Galka26
28.10.11,16:06
Dobrý deň.

Mohli by ste mi, prosím, niekto odpovedať na nasledovnú otázku? Dnes bola moja mama živnostníčka na takom kvázi obchodnom rokovaní s potenciálnym klientom v neďalekom okresnom meste. Spiatočný lístok 1,20 eur (teda tam aj späť). Rada by som to zaúčtovala ako pracovnú cestu, ale ona má miesto podnikania trvalé bydlisko, čiže tu, kde bývame, a nemá ani žiadnu prevádzku, či kanceláriu mimo trvalého bydliska. Ako dokážeme, že sa jednalo o pracovnú cestu? Rada by som to vedela aj do budúcnosti, lebo takýchto prípadov bude určite viac.

Ďakujem za odpovede.

G.
Galka26
28.10.11,14:51
Dobrý deň.

Mohli by ste mi, prosím, niekto odpovedať na nasledovnú otázku? Dnes bola moja mama živnostníčka na takom kvázi obchodnom rokovaní s potenciálnym klientom v neďalekom okresnom meste. Spiatočný lístok 1,20 eur (teda tam aj späť). Rada by som to zaúčtovala ako pracovnú cestu, ale ona má miesto podnikania trvalé bydlisko, čiže tu, kde bývame, a nemá ani žiadnu prevádzku, či kanceláriu mimo trvalého bydliska. Ako dokážeme, že sa jednalo o pracovnú cestu? Rada by som to vedela aj do budúcnosti, lebo takýchto prípadov bude určite viac.

Ďakujem za odpovede.

G.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/cestovne-nahrady-pre-szco-ktore-nie-su-zamestnancami.html

T (http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/cestovne-nahrady-pre-szco-ktore-nie-su-zamestnancami.html)u som sa dozvedela, že na to, aby si cestovné mama dala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, musí mať už s klientom podpísanú zmluvu, čiže zatiaľ si to asi nemôže dávať do výdavkov, kým nemá ako zdokladovať, že šlo o pracovnú cestu. Ak sa to dá nejako riešiť, dajte mi vedieť, aj keď sa jedná o nízku sumu.

Ešte mi napadla jedna otázka. Keď už teda bude mať zmluvu s konkrétnym klientom a vycestuje za ním pracovne mimo obce trvalého bydliska (miesta podnikania), povedzme do najbližšieho mesta, má si od neho pýtať nejaké potvrdenie, že sa skutočne pracovne stretli? Ak áno, prosím, aké tlačivo na to slúži? (Vlastnú pracovnú činnosť, povedzme písanie nejakých PR článkov, čo je mamin odbor, bude už vykonávať doma, ale aj čas strávený schôdzkami s klientmi za účelom prejednania čohokoľvek ja považujem za pracovný čas. Dúfam, že sa nemýlim.)

Ďakujem.

G.