Wayfarerzv
10.10.11,20:34
Dobrý deň, plánujem energeticky pasívny dom tak o 2-3r . Uvažujem o stavebnom materiáli na obvodové murivo.
Dom bude mat proporcie cca 9,5x10,5 s pivnicou a poschodie bude riešené ako zvýšené podkrovie
Vela som toho počítal o porotherme, ytongu a podobne ale ani jedna možnosť sa mi nepozdáva ako vhodná.
Vyšlo mi že je ideálne použiť tenké múry a hrubú izoláciu

Najviac sa mi pozdávajú montované betónové bloky ,celé steny ktoré sú vopred pripravené na mieru (18cm Liapor - keramicky beton) +30-40cm šedého polystyrenu (EPS por sh+)
no je málo takýchto domov a nemožem sa dopátrat k praktickým skúsenostiam.

Čisto teoreticky mi to vychádza ako najideálnejšia možnosť - bloky sú spájané betónom +izolácia totálne eliminuje tepelné mosty, rýchla stavba aj ked drahšia vďaka tomu ze to nemozem robit svojpomocne.. bývam v paneláku no vyrastal som na dedine takže poznám obidva aspekty ale nikdy som to nevidel v kope.. dom a panelak v jednom :)


1.ktoré firmy na slovensku to robia?
2.orientačné parametre keramickeho betonu? lambda a podobne..
3.cena cca
4.skusenosti
5.nevýhody
6. neaké dobré odkazy kde mozem cerpat dalšie overené informácie :)

vďaka za odpovede
tictac7
10.10.11,18:43
...nooo, neviem, kamoška má kanceláriu v jednom pasívnom dome....a ten dopadol tak, že je úplne pasívny, teda v zime zima a v lete nenormálne teplo. Už aj okná majú otváracie, aj klímu, aj kúrenie.... Neviem, možno vývoj odvtedy už postúpil - tento bol postavený cca 8 rokov dozadu....a vôbec netuším z akých materiálov...
marleau
11.10.11,04:26
...nooo, neviem, kamoška má kanceláriu v jednom pasívnom dome....a ten dopadol tak, že je úplne pasívny, teda v zime zima a v lete nenormálne teplo. Už aj okná majú otváracie, aj klímu, aj kúrenie.... Neviem, možno vývoj odvtedy už postúpil - tento bol postavený cca 8 rokov dozadu....a vôbec netuším z akých materiálov...

Tak to musel byť nie energeticky pasívny ale energeticky prehnane aktívny dom.Skor výrobca bol technologicky pasívny,ak takú stavbu označil EPD.
220870
11.10.11,04:45
Staval som pasívny z Ytongu a poznám aj jeden z DT čiek.Nikdy by som to nerobil z betonu.Nevidím v tom žiadnu výhodu jedine je to odolnejšie voči zemetraseniu.Nemám čas hľadať teraz odkazy ale viem, že domy z betonu "odlievajú" montážne skupiny ktoré má fa DOKA.Nájdete ich na nete .Skúste si tam nájsť tel na nejakého obchodného zástupcu možno vám bude vedieť poradiť firmu.
marleau
11.10.11,05:09
Neviem,či je výhodné uvažovať nad energeticky pasívnym domom a zároveň použiť materiál s vysokým súčiniteľom tepelnej vodivosti.Viem,že technológie pokročili o hodný kus,možno sa mýlim,ale aj tak je to vždy na úkor niečoho iného,napr. celkovej hrúbky stien,možno ceny...
ciners
11.10.11,05:59
Dom z materialu s takou tepelnou kapacitou mi pride taky nepruzny. Osobne nemam moc rad akumulaciu tepla v stenach, ale to je uz vec nazoru. Skor by som isiel do dreva.
marleau
11.10.11,06:13
Dom z materialu s takou tepelnou kapacitou mi pride taky nepruzny. Osobne nemam moc rad akumulaciu tepla v stenach, ale to je uz vec nazoru. Skor by som isiel do dreva.

S tou akumuláciou ani ja nesúhlasím.Tak,ako sa akumuluje teplo,tak aj zima.
Wayfarerzv
11.10.11,15:36
o drevostavbu nestojim, z toho planujem postavit nezateplenu letnu ubytovnu, ale na vlastny dom urcite nieco pevnejsie, kontaktoval som dumjednimtahem v cesku ale ty na slovensku nerobia , takze len najst niekoho na sk ,velmi sa mi to pozdava, nieje to obycajny beton, je to keramicky beton ktory je lahsi ako tehla (cca 1400kg/m3) paci sa mi rychlost stavby, prakticky hruba stavba je postavena do tyzdna !

-beton sice ma vysoku tepelnu vodivost, ale to sa doladi izolaciou, pri výpočtoch mi vychádza tepelný odpor steny (18cm beton+40cm EPS) 20,33m2/kW co je extremne dobra hodnota
v dome su planovane najnovsie technologie -podlahove kurenie a ohrev TV pomocou tepelneho cerpadla + slnecne kolektory + nudzovy pripojitelny maly bojler


cenovo je to trocha drahsie ale to som ochotny oželieť, rozpočet planujem do cca 50 000eur
mendo933
11.10.11,16:54
S tymi vsetkymi technologiami a este aj s firmou mozno len za robotu tych 50 tis. € . Ked PD, tak naco podlahovka, naco kolektory kombinovat s tepelnym cerpadlom? Dalej treba rekuperaciu, to su dalsie peniaze. Pri dome z betonu je aj zakladanie drahsie, alebo sa musi pod zakladovu dosku dat celoplosne XPS alebo zalozit na penoskle a to su dalsie peniaze naviac
Wayfarerzv
11.10.11,18:21
ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca
220870
11.10.11,19:11
Dá sa to.XPS je dostatočne nosný materiál pod dom.Takéto domy sa zakladajú na základovú platňu.
mendo933
12.10.11,04:32
ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca
Ked je aj podpivnicenie to meni uplne situaciu. Zalozit by sa dalo aj na XPS , len by to nemalo ziadany efekt. Tam to treba riesit uplne inak. Neviem ako dlho sa venujes problamatike PD, podla tvojho zadania asi dlho nie. Odporucam ti vela okolo toho studovat, je aj vela stranok svojpomocnych stavebnikov, ktory si taketo domy stavaju. Stadial sa da tiez vela info ziskat
calimero1
12.10.11,20:35
ako mozem postavit podpivniceny dom na xps? podlaha pivnice bude beton 5cm-izolacia asi pvc folia-15cm platna ,steny budu uz z betonovych dielcov a obohnane izolaciou a xps po sokel, strop pivnice bude betonovy panelovy strop -izolacia pod podlahy - podlahove kurenie- plavajuca

Chlapče, tebe sa to pekne predraží. Na čo podlahovku do pasívneho domu?
Wayfarerzv
13.10.11,04:52
tak som vo faze vývoja a projektovania :) nechavam si dost casu na prestudovanie vsetkeho, podlahove kurenie z toho dovodu ze pri podlahovom kurenie staci nizsia teplota ako pri radiatoroch = mensie naklady neskor , samotny dom bude fajn drahy..ale potom budu rocne naklady na kurenie a ohrev vody minimalne, ak by som casom pridal kolektory na juznu stranu strechy tak dom by bol schopny v lete na seba zarabat a bol by bez nakladov ak neratam privod vody

chcel by som nieco v tomto style :: http://www.pasivnydom.net/pasivny_dom.html

on to ma z betonovych tvarnic, ja chcem betonove bloky, a pivnicu, inac s ostatnym skoro uplne suhlasim

este neake zaujimave videa o betonovych domoch::
http://www.youtube.com/watch?v=2DYEkxyy7S4&feature=related -od projektu po dom
http://www.youtube.com/watch?v=ngYkmzIn6IY - stavba domu zrychlene
calimero1
13.10.11,06:52
Pasívny dom má mernú potrebu tepla do 15 kWh/m2. Tam je podlahové kúrenie zbytočné vyhodenie peňazí. Odporúčam si najprv problematiku EPD naštudovať.
tienik
13.10.11,07:43
No neviem, podla mna naklady na kurenie zavisia od tepelnych strat, nie od druhu vykurovania. Druha vec, naco je podlahovka v PD? Podla mna je to skor nevyhoda, nakolko potom je vsade vacsinou dlazba a pri tak malom tepelnom vykone bude tepelny spad dlazba - vzduch strasne maly a dlazba sa bude javit studena.
Mat dom uplne bez spotreby vsetkeho okrem vody je znacna utopia - napriklad taka elektrika sa doma dost tazko riesi (za rozumne peniaze).
Tak isto solarny ohrev vody, teoria sice pekna, ale aby to cenovo vyslo musi si ho clovek urobit sam - inac sa to nezaplati.
Podla mna cesta vedie smerom najdenia rozumneho kompromisu medzi investiciou a prevadzkovymi nakladmi. Lebo smaha robit PD systemom "nech to stoji co to stoji" moze byt tiez hodne drahsia ako by boli naklady na prevadzku ineho domu za cely zivot.
Treba vela studovat a hlavne pocitat - to ukaze cestu.
petermikuláš
13.10.11,07:54
[QUOTE=Wayfarerzv;1868398]o drevostavbu nestojim, z toho planujem postavit nezateplenu letnu ubytovnu, ale na vlastny dom urcite nieco pevnejsie

...no a to mi chcete povedať, že napr. taký zrub z plnej guľatiny je málo pevný?...ale keď chcete len betón, tak betón....
Frukotka
13.10.11,13:49
este je tu jedna moznost - tvarovky z EPS, ktore s betonom tvoria neoddelitelnu dvojicu :)

poznam jednu firmu: www.meccato.sk (http://www.meccato.sk) - system je zo SR a postavenych je uz asi 10 domov...

tvarovky su rovnako ako na steny, priecky a strop, tak aj na zaklady domu.
Wayfarerzv
13.10.11,16:22
ano,ale tam sa tusim leje obyc beton, ja mam zaujem o keramicky beton vdaka lepsim tepelnoizolacnym vlastnostiam aj hmotnosti.

studovat studujem, http://www.iepd.sk/pasivny-dom/technicke-zariadenia.html

myslim ze zaklad epd je dobre utesneny dom s perfektnou izolaciou s co najmensimi stratami tepla,
centralna rekuperacia sa stara o vymenu vzduchu so zachovanim teploty vnutorneho vzduchu
ako vykurovanie a ohrev vody sa mi javi rozumne pouzit tepelne cerpadlo, ktore vytvara teplu vodu a tu pouzit na vykurovanie..
vykurovanie radiatormi je menej efektivne lebo najprv musi vyhriat vzduch az potom predmety,steny,a podlahu.. teplo stupa hore, a pocit tepla v miestnosti sa podla mna da najlepsie dosiahnut teplou podlahou, preto som myslel podlahove kurenie, ale necham si kludne doplnit vedomosti konkretnymi lepsimi navrhmi
Wayfarerzv
13.10.11,18:00
takze moja zhrnuta teoria.. myslim ze pod podlahu pivnice netreba davat na xps, pivnica moze byt chladnejsia, bude izolovana od obyvanej casti domu a bude sluzit skor ako sklad,kotolna,práčovňa ..

http://img64.imageshack.us/img64/1415/domecprierezstavby.jpg
Wayfarerzv
13.10.11,18:06
a moja predstava o dome, mam slabu grafiku tak mi to nerenderuje okna a zabradlie, program architecte 3D 2011, velmi dobre sa v tom pracuje, velkost okien si moc nevsimajte..daval som standardne rozmery starych komunistickych okien lebo ine som nemal po ruke

http://img651.imageshack.us/img651/3599/celny.jpg

http://img64.imageshack.us/img64/6089/3dprojekt.jpg

pohlad zozadu ,tie stresne okna tam nebudu :) tbudu iba nad spalnou a kupelnou
http://img849.imageshack.us/img849/7567/zadny.jpg
calimero1
13.10.11,21:25
Nič v zlom, ale to čo tu predvádzaš, s pasívnymi domami vôbec nesúvisí. Tvoj návrh je dobrý tak na celoročné pestovanie banánov, ale bývať by som tam nechcel.
Na pasívnom dome nemajú čo hľadať strešné okná, lebo v lete sa ti to bude neskutočne prehrievať a v zime ti tadiaľ bude unikať drahocenné teplo.
Strecha by mala byť kompaktná a celá dobre zaizolovaná, bez vikierov a strešných okien.
Neskutočne si to komplikuješ tepelnými mostami. Balkón ďalší problém - tepelný most ako hrom.
Nevravím, že sa tak nedá, ale celú stavbu to predražuje.
Takže študovať, študovať a študovať a potom kresliť vizualizácie, lebo bez dostatku informácií je to strata času.

Pokiaľ chceš stavať na kľúč, išiel by som do drevostavby, ďaleko ľahšie sa dosahuje potrebný tepelný odpor stien a pravdepodobne ľahšie nájdeš firmu, ktorá vie zvládnuť stavbu domu v pasívnom štandarde.
Pevnosti by som sa nebál, sú to len predsudky. Btw. ten drevodom v niektorom z prvých príspevkov ti poradil ciners, je to statik a vie o tom určite viac ako my.
Wayfarerzv
14.10.11,05:04
nechcem stavat na klúč, ak by som staval z blokov tak hrubu stavbu musi spravit firma lebo zeriavnik niesom :) ostatne si viem spravit sam s pomocou rodiny, zrekonstruovali sme 3 domy a jeden postavili, vodu a elektriku ,okna a krov ,izolacie,stierky,podlahy to zvladam

balkony som vyriesil ,nemali by byt tepelnymi mostami, http://img804.imageshack.us/img804/6271/unled1ax.jpg

a k oknám su len dve, nie tolko ako na obrazku , planujem kvalitne strešné + termoizolacna folia (s foliami som robil a viem ze funguju perfektne) takze uniky tepla a prehrievanie by boli do znacnej miery ovplyvnene
Frukotka
14.10.11,07:38
Nemam predstavu ake su naklady na keramicky beton, ale zrejme to bude drahsie ako obycajny beton. Myslim si, ze tvarovky z EPS maju dostatocne tepelnoizolacne vlastnosti aj bez keramickeho betonu. Dom sa da stavat od zakladov svojpomocne, preto je to asi najlacnejsie riesenie pre stavbu pasivneho domu.
Wayfarerzv
14.10.11,07:59
Nuz ak sa situacia nezmeni do 2-3rokov kedy budem stavat tak budem nuteny ho robit od zakladu svojpomocne. Na stavbe z blokov sa mi veľmi páči tá rýchlosť a presnosť,steny sú rovné na milimeter a dom stojí za den, a je z toho jednoliaty dom , dokonca sú pripravené diery a elektroinštalačné rúry.. stačí naťahať káble, bohužial na slovensku nieje firma čo to robí. Našiel som len Prefa Bytča a tá robí sendvič múr, čo je drahšie+ sa mi nepáči že vyplňujú medzery pur penou

Cenový rozdiel nieje taký strašný , rozpočet domu sa určite navýši,ale mohol by sa zmestiť do 40-50, začal by som stavať už hneď ale šetrím na C6tku :)
fefe30
14.10.11,09:09
Cenový rozdiel nieje taký strašný , rozpočet domu sa určite navýši,ale mohol by sa zmestiť do 40-50, začal by som stavať už hneď ale šetrím na C6tku :)

To Ti vystačí akurát tak na hrubú stavbu, samozrejme pri svojpomocnej výstavbe.
Wayfarerzv
14.10.11,09:42
??? hrubá stavba z betón blokov by ma orientačne stála 25 000e, a dom by stál za týžden
tienik
14.10.11,10:29
Podla mna nie je mozne orientovat dom tak, aby slnecne kolektory boli funkcne na oboch stranach klasickej strechy.
Dalsia vec kombinacia solar kvapalinovy + FVE sa nemoze zaplatit nikdy.
Ten navrh by skor sedel k riaditelovi zeleneho mieru ako obycajnemu stavebnikovi :-)
Wayfarerzv
15.10.11,11:09
suhlasim, preto este zvazujem montaz solarnych panelov na druhu stranu strechy, teoreticky mi fotovoltaicke stačia, kedze ohrev vody bude zabezpeceny elektrickym tepelnym cerpadlom
dolfort
19.10.11,00:15
Cenový rozdiel nieje taký strašný , rozpočet domu sa určite navýši,ale mohol by sa zmestiť do 40-50, začal by som stavať už hneď ale šetrím na C6tku :)

Nie som odborník len "svojpomocník" takže nemusíš vôbec so mnou súhlasiť ale podľa toho čo tu čítam:
- rozpočet si kľudne navýš 2x, je to 3-podlažný house a ak má byť naozaj pasívny štandard tak síce hrubú stavbu postavíš za relatívne málo ale následne technológie čo do toho napráskaš budú stáť majland
- Keď si 1 dom postavil a 3 opravil smekám pred tebou, no nepodceň realizáciu. PD je celý o detailoch, detailoch a detailoch.
- zároveň by som povedal že aj tak si nechaj poriadne poradiť. PD si pýta skutočne odborný prístup, to nie je stavať bežný house. Poznám pár ľudí čo sa dušovali že aký pasív si idú postaviť, ale po kolaudácii reči o pasíve voľáko utíchli - nabúchali tam pár kozmických technológií ale to je asi tak všetko

Ja uvažujem len sedliackym rozumom, občas síce nie je odveci ísť úplne proti prúdu, ale ak väčšina domov sa stavia z tvárnic a tehál, tak na tom asi niečo bude a nie sú všetci stavebníci a projektanti a architekti teľatá čo nerozmýšľajú.
Ako napísal tienik, treba nájsť rozumný kompromis medzi cenou výstavby a cenou prevádzky.

Wayfarerzv, držím ti palce aby si našiel a postavil dom v ktorom budeš spokojný.
bjuty smis
19.10.11,07:49
ano,ale tam sa tusim leje obyc beton, ja mam zaujem o keramicky beton vdaka lepsim tepelnoizolacnym vlastnostiam aj hmotnosti.

ked chceš stavať z betonu, nerieš jeho tepelnoizolačné vlastnosti, tie ma na prd..na to tam máš izoláciu....a čo ti vadí na hmotnosti ? z tou výbavou , solar, drahé izolácie, super kvalitné okná. fotovolt. a pod sa chceš dostať na 40-50 ? :))))))
Wayfarerzv
20.10.11,15:12
pokusim sa :) jedneho pekneho dňa tu budem mozno pisat prakticke skusenosti s vystavbou tohto specialu, potom sa uvidi co mi vyslo podla predstav a co nie, kazdopadne si myslim ze je to mozne ako som pisal..

podla mna z tehal a ytongu stavaju ludia co neskumali ine lepsie a modernejsie moznosti, stavili na klasiku

btw solar asi vynecham, teda planujem pouzit iny sposob , staci natahat ciernu hadicu po streche :) v lete to funguje zevraj perfektne, na zimu sa system vypusti, islo mi len o letny ohrev, lebo v lete sa spotrebuje teplej vody najviac, kedze clovek je stale upeceny a spoteny
deli.
24.10.11,09:16
Úplný omyl pomenovať tento dom pasívnym. Tie x-uholníkové výklenky :-( a strešné okná :-( V prvom rade treba kvalitný projekt s kvalitným výpočtom. Znížiť tepelné straty na minimum a možno sa dosť na hodnotu 15, čo už je pasívny dom. Ale tie x-uholníky idú úplne opačným smerom! A strešné okná na pasívnom dome? Úplný omyl-najlepšie strešné okno je v tomto prípade žiadne strešné okno. A okná! treba smerovať na juh, nie všade, kde sa len dá- na sever najlepšie vôbec.
Podlahové vykurovanie na pasívnom dome je zbytočné vyhadzovanie peňazí, ktoré sa môžu použiť na kvalitné rámy okien atď. Solár? Naťahať čiernu hadicu po streche? Hm? Pat a Mat, možno, ale pasívny dom?
Nepomenúvajme pasívnym domom niečo, čo ním nie je, dehonestuje to skutočné pasívne domy, ktoré sa, mmch, dosahujú dosť ťažko a za cenu zvýšených investícií, investícií, ktoré sa neskôr vracajú každým rokom prevádzky na účtoch za energie.
Pasívne domy môžu byť aj z Ytongu, aj z tehly, tam jednoducho treba ísť cez kvalitný prepočet. Pozrite si výpočet PHVP, nájdete aj free verziu na net-e, ktorý Vám aspoň zhruba ukáže, či dom má šancu byť pasívnym. Ale ide aj o iné veci: okolité nehnuteľnosti, oplotenie, ktoré tieni do okien (južných, podotýkam), čo tiež znižuje príjem zo slnka a môže passiv haus úplne dostať na nízkoenergetický dom.
Píšte o NED dome, keď neviete, o čo v passiv haus-e ide.
epd
26.10.11,18:32
Staval som pasívny z Ytongu a poznám aj jeden z DT čiek.Nikdy by som to nerobil z betonu.Nevidím v tom žiadnu výhodu jedine je to odolnejšie voči zemetraseniu.Nemám čas hľadať teraz odkazy ale viem, že domy z betonu "odlievajú" montážne skupiny ktoré má fa DOKA.Nájdete ich na nete .Skúste si tam nájsť tel na nejakého obchodného zástupcu možno vám bude vedieť poradiť firmu.

Preco nestavat urcite pasivny dom z YTONGU, ale z betonu! : Ytong je najmenej vzduchotesny: Ma predsa perodrazky, muruje sa iba horizontalne.. Perodrazky su jedna velka netesna diera. YTONG je neskutocne slaby oproti betonu! : Okenne pasky ked sa prilepia o ytong, ktore maju robit vzduchotesnost z interieru sa strhavaju aj z ytongom.. Na betone neexistuje aby som pasku odtrhol z murivom na paske! YTONG je stale strasne slaby na predsadenu montaz okien: Vyvrtajte dieru do ytongu cca 5cm od vrchu, nastriekajte chemicku kotvu, vlozte zavitovu tyc. Ked sa na to postavite, tak to vylomite jak keby nic.. Toto ma dlhodobo udrzat trojsklo okno? :D Uz len ked sa vezu ytongy na stavbu je riziko poskodenia 25% + dalsich 25% ked sa polozia na deku, ze sa rozsypu.. Akoze super kvadro :P Ytong je 3x drahsi ako ako betonove tvarovky, malo zvukotesny, vlhne ako cikula ked to najmenej chcete... dik sa nepasivny dom.. uz len ked povie niekto ze pasivny dom z ytongu, pochybujem ze ma certifikat :D
epd
26.10.11,18:43
??? hrubá stavba z betón blokov by ma orientačne stála 25 000e, a dom by stál za týžden

zakaldy s pivnicou budu stat 20.000 e ..xps + hydroizolacia zozerie najviac
galametal
28.10.11,18:58
zdravim, v sucastnosti staviam dom z DURISOLU 30cm + 10cm EPS (R=7,9). Robili sme to svojpomocne a vyhodou je ze netreba kupovať preklady. hrubu stavbu sme spravili za 4 dni.

Vykurovanie bude tepelne cerpadlo vzduch-voda napojene na podlahovku (el.kotol pre vysoke mrazy). vetranie s rekuperaciou a TUV cez solarne kolektory. Oproti projektu by som zmenil iba hrubku podlahoveho EPS (dal som si posuvne okno a nemohol dat večšiu hrubku podlahovej izolacie).

Podľa prepčtov by som sa mal dostať so stratami medzi NED a EPD.
Jarka Č.
28.10.11,21:25
S tou akumuláciou ani ja nesúhlasím.Tak,ako sa akumuluje teplo,tak aj zima.

Ako sa akumuluje zima? Veď ak raz je dom tepelne stabilný vďaka veľkej akumulačnej a predovšetkým izolačnej schopnosti, tak no problem. Iste, ak sa 10. januára sťahujem do domu, kde je -2°C a potrebujem rozkúriť na +22°C, problém to bude. Ale to nie je bežná situácia.

Mne osobne betón moc nie je po vôli. Volili sme drevo. Ale aj tehla + EPS nie je na zahodenie.
Wayfarerzv
31.12.11,17:13
-x uholníkové výklenky budú mať ešte lepšiu izoláciu ako rovné steny, osobne si myslím že pri EPD nejde ani tak velmi o tvar ako o spracovanie a riešenie izolácie
-strešné okná sa bežne v pasívnych domoch využívajú, nebude ich tolko ako na obr, budú asi 3 a orientované na juh
-čierna hadica bola uvedená ako alternatíva k slnečným kolektorom s výmenníkom, toto riešenie som videl a vobec nevyzera ala pat a mat a je plne funkčné s tým rozdielom že stálo desatinu oproti slnečným kolektorom
-pasívny dom z ytongu alebo tehly je zbytočne náročná cesta , najprv som uvažoval o tehlovej alternatíve ale bol som naštastie vyvedený z omylu že sú to moderne stavebne materiály
-dom nebude mat ideálne umiestnenie podla EPD biblie ale dúfam že to vyvážia energeticke zisky z techniky
bluejoz
03.04.12,15:56
Ahoj, chcem oživiť túto tému, lebo ma to zaujíma. Ako si s tým ďaleko...?
Wayfarerzv
05.09.12,13:10
Ako? Nijak :) mám 22 rokov a šetrím , trochu som vylepšil projekt dizajnovo aj technicky, ale koncepcia je v základe tá istá, a stále viac som presvedčený že je schopná. Cenu vidím stále nižšie. A cenu pivnice vidím tak na 8 000e komplet, nie 20 000 ako tu niekto spomínal.

Plánujem najprv menšiu nepodpivničenú stavbu (ubytovanie) s tým istým zložením stien budúci rok, čo je aj reálne. Takže potom budem dávať informácie aj fotky z praxe. Dovtedy možem len vymýšlať a dohadovať sa s prázdnymi rukami :(. Odporúčam sa mrknúť na stránky Prefa Bytča.

Aktuálne žijem a pracujem v švajčiarsku kde pravidelne obzerám stavby, tu ludia niesu taký konzervatívny ako na slovensku a neboja sa skúšať a riešiť nové veci profesionálne. (Ako dedo mal tehlu ,škridlu na streche a škodovku, ja budem mať tehlu,škridlu na streche a škodovku.. ) Tiež architektonicky je to tu ovela pestrejšie. Takže čerpám ...
Nandrolon
22.10.13,06:48
Téma je síce vyše roka stará, ale natrafil som na jedného pána, veľmi zaujímavé čítanie a síce nie som stavbár, ale vo všetkom čo píše vidím jednoznačnú logiku.
http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/
vpravo má fotokolekcie s detailným popisom, už vyše hodiny to lúskam, neskutočné čítanie a pozeranie.

edit: neviem sa dobre na tej stránke orientovať, myslel som túto galériu s textami http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/