky vo vyške celkom 10 000€ začínam ich triediť nasledovne:
1. kôpka: Všetky ktoré sú po lehote splatnosti 8 000€ - tam mám napr. aj 2 roky nezaplatenú 500€
2. kôpka: Do lehoty splatnosti 2 000€ - čiže ešte nie sú splatné
postupujem nasledovne:
z 1.kôpky beriem pohľ.v hodnote 7500€ (do 1 roka) z 2.kôpky beriem hodnotu 2000€ (do1 roka)-tieto uvádzam do riadku pohľ.zo zostatkovou hodnotou do 1 roka
no ale v globále po splatnosti mám pohľadávky v hodnote 8000€- to uvediem do riadku po lehote splatnosti
prichádzam na súčtový riadok 7500+8000=15500
buď na to idem úplne zle alebo ta tabuľka mala vyzerať trochu inak
Danielam
30.03.12,08:05
Len tak pre zaujímavosť dnes som sa bola spýtať na tie pohľadávky u známej na DU.
Vysvetlenie:
Po lehote splatnosti: sem patria všetky pohľadávky ktoré sú po splatnosti
Pohľ.so zostatkovou hodnotou doby splatnosti do 1 roka: sem patria všetky pohľadavky, ktoré sú splatné do jedného roka (teda aj tie ktoré ešte nie splatné ale vznikli v roku 2011) samozrejme že krátkodobé pohľadávky
A teda je samozrejmé že pohľadávky v tabuľke v členení podľa zostatkovej doby splatnosti nám nedajú rovnaký súčet s r.46 v súvahe
Avšak tabuľka pohľadávky o vekovej štruktúre, tu má byť súčet spolu rovnaký ako r.46 v súvahe.
calawen
30.03.12,08:19
Ja by som tam (so zostatkovou dobou splatnosti) práskla aj nesplatné pohľadávky vystavené v minulých rokoch, ktoré budú splatné do 1 roka od závierky, t. j. do 31.12.2012. V smernici mám určené, že pohľadávky účtujem podľa zostatkovej doby splatnosti. T.j. keď zostáva menej ako rok tak účtujem MD pohľadávky krátkodobé/D pohľadávky dlhodobé... a potom mi to aj sedí...
Danielam
30.03.12,08:46
Ja by som tam (so zostatkovou dobou splatnosti) práskla aj nesplatné pohľadávky vystavené v minulých rokoch, ktoré budú splatné do 1 roka od závierky, t. j. do 31.12.2012. V smernici mám určené, že pohľadávky účtujem podľa zostatkovej doby splatnosti. T.j. keď zostáva menej ako rok tak účtujem MD pohľadávky krátkodobé/D pohľadávky dlhodobé... a potom mi to aj sedí...
ved aby sme sa rozumeli
po splatnosti idú všetky ktoré sú už po akejkolvek splatnosti
do 1 roka idú všetky ktoré sú splatné do roka a aj tie ktoré ešte nie sú splatné ale boli vystavené v roku 2011
otázka na teba...ty preučtovavaš krátkodobé pohľadávky ked nie sú zaplatené do roka na dlhodobé alebo som ťa nepochopila??
Stefan2005
30.03.12,08:53
Len tak pre zaujímavosť dnes som sa bola spýtať na tie pohľadávky u známej na DU....

... je docela smutné, že musíme chodiť pre názory ohľadne vyplňovania poznámok za známymi na DÚ (aj keď s týmto názorom panej z DÚ sa docela stotožňujem) - ak tieto poznámky mali byť prvým krokom k ich elektronickému vyplňovaniu v budúcnosti, tak mala byť zo strany ich tvorcov jednoznačne určená a publikovaná obsahová náplň daných ukazovateľov a ich náväznosti na účtovné výkazy (t.j. ktoré údaje z nich sa bližšie špecifikujú)....

Máme rôzne tempo spracovania výkazov, kým niektorí začali pre 1-2 dňami zisťovať, aké sú nové tlačivá, iní sme už začiatkom marca odovzdávali ich prvé verzie (a preto ich máme také, aké ich máme).... Aj keď som mal na začiatku snahu bližšie sa zaoberať novými poznámkami, s veľkou odozvou som sa nestretol... Snáď vo voľnejšom období sa vrátime k obsahovej náplni tabuliek, a zjednotíme si ich metodiku aspoň medzi sebou...

P.S. tento príspevok nie je kritika na Danielam, aj keď ju citujem (vlastne potvrdila môj skorší príspevok, že tie dva riadky nemusia byť súčtom KdP)
Dáša_
30.03.12,09:11
no, možno by sme sa mali pozrieť aj na účel, pre ktorý sa poznámky vypĺňajú. Podľa mňa, všetky tieto údaje, čo tam sú, má daňový úrad pri kontrole k dispozícii. Ak sú všetky pohyby zaučtované správne, daň je správne vypočítaná, tak potom o čo ide?
Jasne, mohol by DU podľa poznámok vyberať adeptov na kontroly (vedela by som poradiť :D ) Ale keď nie je jasná forma, nedá sa posielať elektronicky, tak to by bola iná robota :cool:
Poznámky by mali slúžiť obchodným partnerom na to, aby napríklad vedeli, s kým majú do činenia pred uzavretím obchodov. Preto sú za poplatok prístupné aj v obchodnom registri. Ďalej by to mala byť správa pre akcionárov.

Preto ja tie poznámky zase až tak neprežívam. Lebo napríklad viem, že mám klienta, ktorý práve kvôli konkurencii tieto poznámky do registra neposiela.
Danielam
30.03.12,09:28
a ja som sa tiež uistila :) ďakujem za spoluprácu :)
calawen
30.03.12,09:47
ved aby sme sa rozumeli
po splatnosti idú všetky ktoré sú už po akejkolvek splatnosti
do 1 roka idú všetky ktoré sú splatné do roka a aj tie ktoré ešte nie sú splatné ale boli vystavené v roku 2011
otázka na teba...ty preučtovavaš krátkodobé pohľadávky ked nie sú zaplatené do roka na dlhodobé alebo som ťa nepochopila??

nie, dlhodobé preúčtovam na krátkodobé ak majú dobu splatnosti do 1 roku.
calawen
30.03.12,09:49
Myslela som to tak, že ak napr. mám dlhodobú pohľadávku z 2009 splatnú v 2012, tak v 2011 ju preúčtujem na krátkodobú...
Iva1
30.03.12,13:50
Potrebovala by som súrne radu. V tabuľke Transformácia účtovného HV na základ dane, kde uvediem Položky upravujúce HV, veď mi to inak nesadne! Či?
A ešte jedna otázka, kam s daňou z úrokov?
Stefan2005
30.03.12,14:07
Potrebovala by som súrne radu. V tabuľke Transformácia účtovného HV na základ dane, kde uvediem Položky upravujúce HV, veď mi to inak nesadne! Či?
A ešte jedna otázka, kam s daňou z úrokov?

1. sú tam také dva riadky - daňovo neuznané náklady a pod ním výnosy nepodliehajúce dani....

2. pretože daň z úrokov nevstupuje v žiadnej fáze do výpočtu základu dane, v transformácii som ju neuvádzal nikde.
sybila3
31.03.12,17:12
niekto tu písal, že sa to dá poslať elektronicky ako príloha ale môže mi poradiť ako? dík
Rozalka
31.03.12,17:29
KEJKA
31.03.12,17:32
niekto tu písal, že sa to dá poslať elektronicky ako príloha ale môže mi poradiť ako? dík
dá sa ako príloha cez EZU.
Chcem tým povedať, že to prejde, nehlási chybu a vypisuje to aj v potvrdenke o podaní.
Takže to považujem za podané.
sybila3
31.03.12,18:07
ale ako cez EZU pozerala som ale nič tam také nevidím.
KEJKA
31.03.12,18:51
ale ako cez EZU pozerala som ale nič tam také nevidím.
pri Suvahe, VZaS, aj DPPO máš možnosť pridať neštrukturované prílohy. tak pridáš. Dokonca aj ked som nepridala, tak mi vysvietilo že som nič nepridala a následne som zvolila potvrdiť, či odoslať,
Najskôr vyplníš výkaz, alebo DPPO, a ked ho potvrdíš, že je kompletný, vysvietia sa ti možnosti. Možno len trochu treba zarolovať dole po obrazovke..
Ejo
01.04.12,06:50
Ak som si zakúpila tlačivo pre poznámky v PÚ, v tých kolonkách, kde nič nevyplňujem, nakoľko s.r.o. nevykonávala žiadnu činnosť a má len ZI, tak vyplňujem všade nuly, alebo nechám nevyplnené?
Ďakujem
Dáša_
01.04.12,07:18
Ak som si zakúpila tlačivo pre poznámky v PÚ, v tých kolonkách, kde nič nevyplňujem, nakoľko s.r.o. nevykonávala žiadnu činnosť a má len ZI, tak vyplňujem všade nuly, alebo nechám nevyplnené?
Ďakujem

nechaj nevyplnené. Len nezabudni, okrem ZI je minimálne pokladňa alebo banka
Ejo
01.04.12,07:44
Áno, to viem. Ďakujem za radu!
zk24
01.04.12,19:44
pri Suvahe, VZaS, aj DPPO máš možnosť pridať neštrukturované prílohy. tak pridáš. Dokonca aj ked som nepridala, tak mi vysvietilo že som nič nepridala a následne som zvolila potvrdiť, či odoslať,
Najskôr vyplníš výkaz, alebo DPPO, a ked ho potvrdíš, že je kompletný, vysvietia sa ti možnosti. Možno len trochu treba zarolovať dole po obrazovke..


to vážne cez EZU dali túto možnosť? a do eDANE a eTAX sa vôbec neuráčili.... :confused:
KEJKA
01.04.12,20:41
veru,
dúfam, že nás so ZEPami nenechajú v štichu aj o rok!!!!!!!!!!!!!
zk24
01.04.12,21:02
takže ste to všetci podávali v tlačenej forme tie Poznámky, ano? Lebo na podatelni na mna kukala ako na debila, a nevedela pochopiť prečo podávam iba poznámky....
a_je_to
01.04.12,21:44
takže ste to všetci podávali v tlačenej forme tie Poznámky, ano? Lebo na podatelni na mna kukala ako na debila, a nevedela pochopiť prečo podávam iba poznámky....

Ja som to podal v pohode, pred tromi hodinami ceZ EZU. Presne podľa toho návodu Kejky, ktorý si citovala v príspevku č. 483.
KEJKA
01.04.12,21:48
no a ja idem zajtra do podateľne - som zvedavá čo mi povedia.
ale vytlačím si akceptáie, tak hádam pochopia. Opečiatkovali ti kopiu poznámok?
zk24
02.04.12,06:03
Ano opečiatkovali. Povedali že stačí priniesť prvu stranu tych poznamok, že ich nemusím tlačiť dvakrat. (prvu stranu tych čo su pre mna ako kopia)

Tak menia stale pravidla na tych podatelniach v BA. Kedysi opečiatkovali kopiu čohokoľvek, potom vymysleli nejake ich "potvrdenky", a ked som nabehla s potvrdenkou tak nechapala čo od nej chcem, že to oni NIKDY tak nemali. Na každom DU to fungovalo inak a teraz ked su všetci na jednom DU, tak maju kazdy svoj system....

ale ano, opečiatkovali mi kopie Poznamok.
Žabinka
02.04.12,06:17
Ja som podala tiež len poznámky na DU, dala som si potvrdiť moju kópiu, nikto nemal žiadne námietky, ani sa nad ničím nepozastavil..
Aljok
02.04.12,06:42
Nakoľko mám ZEP tiež som podávala iba poznámky na podateľni. Potvrdili mi prevzatie na ich Potvrdení o podaní a nikto sa ničomu nečudoval ani nenamietal...
sybila3
02.04.12,08:36
dp, výkaz a súvahu som podala cez ezu, môžem poznámky poslať poštou? už to nechcem komplikovať, a podávam 1x? dík
KEJKA
02.04.12,09:13
dp, výkaz a súvahu som podala cez ezu, môžem poznámky poslať poštou? už to nechcem komplikovať, a podávam 1x? dík

ak si prehliadla možnosť pridať prílohu, tak áno, pošli hoci aj poštou, a 1x stačí
sybila3
02.04.12,09:26
ešte by som mala taký možno banálny dotaz, vždy posielam aj daňové aj iné dokumenty vo veľkej obálke, môžem poslať aj v polovičnej a preložiť napoly alebo nie, dík
zk24
02.04.12,13:18
ešte by som mala taký možno banálny dotaz, vždy posielam aj daňové aj iné dokumenty vo veľkej obálke, môžem poslať aj v polovičnej a preložiť napoly alebo nie, dík

Kym to nebude natrhané na puzzle.... No videla som už všeličo čo ludia odovzdavajú, roznych velkostí... takže myslím že A5 obalka nebude problem...
Azalee
06.07.12,21:30
poznamky sa daju kde v ezu podat? da sa to znova otvorit? dakujem
KEJKA
07.07.12,04:27
pri Suvahe, VZaS, aj DPPO máš možnosť pridať neštrukturované prílohy. tak pridáš. Dokonca aj ked som nepridala, tak mi vysvietilo že som nič nepridala a následne som zvolila potvrdiť, či odoslať,
Najskôr vyplníš výkaz, alebo DPPO, a ked ho potvrdíš, že je kompletný, vysvietia sa ti možnosti. Možno len trochu treba zarolovať dole po obrazovke..


poznamky sa daju kde v ezu podat? da sa to znova otvorit? dakujem
odcitovala som ti odpoved, ktorá sa v rôznych podobách vyskytuje častejšie a aj v iných témach.
na druhú otázku neviem odpovedať - čo chceš znova otvoriť? Výkazy v EZU? Poznámky v prílohe?
Poznámky dáš do pdf a tak to prikladáš.
striebro1
19.07.12,06:36
problem je ten, ze oni na danovom tu prilozenu prilohu ci uz poznamky nevidia...takze posielaju vyzvu a tak ci tak ju musis odniest osobne na danovy urad....ja som to vcera urobila samozrejme aj s potvrdenkou, ze tie poznamky som poslala riadne a vcas....
Žabinka
12.02.13,12:18
Mám takúto otázku. V poznámkach mám dosť tabuliek, pre ktoré UJ nemá náplň. Je potrebné túto informáciu, napr: Tabuľka č. 2

Pre túto tabuľku nemá ÚJ náplň.
udávať pri týchto tabuľkách, alebo nie? Zaberá to totiž zbytočne veľa papiera. Nestačí uvádzať len tie tabuľky, ktoré vypĺňam?
slavuska
12.02.13,12:42
stačí
Economic
12.02.13,12:46
Mám takúto otázku. V poznámkach mám dosť tabuliek, pre ktoré UJ nemá náplň. Je potrebné túto informáciu, napr: Tabuľka č. 2

Pre túto tabuľku nemá ÚJ náplň.
udávať pri týchto tabuľkách, alebo nie? Zaberá to totiž zbytočne veľa papiera. Nestačí uvádzať len tie tabuľky, ktoré vypĺňam?


Stačí tie tabuľky, pre ktoré máš naplnenie.
Mne to OMEGA robí tak, že zaškrtnem, že účtovná jednotka nemá náplň pre túto položku naplnenie a všetko sa mi pekne textovo samé posunie a prázdne tabuľky miznú.
Žabinka
12.02.13,12:48
stačí


Stačí tie tabuľky, pre ktoré máš naplnenie.
Mne to OMEGA robí tak, že zaškrtnem, že účtovná jednotka nemá náplň pre túto položku naplnenie a všetko sa mi pekne textovo samé posunie a prázdne tabuľky miznú.
Ďakujem, tak môžem začať upravovať :).
marosc
14.02.13,09:55
Vypĺňam poznámky k DPPO v Pohode pre pozemkové spoločenstvo. Je tam tabuľka spoločník, akcionár a podiel, % atď. Máte niekto skúsenosti s vypisovaním tejto tabuľky? Myslím, že podrobný výpis všetkých spoločníkov a ich podielov bude zložitý aj vzhľadom na dedičské konania bývalých spoločníkov. Nestačilo by uviesť komentára, že zoznam spoločníkov tvorí príloha, ktorú by spoločenstvo vytvorilo zo svojej agendy?
Uvítam aj skúsenosti s vypisovaním poznámok v Pohode.
srska
14.02.13,09:58
Vypĺňam poznámky k DPPO v Pohode pre pozemkové spoločenstvo. Je tam tabuľka spoločník, akcionár a podiel, % atď. Máte niekto skúsenosti s vypisovaním tejto tabuľky? Myslím, že podrobný výpis všetkých spoločníkov a ich podielov bude zložitý aj vzhľadom na dedičské konania bývalých spoločníkov. Nestačilo by uviesť komentára, že zoznam spoločníkov tvorí príloha, ktorú by spoločenstvo vytvorilo zo svojej agendy?
Uvítam aj skúsenosti s vypisovaním poznámok v Pohode.
podľa mňa stačilo

skúsenosti? šak boli len pred 2 týždňami pridané do pohody prvýkrát:D
majkaaa
14.02.13,10:14
Dobry,
prosim vas ked sa mi syn narodil 26.6.2012 aku vysku danoveho bonusu si mozem uplatnit?
A este ked mam manzelku na plnom invalidnom dochodku a rodicovskom prispevku, nemozem si uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, vsak?
Dakujem
srska
14.02.13,10:18
Dobry,
prosim vas ked sa mi syn narodil 26.6.2012 aku vysku danoveho bonusu si mozem uplatnit?
A este ked mam manzelku na plnom invalidnom dochodku a rodicovskom prispevku, nemozem si uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, vsak?
Dakujemnetrafil si tému - hľadaj v témach - daňový bonus
Majka
04.03.13,12:36
Majka
04.03.13,12:43
to je nekonecny pribeh dubat do tych stvorcekov....
Paula
04.03.13,16:54
Tu sú dobre vyplniteľné poznámky , ktoré pridala Rozalka:

http://www.porada.sk/t177688-p26-poznamky-k-dppo-po-novom.html#post1996955
tictac7
16.03.13,13:07
...aj toto je jedn z dôvodov prečo mám rada Omegu :-)