lbzzahradnik
23.10.11,14:13
Dobrý deň.

Potrebujem Vašu radu .Ak živnostník chce pozastaviť živnosť na dobu 6 mesiacov ,ako sa potom účtuje v JU ,ak sú v podnikateľskom učte zadané trvalé príkazy na odvody do poisťovni .Živnostník je momentálne sám ,bez zamestnancov,je dôchodca ..Platí iba odvody ,živnosť sa nebude vykonávať .V účtovníctve budú len odvody z účtu do SP. Má tieto odvody platiť samostatne ,nie už z podnikateľského účtu ?.Ďakujem vopred . .
Mila123
23.10.11,12:31
Dobrý deň.

Potrebujem Vašu radu .Ak živnostník chce pozastaviť živnosť na dobu 6 mesiacov ,ako sa potom účtuje v JU ,ak sú v podnikateľskom učte zadané trvalé príkazy na odvody do poisťovni .Živnostník je momentálne sám ,bez zamestnancov,je dôchodca ..Platí iba odvody ,živnosť sa nebude vykonávať .V účtovníctve budú len odvody z účtu do SP. Má tieto odvody platiť samostatne ,nie už z podnikateľského účtu ?.Ďakujem vopred . .
ak pozastaví živnosť žiadna odvodová povinnosť mu neplynie......
lbzzahradnik
23.10.11,12:38
tak tomu nerozumiem .SP mu vyrátala odvody ,ktoré plsti každy mesiac .Sú to odvody za príjem ,ktorý mal za minuli rok ako živnostník dôchodca .Do ZP neplatí nič ..Nenastane mu teda dlh v SP ,ak tiet
o odvody prestane platiť ? Ospravedlňujem sa ,ale nerozumiem tomu .
Mila123
23.10.11,12:41
tak tomu nerozumiem .SP mu vyrátala odvody ,ktoré plsti každy mesiac .Sú to odvody za príjem ,ktorý mal za minuli rok ako živnostník dôchodca .Do ZP neplatí nič ..Nenastane mu teda dlh v SP ,ak tiet
o odvody prestane platiť ? Ospravedlňujem sa ,ale nerozumiem tomu .
tie odvody musí platiť ale iba vtedy ak má platnú (nepozastavenú) živnosť...inak nie....platí to rovnako ako pri platbách do ZP, nakoľko jemu , tým, že je dôchodca (predpokladám, že starobný, popr. invalidný) platí ZP štát.....
lbzzahradnik
23.10.11,12:44
živnosť si chce pozastaviť od novembra na 6 mesiacov .
Katy a R
23.10.11,12:44
ešte doplním, že to treba na SP nahlásiť! ( termín ukončenia szč)
lbzzahradnik
23.10.11,12:46
Dakujem za Vaše rady aj keď je víkend .Vážim si to .
Mila123
23.10.11,12:46
živnosť si chce pozastaviť od novembra na 6 mesiacov .
zaplatí si posledné fondy do 08.11.2011, popr. zistite si cez pobočku výšku , ak by ste pozastavili nie k 01.
a DP sa podáva k 31.03. 2012 ako keby ukončil živnosť.....
lbzzahradnik
23.10.11,12:48
ANO to som stihla preštudovať ,len mám obavy ,aby potom nenastal dlh .je to dôchodca na invalidnom dôchodku .je treba aj s podnikateľským účtom niečo urobiť ?
lbzzahradnik
23.10.11,12:51
Ak svoju živnosť obnoví po 6 mesiacoch ,opať začne platiť odvody do SP ?
Mila123
23.10.11,12:53
Ak svoju živnosť obnoví po 6 mesiacoch ,opať začne platiť odvody do SP ?
áno opäť pokračuje....
dlhy na fondoch si nerobí......opýtajte sa v príslušnej pobočke SP a ZP.....
a s bankovým účtom?banka ho bude naďalej viesť, je to pre ňu príjem a nemalý.....ale o účte budete účtovať ku dňu pozastavenia živnosti.....
a či si ho živnostník zruší, alebo ho bude používať potom ked obnoví živnosť je to na jeho rozhodnutí.....
Katy a R
23.10.11,12:58
ANO to som stihla preštudovať ,len mám obavy ,aby potom nenastal dlh .je to dôchodca na invalidnom dôchodku .je treba aj s podnikateľským účtom niečo urobiť ?
No ja by som doporučila ten podnikteľský účet zrušiť ... a potom, keď znova začne, nech si založí nový - obyčajný, bez poplatkov ;) len to potom musí nahlásiť aj na DU.
Samozrejme, môže si ten účet nechať aj ďalej ... len sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze.
Zita5
23.10.11,13:01
Len pozor , ak neobnoví živnosť do 31.3.2012, tak upravuje ZD (§17 odst.8 a 9) v daňovom priznaní za rok 2011, ako keby živnosť ukončil.
Mila123
23.10.11,17:39
Len pozor , ak neobnoví živnosť do 31.3.2012, tak upravuje ZD (§17 odst.8 a 9) v daňovom priznaní za rok 2011, ako keby živnosť ukončil.
riešené v príspevku 7 a 8.....