alfred123
28.10.11,16:43
Dobrý deň chce by som sa spýtať, je možné pracovať na plný úväzok a mať priznaný aj čiastočný invalidný dôchodok?
Ďakujem
globalpartner
28.10.11,14:51
Dobrý deň chce by som sa spýtať, je možné pracovať na plný úväzok a mať priznaný aj čiastočný invalidný dôchodok?
Ďakujem

Zákon č.461/2004 Z.z. v platnom znení nepozná termín čiastočny invalidný dôchodok.

Spomenutý zákon pozná len termín invalidný dôchodok , ktorý potom delí na ID s poklesom schopnosti vykonávať prácu od 41 do 70 % a nad 70 %.

Poberateľ IDmôže vykonávať prácu v súbehu z poberaním dôchodku bez krátenia dôchodku, čiže teoreticky aj prakticky môže pracovať (ak mu to zdravie dovolí)aj na plný úväzok
mareko
28.10.11,14:52
Áno, je to možné. Dokonca je možné pracovať na plný úväzok a poberať plný ID, ale za predpokladu, že Vám presne ten druh práce ktorý vykonávate lekár nezakázal.
alfred123
28.10.11,15:04
No pokles schopnosti bude si myslím pod 70% som po operácii chrbtice, teraz bude rok od toho čo som PN o pár dní mám mať posudkovú, lekár mi doporučil ešte 3 mes. na lôžku, len to by som asi už nemohol byť zamestnaný v práci kedže bude tomu rok čo budem PN.
Mám bolesti stále ale o prácu nechcem prísť. Čo mi radíte, ako by to mohlo dopadnúť na posudkovej???
alfred123
28.10.11,15:11
Zabudol som dodať že mám sedavú prácu
globalpartner
28.10.11,15:12
No pokles schopnosti bude si myslím pod 70% som po operácii chrbtice, teraz bude rok od toho čo som PN o pár dní mám mať posudkovú, lekár mi doporučil ešte 3 mes. na lôžku, len to by som asi už nemohol byť zamestnaný v práci kedže bude tomu rok čo budem PN.
Mám bolesti stále ale o prácu nechcem prísť. Čo mi radíte, ako by to mohlo dopadnúť na posudkovej???

Ak som dobre porozumel tak Vám ešte len má byť priznaný dôchodok po ročnej PN a posudkovej komisii.

ID na rozdiel od starobného dôchodku sa nedá odmietnuť, nepoberať a pod. Tak že teraz resp. po priznaní dôchodku všetko závisí od Vášho zamestnávateľa, ak to vyhodnotí , že sta stratil zdravotnú spôsobilosť na vykonávanú prácu môže Vás prepustiť , alebo ponúknuť iné pracovné miesto
alfred123
28.10.11,15:32
Teraz som odovzdal všetky papiere od lekárov, výsledky a pod. a o pár dní sa mám dostaviť na posudkovú-záverečnú, neviem vôbec čo ma čaká.
Lekár ktorí vykonával operáciu mi napísal do spisu že ešte odporúča 3 mesiace kľud na lôžku, no keby som to tak urobil tak už je to vyše roka PN a to by som asi aj mohol prísť o miesto. Keď mi na posudkovej odporučia že mam ostať v kľudovom režime môžem aj tak nastúpiť? A čo keď nastúpim a budem mať silné bolesti, môžem isť od znova na PN??
globalpartner
28.10.11,15:40
Teraz som odovzdal všetky papiere od lekárov, výsledky a pod. a o pár dní sa mám dostaviť na posudkovú-záverečnú, neviem vôbec čo ma čaká.
Lekár ktorí vykonával operáciu mi napísal do spisu že ešte odporúča 3 mesiace kľud na lôžku, no keby som to tak urobil tak už je to vyše roka PN a to by som asi aj mohol prísť o miesto. Keď mi na posudkovej odporučia že mam ostať v kľudovom režime môžem aj tak nastúpiť? A čo keď nastúpim a budem mať silné bolesti, môžem isť od znova na PN??

Nevidím do papierov, ale podľa mňa posudkový lekár Vás buď uzná za práce schopného a ukončí PN, alebo Vás uzná za invalidného.
Ak som dobre porozumel chcete pracovať, tak by som asi išiel za praktickým lekárom(závodným lekárom) s požiadavkou o ukončenie PN. Ak sa Vám následne pohorší samozrejme môžte byť znovu PN.
alfred123
28.10.11,15:47
Áno chcem pracovať, len neviem či to zvládnem usedieť.. Takže keď ma lekár uzná za invalidného, a ja budem chcieť pracovať na tom miesto kde som doteraz tak potom čo? Zohľadňuje sa na posudkovej aj to že mi lekár ktorí ma operoval napísal tie 3 mes. kľudový režim?
Ak mi na posudkovej oznámia že neodporúčajú nastúpiť, môžem nastúpiť tak či tak ???
globalpartner
28.10.11,15:51
Áno chcem pracovať, len neviem či to zvládnem usedieť.. Takže keď ma lekár uzná za invalidného, a ja budem chcieť pracovať na tom miesto kde som doteraz tak potom čo? Zohľadňuje sa na posudkovej aj to že mi lekár ktorí ma operoval napísal tie 3 mes. kľudový režim?
Ak mi na posudkovej oznámia že neodporúčajú nastúpiť, môžem nastúpiť tak či tak ???

Ako som už písal , všetko závisí od Vášho zamestnávateľa a a záverov posudkového lekára. Zamestnávateľovi bude musieť oznámiť , že ste invalidný viac Vám k tomu nemám čo dodať
Xanti
28.10.11,17:09
No pokles schopnosti bude si myslím pod 70% som po operácii chrbtice, teraz bude rok od toho čo som PN o pár dní mám mať posudkovú, lekár mi doporučil ešte 3 mes. na lôžku, len to by som asi už nemohol byť zamestnaný v práci kedže bude tomu rok čo budem PN. Stále môžeš byť v práci, to že si rok na PN nič neznamená teda okrem toho, že nedostaneš žiadnu platenú PN, takže po tej finančnej stránke to bude ťahšie.
Mám bolesti stále ale o prácu nechcem prísť. Čo mi radíte, ako by to mohlo dopadnúť na posudkovej??? No záleží od správ odborných lekárov a od posúdenia. Známej invaliditu nepriznali, a pritom bola po operácii chrbtice. Táto operácia neznamená automaticky invaliditu. odpovede v texte modrým .


Teraz som odovzdal všetky papiere od lekárov, výsledky a pod. a o pár dní sa mám dostaviť na posudkovú-záverečnú, neviem vôbec čo ma čaká. Preklepú si ťa od vrchu po spodok.
Lekár ktorí vykonával operáciu mi napísal do spisu že ešte odporúča 3 mesiace kľud na lôžku, no keby som to tak urobil tak už je to vyše roka PN a to by som asi aj mohol prísť o miesto. Nemôžeš prísť o miesto, Pn môže kludne byť oveľa dlhšia ako 52 týždňov. Keď mi na posudkovej odporučia že mam ostať v kľudovom režime môžem aj tak nastúpiť? Nie je lepšie ostať doma, tie tri mesiace aby si nepokazil robotu čo odviedol na tvojej chrbtici lekár. A čo keď nastúpim a budem mať silné bolesti, môžem isť od znova na PN??Ano môžeš, ale zase zaplatené budeš mať len 10 dní od zamestnávateľa od SP nie, resp. len toľko dní koľko si odrobil po skončení PN.


Áno chcem pracovať, len neviem či to zvládnem usedieť.. Takže keď ma lekár uzná za invalidného, a ja budem chcieť pracovať na tom miesto kde som doteraz tak potom čo? Ak ti lekár napíše, že ti neodporúča vykonávať prácu akú si vykonával musíš to rešpektovať, potom Ti zamestnávateľ môže poskytnúť náhradnú prácu a ak nie tak ťa môže prepustiť. Zohľadňuje sa na posudkovej aj to že mi lekár ktorí ma operoval napísal tie 3 mes. kľudový režim? Všetko záleží od posudkového lekára a od výsledkov.
Ak mi na posudkovej oznámia že neodporúčajú nastúpiť, môžem nastúpiť tak či tak ???
alfred123
28.10.11,17:12
Ako som už písal , všetko závisí od Vášho zamestnávateľa a a záverov posudkového lekára. Zamestnávateľovi bude musieť oznámiť , že ste invalidný viac Vám k tomu nemám čo dodať


Ďakujem pekne za informácie. Ešte mám jednu už poslednú otázočku: Ak teraz budem mať tú posudkovú komisiu, tak mi rozhodnutie oznámia hneď či nejaký čas to trvá kým mi príde oznámenie,je tam dáka lehota??
Ivana Š
28.10.11,17:21
či ťa uznávajú za invalidného - a na koľko % ti oznámia hneď, ale na písomné si budeš musieť počkať
alfred123
28.10.11,17:23
a nastúpiť do práce musím hneď či musím vyčkať kým mi príde písomné oznámenie?
Xanti
28.10.11,17:40
a nastúpiť do práce musím hneď či musím vyčkať kým mi príde písomné oznámenie? Predsa tvoj obvodný lekár ak Ti ukončí Pn tak musíš rešpektovať jeho rozhodnutie a ak nechceš mať absencie tak musíš nastúpiť do práce. Ak ti ale operatér odporučil 3 m klud na lôžku tak tvoj obvodný ťa do práce nevypíše. A ty predsa počas PN nemôžeš pracovať.