Kika69
19.10.11,20:57
Pekný večer prajem!

Mám problém, ako postupovať pri odpočte DPH. Jedná sa o vstupy pri rekonštrukcii ubytovne. Firma poskytuje ubytovacie služby. Zatiaľ sa využili ubytovacie služby z pohľadu zák o DPH krátkodobé t.j. na 1-2 mesiace, takže som ich účtovala s DPH. Teraz však boli uzatvorené nájomné zmluvy s fyz. osobami na dobu neurčitú, takže sa budú využívať aj ubytovacie služby dlhodobé, ktoré sú podľa zákona oslobodené. Tento rok sa začali rekonštruovať niektoré miestnosti, zatiaľ som daň na vstupe uplatnila v plnej výške, keďže aj výstupy týkajúce sa ubytovania boli účtované s DPH. Podotýkam, že na rekonštrukciu nie je potrebné stavebné povolenie, takže tejto stavebnej úpravy sa nebude týkať par. 54 - úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku. Firma poskytuje aj úvery-finančné služby- činnosti oslobodené na zákl. par. 39, na základe čoho bežne prepočítavam ostatné vstupy koeficientom / napr.režijné náklady na budovu a pod./ Teraz rozmýšľam, či by nebolo správne koeficientovať aj vstupy, ktoré sa týkajú rekonštrukcie. Aký máte názor? Vopred ďakujem za pomoc.
KEJKA
19.10.11,19:10
ak uvažuješ tak, ako píšeš, treba koeficientovať.
Akurát nie som si istá tvojím pohľadom na fakturáciu bez DPH z dôvodu dlhodobosti.
Prečítaj si ešte raz oslobodené plnenia a zváž, či ide o nájom, alebo o ubytovacie služby.
Okrem toho - aj pri oslobodenom nájme sa dá rozhodnúť za určitých podmienok, že sa bude fakturovať s DPH.
Neviem, či FO v tomto prípade je SZČO alebo občan.
Kika69
19.10.11,19:49
KEJKA ĎAKUJEM za rýchlu odpoveď. S FO sa spisuje nájomná zmluva , tak neviem, v ubytovni sú izby aj so zariadením-skrine, postele atď..myslím si, že ide o ubytovacie služby aj vo výpise z OR má firma v predmete činnosti uvedené vyslovene - ubytovacie služby bez prevádzkovania pohostinských činností. Čo sa týka krátkodobosti resp. dlhodobosti vychádzam z tohto:

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Pri prenájme sa dá fakturovať s DPH len zdaniteľnej osobe teda aj SZČO, ale občanovi nie.

Tieto izby používajú občania.
Kika69
19.10.11,19:52
Takže myslíš, žeby som mala koeficientovať aj tieto vstupy? Len neviem, čo s II.Q., kde som dávala pri prijatých plneniach plný odpočet.:confused:
KEJKA
20.10.11,05:20
správne, teda jasné, ak ide o občana a máš NZ, tak isto koeficient.
II.Q. - myslím, že nebude pre teba problém preukázať, že vtedy si ešte NZ s občanom nemala, či?
Kika69
20.10.11,06:52
správne, teda jasné, ak ide o občana a máš NZ, tak isto koeficient.
II.Q. - myslím, že nebude pre teba problém preukázať, že vtedy si ešte NZ s občanom nemala, či?


Z II.Q. sú len príjmové doklady bez NZ, že zaplatili za ubytovanie napr. za 1 mesiac, resp. za 2 mesiace, ale tiež to boli fyzické osoby. To som brala ako krátkodobé ubytovanie a bolo z toho odvedené DPH.

No a tam som dávala aj plný odpočet pri nákupe materiálu na rekonštrukciu, lebo som nevedela, že sa budú ubytovávať aj na dlhšiu dobu. Ohľadom koeficientu mám jasno, teda, čo sa týka zákona je to logické, že sa koeficientuje réžia a pod. len napr. v tomto prípade sa jedná o vstupy, týkajúce sa stavebných úprav, ktoré vlastne budú využité až v budúcnosti, má to dlhodobý charakter. A zákon v par. 54 píše len o úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku /aj rekonštrukcie/ , ktorá vyžaduje stavebné povolenie a v tomto prípade potrebné nebolo. A ďakujem za pomoc, si zlatá.;)