APU
19.10.11,13:58
Prajem pekný deň
Klient si dal nalepiť na fasádu čierny prírodný kameň a objavili sa na ňom výrazné biele stekance. Kameň obsahuje železo a preto sa až tak nečudujém hrdzavým fľakom, ale biele stekance sa zatial nikomu nikde neobjavili. Neviete poradiť o čo by mohlo ísť? Len typujem že by sa mohlo vyplavovať lepidlo, ale je to len dohad. fotka je v prílohe
Má niekto skúsenosti. Som ochotný zaplatiť aj odborníka, čo určí príčinu javu.
Ďakujem
220870
19.10.11,19:29
Je to soľ vyplavená z nekvalitného betónu.Lepidlo aj to najhošie nebude obsahovať toľko nečistôt.
jezo421
20.10.11,03:25
Kameň obsahuje železo a preto sa až tak nečudujém hrdzavým fľakom
Hrdza nebude skor z toho stlpika? Vyzera to ako zabetonovany jakel...
APU
20.10.11,06:37
To znie múdro. Lenže ono sa to prejavilo aj na fasáde domu -čo je už zase diskutabilnejšie. Rovnaké biele stekance. Stavba je zrejme rekonštrukciou, ale to som si nie istý, lebo ja som ju nerobil -tak možno nekvalitný cement?
220870
20.10.11,16:28
Môže byť viacero vecí.Stačí ak do betonu dávali špinavú vodu v ktorej si umývali vercajch špinavý od vápna alebo maliari štetky od farby.Mohli mať nekvalitný štrk špinavý od hliny nevhodný štrk z lomového kameniva ...............
APU
21.10.11,05:50
Tak to je dosť možné. Máte s tým už nejaké skúsenosti? Aká je vaša profesia? Nech viem čie argumenty budem pri diskusii používať. Vďaka
pepsikova
21.10.11,06:05
Tak to je dosť možné. Máte s tým už nejaké skúsenosti? Aká je vaša profesia? Nech viem čie argumenty budem pri diskusii používať. Vďaka.

mimotemy..tak 220870 môžeš veriť stodvestopercentne, je to odborník...
miki langoš
22.10.11,16:28
môj názor a moje skúsenosti s tím to problémom na kameni je veľmi ale veľmi neodborne nastriekané priam odflaknuté .
APU
25.10.11,07:42
Ako to myslíš? Máš namysli lak na kameni? Nad tým som už tiež uvažoval.
Vďaka
coronet
26.10.11,16:35
Z najvacsou pravdepodobnostou to ide z betonoveho murika.I ked jedna z moznosti moze byt ze to lepili s bielim pomali schnucim lepidlom a neprikrili to po pokladke.
Zopar hodin trva kym zatuhne a dazd ho z casti vyplavil.Mozno preto je to aj na fasade.S podobnym problemom sa este nestretol.
Inak pred pokladkou je dobre betonove plochy napenetrovat popripade pouzit hydroizolacny nater(poter)
Dajte vediet o co ide ak to zistite.Pracujem s prirodnym kamenom a travertinom a rad by som sa podobnych chyb vyvaroval.
Inak kamen je potrebne po pokladke imregnovat.
coronet
26.10.11,16:39
Impregnacia to nieje nakolko ta je cira a po vyschnuti nieje ani poznat ze to bolo natrete.
miki langoš
26.10.11,18:21
Môj chlebík sú obklady dlažby a kamene či už prírodne alebo umele v prvom rade sa vždy podklad (betonovi múr ) zapenetruje to slúži na viacej funkcii napríklad na to že lepšej chyti lepidlo druha vec zapenetrovani betón už nepúšťa vodu ani žiadne hrdze , pene trak vždi exterier to je penetrak s pieskom nalepi sa kamen a zastrieka sa silikonovim impegrantom . Strieka sa to dva razi ale ten prvi raz nesmie zaschnuť lebo potom sa narobia biele flaki a je problem treba s tim mať už skusenisť nie je to také jednoduche http://stavbarcinabrano.webnode.sk (http://stavbarcinabrano.webnode.sk/)
220870
27.10.11,03:23
Ten penetrák do roka rozožerú soli ktoré obsahuje betón.:)
APU
27.10.11,07:59
podklad bol napenetrovany, nebol natretý hydroizolačným poterom, kameň bol aj impregnovaný. Lepene to nebolo bielym pomaloschnúcim lepidlom.
Na jar to odokryjeme, potom dám vedieť čo sme zistili.
lapejko
30.10.11,10:23
nechcem strašiť ale obklad ide do teplých krajín... vyplavovanie bieleho sedimentu znamená, že sa do podkladu dostáva voda a tá vyplavuje tzv. mlieko , ešte horší efekt robí slnko, ktoré prehrieva tmavý obklad. Pod natvrdo nalepeným obkladom vzniká tepelný šok a v dutinkách lepidla vzniká kondenz. Bude nutná kompletná výmena obkladu ale nie priamo na podklad ale na Schlueter Ditra-Drain fóliu, ktorá separuje obklad od podkladu a skondenzovanú paru odvedie.
miki langoš
30.10.11,17:01
ja by som osobne nalepil tvrdení polystyrén 3cm zasieťovať a nalepiť obklad a bude pokoj
lapejko
30.10.11,19:04
ja by som osobne nalepil tvrdení polystyrén 3cm zasieťovať a nalepiť obklad a bude pokoj
Ani na XPS tento problém nevyriešite, dokonca sa zväčší tepelný šok medzi obkladom a izolantom, dosť sa to podceňuje, všimnite si nové stavby, ktoré majú keramickú fasádu lepenú na podklad, väčšinou majú tento problém už po pár rokoch. Na odvetraných fasádach tento problém odpadá. Na prízemnom múriku robí problém vzlínanie zemnej vlhkosti keďže sa v praxi zriedka izoluje horná časť plota od základu takisto sa neizoluje vrch múrika pod čiapkou...
R_R
31.10.11,03:39
Podľa mňa je ten murik zadrbkaný s tej hornej kamennej striešky. Veď normálne vidieť, že bočné lepidlo je vyplavené. Potom už len stieklo na kamen. Vyzerá to aj tak, že niekto s hadicou ,poctivo čistil po murároch ich bordel. Vplyvom prúdu vody, lepidlo vyplavilo a zašpinilo kamen.