Zuzana Černá
29.10.11,18:15
Dobrý večer,
pred asi 18 rokmi moji rodičia kúpili dom starý v tej dobe cca 40 rokov na dedine na pozemku, ktorý nebol toho času vysporiadaný. Túto situáciu sa smozrejme snažili riešiť a zopár "vlastníkov" pozemku im svoje parcely darovali, nakoľko si boli vedomí, že kedysi sa pozemky predávali bez zmluvy a bez zápisu. Teraz po skoro 20 rokoch sa mojim rodičom ozvala žena, ktorá je vlastníčkou jednej celkom veľkej parcely, ktorá nám zasahuje asi cca 1 m pod dom. Tá parcela ide popri našom dome až do záhrady, jej veľkosť je asi 10x80 m a nachádza sa medzi našim domom a domom susedov. Ako sa môžeme brániť? Ako by predsa mohli predošlí majitelia domu stavať na cudzom pozemku? Podľa mňa bol kedysi logicky predaný, len sa to nezapísalo zmluvne. Ona za daný pozemok požaduje peniaze, iný pozemok alebo nájom. Celé roky nikto z jej rodiny za ten pozemok neplatil dane a pod. a teraz si naň po dedičskom konaní po svojich rodičoch začala robiť nároky. Viem, že sa súdne jedná aj s inými ľuďmi. Naviac, je možné považovať tento pozemok za stavebný, keď mám parametre 10x80 m alebo sa jedná len o ornú pôdu? Pýtam sa informačne, ak by sme jej nakoniec museli vyplatiť peniaze. Veľmi pekne ďakujem za radu.
jurmiro
29.10.11,16:23
Užívate celý ten jej pozemok alebo len časť ?
Zuzana Černá
29.10.11,16:38
Užívame celý pozemok. Dokonca je zapísaný v katastri.
Dáša_
29.10.11,16:42
Užívame celý pozemok. Dokonca je zapísaný v katastri.

Ako je zapísaný v katastri? Kto je vlastníkom?
Zuzana Černá
29.10.11,16:43
Vzadu za našim domom (až za našim plotom) je kopec, kde je družstvom obrábaná roľa, ktorej časť vlastní. Túto neužívame. Pozemok sme kúpili ohradený a oplotený.
Zuzana Černá
29.10.11,16:45
Ako vlastník je v katastri zapísana ona. A pôda je tam zapísaná ako orná s Ečkovou bonitou, ale ona od nás pýta cenu za m2 ako za stavebný pozemok.
jurmiro
29.10.11,17:13
No asi Vám neostane iné, iba pozemok od nej odkúpiť. Inak by ona mohla žalovať o ochranu svojho vlastníckeho práva či vypratanie pozemku. Opačne vy by ste museli žalovať určenie vlastníckeho práva. To by ste ale museli preukázať Vaše vlastníctvo, resp. vlastníctvo Vašich právnych predchodcov. Alebo nadobudnutie vlastníctva vydržaním, ak by ste vedeli preukázať, že ste vec užívali pokojne ako vlastnú aspoň 10 rokov (aj s vašimi právnymi predchodcami).
To, že je v katastri zapísaný pozemok ako orná pôda nemá rozhodujúci význam. Rozhodujúce je ako sa dnes fakticky užíva. Kataster, ak sa mu preukáže súčasný stav zmení zápis druhu pozemku.
Zuzana Černá
30.10.11,06:44
Ďakujem za rady.