ejbyk
17.10.11,15:00
Prajem dobrý deň, rada by som sa informovala...
Prípadne na ktorú banku sa mame obrátit, ked...
- priateľ zivnostnik chce zobrat hypoteku na byt, mal ale posledne dva roky nulové danové priznanie.
- nie sme manzelia ale budeme mat dieta.

a tak nam skuste poradit...co mozeme roku 2012 uskutocnit. ci koli tomu danovemu priznaniu mu nebude priznana hypoteka, alebo ako by sme mali postupovat aby mu hypoteku schvalili???

vopred dakujem za akukolvek radu, dotaz...
draik
17.10.11,18:53
S nulovym ziskom vela (vlastne skoro nic) neuhra. Zostava Vam moznost uveru bez dokladovania prijmu, co svojho casu mala napriklad Tatrabanka. Samozrejme, za vyssi urok. Nulove priznanie je super vec (najma, ak v skutocnosti cash zostava bokom), ale z hladiska vyssich hypotek je to dost negativny udaj.
zk24
18.10.11,06:39
Tie hypoteky bez dokladovania prijmu vacsinou platia pre tych, ktori maju u nich zriadeny ucet a poukazovanu mzdu na ucet v ich banke. Takze to je "nie dokladovanie" prijmu, lebo banka o Vas aj tak vsetko vie.

Myslim si, že jediné riešenie je vziat hypoteku na Vas. Ak priatel nevykazuje prijem, banka mu nema na zaklade coho dat hypoteku.

V takychto situaciach ostava mozno uz len podnajom. A nasledne danove priznanie podat tak, aby ste mali postacujuci prijem. Uz ked budete mat vyzivovane dieta, uz to bude zasa o nieco tazsie.
Ice dive
18.10.11,07:14
viem, že Unicredit Banka schvaľovala úvery aj na základe obratu živnostníka a nie len na základe vykázané zisku, skúste sa tam opýtať na podmienky hypotéky...
FAA
20.10.11,10:36
Tie hypoteky bez dokladovania prijmu vacsinou platia pre tych, ktori maju u nich zriadeny ucet a poukazovanu mzdu na ucet v ich banke. Takze to je "nie dokladovanie" prijmu, lebo banka o Vas aj tak vsetko vie.

Myslim si, že jediné riešenie je vziat hypoteku na Vas. Ak priatel nevykazuje prijem, banka mu nema na zaklade coho dat hypoteku.

V takychto situaciach ostava mozno uz len podnajom. A nasledne danove priznanie podat tak, aby ste mali postacujuci prijem. Uz ked budete mat vyzivovane dieta, uz to bude zasa o nieco tazsie.

Dúfam, že pri preklade do spisovnej Slovenčiny to bude znieť: "Mať taký zisk, aby postačoval na splácanie hypotéky." :)
tanis
20.10.11,23:14
Kedze hypoteku planujete realizovat az v roku 2012, mate dost casu sa zariadit, tak ako uvadza zk24 - podat danove priznanie za 2011 take, aby vychadzal prijem dostatocny na hypoteku. (skoro kazda banka ma nejaku orientacnu kalkulacku, kde sa da spocitat, aky je min. prijem na urcitu sumu pri urcitej fixacii a podobne)
Pokial ide o danove priznanie najidealnejsie by bolo zvysit prijem ak je to mozne, ak nie tak minimalizovat vydavky - tu ale treba pravdepodobne ratat s vyssou danou, vyssie odvody do SP, ZP. (Ak ma priatel menej ako 35 rokov, tak skuste uvazovat o prispevku pre mladych pri hypoteke, cim je mozne na prvych 5 rokov znizit hypoteku o 3% - z tohto titulu usetrene peniaze by ste pouzili na odvody.)
ejbyk
21.10.11,13:17
,,,a neviete mi poradit ci staci plusove jedno zdanovacie obdobie alebo su potrebne plusove dva roky???
Xanti
21.10.11,13:23
Ejbyk,
treba mať príjem dostatočný, posledný rok. Banka povie v akej výške by mal byť mesačný príjem tj. ročný príjem mínus odvody mínus náklady a deleno mesiacmi, tak to povedali mojim známym v januári tohto roku .. a banka čakala až podajú DP. Ten príjem bol dostatočný, síce je pravda, že známy vyhádzali náklady z DP, aj daňový úrad sa potešil, lebo zaplatili daň. Aby sa im ten príjem zvýšil. Ale banka nenamietala a po podaní DP schválili hypo.
tanis
21.10.11,18:27
ejbyk, ja som bral hypoteku koncom marca 2011. Asi 14.3.2011 som podal danove priznanie priamo u spravcu dane, poprosil som ich ci by nebol problem to skontrolovat a nahodit co najskor (cuduj sa svete spravili to hned), nasledne som z uctu v banke, v ktorej som bral hypoteku uhradil dan, potom som asi tyzden pockal isiel znova na DU a v podatelni som si podal ziadost o overenie potvrdenia DP pre banku, teraz neviem presne kolko ma to stalo v kolkoch cca. 1,5 EUR, asi o 4 dni mi prisiel list z DU - obsahoval potvrdene udaje z danoveho priznania 2011 s poznamkou, ze riadny termin na podanie DP a zaplatenie dane je 31.3.2011. Toto potvrdenie som pridal k ziadosti o uver s informaciou, ze dan bola uhradena z toho a toho uctu vedeneho v ich institucii. (co si vedeli jednoducho overit) Vyslovene som sa pytal ci nemam dolozit aj potvrdene DP z roku 2009 - odpoved bola, ze netreba. (Normalnemu cloveku staci dolozit 3 vyplatne pasky a pracovnu zmluvu na dobu neurcitu.) Asi 3 pracovne dni trval rozhodovaci proces v banke a hypo som mal schvalenu. (inak treba ratat s tym, ze to moze trvat aj 10 dni) Nasledovali klasicke veci podpisanie kupnej zmluvy, znalecky posudok atd.
Este by som dolnil Xanti, ze ten vypocet priemernej mesacnej mzdy u SZCO pre potreby banky je nasledovny: (Zaklad dane r. 69 DP FO B - Dan r. 91 DP FO B)/12 a dostanes cisty priemerny mesacny prijem.
Na zaver dolezita poznamka, ktoru som mal asi uviest hned na zaciatku, je velmi a to zdoraznujem velmi dolezite aby ziadatel o hypoteku mal cisty uverovy register, na ktory banky dost reflektuju. Potrebne info ako ziskat vypis z uveroveho registra najdes na webe. Tiez to nieco stoji, myslim, ze cca. 4 EUR, ale pokial nemas istotu, ci sa ti tam za poslednych 5 rokov nedostal nejaky zaznam, tak si ho pre istotu vyziadaj uz teraz, lebo negativna hlaska v nom ti moze skazit cele plany ohladne hypoteky.
Napriek vsetkemu drzim palce a dufam, ze vsetko bude v poriadku a cely tento proces ti dopadne uspesne.
Este som si spomenul, ze existuju aj financny poradcovia, mozno by nebolo zle zamysliet sa aj nad vyuzitim ich sluzieb.
Martin Vacho
22.10.11,19:02
S nulovym ziskom vela (vlastne skoro nic) neuhra. Zostava Vam moznost uveru bez dokladovania prijmu, co svojho casu mala napriklad Tatrabanka. Samozrejme, za vyssi urok. Nulove priznanie je super vec (najma, ak v skutocnosti cash zostava bokom), ale z hladiska vyssich hypotek je to dost negativny udaj.

Každopádne je potrebné vedieť, že hypotéka bez dokladovania príjmu je do 50% hodnoty nehnuteľnosti - to je spravidla väčší problém ako samotná úroková sadzba. Pri hypotéke bez dokladovania príjmu je možné vziať si hypotéku s fixáciou na 1-2 roky a potom hypotéku prefinancovať čo je bez dokladovania príjmu možné aj bez úrokovej prirážky.
Martin Vacho
22.10.11,19:10
Tie hypoteky bez dokladovania prijmu vacsinou platia pre tych, ktori maju u nich zriadeny ucet a poukazovanu mzdu na ucet v ich banke. Takze to je "nie dokladovanie" prijmu, lebo banka o Vas aj tak vsetko vie.

Myslim si, že jediné riešenie je vziat hypoteku na Vas. Ak priatel nevykazuje prijem, banka mu nema na zaklade coho dat hypoteku.

V takychto situaciach ostava mozno uz len podnajom. A nasledne danove priznanie podat tak, aby ste mali postacujuci prijem. Uz ked budete mat vyzivovane dieta, uz to bude zasa o nieco tazsie.

Keďže ide o záujem riešiť hypotéku v roku 2012 tak nie je otázkou aké boli posledné dve daňové priznania, ale aké bude tohtoročné - t.j. za 2011 rok.
Martin Vacho
22.10.11,19:16
viem, že Unicredit Banka schvaľovala úvery aj na základe obratu živnostníka a nie len na základe vykázané zisku, skúste sa tam opýtať na podmienky hypotéky...

Konečne niečo konštruktívne. V praxi je však viac bánk, ktoré vedia pri schvaľovaní hypotéky vychádzať z obratov. Zväčša sa ide na 10% z obratu no pri niektorých činnostiach sa dá dostať aj na iný obrat. Takže je dôležité mať nielen možnosť vychádzať z obratu, ale aj mať dostatočný obrat.
Martin Vacho
22.10.11,19:25
Ejbyk,
treba mať príjem dostatočný, posledný rok. Banka povie v akej výške by mal byť mesačný príjem tj. ročný príjem mínus odvody mínus náklady a deleno mesiacmi, tak to povedali mojim známym v januári tohto roku .. a banka čakala až podajú DP. Ten príjem bol dostatočný, síce je pravda, že známy vyhádzali náklady z DP, aj daňový úrad sa potešil, lebo zaplatili daň. Aby sa im ten príjem zvýšil. Ale banka nenamietala a po podaní DP schválili hypo.

Ten prepočet v banke sa robí: "základ dane mínu zaplatená daň deleno 12" = z toho vznikne akceptovateľný mesačný príjem.