666_peter_666
17.10.11,21:52
Dobrý deň,
pred týždňom som zo SP dostal Potvrdenie o invalidite a .... , a bol mi priznaný plný invalidný dôchodok.
Som dlhodobo zamestnaný vo firme, neplánujem ukončiť zamestnanie, a chcel by som sa spýtať, komu a ako vo firme mám oznámiť túto novú skutočnosť - môjmu nadriadenému, mzdovému či personálnemu oddeleniu?
Mám povinnosť toto oznámiť aj nejakej inej organizácii (zdravotnej poisťovni, iným úradom...)?
Chýbajú mi informácie ako postupovať, preto Vám vopred ďakujem za odpoveď.
Peter.
Xanti
17.10.11,20:43
No personálnemu a mzdovému oddeleniu doruč fotokopiu rozhodnutia o invalidite. Inde nemusíš nič hlásiť, nakoľko zamestnávateľ upraví odvody do ZP a SP na základe tohto rozhodnutia a aj nahlási ZP tvoju invaliditu.

A nemáš v rozhodnutí napísané akej práci sa máš vyhýbať? Alebo či smieš robiť na plný úväzok?
666_peter_666
18.10.11,14:08
Zatial mi poslali len Potvrdenie o invalidite a miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Mieru poklesu určil posudkový lekár na 75%.
Keď som sa pýtal, povedali mi, že môžem aj ďalej pracovať. Ale na tom potvrdení nie je o tom nič napísané, sú to v podstate len štyri riadky.
Preto som nevedel či ešte nemám počkať na nejaký iný doklad zo SP.
Xanti
18.10.11,17:07
No ja som to mala v takom elaboráte napísané :D, takže a to už potvrdila Bratislava? Teda centrála? Ak áno tak fotokopiu toho daj na personálne a mzdové, nakoľko odvody za teba budú nižšie a aby veľmi dozadu nemuseli opravovať výplaty.
666_peter_666
18.10.11,19:02
Neviem, či centrála, v hlavičke listu je SP pobočka BA, asi teda ešte chvílu počkám na "elaborát" ako píšeš :).
V každom prípade ti anjelik pekne ďakujem za pomoc a nasmerovanie.
Peter.
Xanti
18.10.11,19:08
Joj, až tak presne nepamätám, predsa je to už pár rokov. Ako prišla mi dosť veľká správa kde boli určené percentá. Ako nemala som len také malé potvrdenie, v mojej správe bola aj diagnoza a problémy. A toto zamestnávateľ vidieť nemusí si myslím.

A ako aj mne na posudkovej vtedy povedali, máte toľko percent a posielame papiere na schválenie do BA, a potom vám príde domov. Aj tak bolo. Hovorím ak máš to potvrdenie daj ho, výplaty spätne je pracne opravovať, lebo to nie sú len výplaty ale aj výkazy a dane. Budeš platiť menej do ZP o polovicu, a tiež o niečo menej do SP na odvodoch.
Katy a R
18.10.11,19:14
Potrebuješ ROZHODNUTIE - odkedy priznávajú ID a podľa akého § (asi naozaj len dva riadky). Ale malo by byť k tomu aj Odôvodnenie - a to je už dlhšie;)
666_peter_666
19.10.11,19:20
Dobre, budem čakať na Rozhodnutie. Ale nechápem, prečo by som mal ísť na personálne - môže to mať vplyv na moju pracovnú zmluvu, prípadne mzdu?
Xanti
19.10.11,19:22
Ano na výšku mzdy,
lebo ako zamestnanec bez postihnutia platíš odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 4% ako zamestnanec s postihnutím budú tie odvody vo výške 2%.
Tým pádom sa ti zvýši základ dane a bude trošku vyššia mzda. Technicky ale mal by si dostať vyššiu výplatu ako máš teraz.

A práve kvôli tým úpravám to musia vedieť v robote, a navyše ako invalida ťa nesmú prepustiť bez súhlasu úradu práce.
Andyke
19.10.11,19:27
Aj Ty , aj zamestnávateľ budete mať nižšie odvody do ZP. A do SP nebudete platiť poistné na nezamestnanosť.
Takže za to treba odovzdať fotokópiu Rozhodnutia o ID, aby sa správne počítali odvody.
A čo sa týka prac. zaradenia už vyššie sa Ťa pýtali, či môžeš vykonávať naďalej Tvoju prácu (vzhľadom na Tvoj zdrav.stav.)
666_peter_666
20.10.11,19:14
Oficiálne kompletné Rozhodnutie mi ešte neposlali, ale posudkový lekár nespomínal žiadne konkrétne obmedzenie. A keď som sa spýtal, či môžem ďalej pracovať, povedal mi, že hej, súbeh zamestnania a invalidity sa nevylučuje.
Andyke
20.10.11,19:19
Samozrejme môžeš pracovať, keď chceš (a môžeš)
Ale hádam nechceš pracovať 8 hod. denne??!! (pri ID nad 70 %)
Prejdi aspoň na kratší prac. čas (vzhľadom na Tvoj zdrav.stav.)
delonka
21.10.11,05:43
Peter, posudkový lekár ani mne nepovedal obmedzenia, ale v "Zdôvodnení", ktoré som dostala dodatočne, bolo jasne napísané, že nemôžem vykonávať prácu, ktorá si vyžaduje zvýšené nároky na zrak., keďže som pracovala na odbyte, denne viac než 8 hod. na počítači, tak som toto zdôvodnenie odovzdala zamestnávateľovi,aby mi ponúkol iný, alternatívny druh práce.,

želám veľa zdravia
666_peter_666
21.10.11,19:35
Xanti: O tom úrade práce som tiež počul, že zamestnávatel ich požiada o súhlas na prepustenie zamestnanca ZŤP a oni napíšu že dobre. Asi tá zákonná ochrana je len formálne na papieri.
Andyke: Ja mám hlavne problémy s chôdzou, a keďže mám sedavé zamestnanie, nerobí mi zatial problém robiť na plný úväzok.
delonka: Fakt budem musieť počkať, čo bude napísané v Rozhodnutí. A hlavne mám nervy z toho vybavovania u zamestnávatela, lebo neviem odhadnúť zmeny, ktoré ma čakajú, som totiž dosť konzervatívny.
delonka
25.10.11,06:51
ahoj peter, tak som postupovala aj ja, krôčik po krôčiku, ked som dostala "zdôvodnenie" to som to postúpila zamestnávateľovi, on sa musel vyjadriť, či má pre mňa prácu v súlade so "Zdôvodnením"., nemal, ponúkol mi výpoveď aj s odstupným a vzhľadom k tomu, že som išla do invalidného dôchodku tak aj odchodné., tiež som viac konzertívna , nemám rada problémy, nikomu ich nechceme ani spôsobovať, som veľmi v´dačná osudu, že som dopadla aspoň tak ako som...
ivetakli
17.01.12,12:40
Dobrý deň, prosím poraďte mi čo so zamestnancom, ktorý bol dlhodobo na PN, 4.1. požiadal o invalidný, isto ho dostane, nakoľko sa jedná o vážne postihnutie, od 5.1. si čerpá dovolenku, čo s ním, nakoľko je stále v pracovnom pomere a dovolenky nemá toľko, aby prečkal až do priznania invalidného a pracovať nie je schopný. Ako to má riešiť zamestnávateľ?
Andyke
17.01.12,15:35
Pokiaľ má zdravotné problémy, tak nech ide znovu na PN.
ivetakli
18.01.12,10:08
To som radila aj ja, ale sa bojí ísť na PN, lebo mu vraj pani v sociálke povedala, že keby maródil nemohli by počítať invalidný, ale podľa mňa je to blbosť, lebo invalidný mu rátajú z VZ, ktorý bol na evid.liste k 4.1.2012, a toto by už bola PN mimo tohto obdobia. Dobre hovorím? Ďakujem za odpoveď
mareko
18.01.12,10:59
Je to tak ako hovorí zamestnanec, tiež mám takú osobnú skúsenosť, mne povedali v SP to isté :-(
Xanti
18.01.12,15:38
To som radila aj ja, ale sa bojí ísť na PN, lebo mu vraj pani v sociálke povedala, že keby maródil nemohli by počítať invalidný, ale podľa mňa je to blbosť, lebo invalidný mu rátajú z VZ, ktorý bol na evid.liste k 4.1.2012, a toto by už bola PN mimo tohto obdobia. Dobre hovorím? Ďakujem za odpoveď Ja súhlasím s tvojím názorom, nakoľko žiadosť o ID bola podaná, takže dalšia PN neovplyvní výpočet výšky invalidného dôchodku.

Myslím, že to zamestnanec zle pochopil.