bsbs
26.10.11,11:01
Dobrý deň.

Pizzeria prijíma okrem hotovosti aj stravné poukážky. Pri rozvoze pizze nevieme ako zákazník bude platiť, či hotovosťou alebo stravnými lístkami, preto sa vystavuje PPD cez ERP ako príjem hotovosti.
Musí sa príjem straveniek a hotovosti cez ERP s fiškálnym modulom evidovať zvlášť ?
Je nejaký predpis, ktorý hovorí, že by sa tržba stravenkami mala evidovať cez príjem šekov a nie cez hotovosť?
Ďakujem.
KEJKA
26.10.11,09:50
nejako si tú evidenciu musíš ošetriť, aby si vedela skontrolovať hotovosť v peniazoch.
Podľa mňa Z_ERP len určuje, čo sa považuje za hotovosť, podrobnejšie je to už vecou nastavení v ERP, ktoré môže ale nemusí byť.
Špeciálne sú ošetrené zákonom len príjmy za faktúry, osobitne vklady a iné.
Jana Acsová
26.10.11,13:02
Musí sa príjem straveniek a hotovosti cez ERP s fiškálnym modulom evidovať zvlášť ?
GT presne uvádza sumu tržby. Táto musí súhlasiť na príjem. Príjem (u Vás) pozostáva z hotovostí a poukážok. Vtedy pokladňa súhlasí. Pre účely príjmu príjem hotovosti a poukážok rozdeľujeme. Jedná sa o dve rôzne položky. Z praxe viem, že už mnohé pokladne vedia rozoznať príjem v hotovosti a platenie šekmi/poukážkami. Nie však z dôvodu evidencie tržieb, ale platidla. Tržba je stále tá istá. Len platidlo môže byť rôzne.
Dôležité je vedieť, koľko máte mať hotovosti, koľko šekov/poukážok a predmetný majetok v zákonných lehotách inventarizovať.
KEJKA
26.10.11,13:19
Dodám - je to možnosť, nie povinnosť. V zadaní sa uvádza, že spôsob platby nie je vopred určený, čo v zadanom špecifickom prípade je plne pochopiteľné.
Jana Acsová
27.10.11,11:42
Pre úplnosť:

Ak sa bavíme o probléme komplexne, tak GT sa rozlišuje maximálne v členení základ dane a daň u platiteľa. U neplatiteľa je to len evidencia tržby (abstrahujem od podrobností týkajúcich sa druhov GT). Evidencia platidla pokladnicou byť nemusí, tak ako bolo opakovane uvedené, ale môže, pokiaľ to podmienky subjektu a ERP umožňujú.

Avšak evidencia príjmu v členení na reálnu hotovosť a poukážky povinnou je, tak ako aj ich inventarizácia. T.j. každý subjekt po zaúčtovaní tržby vie, koľko inkasoval v eurách, koľko v poukážkach. A od tohto sa odvíja povinná druhová evidencia a inventarizácia.
Stefan2005
27.10.11,12:40
... predpokladáme, že pizzeria účtuje v JÚ
Jana Acsová
27.10.11,12:47
V téme nerozlišujem účtovnú sústavu. Uvádzané platí pre obe.
Stefan2005
27.10.11,13:49
V téme nerozlišujem účtovnú sústavu. Uvádzané platí pre obe.

... potom je určitý posun, lebo mňa rovnako napadla táto otázka: http://www.porada.sk/t15207-stravne-poukazky-cez-rp-a-dph.html#post146956

P.S. ... v každom prípade vidím rozdiel medzi určitou pomocnou evidenciou v JU a účtovaním v PU...

Napadá ma: deliť tržbu na platidlo (€) a poukážky sa mi zdá logické a veľmi praktické, oporu však nenachádzam v predpisoch... Okrem toho inventarizáciou tak či tak potvrdzujem stav hotovosti voči účtovej evidencii, bez ohľadu na jej zloženie (mince, bankovky, šeky, poukážky...) Povinnosť analytiky je stanovená pri cudzích menách.
Stretol som sa s názorom, že evidenciu prijatých poukážok viesť podľa ich nominálnych hodnôt - toto už pokladám za prehnanosť, veď v pokladnici nevediem evidencie (analytiky) podľa hodnoty bankoviek, mincí,.... Okrem toho veľa subjektov, ktorí majú tržbu hradenú stravovacími poukážkami ich obratom použije na nákup tovaru, takže fungujú ako platidlo a pri inventarizácii prakticky ani nemajú čo vykázať...
Jana Acsová
28.10.11,06:46
Teraz presne neviem o čo ide .-)

V príspevku sledujem len to, že tržba a jej evidencia podlieha predpisom o ERP.

Čo a koľko mám v kase je už však aj vec účtovná/evidenčná. Suma tržby má súhlasiť na platidlo. Ak súhlasí, pokladníčka nemá schodok ani prebytok. To čo inkasovala však už musím účtovne/evidenčne prijať. Účtovanie som zámerne nespomínala, lebo k tomu otázka nesmerovala. V každom prípade hotovosť a poukážky evidujeme podľa druhu.
bsbs
28.10.11,11:40
Ďakujem všetkým za vyjadrenia. Podstatou otázky bolo, či je niekde uzákonené, že tržby hotovosťou a gastrolístkami sa musia cez ERP evidovať zvlášť. Myslím so, že v tomto prípade nie je podstatné, či sa jedná o PO alebo o FO. Pre kontrolu je jednoznačné evidovať tržby zvlášť.
Kejka spomínala, že je to len na rozhodnutí podnikateľa. Pochopil som to tak, že nie je POVINNOSŤ gastrolístky evidovať zvlášť. Je to aj logické, čomu napovedá aj príklad účtovania pri rozvoze pizze.