Kuriér
04.10.11,17:47
Zdravím všetkých,

uvažujem o kúpe RD, ktorý je na väčšom pozemku (21 á). Cca. polovicu pozemku by som si nechal a druhú polovicu by som chcel predať. Kupca by som už mal, ktorý by na tom pozemku chcel postaviť dom/y. Tak by som sa chcel spýtať, že ako postupovať ďalej...? Kam mám ísť a ako to chodí, aby mi rozdelili pozemok na 2 časti a koľko to asi bude stáť. A o koľko % menej by som mal pýtať za ten pozemok oproti takým pozemkom, ktoré majú všetky IS?

Druhá otázka: čo všetko a kde musím vybaviť to, aby som mohol RD zrekonštruovať? Rekonštrukcia sa týka interiéru, strechy a dorobenia jednej izby. (dom má veľkú terasu, takže by som chcel do jednej polovice terasy izbu) A ako je to s vyrúbom stromov? Treba povolenie? Keď áno, tak od koho? Lebo okolo domu sú stromy, ktoré zavadzajú a chcel by som ich odstrániť.

Ďakujem vám za rady.
danushka
04.10.11,15:56
Odpoviem Ti len na prvú časť ...
Keď chceš rozparcelovať pozemok, treba osloviť nejakého geodeta a na základe jeho nového rozparcelovania kataster urobí zápis na LV.
Na otázku koľko stojí pozemok s a bez sietí sa nedá všeobecne odpovedať. Každá lokalita inak stojí, iný dopyt po nej, takže pogoogli na realitných servroch kto čo za koľko núka a od toho sa odraz.
Na cene sa vždy vieš dohodnúť s kupcom.

V KE geodeti berú za rozparcelovanie pozemku cca 250 €, možno aj v Tvojom kraji to bude toľko stáť...
Kuriér
04.10.11,16:13
Aha, takže musím skočiť za geodetom. Dobré vedieť. :)
Ja viem, že pozemky sa predávajú v každej lokalite za inú cenu a viem aj to, že za koľko idú u nás s IS, len to neviem, že o koľko menej mám pýtať za taký pozemok, na ktorom nie sú IS. Napr. tam, kde si chcem kúpiť dom, sa predáva pozemok s IS za cca. 30 €/m2. Takže ja môžem za pozemok bez IS pýtať asi 27 €/m2?
Ďíky za odpoveď.
danushka
04.10.11,16:18
To si si veľmi uľahčil...
Môžeš pýtať...je to však reálna cena?
Dajú sa za ten rozdiel 3€/m2 dotiahnuť IS na pozemok?
Kuriér
04.10.11,16:51
Čo myslíš tým, že som si to veľmi uľahčil?
No ja som to bral tak, že napr. 1200 m2 s IS predá niekto za 30 €/m2, tak dostane 36 000 €. A keď predáva bez IS za 27 €/m2, tak dostane 32 400 €. To je rozdiel 3 600 € a za tú sumu by sa nedalo vyriešiť IS? Ja sa len pýtam, lebo vôbec neviem aká je cena za dotiahnutie IS.
kezeso
06.10.11,13:14
To záleží, ako ďaleko je zdroj sieti, komunikácia a je to veľmi drahé. Za pozemok bez sieti môžeš pýtať odhadom toľko ako polovička so sieťami.
Kuriér
06.10.11,15:13
Odhadom by som povedal, že zdroj je cca. 70m od druhej polovice pozemku. Cesta by sa vybudovala až dozadu k pozemku, ale to až vtedy, ked by tam už stál dom a ja by som bol hotový s rekonštrukcio.
To myslíš vážne, že si môžem pýtať iba polovicu cenu??? To si ma nepotešil.
Kuriér
13.10.11,12:32
Takže odpoveď na otázku: "o koľko menej by som mal pýtať za pozemok bez IS, ako s IS", som už dostal.
Ešte by ma zaujímalo, že za kým mám ísť kvôli rozparcelovaniu pozemku a koľko to asi bude stáť?
A čo všetko musím vybaviť predtým, ako sa pustím do rekonštrukcie domu? Potrebujem projekt? Stavebné povolenie? Alebo ako to funguje?

Dakujem za informácie.
Kuriér
25.10.11,16:19
Nikto mi nevie poradiť? :(
kezeso
26.10.11,08:37
Musíš si dať vypracovať nový geometrický plán, robia ho geodeti /Geodezia BA alebo súkromníci/, stojí to v závislosti od množstva navrhnutých čiar, ale nezruinuje ťa to, potom to dáš vložiť do Katastra /Katastrálny úrad, 66€/, k stavbe samozrejme potrebuješ projekt k územnému a stavebnému konaniu. Vybavíš na stavebnom úrade v mieste bydliska. Projekt domu od 500€ vyššie.
Kuriér
26.10.11,15:54
Díky za odpoveď. Takže rozparcelovanie pozemku je vyriešené. A tie projekty potrebujem aj vtedy, keď budem iba rekonštruovať? A čo potrebuje statik na to, aby mi vedel vypracovať posudok?