lubka0907
18.10.11,08:35
Ahojte. Máme zamestnanca, ktorý okamžite skončil PP a žiada náhradu mzdy za 2 mesiace, ale pracovná zmluva bola na dobu určitú do 27.11. Môže žiadať náhradu mzdy za dva mesiace?
tictac7
18.10.11,06:44
a z akého dôvodu zamestnanec okamžite ukončil PP?
lubka0907
18.10.11,06:46
Z dôvodu meškania výplaty za august. Splatnosť je do konca nasled. mesiaca, čiže mešká 18 dní.
tictac7
18.10.11,06:51
tak v tomto prípade - áno, má v zmysle § 69 ods. 4 nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Inak nevyplatenie mzdy je trestný čin - to len tak mimotemy
lubka0907
18.10.11,06:51
Zamestnanec bol upozornený, že výplata bude meškať.
lubka0907
18.10.11,06:53
Ale až na 2 mesiace? Pracovná zmluva mu končí o mesiac.
tictac7
18.10.11,06:58
Zamestnanec bol upozornený, že výplata bude meškať.

...a on mal na základe toho upozorniť ak má úver - banku, ak má telefón - operátora, predavačky v obchode....?! A čo keď bol upozornený. To zamestnancov upozorním každý mesiac a nebudem platiť celý rok?
lubka0907
18.10.11,07:00
No tak ďakujem.
eva.toth
18.10.11,07:05
Ako dlho pracoval, viac ako rok, alebo menej ako rok? Ak sa mu bol pracovný pomer viac krát predlžovaný na dobu určitú, doba sa sčítava. Ak pracoval menej ako rok, patrí mu podľa mňa len jedno mesačné odstupné. Patrí mu aj peňažná náhrada za jeden mesiac ale len vtedy, ak bola písomne dohodnutá v pracovnej zmluve. Táto peňažná náhrada nie je odstupné.
tictac7
18.10.11,07:23
Ako dlho pracoval, viac ako rok, alebo menej ako rok? Ak sa mu bol pracovný pomer viac krát predlžovaný na dobu určitú, doba sa sčítava. Ak pracoval menej ako rok, patrí mu podľa mňa len jedno mesačné odstupné. Patrí mu aj peňažná náhrada za jeden mesiac ale len vtedy, ak bola písomne dohodnutá v pracovnej zmluve. Táto peňažná náhrada nie je odstupné.

Nesúhlasím!!! Tu sa nejedná o výpovednú dobu, ale o okamžité skončenie PP v zmysle § 69 ods. 1 písm. b) a teda sa neposudzuje nárok na dĺžku výpovednej doby, akú by zamestnanec mal v prípade ak by bola výpoveď daná zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b). A to, čo píšeš s tou peňažnou náhradou, je tiež trocha o inom - tu sa jedná o peňažnú náhradu,ktorú musí platiť zamestnanec zamestnávateľovi, ak nedodrží výpovednú dobu....

Dovetok: Preto sú to 2 mesiace, pretože ak dá výpoveď zamestnanec, vždy je výpovedná doba 2 mesiace, bez ohľadu na dĺžku trvania PP
eva.toth
18.10.11,07:52
§ 62 Zák.práce odst.2 hovorí, že výpovedná doba je jeden mesiac, ak zákon neustanovuje inak. V odst.6 sa píše, ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dvojmesačná. Preto som sa pýtala,ako dlho trval pracovný pomer. Lebo len ak trval menej ako rok, je výpovedná doba jednomesačná a teda aj nárok na odstupné je len jednomesačné . V otázke sa spomína, že okamžite skončil pracovný pomer, čiže nepracoval vo výpovednej dobe, preto som napísala, že mu patrí aj peňažná náhrada, ak ju náhodou mal uvedenú v pracovnej zmluve. Ospravedlňujem sa, ak som zle pochopila zákon.
tictac7
18.10.11,08:00
§ 62 Zák.práce odst.2 hovorí, že výpovedná doba je jeden mesiac, ak zákon neustanovuje inak. V odst.6 sa píše, ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dvojmesačná. Preto som sa pýtala,ako dlho trval pracovný pomer. Lebo len ak trval menej ako rok, je výpovedná doba jednomesačná a teda aj nárok na odstupné je len jednomesačné . V otázke sa spomína, že okamžite skončil pracovný pomer, čiže nepracoval vo výpovednej dobe, preto som napísala, že mu patrí aj peňažná náhrada, ak ju náhodou mal uvedenú v pracovnej zmluve. Ospravedlňujem sa, ak som zle pochopila zákon.

O.K. tie výpovedné doby beriem, ale... § 69 dos. 4 nerieši, ako dlho trval PP, lebo nerieši výpovednú dobu, ale náhradu mzdy pri okamžitom ukončení PP zo strany zamestnanca. Peňažnú náhradu, ktorú spomínaš Ty rieši § 62 ods. 8 a týka sa len peňažnej náhrady, na ktorú má nárok zamestnávateľ, ak zamestnanec nedodrží výpovednú dobu v prípade, že zamestnanec ukončuje PP výpoveďou. V tomto prípade však riešime okamžité ukončenie PP zo strany zamestnanca a jeho nároky....
batorek
24.10.11,05:47
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem
katka50
24.10.11,05:50
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem

Na odstupné nemá nárok, , má nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky.
Tweety
24.10.11,05:52
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať na to , ak sa zamestnancovi dá výpoveď s okamžitým skončením PP po viacerých upozorneniach pre alkohol § 68, na čo všetko má nárok z finančného hľadiska. Teda má nárok na odstupné???? ďakujem Nie, nemá, veď okamžité skončenie PP je pre neho trest za porušenie PD, a nie ešte mu urobiť láskavosť odstupným.(že dobre robil, že v práci pil):rolleyes:
horka
09.01.12,16:04
Ak zamestnanec dal výpoved, plynula mu výpovedná doba, bol však na PN. Je vo výpovednej asi mesiac, ale meškala mu výplata, tak napísal okamžité skončenie z dôvodu nevyplatenia mzdy a chce aj odstupne. Môže meniť dôvod výpovede??