bob the builder
23.10.11,22:28
Nazdar poraďáci , rád by som sa spýtal kto má skúsenosti s klimatizáciou a rekuperáciou v novostavbe podkrovného bytu s plochou 120 m2. Zaujíma ma aký typ rekuperácie a klímy použiť, či je to lepšie nejako skombinovať do spoločných rozvodov alebo zvlášť ? Chcem len pasívnu rekuperáciu, kúrenie (podlahové) a ohrev TUV plynom .
Eventuelne so stropným chladením bez prívodu vody zo studne .
Poprosím hlavne postrehy z praxe :) ďakujem ;)
duecento
02.11.11,21:00
No v prvom rade by som sa ta chcel opytat preco mas zaujem o taku pomerne nakladnu investiciu do podkrovneho bytu. Mam na mysli rekuperaciu. Trosku mi to pribliz.
Pracujem v tom dost dlho tak by som ti vedel poradit popripade odporucit vhodnu technologiu. Ale vsetko ma viac rieseni. Alebo chces priemo to co si pisal a hotovo?Poradi m v poho. :)
sebera
03.11.11,20:27
Ja by som sa chcel spýtať na rekuperáciu - výmenu vzduchu. V byte(novostavbe) máme aj po 3 rokoch v zime vlhko(viac ako 60%). Chcel by som len vymieňat vzduch aby som nemal tepelné straty. Doteraz som musel otvárať okná. Kúriť ani nič iné s tým robiť nechcem. Byt má výmeru 70m2. Ako rýchlo sa to vráti??? Odvlhčovače sú nanič. Príčina vlhkosti je pravdepodobne v nekvalitných oknách a 45cm hrubým(tenkým) múrom. Ďakujem.
topinambur
04.11.11,07:43
A chcel by si riesit tu vlhkost s tou rekuperaciou? Ide vlastne o riadene vetranie s rekuperaciou. Cize vetras a rekuperator ti zachyti teplo odvadzaneho vzduchu a tym ohreje privadzany vzduch. Ale tymto sposobom sa ti vzduch az tak velmi neupravi (ak je vonku vlhko, privedie ti vlhky vzduch). Navyse ucinnost rekuperacie je rozna v zavislosti od druhu. Cim vyssia ucinnost rekuperacie, tym vyssia cena. Odporucam navstivit nejakeho predajcu, ktory ti blizsie vysvetli moznosti a budes aj ty vediet na com si aj co sa tyka stavebnych moznosti. V existujucej stavbe tych moznosti je o nieco menej, ale ide to. V tomto pripade sa neda hovorit o navratnosti investicie, ale skor o komforte.
Ked vyvetras, klesne ti vlhkost? Ak ano, na ako dlho? Zdroje vlhkosti budu asi niekde inde nez nekvalitne okna a tenky mur.
Nad klimatizaciou si neuvazoval? Da sa nou kurit, chladit, zvlhcovat a odvhlcovat vzduch. Drahsie vedia uz aj vetrat (cca. 2500 eur, ale to su uz silne stroje, ktore zvladnu cely byt).
bob the builder
07.11.11,13:09
duecento :
Byt bude splnovat charakter nizkoenergetickeho bytu a preto rozmyslam o riadenom vetrani. Navyse sa mi to zda ako velmi komfortné aj ohladom cerstveho vzduchu (napr stale vetranie pocas spanku) aj ako prevencia vlhnutia murov a tvorbe plesni. V byte budu instalovane okna s trojsklom s koeficientom 0,5 a múry budú hermeticky uzavreté a dobre izolované. Aj strecha bude velmi dobre odizolovaná a preto sa mi zdá vhodné ba až potrebné riadené vetranie.
ďakujem vopred za tvoj odborný názor ;)