puyol66
19.10.11,11:36
Dobrý deň. Kúpil som dom v ktorom je v spoločnej obývačke s kuchyňou podlahové kúrenie na ktorom je dlažba. Potreboval som zväčšiť obývací priestor a tak som posunul priečku a vznikol mi asi metrový pás bez dlažby. Rovnakú dlažbu som nezohnal a je pravda že sa mi ani veľmi nepáči. Do obývacej časti by som chcel dať plávaciu podlahu a v kuchyni nechať dlažbu ale obávam sa či to ešte prekúri cez pôvodnú dlažbu a aj plávačku, alebo by som mal tú dlažbu odstránit? To som chcel ale nejde to veľmi dobre. Alebo by som mohol dať koberec? Čo by bolo najvhodnejšie aby mi to podlahovka dostatočne prekurila? Viem že najlepšia je na podlahovku dlažba ale to sa mi moc nepáči. Keby bolo najhoršie, mohol by som dať na pôvodnú dlažbu novú, ktorá sa mi bude aspon páčiť. prosím poraďte kto mate skusenosti s menenim podlahy na podlahovke. Ďakujem.
TomasHC
19.10.11,11:05
Môžeš tam dať čokoľvek, čím "to" bude mať vyššiu tepelnú vodivosť a menší tepelný odpor, tým lepšie. Nová keramická dlažba na starú je OK, v princípe aj bežná laminátka do 8 mm. Jediné čo sa stane bude to, že bude dlhší nábeh...
dolfort
27.10.11,17:51
vybúrať starú dlažbu je síce prácne ale určite najoptimálnejšie riešenie.
následne vyrovnať poter a môžeš tam dať (takmer) čo chceš, napr. aj plávajúcu podlahu.
Jarka Č.
27.10.11,21:25
Už ste skúšali kúriť, napr. minulú zimu? Ide mi o to, aby ste neboli prekvapený z nedostatočného výkonu kúrenia. Ak to doteraz bolo "na hrane", položením lamina by ste si mohli zarobiť na "priekak". Za normálnych okolností by ste mohli položiť lamino, otázka je, či je podlahovka na to dimenzovaná s dostatočnou rezervou. Najlepším riešením je podstatne znížiť tepelnú stratu domu = zatepliť steny, základy, dať trojsklá a potom sa vôbec nemusíte trápiť nad tým, či to vyhreje. Teplota v dome nebude mať šancu moc kolísať, takže ani pomalší nábeh podlahovky Vás nemusí trápiť.
brabad
13.11.11,20:28
Už ste skúšali kúriť, napr. minulú zimu? Ide mi o to, aby ste neboli prekvapený z nedostatočného výkonu kúrenia. Ak to doteraz bolo "na hrane", položením lamina by ste si mohli zarobiť na "priekak". Za normálnych okolností by ste mohli položiť lamino, otázka je, či je podlahovka na to dimenzovaná s dostatočnou rezervou. Najlepším riešením je podstatne znížiť tepelnú stratu domu = zatepliť steny, základy, dať trojsklá a potom sa vôbec nemusíte trápiť nad tým, či to vyhreje. Teplota v dome nebude mať šancu moc kolísať, takže ani pomalší nábeh podlahovky Vás nemusí trápiť.
Súhlasím . . . pridávam, že keramická dlažba aj na existujúcu dlažbu neovplyvní výkon podlahovky, preto je to vhodné riešenie.
Laminátka sa používa so špecialnou podložkou a ak tam bola aspoň minimálna rezerva, malo by to fungovať
aj s laminátkou. Keď mením vo výpočte skladbu podlahy, v 95% mi pri zmene keramika-lamino len zvýši prietok
vody a nezmení rozteč rúrok. Ak sú len dva okruhy, nemal by byť s prietokom problém.