aajjaa
29.10.11,23:21
Potrebujem vasu radu.
Sused kupil stary dom s uzkym pozemkom, kedze zistil, ze sa nemoze autom dostat dovnutra, tak sa rozhodol na ukor susedov co najviac sa "roztahovat".
Ide o to, ze v projektovej dokumentacii ma napisane, ze sa bude jednat o prestavbu a pristavbu domu a ze z jestvujuceho domu sa ponecha iba mur zo strany suseda a cast celnej fasady.Povodny dom je prizemny, no on chce mat na prizemi podnikatelske priestory a v podkrovi dva byty,v pristavbe (v zahradnej casti)bude dalsi byt.Na konci pristavby ma byt sukromne parkovisko.
Kedze sa zachova akoze ta jedna stena jedna sa o prestavbu?Uz vopred sa poistuje tym, ze ak sa zistili nejake odchylky,tak sa prizve statik a ten mur akoze sa zbura a on bude dalej pokracovat v megastavbe.
Stenu domu,pod ktorou bude vjazd chce prilepit po celej dlzke nasho murovaneho plotu a tym si zvacsi aj bytove pristory v podkrovi.Je to prestavba?
Mame sa ako ucastnici stavebneho konania zucastnit na tomto konani.Podotykam, od zaciatku sa snazi novy sused vyvolavat nezhody(aj klamstvom) a nas susedov to uz prestava bavit,aj ked sme sa mu snazili vyhoviet jeho poziadavkam,tie nase neakceptuje.
Prosim o skoru odpoved.
Dakujem
aajjaa
arizona
30.10.11,04:52
Tu mas vysvetlene pojmy, snad ti to trochu pomoze
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=18709
aajjaa
30.10.11,17:38
Dakujem za odpoved, aj ked je jej vela :)
Privitala by som aj viac strucnejsich odpovedi, ktore by ma usmernili v jednotnej odpovedi, ci sused robi prestavbu alebo nas klame a je to vlastne novostavba.
aajjaa
Delvita
31.10.11,10:56
Vas sused planuje urcite novostavbu, ale s tichym suhlasom stavebneho uradu to bude nadstavba s pristavbou. Takto sa na Slovensku stavia vacsina novych domov zo starych barakov, hlavne na uzkych pozemkoch.Pokial sa zachova co len cast steny s povodnym zakladom bude sused legalne "prestavovat". Neviem ako su situovane vase pozemky, a stavby na nich, ale keby sused planoval novostavbu, mohli by ste za urcitych okolnosti ziadat aby dodrzal odstup od hranice vasho pozemku podla zakona. Pokial ziska stavebne povolenie na rekonstrukciu nadstavbou a pristavbou tak nemusi. Musi dodrzat iba zakladovu liniu.Pokial vyhlasi ze mu pocas rekonstrucnych prac spadla stena a musel vystavat novu, nepotrebuje prizvat ani statika.To je bezna prax. Podstatna je aj otazka okien. Su tam teraz, ake, projektuje aj sused okna, akej velkosti, akej vzdialenosti od vasich okien. Co sa tyka vysky nadstavby, moze stavat tak vysoko, pokial ho pusti svetelnotechnicky posudok. O ten by ste museli ziadat na stavebnom konani ak mate pochybnost, ci vam nadstavba nebude nadmerne zatienovat vas dom.
aajjaa
31.10.11,12:39
Dakujem za uprimnu odpoved. Vlastne si to aj my susedia takto myslime............ale pomozeme si?
Z nasej strany mame okno z obyvacej miestnosti k nim do dvora vo vzdialenosti od jeho hospodarskych budov 7m.
No kedze z nich chce mat 3. bytovu jednotku s oknami smerom k nam, tak to uz bude menej ako 7m.
My mame potom okno vdaka jeho ticho suhlasiacej pristavbe zamurovat?
A to nehovorim o susedoch, ku ktorym sa bude tahat 30m dlha a 4,5m vysoka stavba, takze svetlo na dvore, v zahrade bude minimum.A pri ich zahradke ma mat parkovisko(2-4 auta).
A to, ze jedna jeho stena bude nalepena na nas murovany plot a bude tvorit vjazd pre auto a zaroven stenu pre prve poschodie, kde budu dve bytove jednotky je tiez pristavba alebo ako rozsirenie jeho tzv.novostavby, kedze sa uz vobec nedrzi zakladov?
Problem nastal vlastne tym, ze si "nepremyslene" kupil pozemok tak uzky, ze vjazd do dvora nebol nikdy mozny pri danej jestvujucej stavbe, a kedze sa nechce vzdat megastavby, tak sa takto sprava,bohuzial aj asi so suhlasom svojho projektanta.
A ozaj, ak mu pri stavani steny o nas mur(povodne chcel do neho navrtat stlpy)tento murovany plot spadne,tak co smola? :-)
Delvita
31.10.11,19:06
Ja som bol konfrontovany s podobnym problemom ako ty. Bojoval som s veternymi mlynmi. Projektant naprojektuje vsetko a caka ci to prejde alebo neprejde. Stavebny urad bude bojovat v prospech stavebnika, teba ako suseda znemoznia, z akeho dovodu si mozes lahko domysliet. Jedine ze by vas stavebny urad bol svetlou vynimkou. Ja keby som mohol vratit cas, najdem si k stavebnemu konaniu odbornika, ktory by mi pomohol domoct sa svojho prava. Sami si nepomozete.
aajjaa
31.10.11,20:38
Stavebne konanie sa ma vraj uskutocnit priamo na "mieste cinu", a to by musel byt dotycny pan zo stavebneho uradu velmi zaslepeny, ak by trval na tom, ze je to prestavba, alebo............

Co znamena najst si odbornika? Projektanta?Statika?
Dakujem za odpovede
Delvita
02.11.11,07:34
Stavebne konanie sa uskutocnuje vzdy na stavenisku. Ako bude prebiehat vam pri najlepsej voli nikto nepovie. Zalezi aj od vas, vy budete mat pravo projekt pripomienkovat. Minimalne tyzden pred stavebnym konanim vam pride pisomne oznamenie o jeho konani. Ako jeho ucastnik mate moznost nahliadnut do projektovej dokumentacie na stavebnom urade. Az potom budes vediet co ta caka. Jedna vec je co sused hovori, druha co predlozi na stavebny urad na schvalenie. Stavebny urad projekt schvali,/inak by ho neposuval do stavebneho konania/, pokial nevznesiete relevantne pripomienky. Pripomienky ako strata sukromia stavebny urad neriesi. Mimochodom do projektu mozte naozaj iba nahliadnut. Nikto vam ho neda do ruky aby ste si ho doma v pokoji prestudovali. Preto potrebujete pri sebe cloveka, ktory sa vie orientovat v stavebnom zakone a zaroven v predlozenom projekte. Ked to zvladne statik, preco nie. Skor by som veril skusenemu projektantovi alebo staveb. inzinierovi /len nie takemu rychlokvasenemu/. A hlavne vam musi vediet poradit ako pripomienkovat projekt na stavebnom konani. Ale pokial nemate fakty, tak hypotezy a dohady ani nerieste.
aajjaa
02.11.11,07:45
Fakt je realita.
aajjaa
02.11.11,07:54
A okrem toho ak on chce stavat na hranici(stena na murovany plot), co uz ani nie je povodny zaklad jestvujuceho domu, tak ja mam v buducnosti postavit novostavbu tiez na hranici? Asi nie, kedze ma stavebny zakon nepusti,hm.
Takze mne znehodnoti pozemok, 10m dlhy, kedze jeho stena bude taka dlha a vlastne mi ho stavebne zuzi.
aajjaa
02.11.11,11:17
Pozrela som si aj ine temy. CIMOM, bola by som rada, keby ste sa pozreli aj na tu moju.
Dakujem