dudino
13.10.11,10:11
Dobry deň,

chcel by som Vás požiadať o radu. V našom vchode si tvoríme veľmi nízky fond oprav, takže všetky opravy v dome si musime platiť v hotovosti. Chcem sa informovať či tam je v takomto prípade možnosť prehlasovať ľudí dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, a tým ich prinútiť, aby prispeli v hotovosti na úpravy v dome. A ako je to s jednorázovym vkladom do fondu opráv, tam je tiež potrebné aby súhlasila dvojtretinová väčšina hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome? Tento byt predávame a tým pádom už nechceme investovať do rekoštrukcie bytovky, ale vlastníci sa nás všemožne snažia prinútiť.

Ďakujem veľmi pekne za rady.
Halli
13.10.11,08:14
Stačí nadpolovičná väčšina. Jednorázové vklady po dohode tiež bez problémov...sú to Vaše peniaze a vy si s nimi hospodárte.
IvanPK
13.10.11,08:16
pozri hore na lište SVB - Bytovky tam je všetko....
sito
13.10.11,08:22
Zákon 182/1993, § 10, odsek 1.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

:);)

Môže byť aj z ruky na drevo. Ale červené treba dodržať a plus!
Halli
13.10.11,08:23
To skôr toto Sitečko ;)

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.
sito
13.10.11,08:29
To skôr toto Sitečko ;)

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Súhlasím???

Ale červené treba dodržať! :);)
dudino
13.10.11,09:20
Ďakujem za príspevky. Môžu odo mňa vymáhať peniaze aj iným spôsobom alebo je vždy potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov? A čo keď sá má rekoštrukcia urobiť iba v našom vchode, tam je to ako s hlasovaním. Platí to isté?
sito
13.10.11,09:34
Ďakujem za príspevky. Môžu odo mňa vymáhať peniaze aj iným spôsobom alebo je vždy potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov? A čo keď sá má rekoštrukcia urobiť iba v našom vchode, tam je to ako s hlasovaním. Platí to isté?

Odsek 1 bol! Odsek 2.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Zákon nepripúšťa jednorázové vklady do FOaÚ. Ale, ak všetci súhlasia, bez problému. Nie je žalobcu, nie je ani sudcu! Ak jeden nesúhlasí, nemôžu! Môžu zvýšiť preddavky! A tie musí každý zo zákona.

Dom je jeden celok aj keď ma x vchodov. Má len jeden FOaÚ. A vlastníci jednú povinnosť, podľa odseku 1. :);)
Halli
13.10.11,15:04
Ďakujem za príspevky. Môžu odo mňa vymáhať peniaze aj iným spôsobom alebo je vždy potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov? A čo keď sá má rekoštrukcia urobiť iba v našom vchode, tam je to ako s hlasovaním. Platí to isté?

Takže ty nechceš pomôcť, ty chceš škodiť, len preto, že ideš predávať byt...nuž čo už, predtým si sa nepýtal ako treba na vlastníkov, aby zvýšili tvorbu fondu opráv...ale teraz po mne potopa....:(
dudino
13.10.11,19:38
Takže ty nechceš pomôcť, ty chceš škodiť, len preto, že ideš predávať byt...nuž čo už, predtým si sa nepýtal ako treba na vlastníkov, aby zvýšili tvorbu fondu opráv...ale teraz po mne potopa....:(

Prepac, ale nevidis do toho a vyjadrujes sa na moju adresu. Zvysenie fondu oprav sme pozadovali 3 roky, avsak bezuspesne. Do domu sme investovali v hotovosti nemale peniaze na rozne opravy, rekonstrukcie, havarie. Nebol problem, ale ked sme teraz propagovali vymenu stupaciek, suseda to zmarila, vraj je prioritnejsia vymena okien na chodbe. Ked sme sa na schodzi nezucastnili, toto si odklepli a teraz to chcu z nasho vrecka. Ja by som investoval, aby dom nechatral, ale v tom dome sa clovek kompromisu nedovola... A nechapem, preco by som teraz pri predaji investoval do vystrelkov par susedov, ked som chcel za byvania v byte riesit podstatne, nie kozmeticke upravy. Stupacky a ine veci, ktore su predurcene na skoru havariu si podmienili najprv zateplenim z vlastneho vrecka, s cim vonkoncom nesuhlasim... :mad:
Prepac, ale vazne som chcel radu a toto mi moc nepomohlo...
sito
13.10.11,20:49
dudino, ona chce, dobré, ale komu? Keď chceš byt predať, všetko si daj do ceny bytu, pozor na zmluvu, aby si nedopadol ako Rastík 11. U vás? Nedávajme, ale doma majme! Ak k niečomu príde dajme! A čo ak niekomu prišlo niečo iné a dal, nená na to aby aj domu dal, naraz! Postupne po kvapkách musí, čo sú to v dome za ľudia? Čo, sa im hnusí? :);)