ROMBOR
08.10.11,11:35
ahojte

mám probém so zápachom pri horení krbu. Minulý rok v lete sme sa nasťahovali, v obývačke máme krbovú vložku Romotop, obostavanú, s výduchom do miestnosti. Nejaký ten zápach pri prvotnom horení som pripisoval vypalovaniu krbovej vložky. Už v zime však som stále registroval mierny zápach, hlavne ked bol krb poriadne rozpálený - nebolo to cítiť nejak dramaticky, krbiar stále tvrdil, že to sa môže súvisieť s vypalovaním. Podotýkam, že sa nejedná o dymový zápach - je to ťažko identifikovateľný - "kovový" zápach, ako keď sa vypauje nejaký kov, alebo čo ja viem čo - nič príjemné. Tento rok (druhá sezóna krbu) som už 2x kúril, drevo už mám suchšie ako minulý rok takže aj horenie je viditeľne lepšie - a ten zápach je to opäť a intenzívnejší. Smrdí po ňom celé horné poschodie, ako aj prízemnie. Akoby čím lepšie horela vložka, tým ten zápach viac cítiť. Mal som tu aj krbiara, ktorý identifikoval "kovový zápach", že skúsi odmerať prieduch komína, či nie je príliš vysoký a tým pádom sa vložka môže prehrievať ... čo beriem ako blbosť, vložka je regulovateľna - má reguláciu na externom prívode z vonku .. reguláciu na komín však po pravde nemá (čo mi spomenul, že by ju tam mohol dorobiť - nejakú klapku - a možno by sa tým zabránilo prehrievaniu vložy). Iný dodávateľ mi zasa povedal, či nemôže byť napr. komín zanesený, resp. nízky prieduch a ide to von do priestoru ... avšak po roku mi to príde ako málo pravdedpodobné - ako aj to prehrievanie vložky, veď nepoznám nikoho, kto by mal problém s tým, že vložka, v ktorej má horieť drevo by sa prehrievala :-) ... ... každopádne, tento "kovový", prenikavý zápach mi lezie na nervy a rád by som sa poradil, či niekto nemá podobnú skúsenosť - hlavne potrebujem identifikovať problém - či je to vložka zlá, či je niečo s ťahom komína, či to môže byť ešte nedovypalovaná vložka, nečistoty na vložke, atď ... neviem ... budem rád za každú podobnú skúsenosť

Roman
sito
08.10.11,10:04
Nekúr, isto to pomôže. Je to ako upchatý záchod, WC, hajzel. Ak ho nebudeš používať, tiež nebude. Ak má komín ťah, bude ako neupchatý hajzel.

Ak v tom nie je niečo iné? ;)
arizona
08.10.11,10:23
By si sa divil,ale krb.vlozka /aj kachle/ sa da prekurit!
Je vela "expertov",ktori napr. z 5KW KV chcu dosahnut vyhrevnost ako na 14KW .-)))

KV sa moze vypalovat a smrdiet par krat pri prvych zakureniach,takze novotou to asi nebude...

Skusime vylucovaciu metodu:
- Kolko KW ma KV ?
- Aku plochu vykurujes?
- Kolko do nej davas dreva ( myslim jednu,beznu davku)
- Z akeho materialu je vnutro KV ?
- Kolko mas DIN vyvodu KV,dymovodu a kolko komin?
ROMBOR
08.10.11,11:42
ahoj

takze
vlozka je typ ROMOTOP KV 055B (http://www.romotop.sk/kozubove-vlozky-design/kv-055b-dizajnova-krbova-vlozka-s-vysuvnymi-dvierkami-cpv), dvierka sa vysuvaju dohora, vykon tejto vlozky je od 4 - 16 kW, je tam regulacia privodu externeho vzduchu, ak je naplno otvorena, vyssi vykon a naopak ... plochu, ktoru vykurujem - ak beriem celkovo obyvacka, kuchyna a povedzme chodba, otvoreny priestor, tak je to cca 50m2 (cele prizemie je cca 75m2), material vlozky - je to ocelova plus samot, co sa tyka vyvodov - tak mam dva vyvody spredu a zboku (oba su hore), nasavaci je treti (zdola), posielam foto (ak sa mi ho podari pripojit) ... priemer dymovodu a kominu je tusim 200mm, co sa tyka kurenia, tak v krbe mam vzdy max 3-4 polena a urcite nedavam hrubsie, radsej tensie - nepride mi to, ze by som plnil krbovu vlozku "po okraj" ako niektori ... skor myslim, ze davam menej, ako viac ... takze tolko zatial pre upresnenie ...
ROMBOR
08.10.11,11:43
posielam foto ...
220870
08.10.11,14:35
Ešte môže byť poškodená (puknutá krbová vložka ,alebo nízky komín,možno nejaké netesnosti alebo zle zmontovanýé napojenie vložka komín.
ROMBOR
08.10.11,16:13
puknutie krbovej vlozky je jedym problemom pri KV ? ... len chcem oddelit pokial az mozu byt problemy sposobene KV a odkial instalaciou, napojenim, atd ... takze, ak by bola zla KV, tak je to puknutie ? .. alebo moze byt na vlozke este nieco chybne, co by sposobovalo moj problem ? ...
220870
08.10.11,16:54
Zlé napojenie na dymovod.Veľmi častá chyba býva to že oceľová rúra ktorá ide z krbovej vložky sa napája sa do komína (kameninová vložka komína) tak že spoj sa pritri maltou.Toto sa nesmie robiť.kamaninové vložky potom praskajú a dechtujú.
ROMBOR
09.10.11,06:09
ahojte

posielam este zopar fotiek criev .. mozno nieco zaujme a priblizi ten problem ...
r
TomasHC
09.10.11,06:34
Ja som dnes zahájil krbovú sezónu :) Tiež to smrdí, lebo sa vypaľuje prach čo je vnútri obstavby na vložke a dymovodoch. Po pár zakúreniach ale dosť slabne...
ROMBOR
09.10.11,07:00
prve zakurenie vobec ? ... alebo uz ste minuly rok kurili ... osobne si tiez myslim, ze problem skor ako v KV bude v zaneseni KV a obstavby a odflaknuti pripojovacich bodov dymovodu .. vid fotky ...
katalóg
09.10.11,07:07
Bývate v novom dome, alebo po niekom?
buchač
09.10.11,07:27
Ja som dnes zahájil krbovú sezónu :) Tiež to smrdí, lebo sa vypaľuje prach čo je vnútri obstavby na vložke a dymovodoch. Po pár zakúreniach ale dosť slabne...

...prispejem mojou , síce laickou , skúsenosťou ...

Chalupu som kúpil pred dvoma rokmi , dve zimy som zatiaľ len kúril v kachliach ...

Tá prvá bola statočne " smradľavá " , nakoľko pred kúpou chalupa bola cca 2 roky len občasne vetraná jednou susedkou ( objektívne príčiny bývalého majiteľa ...) ...o zakúrení ani nevravím ...

Teraz je to už v pohodičke ...kachle ťahajú jedna radosť ...
ROMBOR
09.10.11,08:53
minuly rok sme sa nastahovali - je to novostavba ... tento rok je uz druha "zimna" sezona ...
katalóg
09.10.11,19:23
minuly rok sme sa nastahovali - je to novostavba ... tento rok je uz druha "zimna" sezona ...
Ak je to odpoveď na moju otázku, tak som to medzitým zistila z fotografie.
Poznám totiž prípad, že nový majiteľ našiel v komíne po predchádzajúcom majiteľovi odložené cennosti. Nehnuteľnosť nebola ani predtým roky využívaná celá. Tak že len tak na okraj, že aj to sa stáva.
marcel109
09.10.11,19:41
Súhlasím s "TomasHC" podobné hlúposti ako prekúrenie vložky nepočúvajte. Ten zápach máte z toho, že na vložke v obmurovke je prach, ktorý teplotou zahára a smrdí to potom......taktiež na rozvodoch býva prach a všetko je to nepríjemné potom. Najlepšie je teplovodnú vložku z kvalitného žiarupevného plechu a bez prieduch. Ohrieva tak výmenník nielen od ohniska. Takáto vložka nepráši a nesmrdí.

Taktiež nešťastné riešenie je že vložka má dvierka s vysúvaním do hora, pretože do takejto vložky sa asi ani nedá priložiť bez toho aby nezadymila ;-)
arizona
09.10.11,20:14
Padlo tu viacero tipov,ale myslim, ze ani jeden nevysvetluje ten kovovy zapach.

Hoci si uz druhy den v hlave "akoby rontgenom presvecujem" rozne obstavby,spoje,napojenia, ci poskodene KV,ani mna nic nenapada...
To na co som mala podozrenie, si vylucil.

- Skus si zavolat nejakeho krbara ,aby ti urobil nejaku obhladku a povedal nazor.
/nie toho, co ti staval krb/

-Alebo reklamuj KV.
Predajca ti posle technika od vyrobcu, ktory mozno bude vediet vysvetlit,kde moze byt chyba.Romotop ma sikovnych ludi
- Ak vyluci chybu aj on,mozno ine nezostava,ako burat obstavbu...


Kto ti robil obstavbu a osadzal krb? Nejaky skuseny ,certifikovany krbar,alebo nejaky domaci kutil?
Nemas nahodou viac fotiek z vnutra? Aj napojenia AL hadic do prieduchov?
ROMBOR
10.10.11,06:31
ahojte

tak posielam este zopar dalsich fotiek, pre nazornost ... z cechu kachliarov sa mi ozvali (za to im dakujem), ze ten zapach moze byt z viacerych veci, napriklad som zbadal kusok mineralnej vlny pri napojenie (neviem, ci to moze byt dovodom), plus horny maly vyduch je nad prekladom, su tam nejake kable, ktore napajaju osvetlenie krbu, osvetlenie vsak svieti, takze ak by tam bol problem, tak by to prehorelo a hlavny "zapach" ide z hlavneho prieduchu - myslim, ze skor ako problem v prasknutej KV (co mi potvrdili viaceri, ze s Romotopom taketo problemy nebyvaju), je v obostavbe - prach/spina na KV, pripadne detaily ako ta mineralna vlna ... plus ine ... neviem, posielam foto ... skusil som prezriet aj KV z vnutra, ale ziadnu prasklinu som nevidel ... ten zapach bol v podstate este aj minuly rok, ale nebol taky "brutalny" ako tento rok, takze moze to byt necistotami, alebo nedoslednym vykonanim obmurovka ...
r
ROMBOR
10.10.11,06:32
a este jedna vec - prieduchy/resp.rozvody do hodneho poschodia v dome nemam, takze vsetko ide z prieduchov na krbe ...
220870
10.10.11,09:44
Povysávajte vložku ,povymetajte komín.Napojenia vyzerajú byť v poriadku.maltu ktorá je na popadaná va komínových rúrach očistite .Skontrolujte či doliehajú dvierka na krbe či nie sú upchaté prisávacie otvory na vzduch.Ak máte komínovú klapku či nieje privretá.
ROMBOR
10.10.11,10:58
kominovu klapku nemam, regulujem len privod externeho vzduchu z vonku, ostatne vycistim a uvidim ... dvierka by mali byt v poriadku, ten zapach vychadza predpokladam z vnutra obstavania cez vyduch do miestnosti, takze urcite ten bordel precistim ... krbiar mi este odporucil "vhodne kurit", maximalne 4,5 kg dreva na jedno zakurenie ... no, ja mam vnutri pri horeni maximalne 3-4 polienka (ak zratam, tak jeden 5 kg kosik na cely vecer), takze neviem ci su na mieste debaty s nim ohladne "prekurenia" KV
R_R
10.10.11,15:49
Tiež si myslím, že ten bordel z izolačných dosák na KV, by tam nemal byť. Ešte sa mi nepozdáva to utesnenie dymovodu do sopúcha. To by si mal poriadne utesniť a pretmeliť. Pretmeliť treba všetky spoje dymovodu. A ešte, ten stekanec zo sopúcha niečo vraví. Neviem , máš na komíne striešku alebo hlavicu?
Lebo podla toho stekanca to vyzerá že ti tečie kondenz ( alebo dažďová voda) z komína cez sopúch do priestoru nad KV a potom to tam obsmŕda. Ja som teraz dobudoval krb a smrdelo to iba pri prvom zakúrení - to sa KV vypalovala. Teraz už nič necítiť, iba ked trocha dymu vojde pri prikladaní. Aj to keď nevydržím a priložím skôr ako všetko vyhorí.
R_R
10.10.11,15:54
A ešte jedna vec. Tá sklená vata nad sopúchom vie tiež horieť - ale len prach, ktorý sa do nej dostane. Pri teplovzdušnom prúdení je to možné. Mal by si ju prekryť superizolom.
ROMBOR
10.10.11,16:39
tu vatu musim nejak preizolovat, plus aj pretmelit to utesnenie dymovodu do spucha - ten stekanec je tam este z minuleho roka, na komine vsak mam striesku, tak neviem, mozno nieco malo malo stieklo z kondenzu, ale to len na zaciatku ... kazdopadne dakujem za rady, dnes som trochu "povysaval" a poodstranoval spinu/maltu z dymovodu, uvidim ...
ROMBOR
10.10.11,16:48
este pripajam vyhotovenie externeho privodu vzduchu ... uz nech je to kompletne
arizona
10.10.11,17:35
Ufff! Ta AL harmonika sa ti dotyka krbovej vlozky????

V prispevku c. 17 som preto pytala foto napojenia AL hadic,lebo som rozmyslala, ci sa nahodou ta hadica nemoze dotykat horucej KV a tym sposobovat ten zapach...
220870
11.10.11,04:35
Napojenia spoúcha a dymovodu sa NESMÚ TMELIŤ.Na utesnenie sa používa kúsok lana z nehorľavých materiálov,je to vidieť na obrázku.
220870
11.10.11,04:37
Hliník nepáchne.
220870
11.10.11,04:38
Ufff! Ta AL harmonika sa ti dotyka krbovej vlozky????

V prispevku c. 17 som preto pytala foto napojenia AL hadic,lebo som rozmyslala, ci sa nahodou ta hadica nemoze dotykat horucej KV a tym sposobovat ten zapach...
Hliník nepáchne.Ale to napojenie sa mi tiež moc nepáči.
R_R
11.10.11,07:10
Neurobí sa zle, ked sopúch a dymovod utesní šnúrou a nakoniec pretmelí. Ved na tých tmeloch je to aj nakreslené,kde sa môžu použiť. I ked mne to na spojoch rúr popraskalo. Ked som ich dával do seba, dal som na užšiu stranu tmel a ten čo zvýšil som poroztieral dookola. No a ten popraskal.
R_R
11.10.11,07:14
Trocha sa mi nepáči tá korózia na KV. Môže to byť vlhkosťou v novostavbe. Potom z nej -korózie ide ten pach kovu. Skús si dať nejake železo do kyseliny citronovej a zacítiš oxid zeleza.
220870
11.10.11,08:36
To čo kreslia výrobcovia tmelu na t,el nieje podstatné.tie tmely nie sú večne pružné.pôsobením tepla a sadzí stvrdnú.Potom sú schopné roztrhnúť komínovú vložku.
220870
13.10.11,05:40
mepeter
06.04.14,19:18
Ahoj Roman, prosim Ta napis mi výsledok z tvojej problematiky, dakujem peter
jankoo1
14.12.14,20:31
samozrejme že hliník páchne.hlavne pri horení
jankoo1
14.12.14,20:34
a ešte k tej KV ROMOTOP KV 055B nezdá sa mi že by to vedelo dlhodobo dávať 16 KW. prosím komentáre
stanislav.sust@gmail.com
31.05.17,19:05
Dobry den, prosim Vas ako ste dopadli ?
Ja mam tiez taky stiplavy zapach, krb bol prerabany z otvoreneho na krb z vlozkou. Mam prave podozrenie ze je boli vo vnutri pouzite nevhodne materialy - tiez tam mam taku sklennu vatu potiahnutu hlinikom ci take nieco, zevraj sa to vcase ked mi ho orerabali (2008) pouzivalo ... ale teraz mi jeden krbar tvrdil ze vypary z toho su rakovinotvorne .. ale smrdi to najma ked sa dobre rozhori krb - suvisi teda smrad z narastajucou teplotou (rastie stiplavy zapach)
dakujem (stanislav.sust@gmail.com )
arizona
01.06.17,03:57
To kde mas tu sklennu vatu?Nemas nejake foto?
vratot
16.09.17,21:49
Kto nezažil ten zápach akoby sa pálil olej s kovovými šponami neuveri. Na riešenie ktoré u mňa zafungovalo ma naviedla tato diskusia, krb som demontoval, očistil karáčom až po kov a dočistil handrou namočenou v acetóne (vonkajsi plašt dookola). Namaloval som krb farbou na krby a farbu vypalil podľa návodu. Vypalovanie ak je to možne odporucam urobit vonku mimo domu poprípade na horný prieduch obostavanej vlozky namontoval nutenu ventiláciu a vyviesť hadicou von.
brabro
10.10.17,13:32
Máme krbovú pec s dymovodom priemeru 150 mm, komín má vnútorný priemer 160 mm, výšku komína 7 m (nad pecou), prívod čerstvého vzduchu priemer 120 mm privedený z (vetraného) suterénu. Nepríjemný zápach pri horení v peci sme mali vždy pri veternom počasí. Zo stavebnej fyziky si pamätám, že za normálnych okolností má ťah komína spôsobiť taký podtlak, aby všetkými netesnosťami na peci bol vzduch nasávaný dovnútra pece. Zápach nás presvedčil o tom, že z nejakého dôvodu je v peci (alebo aspoň v jej spodnej časti) pretlak. Po úplnom odpojení samostatného prívodu vzduchu zo suterénu nemáme so zápachom pece problém. Je zrejmé, že prísun vzduchu do pece by mal byť proporcionálny ťahu komína a v žiadnom prípade nesmie do pece vzduch tlačiť, ako sa nám to zrejme stávalo pri veternom počasí.
buchač
10.10.17,14:00
Máme krbovú pec s dymovodom priemeru 150 mm, komín má vnútorný priemer 160 mm, výšku komína 7 m (nad pecou), prívod čerstvého vzduchu priemer 120 mm privedený z (vetraného) suterénu. Nepríjemný zápach pri horení v peci sme mali vždy pri veternom počasí. Zo stavebnej fyziky si pamätám, že za normálnych okolností má ťah komína spôsobiť taký podtlak, aby všetkými netesnosťami na peci bol vzduch nasávaný dovnútra pece. Zápach nás presvedčil o tom, že z nejakého dôvodu je v peci (alebo aspoň v jej spodnej časti) pretlak. Po úplnom odpojení samostatného prívodu vzduchu zo suterénu nemáme so zápachom pece problém. Je zrejmé, že prísun vzduchu do pece by mal byť proporcionálny ťahu komína a v žiadnom prípade nesmie do pece vzduch tlačiť, ako sa nám to zrejme stávalo pri veternom počasí.
Ono stačilo preštudovať "Všeobecný návod k obsluhe"...a ani fyziku by si nepotreboval.
Predsa krbové kachle majú primárny a sekundárny prívod vzduchu. Ten terciálny je nastavený od výrobcu stabilne.
Pri veternejšom počasí komín ťahá, len tak hučí.

...a ozaj, mám už pár rokov krbovku Treviso.
Nepríjemný zápach je iba pri nekvalitnejšom dreve...ale to sa stáva málokedy.