zaja
20.10.11,13:03
Dobrý deň prosím skúsenejších o vysvetlenie.
Doteraz tržba cez ERP: vytlačiť blok ZD + DPH = celková suma (jasné)
Vystavená FA: zaplatená cez BU (jasné netreba riešiť)
Vystavená hotovostná FA: takisto OK
Vystevená FA zaevidovaná v knihe došlých faktúr ktorá sa mala uhradiť cez BU ale odberateľ ju zaplatil v hotovosti (príp.čiastkovo v hotovosti)
ako tento príjem "prehnať" cez kasu? Lebo pri zaevidovaní do knihy vyš.faktúr mi ju automaticky program stiahne do evidencie DPH, DPH sa odvedie,
a ja si neviem v praxi predstaviť ako bude táto úhrada povedzme o tri mesiace "zobrazená" na dennej uzávierke. Nemôže sa stať že bude chaos v úhade klasických faktúr so splatnosťou a hotovostných faktúr? Za vysvetlenie vopred ďakujem.
tictac7
20.10.11,11:28
neviem, čo myslíš pod "vystavená FA", "vystavená hotovostná FA" a "vystavená FA zaevidovaná v knihe došlých faktúr", pretože vystavená FA, je vždy len vystavená FA, je to Tvoja pohľadávka a preto ani neprichádza do úvahy Tvoja tretia úvaha "vystavená FA zaevidovaná v knihe došlých faktúr". V každom prípade, každá vystavená FA je zaevidovaná v knihe odoslaných faktúr, bez ohľadu na spôsob jej úhrady a DPH je odvedená v tom zdaňovacom období, kedy bola FA vystavená, teda podľa dátumu dodania na faktúre. Pri úhrade vystavenej FA v hotovosti cez ERP, tam treba nastaviť režim "mimo DPH", aby Ti to do DPH-čky nešlo viackrát. Toto si ale musíš poriešiť s Tvojim dodávateľom ERP.
zaja
20.10.11,12:11
Ďakujem, prave s tou DPH-čkou som mala obavu. Takže ak tomu dobre rozumiem vystavená faktúra ak sa bude platiť v hotovosti tak RP vypluje len sumu úhrady (či už celkovú alebo čiastočnú) s číslom príslušnej FA, a ja cez knihu odoslaných faktúr zaevidujem úhradu ktorá sa prenesie do peňažného denníka tam to rozhodí na základ a dph. Budem musieť predebatovať s technikom. Takže úhrada faktúr má v podstate v reg. pokladni len evidenčný, resp. KONTROLNY charakter?