anonym222
18.10.11,21:07
Pri akej teplote sa dá ešte betónovať? Myslím tým betónovanie bežným betónom bez nejakých špeciálných aditív proti zamŕzaniu. Je možné teda vonku betónovať, aj keď sú už nadránom prízemné mrazy povedzme do -3 stupňov tak ako je to napr. v súčasnosti? Pomôže pozakrývanie betónu nejakou celtou? Treba betón prvé dni polievať aj v týchto chladných dňoch?
220870
19.10.11,03:02
Nepíšete odkade ste .Iné to bude na Orave iné v DS.Betonovať sa dá bez prísad aj teraz.Stačí betonzakryť.beton pri tuhnutí vytvára svoje teplo.Tieto mrazíky mu neublížia.Kto sa bojí môže do betonu pridať nemrznúcu zmes.Ak beriete beton z betonárky tak tá tú zmes už bude obsahovať.Polieva sa len vtedy keď je beton na povrchu suchý.To sa môže stať aj pri teplotách okolo nuly vtedy keď fúka vietor.Vtedy treba polievať alebo zakryť betonovanu plochu.
IgyPop
19.10.11,12:52
Práve včera sme betónovali deku, dnes ráno som bol pozriet beton a na povrchu bola jemná škrupinka zamrznutej vody. Čistá voda v bandaske bola tiež zamrznutá, ale nie na "kameň". Dúfam, že to betón prežije bez ujmy.
Ako dlho od betónovania nesmie betón znovu zamrznúť?
Čítal som, že nevadí ak zamrzne ešte čerstvý/tekutý betón, ale keď už začne proces tvrdnutia, tak nesmie zamrznúť. Lenže tvrdnutie prebieha niekoľko týždňov (na 80%, do 100% až 2 roky) a v na sobotu hlásia u nás až -2°C.
marleau
19.10.11,13:47
mimotemyČo poznám murárov,všetci do jedného tvrdia,že betónovať sa dá dovtedy,kým nezamrzne pivo vo fľaši...Ako dopadne proces tuhnutia a tvrdnutia ich zjavne nezaujíma.mimotemy
anonym222
19.10.11,15:16
To 220870: Betón si budem robiť sám (asi 3 miešačky). Bývam na juhu vých. slovenska, ale ranné mrazíky do -2 sme tu už mali. Niekde som čítal, že betón dosiahne po 48 hodinách asi 50% pevnosť, po 4 týždňoch asi 90%. Ak dôjde k zamrznutiu betónu v procese tuhnutia, vraj sa tento proces definitívne zastaví. Potreboval by som teda garantovať aspoň 4 týždne bez mrazov, čo asi nebude možné, takže pre istotu asi dokúpim nejaký ten prípravok. Ktorý je dobrý?
mendo933
19.10.11,17:36
mimotemyČo poznám murárov,všetci do jedného tvrdia,že betónovať sa dá dovtedy,kým nezamrzne pivo vo fľaši...Ako dopadne proces tuhnutia a tvrdnutia ich zjavne nezaujíma.mimotemy
mimotemy Murari piju palene, lebo pivo skôr zamrzne:)
mendo933
19.10.11,17:38
Ja by som dal prisadu proti zamrznutiu, pri tychto teplotach netreba toho vela , prip. aj prikryl ako tu uz bolo odznene
220870
19.10.11,19:33
Nič sa mu nestane .pár stupňov pod nulou mu neublíži.
Ferdosondo
20.10.11,05:00
Niekde som čítal, že betón dosiahne po 48 hodinách asi 50% pevnosť, po 4 týždňoch asi 90%. Ak dôjde k zamrznutiu betónu v procese tuhnutia, vraj sa tento proces definitívne zastaví.
Cital si dobre. Avsak tie casy platia pre teploty okolo 20C. Pri nizkych teplotach sa chemicky proces tuhnutia podstatne spomaluje. Aj to samoohrievanie betonu je tym padom slabsie. Nechcem strasit, ale dnes a zajtra mozu byt teploty este OK, ale ako bude trebárs o 5 dni?.
Ak to bude nejaky zaklad, tak by sa to este dalo, lebo zem má este plusove teploty a vrch zakryjes doskami.
Ak je to vsak betonovanie napr.obrubnika na chodnik, tak tam je to uz riziko-vlastna skusenost.
mendo933
20.10.11,05:26
Od pondelka to vizera byt s nocnymi teplotami lepsie
anonym222
20.10.11,19:06
Nechcem strasit, ale dnes a zajtra mozu byt teploty este OK, ale ako bude trebárs o 5 dni?.
Ak to bude nejaky zaklad, tak by sa to este dalo, lebo zem má este plusove teploty a vrch zakryjes doskami.
Ak je to vsak betonovanie napr.obrubnika na chodnik, tak tam je to uz riziko-vlastna skusenost.
No budú to menšie schody a jeden preklad, takže všetko nad zemou. Už som kúpil nejakú urychľovaciu zmes do betónu a ešte to aj zakryjem.
draik
21.10.11,16:57
Zavisi aj od pouziteho cementu a mnozstve vody. Pri cemente 32,5 a teplote +5stupnov dosiahne beton odolnost voci mrazu za 30 az 60 hodin (cim je v nom menej vody, tym skor)
edgarx1
26.05.12,10:49
v clanku najdete prehladny obrazok ktory vysvetluje pri akych teplotach sa da betonovat (http://stavebnictvo.sk/profiles/blogs/sprievodca-normou-206-1)bez pouzitia prísad do betonu