zue21
31.10.11,09:39
Dnes t. j. 31.10. bola dana vypoved zamestnancovi. Zamestnavatel ju dorucil rano - zamestnanec ju neprevzal. Ukoncenie prac. pomeru bolo v zmysle § 63 ods. 1 písmeno b) s trojmesacnou vypovednou lehotou, ktora zacina plynut 1.11. Zamestnanec chce ale ukonci pracovny pomer dohodou a chce aby mu bolo vyplatene odstupne. Cize dnes 31.10. musi zamestnavatelovi dorucit ziadost. A teraz moja otazka. Moze ju dorucit aj postou??? Zamestnavatel ma sidlo v inom meste ako sidli pobocka. Rata sa datum podania na poste, ale sa rata az datum prevzatia zamestnavatela???
Xanti
31.10.11,08:44
Zamestnanec mal prevziať výpoved a na zamestnávateľovu časť napísať, že žiada o dohodu, a to isté napísať na svoju časť výpovede a nechať podpísať zamestnávateľom.

Ak hocjakou písomnou formou dnes nepožiada o ukončenie dohodou, tak bude musieť zotrvať v zamestnaní tri mesiace bez nároku na odstupné.

Stačí obyčajný papier napísaný rukou ... ale podpísaný zamestnávateľom.
Mila123
31.10.11,08:49
dopĺňam podľa § 76 ods. 2 ZP....
zue21
31.10.11,08:55
to vsetko mi je jasne... ide mi skor o to, ze tu pisomnu formu nema ako dorucit dnes do firmy... staci to poslat postou???
Xanti
31.10.11,08:56
A kto mu dával tú výpoved? Nedávali mu ju osobne na firme? Hm?
zue21
31.10.11,09:04
Nie prisiel obchodny riaditel na pobocku a tam mu ju odovzdaval
Xanti
31.10.11,09:06
Tak treba mu tomu riaditeľovi odovzdať alebo niekomu kto má na starosti preberanie pošty na pobočke.
Ak to pošle poštou, doručí sa to najskôr 2.11. a to je neskoro, musí to doručiť dnes. Aj keby mal ísť na centrálu.
tictac7
31.10.11,09:21
mimotemy...toto je presne ten "super" prístup zamestnávateľa k zamestnancom. Ukončenie PP oznámia v posledný deň (najlepšie 5 minút pred fajrontom) a zamestnanec si môže....
Mila123
31.10.11,09:23
§ 76 ods. 2 ZP znie......



(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.



nenašla som ani v pokynoch a ani v komentári, či musí zamestnanec doručiť dnes (pred začatím plynutia VD) a ani v zákone to nie je jasné (podľa môjho názoru) .......
najprv si zavolajte na IP, tam nájdete 100 % odpoveď, čo by mal zamestnanec urobiť, aby dostal vyplatené odstupné......
tictac7
31.10.11,09:26
..inak podľa mňa stačí, ak to dnes odošle poštou (doporučene s doručenkou) + e-mailom alebo faxom na centrálu. Nakoľko zamestnávateľ v zmysle zákona vyhovieť MUSÍ a nie môže, nie je čo riešiť.
Xanti
31.10.11,09:26
Mila,
na porade bolo vysvetlenie a usmernenie v podobnej téme, vyjadrili sa priamo pracovníci ministerstva práce soc. vecí a rodiny, na prednáškach. Poraďáčka Veronikasad, dala túto tému. A odpoved bola taká, že ak nepožiada zamestnanec o odstupné písomnou formou do začiatku výpovednej doby, tj. do dnes tak nemá nárok a musí odpracovať tie 3 mesiace bez nároku na odstupné.

Tictac
nestačí, musí do prevziať zamestnávateľ ešte dnes.
Tweety
31.10.11,09:28
§ 76 ods. 2 ZP znie......



(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.



nenašla som ani v pokynoch a ani v komentári, či musí zamestnanec doručiť dnes (pred začatím plynutia VD) a ani v zákone to nie je jasné (podľa môjho názoru) .......
najprv si zavolajte na IP, tam nájdete 100 % odpoveď, čo by mal zamestnanec urobiť, aby dostal vyplatené odstupné...... Z uvedeného § je zrejmé, že musí požiadať pred začiatkom plynutia VD(logicky to teda musí zamestnáv. aj doručené)
Mila123
31.10.11,09:32
mimotemy ste ako sršne na mňa....napísala som svoj názor....:D:D:D čo urobí jeden telefonát???? nech má istotu.....
Xanti
31.10.11,09:37
Mila,
nie ako sršne. Ale ukolíše tvoja odpoved zadávateľa témy, a o dva dni bude si hlavu byť o stenu, že aký bol somár a neurobil čo mu kázali iný. Naozaj boli tu už dve témy presne takéto, výpoved daná posledný den v mesiaci .. a Veronikasad sa pýtala priamo, tiež som mala predstavu, že kedykoľvek môže požiadať akurát že sa skráti odstupné no nie je to tak.
Xanti
31.10.11,09:43
Mila123
31.10.11,10:05
Mila,
nie ako sršne. Ale ukolíše tvoja odpoved zadávateľa témy, a o dva dni bude si hlavu byť o stenu, že aký bol somár a neurobil čo mu kázali iný. Naozaj boli tu už dve témy presne takéto, výpoved daná posledný den v mesiaci .. a Veronikasad sa pýtala priamo, tiež som mala predstavu, že kedykoľvek môže požiadať akurát že sa skráti odstupné no nie je to tak.
Xanti, napísala som jej svoj názor a moje odporúčanie, nech si to overí ešte na IP....nič viac....ja som Tvoje tvrdenia nespochybňovala.....viem, že si odborník vo svojom odbore....
Xanti
31.10.11,10:06
IP jej k tomu nemá čo povedať ... nakoľko zamestnávateľ legálne ukončuje PP. To že neznalosť neospravedlnuje je v tomto veľmi vypuklé.
Tu treba konať. A rýchlo. Ak chce dostať odstupné a nechce stráviť v práci dalšie tri mesiace.
drobeceva
31.10.11,10:24
Mila,
na porade bolo vysvetlenie a usmernenie v podobnej téme, vyjadrili sa priamo pracovníci ministerstva práce soc. vecí a rodiny, na prednáškach. Poraďáčka Veronikasad, dala túto tému. A odpoved bola taká, že ak nepožiada zamestnanec o odstupné písomnou formou do začiatku výpovednej doby, tj. do dnes tak nemá nárok a musí odpracovať tie 3 mesiace bez nároku na odstupné.

Tictac
nestačí, musí do prevziať zamestnávateľ ešte dnes.
súhlasím s Xanti - na prednáške k ZP bolo vysvetlené, že ak zamestnanec požiada pred plynutím VD - zamestnávateľ musí vyhovieť. Ak požiada neskôr - je to už na rozhodnutí zamestnávateľa - môže, ale nemusí.
Mila123
31.10.11,10:26
IP jej k tomu nemá čo povedať ... nakoľko zamestnávateľ legálne ukončuje PP. To že neznalosť neospravedlnuje je v tomto veľmi vypuklé.
Tu treba konať. A rýchlo. Ak chce dostať odstupné a nechce stráviť v práci dalšie tri mesiace.
odporúčala som...citujem...." najprv si zavolajte na IP, tam nájdete 100 % odpoveď, čo by mal zamestnanec urobiť, aby dostal vyplatené odstupné" ...... nič viac...a tá neznalosť (moja?! ) ? ako ste to mysleli???
Mila123
31.10.11,10:27
súhlasím s Xanti - na prednáške k ZP bolo vysvetlené, že ak zamestnanec požiada pred plynutím VD - zamestnávateľ musí vyhovieť. Ak požiada neskôr - je to už na rozhodnutí zamestnávateľa - môže, ale nemusí.
Bože zlatý...ja som to tvrdenie predsa nespochybnila......
Xanti
31.10.11,10:28
Mila,
tým že je to nový zákon aj IP bude mať problémy povedať odpoved hned na počkanie budú preverovať a naozaj potom uplynie dotyčnému čas. Tak som to myslela, že treba konať, a hlavne ak na porade sú komentáre priamo z prednášky k tomu ZP.
veronikasad
31.10.11,14:05
Zamiešam sa do tejto témy, aj keď som to nemala v pláne. Tak ako si to vysvetluje Mila, som si novelu ZP vysvetlovala aj ja. Stanovisko Ministerstva práce je však jednoznačné (ústna odpoveď na školení v TN, mám aj písomné stanovisko z MPSVaR):

Zamestnancovi vznikne nárok na odstupné len v prípade, ak oznámi skončenie prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Skončenie prac.pomeru nemusí byť pred začiatkom plynutia výpovednej doby, môže sa so zamestnávatelom dohodnúť aj na inom termíne, vtedy sa nárok na odstupné kráti. Ale vždy to musí zamestnávatelovi oznámiť pred začiatkom plynutia výpovednej doby, stačí na kopii výpovede, ktorú mu zamestnávatel doručil.

Zamestnanec by mal byť o tejto skutočnosti informovaný, mali by na to dohliadať odbory, alebo zamestnanecké rady, či zamestnanecký dôverník.
Stefan2005
31.10.11,14:18
... Stanovisko Ministerstva práce je však jednoznačné....

.... čím ďalej, tým viacej dávam za pravdu kritikom novelizácie zákonníka práce - že bola hlavne v prospech zamestnávateľov; aj tento prípad je jasným dôkazom, že alibistický zamestnávateľ bude mať navrch - zamestnanec obdrží bez akéhokoľvek avíza výpoveď posledný deň, obarený nečakanou skutočnosťou ovplyvňujúcou jeho existenciu, má okamžite reagovať ako skusený advokát, inak je v prd.....
veronikasad
31.10.11,14:23
.... čím ďalej, tým viacej dávam za pravdu kritikom novelizácie zákonníka práce - že bola hlavne v prospech zamestnávateľov; aj tento prípad je jasným dôkazom, že alibistický zamestnávateľ bude mať navrch - zamestnanec obdrží bez akéhokoľvek avíza výpoveď posledný deň, obarený nečakanou skutočnosťou ovplyvňujúcou jeho existenciu, má okamžite reagovať ako skusený advokát, inak je v prd.....
Štefan, presne v takomto duchu som položila otázku ministrovi práce v TN. Odpoveď je v inom príspevku.