jamima
14.10.11,09:51
Ahojte , idem podať okamžitú výpoveď zo strany zamestnanca z dôvodu neuhradej mzdy za cca 5 mesiacov , našla som si novú prácu.v zákonníku práce §69/3 je však napísané :(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.Bude moje výpoveď platná ? ďakujem za rýchlu odpoveď.
jamima
14.10.11,07:53
posúvam
willma
14.10.11,08:05
za ktoré mesiace nemáš výplatu?
jamima
14.10.11,08:09
posledná uhradená za 3/2011 v 6/2011 , odvtedy nič....
ivka70
14.10.11,08:29
posledná uhradená za 3/2011 v 6/2011 , odvtedy nič....

Jasne, ze bude okamzite skoncenie PP platne, ved napr. o tom, ze nemas vyplatu za august, ktora mala byt vyplatena vo vyplatnom termine september a je po splatnosti 15 dni, vies kratsie ako 1 mesiac.
willma
14.10.11,08:38
a doporučujem ti zastaviť sa na polícii podať trestné oznámenie pre nevyplatenie mzdy - po tomto kroku sa možno zamestnávateľ spamätá. A nedaj sa odbiť, sú povinní prijať oznámenie na ktoromkoľvek oddelení a nie v mieste sídla zamestnávateľa.
jamima
14.10.11,08:44
ďakujem za rýchle info , pracovný pomer skončí prevzatím pošty zamestnávateľom , ako rýchlo a efektívne to doručiť? šéf je často mimo kancelárie , príde až budúci týždeň , nechcem riskovať, že ma predbehne a výpoveď zo strany zamestnávateľa dostanem ja -bude tam výp.lehota 2 mesiace ,ale ja chcem nastúpiť už 1.11. na nové miesto.
Xanti
14.10.11,08:54
A prečo by ti zamestnávateľ mal dať výpoved? Ak dá za hrubé porušenie pracovnej disciplíny to musí dokázať, ak dá výpoved z organizačných zmien tak máš na výber bud výpovedná lehota alebo odstupné. Takže ešte by si na tom získala.
jamima
14.10.11,09:04
ok , ďakujem idem písať výpoveď a zabezpečiť skoré doručenie zamestnávateľovi, aby to prevzal čo najskôr.
tictac7
14.10.11,09:10
ok , ďakujem idem písať výpoveď a zabezpečiť skoré doručenie zamestnávateľovi, aby to prevzal čo najskôr.

...a pošli to doporučene s doručenkou, aby si mala potvrdené, kedy to prevzali. Stačí, že to niekto prevezme, bez ohľadu na to, či je šéf vo firme alebo nie. Držím palce, nech Ti nová práca vyjde lepšie :) Adriana
Xanti
14.10.11,09:11
Pozor nedávaj výpoveď,
ale okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy. Musíš to tam napísať, nakoľko by si potom ťažko mala nárok na náhradu mzdy.

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
ivka70
14.10.11,09:18
A neposielala by som to postou, ak to zamestnavatel nepreberie do konca mesiaca, tak co?
A problem je aj s datumom ukoncenia PP - ktory tam das, ked datum dorucenia nevies?

Odniest osobne a prevzatie si dat potvrdit na kopii.
jamima
14.10.11,09:20
áno, myslela som okamžité ukončenie prac.pomeru ...... práve citujem znenie §69/1 , písm. b,
SILVIA54
19.10.11,12:14
Ahojte,neviem či som v dobrej téme,ale ja mám trochu opačný problém.Zamestnanec by chcel výplatu o dva týždne skôr ako máme stanovený výplatný termín.Je to možné,teda keby s tým zamestnávateľ nemal žiadny problém a súhlasil by.Ďakujem
Mila123
19.10.11,12:16
Ahojte,neviem či som v dobrej téme,ale ja mám trochu opačný problém.Zamestnanec by chcel výplatu o dva týždne skôr ako máme stanovený výplatný termín.Je to možné,teda keby s tým zamestnávateľ nemal žiadny problém a súhlasil by.Ďakujem
ak budú obe strany súhlasiť dá sa to aj poriešiť zálohou......
video1983
19.10.11,12:21
co v pripade, ked zivnostnik nedostal stale zaplatene za vykonanu pracu? majitel firmy povedal , ze ma financne problemy (kto nie?)

je riesenie , podat trestne oznamenie?
SILVIA54
19.10.11,12:25
Ďakujem,a akou formou by bola tá záloha alebo akým spôsobom by sa to dalo urobiť?
Mila123
19.10.11,12:34
Ďakujem,a akou formou by bola tá záloha alebo akým spôsobom by sa to dalo urobiť?
neviem aká veľká firma ste, ale normálne, napr. aj cez pokladňu....
SILVIA54
19.10.11,12:36
Jej zabudla som dodať že aj s odvodmi to potrebuje mať,takže takou zálohou z pokladne by to nešlo....
Mila123
19.10.11,12:40
Jej zabudla som dodať že aj s odvodmi to potrebuje mať,takže takou zálohou z pokladne by to nešlo....
A teraz pochybujem, aby kvôli jednému zamestnancovi platila firma skôr výplaty ako zvykne v termíne.....
výplaty sa platia kompletne za firmu, jednou sumou do SP, do ZP (tie sú 3 ) a daň. preddavky jednou sumou......inak je to nemožné.....
SILVIA54
19.10.11,12:42
Ďakujem,toto som presne potrebovala vedieť či sa to dá...ok ešte raz ďakujem.