cipo13
13.10.11,11:55
Zdravím Poraďákov. Poprosím o pomoc pri riešení problému s pozemkom. Mám vchod do dvora na susedovom pozemku a nakoľko on chce pozemok predať, tak mi navrhol, že mi odpredá (daruje) tú časť, kde je vchod. Dal som to zamerať a geodet mi to urobil a odporučil ma na OU, aby som si vypýtal potvrdenie, že to chcem využiť na stavebný účel, lebo je to extravilán a tie sa nemôžu drobiť pod 2000m. Na úrade som nepochodil, nakoľko pán starosta mi potvrdenie nechce vydať a posiela ma za geodetom, že nech to pripojí on k môjmu pozemku. Ten to zas nemôže, lebo je to iný druh pôdy, ja mám dvor a ten pozemok je pod ornou pôdou (čo nikdy nebol, je to odjakživa lúka, teraz už riadne zarastená). Tak teraz už naozaj neviem, čo z toho bude, či som nakoniec nevyhodil peniaze zbytočne.
Ďakujem pekne za každú radu
Ľuboš
Erzebeth
13.10.11,23:02
No, keďže je to extravilán a pozemok nie je určený na výstavbu územným plánom, nemôže sa orná pôda a trvalý trávny porast drobiť. Ale ak si uvedený kúsok pôdy užíval viac ako desať rokov dobromyseľne a nerušene ako svoj vlastný majetok, môžeš to vysporiadať vydržaním. Lebo asi ste sa s pôvodným vlastníkom dohodli, že ti to daruje a to už pred dobou dlhšou ako desať rokov.
dan501
14.10.11,09:54
nech ti geodet na ten opozemok navrhne ostatnu plochu , ale budes potrebovať vynatie z PPF z pozemkoveho uradu
jednoduchsie je s toho spraviť zahradu , na zahradu sa nevztahuje zakon o drobrní polnohospodarskej pody
Pimsar
14.10.11,19:44
ZDRAVIM VSETKYCH KOMUNIKUJUCICH PORADAKOV,
MAME OTAZKU,SOM PODIELOVYM VLASTNIKOM 2/3 ORNEJ PODY V EXTRAVILANE. PARCELA JE REGISTROVANA AKO E .NEVIEM CI JE V UZEMNOM PLANE,
MAM V PLANE TAM POSTAVIT JEDNODUCHU STAVBU/idividualna rekreacia/ DO 300 m2 A POSTAVENU NA PATKACH.Musim sa dohodnut na odkupeni zvysneho podielu?
CO VSETKO POTREBUJEM,CHCEL BY SOM ZACAT STAVAT UZ NA BUDUCI JAR ALE NEVIDIM TO RUZOVO,DAKUJEM VELMO PEKNE
Erzebeth
16.10.11,17:41
Pôda v extraviláne, ktorá nie je územným plánom určená na výstavbu rekreačného zariadenia, sa musí vyňať z PPF. Stačí vyňať len toľko, koľko treba pod stavbu. A potom plány, stavebné povolenie a môžeš stavať. Najprv zájdi na obecný úrad a zisti si, či to stavebné povolenie dostaneš, prípadne, ako je to s územným plánom.
Zvyšný podiel odkupovať nemusíš, ale spluvlastník musí súhlasiť, aby si si postavil chatku práve tam, kde to chceš. Bude spoluvlastníkom každého kúska tvojho pozemku. Ak by ti tú stavbu tam povolili, pre teba by bolo vhodnejšie zvyšný podiel odkúpiť.