Janka Dodeková
19.10.11,12:49
Ahojte potrebovala by som pomoc, s manželom sme si založili kapustu do sudku po približne mesiaci krásne vykvasila bola na vrchu biela pleseň tak som to pekne vyčistila, šťavu vyčerpala a zaliala novou vodou čistou. Zaťažila a prikryla utierakom. No asi po 5 dňoch pozriem do sudka a je tam navrchu zelená pleseň a taká by určite nemala byť. Neviete mi niekto poradiť prečo sa to stalo a ako tomu zabrániť? A či je tá kapusta ešte jedlá :-(( Ďakujem Jana.
pepsikova
19.10.11,10:50
..no asi si dala skorú kapustu...lebo zimná sa nabíja až teraz...a ty si už pred mesiacom...asi tam bude problém...

...ale môžeš vrchnú, tú zaplesnenú vybrať preč a ak je pod ňou kapusta dobrá a chutná, môžeš ju naplniť do surovej papriky, dať do veľkých pohárov a zaliať horúcim nálevom,len mierne posterilizovať...je to dobré...
Janka Dodeková
19.10.11,10:59
Práve že to bola zimná kapusta predávali ju v Tescu na zimné uskladnenie. :-(( my vždy tlačíme posledný septembrový týždeň a nikdy sa mi toto nestalo. Nemôže to byť aj tým že nie je zavretá poklopom a jarček zaliatý vodou? A mám ju stále v teple ako bola.
Nella_2
19.10.11,11:12
Práve že to bola zimná kapusta predávali ju v Tescu na zimné uskladnenie. :-(( my vždy tlačíme posledný septembrový týždeň a nikdy sa mi toto nestalo. Nemôže to byť aj tým že nie je zavretá poklopom a jarček zaliatý vodou? A mám ju stále v teple ako bola.
My ju máme bez vrchnáka, len kým nevykysne (zaťaženú a prikrytú utierkou, v teple v kuchyni), ale asi po 2-3 týždňoch ju prenesieme do chladu, prikryjeme vrchnákom a do žliabku nalejeme vodu. Podľa mňa ste ju už mali vykysnutú a zbytočne ste ju nechali v teple...
Janka Dodeková
19.10.11,11:23
a keď dáš tu kapustu do chladu ako často ju ty vyčerpávaš a zalievaš novou vodou? skúsim ju teda poriadne ešte vyčistiť pozbierať z vrchu tu zlú a hneď prenesiem do chladu a zatváram poklopom.
Nella_2
19.10.11,11:27
a keď dáš tu kapustu do chladu ako často ju ty vyčerpávaš a zalievaš novou vodou? skúsim ju teda poriadne ešte vyčistiť pozbierať z vrchu tu zlú a hneď prenesiem do chladu a zatváram poklopom.
Čo myslíš tým "vyčerpávaš"? Vodu dolievam podľa potreby (ale nie je to veľmi často) - prevarenú, vychladnutú.
Pozbieraj z tej kapusty dostatočnú vrstvu (aj trošku z tej už akože dobrej), aj vnútornú stranu súdka opatrne umy.
Janka Dodeková
19.10.11,16:01
No myslela som tu vodu na kapustnicu či nerobievaš? My áno vždy tu vykvasenú vodu pozbieram hrnčekom a nalejem novú vodu. Akurát som ju vyčistila pozbierala nejakú z vrchu, no bola tam taká jemná vrstva tej zelenej plesne krásne išla pozbierať rukou na jeden krát. Aj som ju už zavrela a zaliala žliabok no chuťovo je vynikajúúúca tvrdá, chrumkavá a vôbec nesmrdí nejako od tej plesne. A strašne ma ruky štípajú no ja fakt neviem čo to mohlo spôsobiť ale asi to že už bola vykvasená a fakt som ju mala zavrieť a dať do chladu :-// no uvidím čo sa ňou bude ďalej robiť. Veľmi by ma mrzelo keby sa nevydarila milujem domácu kapustičku.
Nella_2
19.10.11,16:07
No myslela som tu vodu na kapustnicu či nerobievaš? My áno vždy tu vykvasenú vodu pozbieram hrnčekom a nalejem novú vodu. Akurát som ju vyčistila pozbierala nejakú z vrchu, no bola tam taká jemná vrstva tej zelenej plesne krásne išla pozbierať rukou na jeden krát. Aj som ju už zavrela a zaliala žliabok no chuťovo je vynikajúúúca tvrdá, chrumkavá a vôbec nesmrdí nejako od tej plesne. A strašne ma ruky štípajú no ja fakt neviem čo to mohlo spôsobiť ale asi to že už bola vykvasená a fakt som ju mala zavrieť a dať do chladu :-// no uvidím čo sa ňou bude ďalej robiť. Veľmi by ma mrzelo keby sa nevydarila milujem domácu kapustičku.
Ja veľmi tú vodu z kapusty nevyužívam (na polievku), ale vždy, keď odoberiem kapustu, tak tú zvyšnú naspäť popritláčam rukou a keď vidím, že je "suchá", tak dolejem tou prevarenou vychladnutou vodou (podľa potreby aj osolím).
Asi sa do tej Tvojej kapusty dostal vzduch a začala plesnivieť. Hygienici väčšinou neodporúčajú jesť akékoľvek potraviny, ktoré majú na vrchu pleseň (napr. džemy - vraj to treba celé vyhodiť). Ja si laicky myslím, že hádam sa tá pleseň nedostala ďaleko, tak ak si odobrala hrubšiu vrstvu, všetko vyčistila, tak by nemal byť problém. Treba to sledovať.
Mojim známym sa raz tak nevydarila už naložená kapusta (už sa nepamätám, čo sa stalo, či bola mäkká, či im plesnivela) - museli ju proste všetku vyhodiť...tak dúfam, že toto nebude v Tvojom prípade nutné. ;)
babi2
19.10.11,16:11
No myslela som tu vodu na kapustnicu či nerobievaš? My áno vždy tu vykvasenú vodu pozbieram hrnčekom a nalejem novú vodu. Akurát som ju vyčistila pozbierala nejakú z vrchu, no bola tam taká jemná vrstva tej zelenej plesne krásne išla pozbierať rukou na jeden krát. Aj som ju už zavrela a zaliala žliabok no chuťovo je vynikajúúúca tvrdá, chrumkavá a vôbec nesmrdí nejako od tej plesne. A strašne ma ruky štípajú no ja fakt neviem čo to mohlo spôsobiť ale asi to že už bola vykvasená a fakt som ju mala zavrieť a dať do chladu :-// no uvidím čo sa ňou bude ďalej robiť. Veľmi by ma mrzelo keby sa nevydarila milujem domácu kapustičku.Určite by som ju nenechávala odokrytú a po vykysnutí by som ju dala zakrytú do chladu, ale keď už je tak ako píšeš, tak by som pozbierala tú plieseň, naložila by som ju do zaváraninových pohárov a dala zasterilizovať
Janka Dodeková
19.10.11,16:20
to mi je jasné že všetko čo začína nejako plesnivieť je tak nejako už napadnuté celé, len táto pleseň bola úplne malinká vrstva a nebola po celom obvode možno tak na 1/3 z celého vrchu a bola len na tej šťave tak dúfam že nebudem musieť vyhadzovať celú kapustu. No skúsim tak ako vravíte chlad a zakritá a ak by začala zasa plenivieť určite vyhadzujem. Určite sa ešte ozvem ako som dopadla :-)) Ďakujem všetkým strašne moooc za rady ♥