SSAndrea
17.10.11,07:57
Dobrý deň,

prosím o radu. Podnikateľ kúpil v minulom roku OA. Tento rok sa rozhodol preradiť ho z osobného užívania do podnikania. Je mi jasné všetko ohľadom zaradenia, neuplatnenia odpisov za minulý rok.... Moja otázka znie, či je potrebné danú operáciu zaevidovať aj cez peňažný denník? Auto bolo v minulom roku kúpené za 15 tis eur. Za minulý rok neuplatním 3750 eur za odpisy, takže zostatková cena k 31.12.2010 bola 11 250 eur a odpisovať budem už iba 3 roky. Auto preradil do majetku vo februári 2011, prihlásil na DMV.

Ak mám účtovať aj cez peňažný denník, tak dátumom preradenia do podnikania (prihlásenia na DMV)? a účtovať ako (účtujem v Alfe)?

Cez interný doklad ako Príjem a
a) osobný vklad podnikateľa - hmotný alebo
b) iný nezdaniteľný príjem
a zaúčtovať to v cene 11 250 eur?

Neviem, možno už moc rozmýšlam, tak prosím, ak ste niekto niečo podobné riešili, ako ste postupovali? Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
Zita5
17.10.11,06:32
Cez peňažný denník vklad MV do obchodného majetku neúčtujete , ale účtujete v rámci uzávierkových operácii len prislúchajúce odpisy na toto MV , ak bude v OM k 31.12.2011.Áno odpis za minulý rok sa neuplatňuje , odpisujete ako v druhom roku .

MV zaevidujete len v Knihe dlhodobého majetku .