lofr
21.10.11,12:03
Aky olej je podla vas najvhodnejsi pre teplu kuchynu, nie dlhe zohrievanie na 180 stupnov, mam na mysli kratke posmazenie do 5 minut (napr. s cibulkou) a potom pripadne varenie vo vode do 30 minut. (napr. ryza natural, zeleninove omacky a jedla), cize povedal by som, ze teplota 180 stupnov 5 minut, a 100 stupnov 30 minut.
Ide mi o to, ci sa oplati priplacat za zastudena lisovane oleje, lebo tie sa vlastne pri tepelnej uprave znehodnotia. No neviem, ci sa rafinovany olej neznehodnoti daleko viac. Nejde mi ani tak o znehodnotenie vitaminov a mastnych kyselin, to sa da vyriesit jednoducho, ze sa nakoniec do jedla prida za studena lisovany olej, ide mi o toxicke latky, ktore vznikaju zahriatim oleja.
Do uvahy pripadaju lacne rafinovane repkove a slnecnicove oleje, alebo olivove. No a potom, su za studena lisovane oleje, kde je cena minimalne 3x vyssia, ale vacsinou aj 5x vyssia, za kvalitne oleje aj viac. Pocul som napriklad, ze slnecnicovy olej nieje velmi vhodny na teplu kuchynu, lebo pri zahriati nad 70 stupnov v nom zacina prilis rychlo vznikat prilis vela toxickych latok. Takze otazka je, o kolko skodlivejsi je rafinovany olej, ktory je zahriaty, oproti za studena lisovanemu, ktory je zahriaty. Pokial tam nebude velky rozdiel v toxicite, tak sa neoplati priplacat a staci tam dat lacny repkovy, popripade olivovy (repkovy ma neutralnejsiu chut).
81janka
21.10.11,10:39
A čo tak skúsiť variť na klasickej domácej bravčovej masti? Netreba jej dať veľa, len trošičku - chuť jedla vareného na bravčovej masti je podstatne iná a povedala by som, podstatne lepšia, nehovoriac o tom, že aj oveľa zdravšia. Nedávno sa na margo bravčovej masti vyjadril aj jeden z najuznávanejších slovenských kardiológov (bolo to v relácii K. Magálovej "Tajomstvo mojej kuchyne"), že sám doma varí a svojim pacientom odporúča variť na klasickej bravčovej masti - aj tam vymenúval dôvody, prečo.
A čo sa týka olejov, nehovorím, že ich nepoužívam, ale ak, tak iba osvedčené značky (Raciol, Heliol a aj Vénusz), aj to väčšinou do pečenia. Neviem, či sú vhodnou voľbou strašne lacné oleje, ktoré, len čo sa trošku zahrejú, neskutočne smrdia neviem čím a kuchyňu z nich nevyvetráš aj 3 dni.
Na studenú kuchyňu je mi jasné, že treba olej a nie masť, tam však tiež používame naše oleje pre ich neutrálnejšiu chuť. Ale ak natrafíme na nejaký dobrý olivový, prečo nie? Len ho treba nájsť... V každom prípade, podľa môjho názoru je bravčová masť v teplej kuchyni nenahraditeľná..
Erislava
21.10.11,10:45
Jednoznačne súhlasím.My používame olej len na hranolky a čínske mäso, ináč masť a najlepšie, keď je domáca.
Mackovka
31.10.11,07:47
Ja si kupujem ten druh olivového oleja, ktorý je určený na tepelnú úpravu.
Stanislav 1975
31.10.11,07:50
Aky olej je podla vas najvhodnejsi pre teplu kuchynu, nie dlhe zohrievanie na 180 stupnov, mam na mysli kratke posmazenie do 5 minut (napr. s cibulkou) a potom pripadne varenie vo vode do 30 minut. (napr. ryza natural, zeleninove omacky a jedla), cize povedal by som, ze teplota 180 stupnov 5 minut, a 100 stupnov 30 minut.
Ide mi o to, ci sa oplati priplacat za zastudena lisovane oleje, lebo tie sa vlastne pri tepelnej uprave znehodnotia. No neviem, ci sa rafinovany olej neznehodnoti daleko viac. Nejde mi ani tak o znehodnotenie vitaminov a mastnych kyselin, to sa da vyriesit jednoducho, ze sa nakoniec do jedla prida za studena lisovany olej, ide mi o toxicke latky, ktore vznikaju zahriatim oleja.
Do uvahy pripadaju lacne rafinovane repkove a slnecnicove oleje, alebo olivove. No a potom, su za studena lisovane oleje, kde je cena minimalne 3x vyssia, ale vacsinou aj 5x vyssia, za kvalitne oleje aj viac. Pocul som napriklad, ze slnecnicovy olej nieje velmi vhodny na teplu kuchynu, lebo pri zahriati nad 70 stupnov v nom zacina prilis rychlo vznikat prilis vela toxickych latok. Takze otazka je, o kolko skodlivejsi je rafinovany olej, ktory je zahriaty, oproti za studena lisovanemu, ktory je zahriaty. Pokial tam nebude velky rozdiel v toxicite, tak sa neoplati priplacat a staci tam dat lacny repkovy, popripade olivovy (repkovy ma neutralnejsiu chut).
Na vysmážanie RACIOL, na Krátkodobú tepelnú úpravu HELIOL...
Masť moc na to neodporúčam, tá chuť nieje bohvieaká...
Stanislav 1975
31.10.11,07:56
Na vysmážanie RACIOL, na Krátkodobú tepelnú úpravu HELIOL...
Masť moc na to neodporúčam, tá chuť nieje bohvieaká...
Upresňujem tú masť- jedine s výnimkou, že je fakt domáca- ale naozaj domáca a nie kúpena v tescu aj keď je na nej napísaná, že domáca- tie kupované maste sú vačšinou hnusné, nechutné loje-preto radšej olej...
Rozalka
31.10.11,08:15
Dlho som si myslela, že olivový olej je len na studenú kuchyňu. Moja domáca v HR ma z toho omylu vyviedla. Olivový olej (podotýkam domáci extra virgin, ale chutí úplne inak, než tie kúpené v obchode) používa na všetko, pri niektorých jedlách ho riedi maslom (!) alebo olivovým olejom z iného lisovania (druhé,tretie, ale tiež lisované za studena).
Bravčová masť je dobrá na taký mňamkový chlebík posypaný krájanou cibuľkou a červenou paprikou - najlepšie domácou, hmmm, prečo musím mať diétu?
81janka
01.11.11,20:09
Upresňujem tú masť- jedine s výnimkou, že je fakt domáca- ale naozaj domáca a nie kúpena v tescu aj keď je na nej napísaná, že domáca- tie kupované maste sú vačšinou hnusné, nechutné loje-preto radšej olej...
Keď som napísala "domáca bravčová masť", tak som mala na mysli "domácu bravčovú masť" sprážanú v čase, keď sa zároveň pripravovala cibuľka s krvou na jelitka, mäso do mraziaka sa pomaly chladilo a vnútornosti sa varili na tlačenku... Je pravda, že tie kupované srandy nielenže vôbec nechutia, resp. chutia strašne, ale aj neskutočne smrdia...ale neskutočne...bŕŕŕ... Len raz som takú skúsila a teda - nikdy viac...
lofr
22.06.12,20:12
Vraciam sa ku svojej starsej teme, kedze vyzera, ze dnes som tuto otazku definitivne rozriesil.

Doporucujem si precitat tento clanok spolu s diskusiou:
http://honsch.wordpress.com/2010/12/23/rastlinne-oleje/#comment-93

Ako vitaz vo vsetkych atributoch vysiel slnecnicovy olej Buslakoil, ktory som dnes objavil v terne. Je to BIO slnecnicovy olej, lisovany za studena, vhodny na teplu aj studenu kuchynu, tepelne stabilnejsi nez olivovy olej, a teraz je v akcii za 2,89 eur/liter.