emental
19.10.11,12:39
Zdravim!
Hladam jednoduchy a ucinny sposob ako zateplit plochu strechu nad 1 izbou. Je to pristavba k rodinnemu domu a je na nej len rovna nezateplena strecha na ktorej je nalepena ipa (ten asfaltovy plat). Chcel by som to zateplit, kedze do luftu mi asi unika hodne tepla.
Rozmyslal som zateplit od spodu, resp. z vnutra - znizenim stropu sadrokartonom a pouzitim nejakej mineralnej izolacie. Jedine co ma od toho odradza je, ze neviem kde bude rosny bod, ci to nebude vlhnut vo vnutri a dalej co ma skor trapi, je ze sa bojim ci to ten strop znesie. Bolo mi vysvetlene, ze ten strop sa robil tak, ze sa odspodu zasalovali nejake dute tehly a zhora na to zalial zelezobeton a tie tehly tam drzia len nalepene na tom zelezobetone a este tym, ze su medzi nimi medzery, kde natiekol tiez beton. Rozvrtato to cele pri montazi sadrokartonu sa mi nechce - neviem kolko to unesie... :confused:

Preto by som skor volil nejaku moznost zvonku. Len neviem ake materialy a sposoby sa pri tom daju pouzit. Napada ma napriklad nejako nalepit mineralnu vlnu (tie take dosky) na tu staru povodnu ipu a potom tu vlnu niecim zhora zaizolovat proti zatekaniu. Klasickou metodou lepenim ipy horakom neviem ci by to slo - pocitam, ze s tou mineralnou vlnou by to bol problem. Takze hladam nejaky postup ako sa to da zvladnut.
Viem, ze su firmy, ktore sa tym zaoberaju, no je to dost drahe. Chcel by som to poriesit nejako svojpomocne.

Poradi niekto?
ciners
19.10.11,11:41
Ked vylucime zdola, tak skusme zhora. Mineralna vlna alebo polystyren, 5cm poter + sietovina fi4, uplne ta najobycajnejsia, na to mozete dat IPA.
Dnes je netvrdena mineralna vlna lacnejsia ako polystyren, tak skusme zdola. Sadrokarton, parozabrana, mineralna vlna netvrdena. Doma sa v nejakom stataku kuknem, co ten sadros + zateplenie vazi, nepamatam si presne. Ak to nepojde navrtat do stropu, mozete nejake drevene hrady uchopit do venca a tie by drzali tepelnu izolaciu a sadrokarton. Varianty su, treba vybrat tu najlacnejsiu. Tie peniaze sa vam vratia predsa.
marleau
19.10.11,13:43
Naši majú podobnú miestnosť,je to predsieň a nad ňou terasa.Tiež tam uniká teplo.
Vo vašom prípade by som osadil trámy do stien naprieč miestnosťou na kratšiu vzdialenosť tak,aby sa dotýkali stropu.Vysoké napr. 12 cm,medzi ne sklenú vatu,pod to parozábrana,drevený rošt pribitý o tie hranoly a sadrokartón.Ak je miestnosť širšia,tak vyššie hranoly,napr.14-16 cm,podľa toho,koľko dovoľuje svetlá výška a priestor nad oknom.Šírka trámov stačí okolo 6 cm,možu sa v strede navzájom striedavo priečnymi kúskami zošróbovať resp. pribiť.
emental
28.10.11,10:06
Takze po zvazeni, asi to pojde skor zhora. Pozeral som moznosti s NOBASIL SPE - take tie platy, ktore maju na sebe asfaltovy plat - na to by sa mala dat tepelne natavit dalsia vrstva asfaltovych platov. Vyzera to jednoducho. Bohuzial, cena sa mi zda byt vysoka - na 50m2 mi to podla nejakeho oficialneho cennika co som nasiel (neviem ci je aktualny) vyslo pri 10cm nobasile 1975 EUR co je sakra dost na to ze to chcem len svojpomocne zalatat.

Udajne je aj polystyren, ktory ma uz na sebe vrstvu asfaltu - len k tomu som sa zatial na webe nedopatral ze kolko stoji. Nebolo by to lacnejsie nez Nobasil? Co som pozeral podlahovy EPS 100 10cm tak ten by na 50m2 vysiel okolo 300 EUR, ale to bolo bez asfaltoveho platu.

Moja finalna idea by teda bola: nalepit (pripadne inak upevnit) polystyren na existujucu strechu, kde je momentalne asfalt (ipa) a na to nalepit alebo natavit dalsiu vrstvu asfaltu. Podla mna by to tak malo byt postacujuce. Nakolko existujuca ipa sama o sebe je tesna, nikde nie su praskliny a netecie - teda ked na nu dam polystyren + 1 vrstvu dalsej asfaltovej izolacie, malo by to byt tesne voci vode + izolovat tepelne. Len zostava poriesit teda konkretny material a sposob montaze.
iv@n
28.10.11,12:10
uf tak to neviem či na polystyrén sa dá nataviť ipa a čo váha snehu cez zimu, nepretlačí to?
za tú cenu tej vaty s ipou čo si sem bachol si už spravíš jednoduchý krov s krytinou a natlačíš tam 30 lacnej vaty ked už to chceš robiť zvonka.
ja som to ešte niekde videl spravené tak že len nalepený polystyrén na strop a na tom natiahnuté lepidlo so stierkou alebo omietka, ale netuším či to nechytalo pleseň pod tým.
pivko
28.10.11,16:40
Švagor ide robiť niečo podobné na svokrinom dome . Dom soc. kocka na streche iba IPA. Chce tam dať cca 7cm EPS 100S/žiadny poter / a na to mu firma urobí z nejakej špec. folie strechu. Bude to O.K?
220870
28.10.11,17:16
Švagor ide robiť niečo podobné na svokrinom dome . Dom soc. kocka na streche iba IPA. Chce tam dať cca 7cm EPS 100S/žiadny poter / a na to mu firma urobí z nejakej špec. folie strechu. Bude to O.K?
Folia áno ale polystyrén nie.
pivko
28.10.11,18:15
Folia áno ale polystyrén nie.
Ja som mu to vravel že keď chce dať EPS tak potom treba poter ako tu aj písal Ciners. Ale on chce dať len EPS a nakoľko tá strecha nieje vobec zateplena a nato nejaku foliu čo vraj takym sposom davaju aj na paneláky.
220870
28.10.11,18:28
Polystyrén sa časom spod folie stratí ako smrad.Po druhé ako chce kotviť foliu o polystyrén?.Prvý silnejší vietor to odnesie na Ukrajinu.Zrejme tam idú dávať Fatrafol.Čo už budú mať ukrajinci radosť toľko fólie a ešte zadara.
tictac7
28.10.11,18:37
nie som síce odborník, ale nakoľko akurát zatepľujeme panelák (a bola som "poctená" byť členom výberovej komisie, bola som donútená si čo-to vyzistiť o všelijakých materiáloch....) no a my sme si vybrali (prikladám aj s cenou (bez DPH) za m2 , vrátane prác):
- izolant EPS 120 - 8,029 €
- vyspádovaný Thermobetón - 16,890 €
- podkladový pás bez posypu (Monoflex P4, 4kg/m2) - 7,056 €
- vrchný izolačný pás (ELASTOCENE P5, 5,5 kg/m2) - 10,584 €

Ostatné položky sú pre túto tému nepodstatné, ale materiál asi (dúfam) bude v poriadku, strecha má 677 m2 a pôvodnú IPU tam nechávajú....
Jarka Č.
28.10.11,21:15
Švagor ide robiť niečo podobné na svokrinom dome . Dom soc. kocka na streche iba IPA. Chce tam dať cca 7cm EPS 100S/žiadny poter / a na to mu firma urobí z nejakej špec. folie strechu. Bude to O.K?

7 cm je akoby napľul. Aspoň 4x viac.
Na to bielu hydroizoláciu. http://domcek.multiply.com/photos/album/1/Drevodom#photo=114
Jarka Č.
28.10.11,21:19
Zdravim!
Hladam jednoduchy a ucinny sposob ako zateplit plochu strechu nad 1 izbou. Je to pristavba k rodinnemu domu a je na nej len rovna nezateplena strecha na ktorej je nalepena ipa (ten asfaltovy plat). Chcel by som to zateplit, kedze do luftu mi asi unika hodne tepla.
Rozmyslal som zateplit od spodu, resp. z vnutra - znizenim stropu sadrokartonom a pouzitim nejakej mineralnej izolacie. Jedine co ma od toho odradza je, ze neviem kde bude rosny bod, ci to nebude vlhnut vo vnutri a dalej co ma skor trapi, je ze sa bojim ci to ten strop znesie. Bolo mi vysvetlene, ze ten strop sa robil tak, ze sa odspodu zasalovali nejake dute tehly a zhora na to zalial zelezobeton a tie tehly tam drzia len nalepene na tom zelezobetone a este tym, ze su medzi nimi medzery, kde natiekol tiez beton. Rozvrtato to cele pri montazi sadrokartonu sa mi nechce - neviem kolko to unesie... :confused:

Preto by som skor volil nejaku moznost zvonku. Len neviem ake materialy a sposoby sa pri tom daju pouzit. Napada ma napriklad nejako nalepit mineralnu vlnu (tie take dosky) na tu staru povodnu ipu a potom tu vlnu niecim zhora zaizolovat proti zatekaniu. Klasickou metodou lepenim ipy horakom neviem ci by to slo - pocitam, ze s tou mineralnou vlnou by to bol problem. Takze hladam nejaky postup ako sa to da zvladnut.
Viem, ze su firmy, ktore sa tym zaoberaju, no je to dost drahe. Chcel by som to poriesit nejako svojpomocne.

Poradi niekto?

Pokiaľ máte svetlú výšku miestnosti dostatočnú a strop nezateká, dajte SDK s parozábranou s veľkým dif. odporom. SDK konštrukcia nemusí byť ukotvená do stropu vôbec.
Vlny dajte, čo sa zmestí... 20, 30, 40 cm...
220870
29.10.11,04:14
to sú ceny za m2?
nie som síce odborník, ale nakoľko akurát zatepľujeme panelák (a bola som "poctená" byť členom výberovej komisie, bola som donútená si čo-to vyzistiť o všelijakých materiáloch....) no a my sme si vybrali (prikladám aj s cenou (bez DPH) za m2 , vrátane prác):
- izolant EPS 120 - 8,029 €
- vyspádovaný Thermobetón - 16,890 €
- podkladový pás bez posypu (Monoflex P4, 4kg/m2) - 7,056 €
- vrchný izolačný pás (ELASTOCENE P5, 5,5 kg/m2) - 10,584 €

Ostatné položky sú pre túto tému nepodstatné, ale materiál asi (dúfam) bude v poriadku, strecha má 677 m2 a pôvodnú IPU tam nechávajú....
220870
29.10.11,04:18
Toto by som poprosil vysvetliť.Konštrukcia sdk nemusí byť kotvená do stropuvôbec
Pokiaľ máte svetlú výšku miestnosti dostatočnú a strop nezateká, dajte SDK s parozábranou s veľkým dif. odporom. SDK konštrukcia nemusí byť ukotvená do stropu vôbec.
Vlny dajte, čo sa zmestí... 20, 30, 40 cm...
lapejko
30.10.11,09:20
Polystyrén sa časom spod folie stratí ako smrad.Po druhé ako chce kotviť foliu o polystyrén?.Prvý silnejší vietor to odnesie na Ukrajinu.Zrejme tam idú dávať Fatrafol.Čo už budú mať ukrajinci radosť toľko fólie a ešte zadara.
Vhodnejší je XPS a kotví sa to skrz izolant po obvode každého prvého pásu fólie, druhý pás kotvy prekryje.