pifina
28.10.11,07:07
Ahojte poradaci,

chcela by som sa informovat, aky je presny vyklad podmienok, ktore treba splnit, aby som mala narok na hore uvedeny priplatok, nakolko sa mi lekarka pri poslednej navsteve vyhrazala, ze mi nepodpise papiere, tak aby som vedela argumentovat, ci to moze alebo nemoze spravit.

Moja situacia je nasledovna. Aktualne som v 12-mom tyzdni tehotenstva (treti mesiac) a kedze mam prestudovany kopec odbornej literatury, rozhodla som sa nepodstupit niektore vysetrenia (ultrazvuk do ukonceneho tretieho mesiaca - odbornici v zahranici ho neodporucaju, nakolko moze byt pricinou potratu, AFP testy - vysledky su velmi nepresne, akurat cloveka stresuju s pravdepodobnostou roznych ochoreni, meranie hrubky sije ultrazvukom za ucelom odhalenia Downovho syndromu a pod.), ide hlavne o vysetrenia, ktore maju viest k rozhodnutiu, ci sa zena rozhodne pre ukoncenie tehotenstva, ak sa nieco najde ... pre nas s manzelom je taketo riesenie neprijatelne a tym padom povazujem tieto vysetrenia za zbytocne stresujuce ... na poradne samozrejme chodit chcem, ale moja lekarka tvrdi, ze ak nepodstupim vsetky povinne vysetrenia, tak to vlastne nie je poradna a ona mi papiere na matersku nepodpise (asi mala na mysli priplatok k prispevku, materska podla mojich informacii od gynekologicky nezavisi).

Takze by ma zaujimalo, ci zakon nejak specifikuje presny pocet poradni a co vlastne kazda poradna obnasa, alebo to zavisi od konkretneho lekara a to co jednemu staci, druhemu nemusi ... Chcela by som vediet lekarke argumentovat, ci je jej natlak primerany a podchyteny aj v zakone alebo jej mozem poveadt, ze ma len neprimerane strasi, aby som sa podvolila ... ja rozumiem, ze ona dostava peniaze od poistovne za jednotlive vykony, ale to sa da predsa riesit aj rozumnejsie, napr. ze mi vyuctuje, kolko bude na mne "stratova" ... viem, ze mozem podpisat tzv. negativny reverz, ale neviem, ci takymto reverzom mozem prist o prispevok, na ktory mam (podla mna) narok.

Uz som pisala na MPSVR, odkial mi poslali stanovisko, ze ide jednu preventivnu prehliadku mesacne od zaciatku stvrteho mesiaca tehotenstva , ale ze
"Tento právny predpis však patrí do vecnej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, preto Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky nie je oprávnené poskytovať informácie súvisiace s obsahom jednotlivých preventívnych prehliadok." Nasledne som poziadala o stanovisko aj MZ, ale zatial bez odpovede. Buduci tyzden ma caka poradna a rada by som sa co najlepsie zasobila argumentami.

Dakujem za vsetky rady.
buchač
28.10.11,07:08
....hm , moja .....tu nejde o poisťovne ......gynekológ SÁM SEBA CHRÁNI....nakoľko


Vyšetrenia v tehotenstve

Z medicínskeho hľadiska ich možno rozdeliť aj na povinné a nepovinné vyšetrenia. Povinné vyšetrenia sú tie, ktoré musí lekár urobiť, aby nebol obvinený zo zanedbania určenej lekárskej starostlivosti a nepovinné alebo tiež odporučené vyšetrenia môže, a nemusí vykonať. Určité vyšetrenia sa robia všetkým tehotným ženám a niektoré ponúknu len určitým ženám vzhľadom na ich vek, osobnú alebo rodinnú anamnézu.

Každé vyšetrenie si vyžaduje váš informovaný súhlas, preto sa neobávajte opýtať, aké vyšetrenie a z akého dôvodu vám idú vykonať, ak vás s tým zdravotnícky personál vopred neoboznámi. Keďže sú medzi vyšetreniami aj také, u ktorých sú možné určité riziká ohrozenia zdravia vás alebo plodu, rozhodnutie je na vás, či ho podstúpite. Je dobré vopred si všetko premyslieť a odpovedať si pre seba na závažné otázky. Nechajte si čas na zváženie, prípadne na poradenie sa s blízkymi. Okamžitá odpoveď v návale emócií nemusí byť vždy tým správnym riešením.

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1718/vysetrenia_v_tehotenstve.html



....zvyšok je pre mňa nepodstatný , respektíve inak povedané ...." každý je strojcom svojho osudu " ....aj napriek štúdiu kopca odbornej literatúry....
pifina
29.10.11,16:16
....zvyšok je pre mňa nepodstatný , respektíve inak povedané ...." každý je strojcom svojho osudu " ....aj napriek štúdiu kopca odbornej literatúry....

aj ked tie vysetrenia mozu sposobit potrat? pre mna to nie je nepodstatne ...
sasenkak
29.10.11,20:04
Viem urcite ,ze meranie sije atd...za ucelom zistenia Downovho syndromu nie je povinne,bola som na to upozornena lekarom a nasledne som ho aj odmietla.
A co sa týka naroku na prispevok:

Dožitie dieťaťa aspoň 28 dní sa preukazuje potvrdením ošetrujúceho lekára dieťaťa na osobitnom tlačive, ktoré poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Možno ho získať aj z internetu, www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) (vzory žiadostí, potvrdenia). Pre splnenie podmienok nároku sa musí matka od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu zúčastňovať raz za mesiac preventívnych prehliadok alebo obdobných prehliadok v cudzine. Za účasť na preventívnych prehliadkach sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti oprávnenej osoby v ústavnej zdravotnej starostlivosti. Toto priamo na žiadosti potvrdí ošetrujúci gynekológ.
buchač
29.10.11,20:16
aj ked tie vysetrenia mozu sposobit potrat? pre mna to nie je nepodstatne ...
...trochu si ma nepochopila ....

Nepodstatné sú pre mňa tie Tvoje úvahy ...nakoľko sa ma netýkajú ...

Ja som len dal info na otázku ...zvyšok predsa nemôžem riešiť ....či ???
Tvoje dieťa bude ...Ty s partnerom sa musíte rozhodnúť a nik iní za vás to neurobí ...

Ale keď už spomínaš ... "AFP testy - vysledky su velmi nepresne, akurat cloveka stresuju...".....tak sú predsa aj iné možnosti ...

Povedzme ,že aj ...


....je pravdou, že výsledky žiadneho vyšetrenia nie sú 100%-né (amniocentéza na zistenie Downovho syndrómu má presnosť asi 99%). Tiež platí, že všetky prípadné poškodenia a vážne ochorenia bábätka sa zistiť pred jeho narodením ani nedajú, takže až po narodení vášho drobčeka budete s istotou vedieť, či je alebo nie je celkom zdravý.

V každom prípade je to vaša voľba a mali by ste zvážiť všetky aspekty. Pýtajte sa, čo presne zisťuje dané vyšetrenie, konzultujte s lekárom svoje možnosti a obavy a keď sa vám nepáči prístup vášho lekára, nebojte sa osloviť aj ďalších odborníkov.

http://zena.atlas.sk/zle-vysledky-afp-testov-potrat/deti/tehotenstvo/767133.html
pifina
02.11.11,17:31
Viem urcite ,ze meranie sije atd...za ucelom zistenia Downovho syndromu nie je povinne,bola som na to upozornena lekarom a nasledne som ho aj odmietla.
A co sa týka naroku na prispevok:

Dožitie dieťaťa aspoň 28 dní sa preukazuje potvrdením ošetrujúceho lekára dieťaťa na osobitnom tlačive, ktoré poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Možno ho získať aj z internetu, www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) (vzory žiadostí, potvrdenia). Pre splnenie podmienok nároku sa musí matka od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu zúčastňovať raz za mesiac preventívnych prehliadok alebo obdobných prehliadok v cudzine. Za účasť na preventívnych prehliadkach sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti oprávnenej osoby v ústavnej zdravotnej starostlivosti. Toto priamo na žiadosti potvrdí ošetrujúci gynekológ.



no ved takto som to vedela aj ja, islo len o to, co si kto pod tou preventivkou predstavuje, kedze moja doktorka tvrdila, ze bez tych povinnych vysetreni vlastne prehliadka nie je "kompletna" ... no ale nastastie dnes uz so mnou hovorila inym tonom, takze vyzera, ze je to len o dohode ...
pifina
02.11.11,17:33
Pre buchač: my s partnerom sme boli dohodnuti uz pred tehotenstvom, tu islo skor o lekarku a jej natlak, preto som chcela vediet, ako sa k tomu stavia zakon ... nastastie dnes uz bola pristupnejsia komunikacii, tak som nemusela vytahovat ziadne pravne klucky ... len som tie informacie chcela mat v zalohe pre kazdy pripad ...
pifina
03.11.11,18:59
Pre vsetkych, co maju podobny problem ako ja, prislo mi stanovisko z MZ:

Dobrý deň, pani XY,

na základe Vašej žiadosti o odpoveď, ktorú ste adresovali na MZ SR - Vám posielame nasledovné stanovisko:

Každá tehotná žena má právo odmietnuť akékoľvek vyšetrenie v rámci gynekologickej prehliadky a gynekológ túto skutočnosť zaznamená do zdravotnej dokumentácie pacientky. Nie je dôvod na sankcionovanie tehotnej pacientky za odmietnutie príslušných vyšetrení.