paulite
26.10.11,22:03
Potrebujem poradit,
ako sukromna osoba som si z internetu objednala tovar vo vacsom mnozstve kusov, objednavala som to z alibaba.com a menej sa objednat ani nedalo, bol tam minimalny odber. Slo to cez colnicu a povedali, ze v pohode, ze som neporusila ziadny zakon a mozem si objednat kolko chcem ako sukromna osoba, ale preverovali, ci nahodou nemam ICO a robili mi colnu kontrolu, teda otvarali balik, ci nahodou nemam falzifikaty. Zaplatila som DPH a pri jednom baliku aj clo, lebo to bolo nad 150 eur. Podpisala som nejaky papier, ze to nebude urcene na dalsi predaj.
Problem je teraz v tom, ze mi to doma visi a jeden podnikatel, by to rad odo mna odkupil. A ja neviem ako. Mame spisat nejaku kupno-predajnu zmluvu alebo co? Potrebujem poradit, ako to cele spravit, aby som nemala v konecnom dosledku problemy ja a ani on. Mala by som potom podat danove priznanie z vedlajsieho prijmu? Vobec neviem ako na to...vdaka za tipy.
KEJKA
26.10.11,20:08
kľudne to predaj ako občan, ktorý má doma nepotrebné veci. Podľa možností jednému a jednorazovo, aby sa to neklasifikovalo ako sústavná činnosť.
Príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmu. Pre každý prípad si nechaj doklady o nákupe a nejaký dôkaz, že si objednávala minimálne množstvo.
paulite
26.10.11,20:28
Uf...no vdaka, ake to sa asi tazko da dokladovat, ze to bol minimalny odber, lebo sa to tam stale meni...mozem si ja nejako uskodit?
KEJKA
26.10.11,20:38
ak by si to predávala postupne, tak je to sústavná činnosť, ktorá by sa dala označiť za podnikanie.
Ak by ťa niekto "udal", ja neviem koľko toho máš, hádam nie za kamión.
Tieto veci a kroky sú citlivé. Preto odporúčam ponechať si relevantné doklady o nadobudnutí, aj stiahnuť si z netu obchodné podmienky.
Môže a nemusí sa ti to zísť, ty vieš čo robíš.
Ale vezmi si príklad, že mám doma knižnicu, 1000 kníh, v dobrom stave, hodnotnú klasiku....... hádam to môžem predať, ked ich už nepotrebujem?
Zbavujem sa svojho majetku.
Pordobne ak si aj kúpila 100ks minimálny odber a potrebuješ 3 ks, tak tých 97 predáš, to je logické, nie?
ak to však urobíš napr. tri razy do mesiaca, tak sa moja odpoved tiež zmení a označím tvoje konanie za špekulatívne podnikanie bez oprávnenia.
takže asi tak.
KEJKA
26.10.11,20:39
mimochodom, v profile máš, že si živnostník................a teraz čo? za koho sa pýtaš? ako živnostník máš IČO, či ako?
paulite
27.10.11,18:29
Kejka, to je moja sestra, ja tu nemam profil a nechcelo sa mi zakladat ho kvoli jednej otazke.
Este ma napadlo, co darovacia zmluva?
KEJKA
27.10.11,18:45
aha, dobre, profil ma zmiatol a čo myslíš s tou darovacou zmluvou?
akože to nechceš predať, ale darovať?
paulite
27.10.11,19:25
Napadlo ma, ze ci by to nebolo jednoduchsie pre mna a pre neho, keby to riesime formou darovacej zmluvy...