ivansopko
14.10.11,23:39
Dobrý deň prajem Poraďáci.
Mám jeden velký problém a viem, že tu sa dočkám odpovede.... 01.09.2011 (štátny sviatok) nám zamestnávateľ nariadil prácu nadčas a ja som na smenu nenastúpil.... na tento deň mi zamestnávatel dal absenciu, nezaplatil mi ani sviatok a dokonca mi vzal dva dni dovolenky a prosím o radu... JE MOŽNÉ NARIADIŤ NADČAS V ŠTÁTNY SVIATOK A POSTUPOVAŤ AKO TEN MOJ ZAMESTNÁVATEL ?????
day
14.10.11,21:44
myslim, ze nadcas je mozne nariadit,
ostatne mi pride v poriadku,

.... ale mohli Ta aj vyhodit
kopretinka
14.10.11,21:52
"nezaplatil mi ani sviatok" a čo Ti mal zaplatiť,keď si to neodrobil?
Xanti
14.10.11,21:53
Dobrý deň prajem Poraďáci.
Mám jeden velký problém a viem, že tu sa dočkám odpovede.... 01.09.2011 (štátny sviatok) nám zamestnávateľ nariadil prácu nadčas a ja som na smenu nenastúpil.... na tento deň mi zamestnávatel dal absenciu, nezaplatil mi ani sviatok a dokonca mi vzal dva dni dovolenky a prosím o radu... JE MOŽNÉ NARIADIŤ NADČAS V ŠTÁTNY SVIATOK A POSTUPOVAŤ AKO TEN MOJ ZAMESTNÁVATEL ?????Konal správne, čítaj nižšie. Zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#97

§ 97
Práca nadčas
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.


§ 109
Krátenie dovolenky
(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
ewita888
14.10.11,22:12
postupoval podľa zákona...
a sviatok by ti dokonca nemusel zaplatiť ani vtedy, keby si mal absenciu v deň pred sviatkom..
ivansopko
17.10.11,21:07
ja som bol v tom, že proste štátny sviatok sa nadčas nedá nariadiť a ak áno tak so súhlasom zamestnanca tak to ako som sa v tomto mýlil ???
Xanti
17.10.11,21:36
ja som bol v tom, že proste štátny sviatok sa nadčas nedá nariadiť a ak áno tak so súhlasom zamestnanca tak to ako som sa v tomto mýlil ??? No súhlas zamestnanca nemusí byť, stačí ak súhlasí zástupca zamestnancov viď odst. 2

§ 94
Dni pracovného pokoja

(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.
ivansopko
19.10.11,10:28
ak som to dobre pochopil, podla bodu 3 nešlo o žiadne naliehavé práce atd. tak mi potom vychádza, že nám vo sviatok prácu nemohli nariadit, lebo nebola splnená podmienka bodu 3, tak sa teda môžem obrátiť na zamestnávateľa aby mi zaplatil sviatok a vrátil 2 dni dovolenky ???? Ďakujem za odpovede.