zk24
12.10.11,22:25
Ahojte,

Pripravujem SV a DP DPH a našla som jednu faktúru vystavenú na nezdaniteľnú osobu, bez IČ DPH. Dodávame služby podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
Sme platiteľmi DPH.

Podľa môjho názoru FA, ktorá je vystavená pre nezdaniteľnú osobu, má miesto dodania v tuzemsku (tam kde má dodávateľ služby sídlo), a preto podľa môjho názoru musí byť FA vystavená so slovenskou DPH, a DPH riadne odvedená na slovensku.

Prosím Vás aký je Váš názor na to?

Dakujem.
KEJKA
13.10.11,05:11
áno, treba vystaviť so slov.DPH, ak tú službu posudzuješ podľa §15
a nepatrí pod §16.
Lebo píšeš ............... podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
/to je napr. práca na nehnuteľnosti.......hm?/.
zk24
13.10.11,06:17
áno, treba vystaviť so slov.DPH, ak tú službu posudzuješ podľa §15
a nepatrí pod §16.
Lebo píšeš ............... podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
/to je napr. práca na nehnuteľnosti.......hm?/.

No, je to §15. Teda dufam :D
Vacsina odberatelov su zdanitelne osoby, tak vtedy je miesto dodania v inom ČŠ - lebo je tam, kde ma odberateľ sídlo. Ale kedže tento jeden odberatel je nezdanitelna osoba, tak miestom dodania je teda asi slovensko - miesto kde ma dodavatel sidlo....
pefu
23.10.11,15:44
A čo ak takúto službu poskytne nie platiteľ DPH, ale osoba registrovaná v zmysle § 7a? Musí vyfakturovať s DPH? Musí podať DP DPH a zaplatiť DPH? Veď §69 neuvádza takúto osobu ako osobu povinnú platiť daň.
zk24
23.10.11,17:13
A čo ak takúto službu poskytne nie platiteľ DPH, ale osoba registrovaná v zmysle § 7a? Musí vyfakturovať s DPH? Musí podať DP DPH a zaplatiť DPH? Veď §69 neuvádza takúto osobu ako osobu povinnú platiť daň.

Takže Váš príklad:
Dodávateľ - slovenská s.r.o. registrovaná podľa §7a.
Odberateľ - nezdanietľná osoba (dajme tomu český občan)

Vychádzala by som z týchto paragrafov:

§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

§15
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


Keďže v našom prípade by nešlo o dodanie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, ale §15 ods.2, tak miestom dodania služby by bolo tuzemsko - teda miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo. Takisto český občan nemôže byť osobou povinnou platiť daň.
Z toho mi vychádza, že v tomto prípade, aj keby dodávateľ nebol registrovaný podľa §7a, táto povinnosť by mu v tejto situácii ani nevznikla.

A keďže pojde o dodanie slžuby s miestom dodania v tuzemsku, tak FA bude vystavená tak ako pre slovesnkého občana, alebo aj slovenskú firmu. Dodávateľ koná v postavení neplatiteľa DPH, a teda faktúruje bez DPH. Nepodáva ani DP DPH ani SV.

Moje úvahy. Ak má niekto iný názor, rada sa priučím.
pefu
23.10.11,17:37
Tiež mi tak vychádza. No v tomto prípade neplatí DPH nikto. Veď obaja sú neplatitelia.
No v opačnom prípade, ak táto osba §7a príjme službu pri ktorej je povinný platiť daň, tak daň zaplatiť musí. Aj keď je neplatiteľ.
zk24
23.10.11,17:42
Tiež mi tak vychádza. No v tomto prípade neplatí DPH nikto. Veď obaja sú neplatitelia.
No v opačnom prípade, ak táto osba §7a príjme službu pri ktorej je povinný platiť daň, tak daň zaplatiť musí. Aj keď je neplatiteľ.

Ak zdaniteľná osoba prijme službu, pri ktorej je povinná platiať daň, tak samozrejme daň zaplatiť musí. Áno, nie je pravidlom, že osobou povinnou platiť daň nemôže byť neplatiteľ. Byť neplatiteľom neznamená, že nikdy nebudem povinný platiť daň. Neplatiteľ iba nemá nárok na odpočítanie zaplatenej DPH.
pefu
24.10.11,07:05
Veď celá problematika "služby v rámci EU a DPH" je o tom, že do platieb a povinnosti okolo DPH sú zatiahnutí aj neplatitelia. žeby bola v tomto prípade diera? To je málo pravdepodobné, keďže ide o celoeurópsku legislatívu.
zk24
24.10.11,07:16
Neviem, či v tom vidím dieru. Ide opredaj nezdaniteľnej osobe - občanovi. Keby išlo o slovenského občana tiež je FA vystavená bez DPH. V podstate si ani neviete overit ci ide skutocne o ceskeho obcana, nepytam si od obcana obciansky preukaz.... Hovoríme ale o službách podľa §15.

Ked si odo mna nejaky clovek objedná službu - opravu PC.... ja v podstate neviem ci je slovák alebo cech a nejako to ani neskúmam. Miestom dodania je v tomto pripade miesto kde je moje sidlo - teda Slovensko. A tym padom sa pozeram na tuto sluzbu rovnako pre ceskeho obcana a rovnako pre slovenskeho.

Ak by išlo o dodanie služby podľa §16 (trebárs viažúce sa k nehnuteľnosti) a nehnuteľnosť by sa nachádzala v ČR, tak slovenská s.r.o. sa registruje v čechách pre české IC DPH a fakturuje s ceskou DPH.

Takto tomu rozumiem ja. Snad tomu ako tak rozumiem.
valeriam
24.10.11,07:17
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?
zk24
24.10.11,07:19
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?

Podľa mna je povinný registrovať sa pre IC DPH v Nemecku, kedze nemože preniest danovu povinnosť na prijimatela sluzby (nezdaniteľná osoba) a fakturovať s nemeckou DPH.
pefu
24.10.11,07:26
Ide o §7a. Ale podľa mňa nie je povinný sa registrovať. Nedodal službu s miestom dodania podľa §15 ods. 1.
Ten môj prípad je rozdielny v tom, že už IČ DPH ako osoba 7a má:)
pefu
24.10.11,07:30
Hm, Aký je rozdiel medzi mojím prípadom a prípadom od "valeriam"?
zk24
24.10.11,07:31
V prvom prípade sme sa rozprávali o službách podľa §15. Služby viažúce sa k nehnuteľnosti sú podľa §16 a na ne sa vzťahujú iné pravidlá.
zk24
24.10.11,07:39
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?

Skúsim podložiť svoje tvrdenie:

Zdroj: http://www.kofes.sk/sk/kontakt/18-metodicky-pokyn-drsr-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb.html


Príklad
Česká spoločnosť so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike vykonáva rekonštrukciu nehnuteľnosti na Slovensku. Objednávateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a súčasne aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane. Miestom dodania služby je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ak miestom dodania služby je tuzemsko.
Ak by česká spoločnosť vykonala rekonštrukciu nehnuteľnosti pre nezdaniteľnú osobu , miesto dodania služby zostáva nezmenené, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň by bola česká spoločnosť, ktorá by bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 5(91) zákona o DPH Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.
valeriam
24.10.11,07:58
Príklad
Česká spoločnosť so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike vykonáva rekonštrukciu nehnuteľnosti na Slovensku. Objednávateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a súčasne aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane. Miestom dodania služby je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ak miestom dodania služby je tuzemsko.
Ak by česká spoločnosť vykonala rekonštrukciu nehnuteľnosti pre nezdaniteľnú osobu , miesto dodania služby zostáva nezmenené, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň by bola česká spoločnosť, ktorá by bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 5(91) zákona o DPH Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. [/QUOTE]

V tomto príspevku sa však jedná o českú spoločnosť, platiteľa DPH. "Môj" SZČO je neplatiteľ DPH... služba nezdaniteľnej osobe v členskom štáte...som viac ako pomýlená
zk24
24.10.11,08:01
Podľa mna v tomto pripade nehrá rolu ci je dodávatel platitel alebo neplatitel. V priklade sa totiz nepise ani ze ceska firma je platitelom DPH. pise sa ze je regitrovana pre IC DPH (nie ze je platitel).

Podla mna rolu hra ze dodavatelom je zdanitelna osoba, a to je rovnako platitel ako aj neplatitel. a odberatelom nezdanitelna osoba (obcan)
Nella_2
24.10.11,08:45
Ináč tu je celkom pekne spracovaný prehľad určenia miesta dodania podľa druhu služby (dodanej zdaniteľnej alebo inej osobe), miesta dodania služby, či je fa s DPH alebo bez...

http://www.atc.sk/sk/odborne-clanky/dan-z-pridanej-hodnoty/miesto-zdanitelneho-obchodu-pri-dodani-sluzieb
zk24
24.10.11,09:06
Ináč tu je celkom pekne spracovaný prehľad určenia miesta dodania podľa druhu služby (dodanej zdaniteľnej alebo inej osobe), miesta dodania služby, či je fa s DPH alebo bez...

http://www.atc.sk/sk/odborne-clanky/dan-z-pridanej-hodnoty/miesto-zdanitelneho-obchodu-pri-dodani-sluzieb

Túto stránku som už kedysi pozerala ale nepáči sa mi ze vobec neuvazuje o dodávkach pre zdanitelné alebo nezdaniteľné osoby, neuvazuje o registraciach v inom ČŠ a uvádza fakturáciu slovenského "platiteľa".... Mne osobne sa veľmi nepáčila tá stránka...
Nella_2
24.10.11,09:12
je tam rozdelené dodanie služieb zdaniteľnej osobe a inej ako zdaniteľnej osobe...
a áno, máš pravdu, je vlastne určená platiteľom DPH, nezaoberá sa registráciou podľa §7a
pefu
24.10.11,09:12
pekné, len tam nie sú uvedené situácie pre osobu § 7a
zk24
24.10.11,09:14
Neviem tam nájsť rozdiely medzi dodaním služieb podľa §16 zdaniteľnej a nezdaniteľnej osobe... Vidím tam rozdelenie služieb iba "klasických", podľa §15.
Nella_2
24.10.11,09:22
Je to pod "Výnimky zo základných pravidiel"... či nie toto myslíš?
Nella_2
24.10.11,12:54
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?
Ja myslím, že ak slovenský neplatiteľ DPH dodáva službu zahraničnej nezdaniteľnej osobe, nič s DPH nerieši - ani ju nefakturuje, ani neplatí daň.
zk24
24.10.11,14:10
Otvorila som teraz doma Knizku PORADCA, citujem:*

Príklad: Podnikateľ, ktorý nedosiahol obrat pre registráciu 49790 € a má miesto podnikania v slovenskej republike, dodáva stavebné práce v Madarsku.*
Riešenie: Miesto dodania sluzieb je v madarsku (16, ods.1). Dodávatel sa musí registrovať pre DPH v Madarsku. Podnikate nie je povinný registrovať sa v SR podla 7a.*

Takže Poradca si myslí to isté co ja, a takisto ako aj vyššie uvedený MP od drsr.sk. Ak dodávam sluzbu vztahujúcu sa na nehnutelnost s miestom dodania v inom členskom štáte, je povinnost registrovať sa pre DPH v krajine miesta dodania (tam kde sa nehnutelnost nachadza). Ak by bola odberatelom zdanitelná osoba bola by moznost preniest danovu povinnost na prijimatela sluzby. Kedze je odberatelom nezdanitelna osoba, nie je na koho prenist danovu povinnost a preto sa treba informovat v krajine dodania na registraciu pre IC DPH.*

Nemá niekto priame skúsenosti, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil nase dedukcie?*
Nella_2
25.10.11,05:25
Otvorila som teraz doma Knizku PORADCA, citujem:*

Príklad: Podnikateľ, ktorý nedosiahol obrat pre registráciu 49790 € a má miesto podnikania v slovenskej republike, dodáva stavebné práce v Madarsku.*
Riešenie: Miesto dodania sluzieb je v madarsku (16, ods.1). Dodávatel sa musí registrovať pre DPH v Madarsku. Podnikate nie je povinný registrovať sa v SR podla 7a.*

Takže Poradca si myslí to isté co ja, a takisto ako aj vyššie uvedený MP od drsr.sk. Ak dodávam sluzbu vztahujúcu sa na nehnutelnost s miestom dodania v inom členskom štáte, je povinnost registrovať sa pre DPH v krajine miesta dodania (tam kde sa nehnutelnost nachadza). Ak by bola odberatelom zdanitelná osoba bola by moznost preniest danovu povinnost na prijimatela sluzby. Kedze je odberatelom nezdanitelna osoba, nie je na koho prenist danovu povinnost a preto sa treba informovat v krajine dodania na registraciu pre IC DPH.*

Nemá niekto priame skúsenosti, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil nase dedukcie?*
Mne to stále nejde do hlavy. Veď ak neplatiteľ DPH dodáva službu do iného členského štátu nezdaniteľnej osobe (napr. občanovi...), tak nemá povinnosť sa registrovať podľa §7a - táto registrácia sa týka len dodávania služieb s miestom dodania v inom ČŠ (to v tomto prípade je splnené) a osobe povinnej platiť daň (to podľa mňa občan nie je). Akurát podľa mňa neplatiteľ DPH, ktorý už je registrovaný podľa § 7a, nesmie pridelené IČ DPH uvádzať na faktúre vystavenej zahraničnej nezdaniteľnej osobe.

§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
zk24
25.10.11,05:42
Ved v tomto pripade ani nema. Pisem hore ze nie je povinny registrovat as podla §7a. §7a sa aj tak viaze iba na sluzby podla §15. Ak dodava sluzby s miestom dodania v inom ČS tak sa musi registrovat podla §7a. Ak ma miesto dodania v inom ČS automaticky ide o zdanitelnu osobu odberatela. ak je to nezdantielna osoba, tak je miesto dodania na slovensku, preto sa nemusi registrovat. Ale to su vsetko slubzy podla §15.

Vareliam ma vsak sluzby podla §16, kde je miesto dodania vzdy v inom ČS. Tu vsak nemoze preniest danovu povinnost na odberatela (ako by prenasala podla §15 s miestom dodania v inom ČS (aj v nasom pripade je miesto dodania iny ČŠ aj ked dodavame nezdanitelnej osobe)).

Ja sa nehadam ani nechcem nikoho presviedcat. Je to iba moj nazor.
Nella_2
25.10.11,05:58
Ved v tomto pripade ani nema. Pisem hore ze nie je povinny registrovat as podla §7a. §7a sa aj tak viaze iba na sluzby podla §15. Ak dodava sluzby s miestom dodania v inom ČS tak sa musi registrovat podla §7a. Ak ma miesto dodania v inom ČS automaticky ide o zdanitelnu osobu odberatela. ak je to nezdantielna osoba, tak je miesto dodania na slovensku, preto sa nemusi registrovat. Ale to su vsetko slubzy podla §15.

Vareliam ma vsak sluzby podla §16, kde je miesto dodania vzdy v inom ČS. Tu vsak nemoze preniest danovu povinnost na odberatela (ako by prenasala podla §15 s miestom dodania v inom ČS (aj v nasom pripade je miesto dodania iny ČŠ aj ked dodavame nezdanitelnej osobe)).

Ja sa nehadam ani nechcem nikoho presviedcat. Je to iba moj nazor.

Podľa mňa sa na prípad Vareliam toto nevzťahuje, pretože službu dodáva neplatca DPH nepodnikateľovi (nezdaniteľnej osobe) v inom ČŠ. Slovenský neplatca DPH má povinnosť sa registrovať podľa §7a, čo sa týka miesta dodania služby, len ak dodáva služby s miestom dodania podľa §15 ods. 1 (ktorý sa týka služieb dodávaných zdaniteľnej osobe).

Proste v tomto prípade, keď slovenský podnikateľ neplatca DPH dodáva službu zahraničnému nepodnikateľovi nevidím dôvod niečo riešiť s DPH (rozpisovať faktúru, platiť daň...). Mňa ako neplatcu DPH by toto zaujímalo, len ak by som dodávala službu zahraničnému platcovi DPH (vtedy mám povinnosť sa pred dodaním služby registrovať podľa §7a, odosielať SV, ale daň neplatím - ostávam naďalej neplatcom DPH). A podobne si myslím, že keby som ja ako občan mala prijať nejakú službu zo zahraničia, tak ja s DPH neriešim nič (nikde sa neregistrujem, neplatím daň... len zaplatím celú sumu na faktúre). :rolleyes:
zk24
25.10.11,06:00
Ak dodava sluzbu podla §16 tak nie je povinan registrovat sa podla §7a bez ohladu na to ci dodava platcovi alebo neplatcovi dph.
Nella_2
25.10.11,06:03
Ak dodava sluzbu podla §16 tak nie je povinan registrovat sa podla §7a bez ohladu na to ci dodava platcovi alebo neplatcovi dph.

Tak potom netreba nič riešiť s DPH... či?
Nevzniká žiadna povinnosť prenášať daňovú povinnosť. Neplatca DPH vystaví faktúru (bez DPH - tým myslím, že nebude sumu rozpisovať na základ dane a daň - proste len jedna výsledná suma) a občan z ČR ju zaplatí.
zk24
25.10.11,06:39
Mohol by nás rozuzliť nejaky DPH guru alebo niekto kto ma konkretnu skusensot s tymto pripadom.
Nella_2
25.10.11,06:41
Ja tiež dúfam, že sa niekto ozve, kto potvrdí/vyvráti naše úvahy...:);)
zk24
25.10.11,06:50
Som velmi zvedavá ako to v skutocnosti funguje. Lebo o tom ze sa treba registrovat v CR (ak dodavam sluzby podla §16 s miestom dodania v CR pre nezdanitelnu osobu) som len citala v tom MP a Poradcovi. Osobnu skusenost nemam. Neviem ani ako to funguje ta registracia. Ci FA je bez DPH ale registruje sa v CR a poda DP v CR, alebo aj FA musi vystavit s ceskou DPH.... Alebo je to len príklad, ktorý sa dá nejako obíst...
Som velmi zvedava.
KEJKA
25.10.11,06:53
nie som guru, a skúsenosť mám takú, že SR firma platiteľ DPH vykonával stavebné práce v ČR, tak sa registroval pre českú DPH. V tomto prípade šlo o dobrovoľnú registráciu, aby zbytočne nepredražoval svoje vstupy, kedže materiál nakupoval v česku a bolo o.i. v jeho záujme si DPH odpočítať. Už si to presne nepamätám, žiaľ.
Podľa mňa ide v zadaní o nejakú krátkodobú záležitosť dodanie služby na nehnuteľnosti občanovi v EU, pričom SR dodávateľ je neplatiteľ. Nie je splnená podmienka pre registráciu podľa §7a, tak sa neregistruje, ale táto faktúra mu vchádza do obratu /12 mesiacov-povinná registrácia/. Podľa mňa je len v tomto rozdiel.
Či sa má registrovať v krajine EU - to si musí zistiť podľa podľa ich Z_DPH, ale zrejme tiež závisí od výšky fakturácie, vzniku stálej prevádzkárne ap.
zk24
25.10.11,06:58
Ved to. ja som prave citala ze podla ceskeho ZoDPH je povinny sa registrovat kedze nemoze preniest danovu povinnost na prijimatela. Ale necitala som to v ich zakone iba v MP a Poradcovi (vcera som sa sice snazila citat ich Z_DPH, ale nejako mi to nešlo v češtine :D )
Ja sa v tomto pripade vzdavam.
KEJKA
25.10.11,07:06
ja si myslím, že povinná registrácia v česku je v prípade, ak je už registrovaný platiteľ v SR a nemôže preniesť DPH. Ale neplatiteľ nemá čo prenášať, takže registráciu nerieši.
Postupuje síce podľa českého zákona DPH, ale povinne sa registruje, ak splní limit pre registráciu, čo v prípade nejakej jednorazovej služby asi nesplní.
Vychádzam z toho, že v SR má dodania povedzme za 12000 EUR, nie je registrovaný,
pôjde do Česka urobiť nejakú drobnosť na garaži nejakému občanovi, vyfakturuje 900 EUR a kvôli tomu sa bude musieť registrovať v Česku?
zk24
25.10.11,07:08
Práve neviem. Takýto príklad som totiž našla v knižke PORADCA.

Príklad: Podnikateľ, ktorý nedosiahol obrat pre registráciu 49790 € a má miesto podnikania v slovenskej republike, dodáva stavebné práce v Madarsku.
Riešenie: Miesto dodania sluzieb je v madarsku (16, ods.1). Dodávatel sa musí registrovať pre DPH v Madarsku. Podnikate nie je povinný registrovať sa v SR podla 7a.

Neviem do akej miery sa dá týmto publikáciam doverovat.
KEJKA
25.10.11,07:12
Poradca , poradca, sám tvrdíš, že nevieš, ja by som to brala s rezervou.
Muselo by to mať oporu v Z_DPH MR, chýba odkaz.
Náš Z_DPH nerieši registráciu v MR, len je ustanovenie, že nie je povinná registrácia v SR.
v českom Z_DPH je povinnosť registrácie pri ekonomickej činnosti, to predsa máme aj my....to je aj v poradcovi. Následne sa má postupovať podľa dosiahnutého obratu a tam je
§ 6 Osoby osvobozené od uplatňování daně
(1) Osoba povinná k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v tuzemsku, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců, pokud tento zákon nestanoví jinak (§ 94 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par94)).

t.j. podľa mňa zasa obdoba nášho. Aj u nás platí, že sa treba registrovať pri ekonomiockej činnosti a následne sa upravuje za akých podmienok - o.i. rozhoduje ten obrat.
================
samozrejme, je tu ešte možnosť dobrovoľnej registrácie.
Záver:
v tom Poradcovi chýba minimálne dovetok, že sa postupuje podľa zákona DPH príslušnej krajiny.
zk24
07.11.11,17:44
ja si myslím, že povinná registrácia v česku je v prípade, ak je už registrovaný platiteľ v SR a nemôže preniesť DPH. Ale neplatiteľ nemá čo prenášať, takže registráciu nerieši.
Postupuje síce podľa českého zákona DPH, ale povinne sa registruje, ak splní limit pre registráciu, čo v prípade nejakej jednorazovej služby asi nesplní.
Vychádzam z toho, že v SR má dodania povedzme za 12000 EUR, nie je registrovaný,
pôjde do Česka urobiť nejakú drobnosť na garaži nejakému občanovi, vyfakturuje 900 EUR a kvôli tomu sa bude musieť registrovať v Česku?

Táto naša neuzavretá téma mi stále nedá spávať. A teda dodanie stavebných prác slovenským neplatiteľom DPH na nehnuteľnosti v CR českému občanovi.*
Idem sa na to pozrieť ako by to bolo opačne - český neplatiteľ dane dodá stavebné práce na slovenskej nehnuteľnosti slovenskému občanovi.*

V slovenskom zákone o DPH je niečo takéto:*
§ 5*
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daňnie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len

a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),*
c) zemný plyn a elektrinu tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Takže v slovenskom zákone je napísane že zdaniteľná osoba = každá a je jedno či platiteľ alebo neplatiteľ = je povinná registrovať sa pre DPH na slovensku pred dodaním služby, s uvedenými výnimkami.
Pozerám sa teraz iba na výnimku bodu b) a teda že nemusí sa registrovať ak dodá služby a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby podľa § 69 ods. 2. Lenže občan nemôže byť osobou povinnou platiť daň, keďže nie je ani zdaniteľná osoba. To znamená že táto výnimka písmeno b) sa nedá použiť. *

Český dodávateľ tým pádom nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, nevzťahuje sa na neho ani jedna z výnimiek podľa ods. 1. Takže český podnikateľ, neplatiteľ DPH by bol podľa nášho zákona v tomto prípade povinný sa registrovať pre DPH *na slovensku.
Bez ohladu na obrat. Bez ohladu na to ci je alebo nie je platiteľ. Proste kazdá zdaniteľná osoba.

A pokial viem, tak v ČR to majú presne rovnako.*

Nejdem na to dobre?*
KEJKA
07.11.11,19:12
ideš na to výborne, ale popremýšľam o tom zajtra. Nemám taký prípad, možno pribudú príspevky.
Ale oceňujem.
zk24
07.11.11,19:15
Budem rada, keď dokážeme vyvodiť spoločne nejaký konkrétny záver v danej veci. Ja taký prípad tiež nemám, ale čo nie je môže byť, treba byť pripraveny :)
Kája.
07.11.11,19:53
Zuzka mám jeden materiál od pani účtovníčky z ČR, kde sú pekne vysvetlené rôzne kombinácie s miestom dodania podľa § 16 (český §10). Mám to v PDF, ale neviem ako to sem priložiť. Ak ma odnaviguješ, pripnem to sem.
zk24
07.11.11,19:55
Zuzka mám jeden materiál od pani účtovníčky z ČR, kde sú pekne vysvetlené rôzne kombinácie s miestom dodania podľa § 16 (český §10). Mám to v PDF, ale neviem ako to sem priložiť. Ak ma odnaviguješ, pripnem to sem.

Super, pridaj prosím. Cez "formátovať odpoveď" máš medzi možnosťami - vedľa typu písma a veľkosti písma takú spinku. Tak bud cez nu, alebo potom ked zoskroluješ dole tak tam je sekcia "prílohy". Ale musíš ísť nie cez rýchlu odpoved, ale cez "formátovať odpoveď"..

teším sa.
Kája.
07.11.11,19:59
No pokúsim sa pridať. Snáď pomôže, ja pri službách tiež vždy tápam.
Kája.
07.11.11,20:01
No prvý pokus nevyšiel, tak snáď teraz to bude ono.
zk24
07.11.11,20:01
No pokúsim sa pridať. Snáď pomôže, ja pri službách tiež vždy tápam.
Najhoršie je že treba ovládať aj zákony krajiny do ktorej služby človek poskytuje, to je hlavný problém. dúfam, že sa dá na tú pani účtovníčku spoľahnúť a že tam nájdem čo potrebujem, resp.čo chcem :)
Kája.
07.11.11,20:04
Som technický antitalent.
zk24
07.11.11,20:11
Bohužial tam nie je náš príklad. Druhý riadok odspodu vyzeral nádejne - neplatiteľ DPH na Slovensku dodá službu na nehnuteľnosti v CZ. Ale odberateľom nie je OPD CZ (neplatiteľ) v našom prípade ale nezdaniteľná osoba - teda bežný občan.

Z nášho Z_DPH vychádza podľa §5 že ak český neplatiteľ dodá službu na nehnuteľnosti na slovensku bežnému občanovi, tak sa musí registrovať pre DPH na DU BA I. Príklad, že česká stavebná firma, neplatiteľia DPH, vymaľujú garáž slovenskému občanovi, tak musia sa registrovať na DU BA I. Bez ohľadu na obrat a bez ohľadu na to že sú neplatitelia vo svojej krajine.

Ak správne čítam zákon.

Preto usudzujem, že to takisto platí aj opačne. Aspoň vo väčšine metodických pokynov DRSR k danej problematike odkazujú, že rovnaká povinnosť platí aj v ČR, že v tomto sú naše zákony rovnake.
Kája.
07.11.11,20:27
Ja sa tiež prikláňam k tomu, že pri službách § 16, slovenský neplatiteľ - českému občanovi na území ČR, povinnosť registrácie v ČR. A teraz som si spomenula, že niečo podobné sme riešili slovenská s.r.o. neplatiteľ stavala dom českému občanovi. Slovenská s.r.o. sa zaregistrovala v ČR a fakturovala s českou daňou.
zk24
07.11.11,20:29
Ja sa tiež prikláňam k tomu, že pri službách § 16, slovenský neplatiteľ - českému občanovi na území ČR, povinnosť registrácie v ČR. A teraz som si spomenula, že niečo podobné sme riešili slovenská s.r.o. neplatiteľ stavala dom českému občanovi. Slovenská s.r.o. sa zaregistrovala v ČR a fakturovala s českou daňou.

Súhlasím.