fiegaadam
31.10.11,19:40
Jedna sa o bungalov tepelne straty 2kw , 1.5 kw s rekuperaciou co by ste doporucily na ohrev vody 2 osoby a vykurovanie alebo temperovanie voda je zo studne slnko mi svieti na pozemok do 15 00 hodiny pozemok je svahovity na juh ziadne okna na sever na severe som chraneni kopcom som v dolinke bungalov je v stadiu projektovania snazim sa o pasivnu stavbu nekomplikovanu . Straty objektu su pocitane bez akychkolvek ziskov !
tienik
31.10.11,19:28
vykurovanie by som riesil aktivnou rekuperaciou, ohrev vody elektrickym bojlerom. Popripade kombinovanym bojlerom elektrika + fotovolticke panely.
fiegaadam
31.10.11,20:39
elektricky bojler najdrahsia moznost , fotovolticke panely mala ucinost slnko svieti umna na pozemok iba do 15 00 hodiny stromy tienia tiez ako som pisal a co tepelne cerpadlo zem voda plosny kolektor ?
tienik
01.11.11,09:04
ak je bojler najdrahsia moznost, co je potom tepelne cerpadlo zem - voda?
Ludia ved trocha ratajte, spotreba nie je vsetko - tak ako nas to ucia ekoteroristi.
Prevadzka kazdeho zariadenia sa sklada z nakladov na zakupenie, na instalaciu, na prevadzku a na udrzbu.
Az tuto sumu ma zmysel porovnat, nie to ci jedno "zere" 1kW, alebo 5kW - to su absolutne irelevantne udaje.
Ono je to jedno ze pozemok mas osvetleny len do 15h. KOmbinovany bojler AC - DC je len o par € drahsi ako jednoucelak. No a fotovolticke panely sa po "uspechoch" FVE daju kupit za smiesne peniaze.
Takze v principe ak cosi ohreju je dobre, ak nie, nic sa nedeje - pri nakladoch na tento sposob (par € rozdielu ceny boilera, 20m kabla, 1 istic, dva panely na inzerat, udrzba ziadna) je to maximalna pohoda.
fiegaadam
01.11.11,09:23
moja obava je co oci nevidia srdce neboly, ludia ukradnu rozbiju panely, len s principu lebo on ma a a ja nemam , kolko m2 by mi trebalo namontovt ? a kolko by to asi stalo ? TC nevidiet v zemi trupky nezhniju a jedina vec co sa vymeni je Tc po case ?
lapejko
01.11.11,20:50
pokiaľ viem rekuperácia s ohrevom má zásobník s el. doohrevom, k tomu sa pripája pomocný zdroj- solárne kolektory, plyn, alebo kozub...
fiegaadam
02.11.11,01:47
http://www.logitex.sk/8/index.php?ac=165&acid=aqme4p4cvg935sbp7ck3kcja01 toto si myslel ? zaujimave riesenie aj financne .
tienik
02.11.11,07:30
presne to, princip sialene jednoduchy, bojler kvalitny - Drazice
A ci solar pojde alebo nie, uvidim :-)
Treba na to 2 az 4 panely podla vykonu, to je len kusok na streche
fetya
02.11.11,08:53
Bojlery tatramat nie su kvalitne?
brabad
13.11.11,20:53
Zdravím. Tieni má pravdu s tým tepelným čerpadlom . . . pri tak nízkej spotrebe na vykurovanie je to nenávratná investícia. Jednoznačne nedoporučujem.
Aj o tých paneloch by som veľmi porozmýšľal z vlastnej skúsenosti viem, že spotreba energie na ohrev je počas leta cca 150 dní . . . 200l denne! . . . 2600kwh . . . pri nočnom prúde cca 170€ za leto.
Solar môže vykúriť z toho tak 50% čo je 85€ za leto (zohľadniť treba aj skoré zatienenie).
A teraz si vypočítajme návratnosť investície 2500€ za solárny systém ohrevu vody . . . 29 rokov.
Ak sa mýlim, rád o tom podiskutujem.
pomôcka:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody
tienik
13.11.11,22:40
2500 by som zato nedal, idem to poriesit za cca 500 tak ako som pisal :-)
brabad
13.11.11,22:41
čo bude za 500€?
tienik
14.11.11,07:57
Solarny ohrev TUV.
Kvapalinove kolektory si vyzaduju udrzbu, toto sa len namontuje a kym sa nerozpadne tak ide.
lapejko
15.11.11,21:09
Bojlery tatramat nie su kvalitne?
Snáď sú ale Dražice už 20 rokov robia smaltované bojlery ktoré pri upravenej vode z vodovodu po 10-ich rokoch ani nepostrehnú zmenu vnútorného plášťa. ak je voda studňová odnesie to iba anódová tyč. Oproti tomu bojler Technomed z Lučenca je iba nafarbená holá oceľ a po pár rokoch studne je zrelý na vyhadzov.
tienik
16.11.11,09:45
presne tak, spravny postreh, o tom je ta kvalita
brabad
16.11.11,09:51
A čo náš Tatramat? Nemaju kvalitné výrobky?
tienik
16.11.11,10:38
brabad
16.11.11,10:56
To ja viem, ale ide o to, že kúpou výrobku zo Slovenska o rovnakej kvalite a cene ako v zahraničí zamestnáme suseda, ktorý je doma na 60%, alebo išiel pracovať do Dražíc, kde si slováci chodia kupovať zásobníky o rovnakej kvalite a cene až na to že dane idú na výplaty skorumpovaných českých politikov a nakoniec si len ponadávame, že . . . . .
Mali by sme všetci omnoho viac práce, keby sme sa správali so štipkou hrdosti a vlastenectva a nekupovali veci len pre to, že je to zahraničný výrobok. Takéto správanie je pozostatok myslenia po revolúcii, kedy sme dostali tu možnosť kúpiť zahraničný kvalitný tovar a dokonale to zneužili zahraničné firmy, ktoré zničili aj to dobré čo tu bolo.
Dnes je čas na hrdosť a pud sebazáchovy, lebo prichádzaju zlé časy.
tienik
16.11.11,11:59
Dobre, ja na ukoncenie tejto uvedomelej vlasteneckej debaty len tolkoto:

Ak mi Tatramat, ci kto to teraz je, doda rovnako kvalitny bojler osadeny AC aj DC spriralou za lepsiu cenu, tak nemam problem, kupujem.

A myslis snad ze zisky Taramatu zostavaju v SR?
brabad
16.11.11,12:19
Zisk akciovej spoločnosti ostáva akcionárovi a ten si s ňou urobí čo chce. Či je to slovák a investuje do slovenska, alebo Nemec a minie za jachtu na Havaji, to my neovplyvníme.
Ale ja píšem o zamestananosti a daniach, ktoré tu ostávaju a z týchto peňazí Slovensko žije.
Ja sa nechcem hádať, len ma štve, ako si sami robíme zle a prídeme na to až keď bude neskoro.
Cena? Ak to isté vyrobí čech v Dražiciach, ktorý zarobi o 50% viac ako slovák v Poprade a český výrobok je lacnejší, nie je to s kostolnym poriadkom. Buď použiju horší materiál, alebo si to nechaju vyrobiť v Rumunsku a tvária sa, že je to český výrobok.
Nech je to ako chce, podporovať Slovenské výrobky by sme mali všetci, lebo inak sa lepšie nikdy nebudeme mať !!!
brabad
16.11.11,12:31
Povedzme si to takto: Stačí iba pár bodíkov z každého nákupu na benzínke SHEL, aby sa ľudia dali ovplyvniť a chodili čapovať benzín o 4% drahší. Čo keby ešte tak
každý vlastnil nejaký podiel zo SHELky? Nechodil by len do SHELky kupovať benzín? Nebolo by mu šumafuk, že je drahší?
Slovensko virtuálne vlastní 20% s každej firmy, pretože 20% zo zisku ide Slovensku . . . Slovensko sme my a to znamená, že sa podielame na zisku. Napriek tomu kašleme na to,
že si ten zisk môžme aj sami zvyšovať.
tienik
16.11.11,13:41
Vratim sa nazad k problemu, myslim ze unika jeho podstata. A ta je v jednom:

Drazice vyrabaju bojler ktory ma naraz AC aj DC spiralu - tak ako to ja potrebujem.
Takze uplne logicky ho nekupim v Tatramate, ani nikde inde, ale v Draziciach - pretoze tam maju vyrobok co vyhovuje mojim poziadavkam.
Nech sa aj rosypem, tak v Tatramate ho nekupim, kedze ho nevyrabaju.

Tiez ked ides kupit mlieko, tak ho kupis a nekupis namiesto neho prasok na pranie len preto, ze mlieko maju prave ceske a prasok slovensky.
brabad
16.11.11,14:15
Ok, veď ja úplne súhlasím. Len nechápem, ako sa potom dostanem na tých 500€ investíciu za komplet ohrev vody.
? ? ?
Podľa mňa je to investícia min 2500€.
Rád sa nechám poučiť a tiež idem na to za 500€
tienik
16.11.11,15:21
ked nekupim "origo" riesenie, ale zapojim do toho aj vlastnu hlavu a ruky tak sa to v pohode da.
Samozrejme, beriem do uvahy ze nie kazdy je elektrikar, ale mne to tak vychadza.
brabad
16.11.11,17:38
Elektrikára mám, ešte kde zohnať fotovoltaiku?
brabad
17.11.11,21:17
vykurovanie by som riesil aktivnou rekuperaciou, ohrev vody elektrickym bojlerom. Popripade kombinovanym bojlerom elektrika + fotovolticke panely.

Tienik . . . inde si napísal:
"Fotovoltika je toho casu kandidatom c.1 na cenu idiotina destrocia"

Tak to teraz fakt nechápem . . . tu píšeš o ohreve s fotovoltaikou a inde že je to blbosť ? . . . .
TomasHC
18.11.11,08:39
Tienik . . . inde si napísal:
"Fotovoltika je toho casu kandidatom c.1 na cenu idiotina destrocia"

Tak to teraz fakt nechápem . . . tu píšeš o ohreve s fotovoltaikou a inde že je to blbosť ? . . . .

Myslel FVE ako zdroj elektriny pre výkup energetikmi, lebo dotované ceny zaplatíme my všetci z daní.
brabad
18.11.11,09:42
Píše to v súvislosti so zdrojom tepla v rodinnom dome, tak neviem, veď nám to vysvetlí, ako to myslel.
http://www.porada.sk/t180332-p2-tepelne-cerpadlo-v-prevadzke.html#post1896703
tienik
18.11.11,22:59
vysvetlim, velmi rad

je sakra rozdiel ak si doma postavim FVE, pripojim do siete a nasledne chcem aby ste sa na moje zisky vy vsetci skladali. (co je pripad 99% "ekologickych" FVE)
alebo si dam na dom dva panely - viac menej cisto pokusne a konkretne dvoma drotmi pripnem na spiralu v mojom bojleri. To jest ak bude svietit snko hrejem, ak nie - nehrejem. Ale nebudem obtazovat nikoho z vas aby mi to platil.
Mirkaska
11.06.12,12:09
tienik, dá sa riešiť napojenie fotovoltaických panelov na ohrev TUV aj na kotli z dražíc? uvažujeme kúpiť OKC 300 NTRR /sol. máme prípravu na solár, ak by do budúcnosti zlacneli a boli návratné. momentálne vykurovanie elekt. energiou + ohrev TUV tiež elektrický bojler.
tienik
11.06.12,13:00
Ahoj,
pokial moje vedomosti a katalog siahaju, tak OKC 300 NTRR nie je v dispozicii standardne v tomto vyhotoveni. Ale nebal by som sa kontaktovat firmu Logitex - konkretne aj mne robili ten bojler z par nestandardnymi upravami a dalo sa. Takze je mozne ze zvladnu aj toto. Samozrejme, nebude to za 3 dni, ale napriklad u mna to trvalo 2 tyzdne.
Len teraz neviem, memylis si nahodou kvapalinove solarne panely z elektrickymi FVE panelmi? Lebo som si nie uplne isty z pripspevku a nerad by som ta zavadzal. Ale mne to pripada, ze mate pripravu na kvapalinovy solar. ci nie?
Mirkaska
11.06.12,19:54
aký máš ty bojler? AK môžeš napísať...;) príp. ako si to nakoniec poriešiť, či máš fotovolt. na ohrev a aké sú skúsenosti...
áno, máme prípravu na klasický solar, kde je v lete problém s množstvom vody. pri dnešných cenách solarov je to nezaujímavé z hľadiska TUV. dali sme si prípravu urobiť s tým, že možno časom pôjdu obstarávacie náklady dole. preto chcel muž kúpiť ten bojler okc ntrr/sol, aby bol vhodný aj pre prípad solaru.
potom som čítala túto diskusiu a zaujala nás firma logitex, fotovoltaika. nie je to najlacnejšie, zatiaľ by sme si asi kúpili len bojler a ked vyjdú peniaze, tak aj zvyšok. len muž nejako neverí, že fotovoltaika dokáže tak vyhriať vodu a mať pri vstupných nákladoch 2500 eur ( zostava 160 l bojler a 6 panelov) 10 rokov návratnosť. že budeme radi, ak nám tak dlho vydrží bojler :) návratnosť vyrátali v logitexe, dnes som tam volala, tak som sa vlastne dozvedela, že bojler kupujú z Dražíc, oni robia nejakú úpravu a dávajú elektroniku.

na druhej strane - jeden predajca nerezových bojlerov nám povedal, že vyhrievanie vody v smaltovanom bojleri elektrikou nie je dobré, že sa dosť kazí.
vdaka
Mirkaska
11.06.12,20:11
ešte sa ti chce manžel poďakovať za tvoje rady s bleskozvodom. absolútne nemal čas napísať, posledné tri týždne sme zatepľovali, robili fasádu, interier - schody, kuchyna,... a mnoho iného. ešte raz dakujeme
tienik
11.06.12,21:53
ešte sa ti chce manžel poďakovať za tvoje rady s bleskozvodom. absolútne nemal čas napísať, posledné tri týždne sme zatepľovali, robili fasádu, interier - schody, kuchyna,... a mnoho iného. ešte raz dakujeme

to je v pohode, som rad ked to pomohlo. A hlavne ked ste si nechali poradit :-)
tienik
11.06.12,21:58
aký máš ty bojler? AK môžeš napísať...;) príp. ako si to nakoniec poriešiť, či máš fotovolt. na ohrev a aké sú skúsenosti...
áno, máme prípravu na klasický solar, kde je v lete problém s množstvom vody. pri dnešných cenách solarov je to nezaujímavé z hľadiska TUV. dali sme si prípravu urobiť s tým, že možno časom pôjdu obstarávacie náklady dole. preto chcel muž kúpiť ten bojler okc ntrr/sol, aby bol vhodný aj pre prípad solaru.
potom som čítala túto diskusiu a zaujala nás firma logitex, fotovoltaika. nie je to najlacnejšie, zatiaľ by sme si asi kúpili len bojler a ked vyjdú peniaze, tak aj zvyšok. len muž nejako neverí, že fotovoltaika dokáže tak vyhriať vodu a mať pri vstupných nákladoch 2500 eur ( zostava 160 l bojler a 6 panelov) 10 rokov návratnosť. že budeme radi, ak nám tak dlho vydrží bojler :) návratnosť vyrátali v logitexe, dnes som tam volala, tak som sa vlastne dozvedela, že bojler kupujú z Dražíc, oni robia nejakú úpravu a dávajú elektroniku.

na druhej strane - jeden predajca nerezových bojlerov nám povedal, že vyhrievanie vody v smaltovanom bojleri elektrikou nie je dobré, že sa dosť kazí.
vdaka

ja mam
http://www.dzd.cz/cs/elektricke-ohrivace-vody-zavesne-svisle-d-lux/
z dorobenou DC castou a prepinanim na menic. Objem 160l. Tiez zatial len bojler (prave dnes som ho montoval) a casom budu hadam za dobre € aj panely.
V Logitexe som aj osobne bol a vsetko si podrobne prezrel. Fakt nasli peknu dieru na trhu.
Po elektrickej stranke sa manzel nemusi bat, vykon bojlera je cca taky, ze plny objem vody z vodovodu zohreje pri slnecnom pocasi od rana do obeda. Preto mam aj prepinanie - aby som mohol zvysnu energiu pouzit este inac.
Bojler je to priamo z drazic, smaltovany, overeny, niet sa coho bat.
Mirkaska
12.06.12,10:47
ja mam
http://www.dzd.cz/cs/elektricke-ohrivace-vody-zavesne-svisle-d-lux/
z dorobenou DC castou a prepinanim na menic. Objem 160l. Tiez zatial len bojler (prave dnes som ho montoval) a casom budu hadam za dobre € aj panely.
V Logitexe som aj osobne bol a vsetko si podrobne prezrel. Fakt nasli peknu dieru na trhu.
Po elektrickej stranke sa manzel nemusi bat, vykon bojlera je cca taky, ze plny objem vody z vodovodu zohreje pri slnecnom pocasi od rana do obeda. Preto mam aj prepinanie - aby som mohol zvysnu energiu pouzit este inac.
Bojler je to priamo z drazic, smaltovany, overeny, niet sa coho bat.

čiže ty si ho kupoval v Dražiciach a v logitexe ti robili iba úpravu na DC prúd a dali menič? my sme chceli stacionárny bojler, taký v logitexe nemajú v ponuke.
bude ti to fungovať tak ako píšu na www logitex, že najprv nahreješ AC prúdom na 45 st. a potom dohreje fotov. na 75 -80 st.? ja by som povedala, že by sa najprv mal využiť DC na ohrev a AC nezapínať, iba ked je zlé počasie, resp. DC nestíha.
ešte doplním:
my sme pôvodne chceli OKC 300 ntrr/sol, lebo máme prípravu na solár. máme ale aj komín s tým, že ak elektrika pôjde veľmi hore, môžeme si kúpiť pec na pevné palivo a kúriť s tým. takže by sme predsa len potrebovali bojler s výmenníkom. to je modelová rada K v logitexe, a s meničom, čo si spomínal že máš aj ty, je rada M (resp. K+M). ako je výhodnejšie urobiť - kúpiť to priamo od logitexu alebo dražice cez net a v logitexe iba úpravu?
dakujem
dakujem
tienik
12.06.12,11:24
čiže ty si ho kupoval v Dražiciach a v logitexe ti robili iba úpravu na DC prúd a dali menič? my sme chceli stacionárny bojler, taký v logitexe nemajú v ponuke.
bude ti to fungovať tak ako píšu na www logitex, že najprv nahreješ AC prúdom na 45 st. a potom dohreje fotov. na 75 -80 st.? ja by som povedala, že by sa najprv mal využiť DC na ohrev a AC nezapínať, iba ked je zlé počasie, resp. DC nestíha.
ešte doplním:
my sme pôvodne chceli OKC 300 ntrr/sol, lebo máme prípravu na solár. máme ale aj komín s tým, že ak elektrika pôjde veľmi hore, môžeme si kúpiť pec na pevné palivo a kúriť s tým. takže by sme predsa len potrebovali bojler s výmenníkom. to je modelová rada K v logitexe, a s meničom, čo si spomínal že máš aj ty, je rada M (resp. K+M). ako je výhodnejšie urobiť - kúpiť to priamo od logitexu alebo dražice cez net a v logitexe iba úpravu?
dakujem
dakujem

Ahoj,

nie nekupoval som praimo v DZD, ale vsetko zariadil Logitex. Ak si dobre pamatam, riesia to tak, ze ich standartne modely mantuju priamo v Draziciach - kam dodaju svoje suciastky na to. Ak je nejaka zmena, alebo specialitka, tak ide orginal bojler z Drazic do Puchova, kde ho prerobia a nasledne poslu k Tebe.
Nenechem teraz hovorit za nich, ale ked som tam bol, tak na expediciu prave cakali dva stacionarne zasobniky, odhadom mozno aj 500l, takze som presvedceny ze su ochotny prerobit aj taky typ. Na DC to bolo urcite, lebo som pozeral svorkovnice :-)
Co sa logiky prevadzky tyka, system od logitexu je zaujmavy prave jednoduchostou a "blbuvzdornostou" - co teda troska vplyva na mozne 100% vyuzitie FV panelov. Bojler ma dva termostaty, jeden na standardnu AC spiralu, druhy na DC. Ty si nastavis na AC spirale teplotu napr. 40 stupnov a na DC napriklad 90 (pisem hodnodty co davam ja sebe). Takze v okamihu zapnutia bojlera, ak bude den, zacnu hriat obe. Pri 40 stupnoch sa odpoji AC spirala a hreje uz len DC. No a ak pocas prevadzky za cely cas nepoklesne teplota vody pdo cca 38 stupnov, AC spirala nema dovod zapnut. Ak ale napriklad bude viac dni tak ako je dnes, darmo bude zapnuta DC spirala - stihat nebude. No a vtedy bez akehokolvek zasahu preberie na seba ohrev AC spirala a vsetko je OK. Na doplnenie je vhodne povedat, ze na vystup bojlera by pri takomto ohreve mal byt namontovany termostaticky zmiesavac - pretoze 90 stupnov tepla voda moze sposobit popaleniny. Ja ho mam nastaveny na 40 stupnov, takze v principe nebudem vediet z ktoreho zdroja sa voda prave zohrieva.
Takze v principe je jedinym neekonomickym miestom prvy start - ale myslim ze to mozeme kludne zanedbat.

PS: ja menic este nemam, len mam vyvedeny + a - DC obvodu mimo bojler, aby som mohol meditovat co zo zvysnou energiou
Mirkaska
12.06.12,11:36
dakujem. opýtam sa ešte, so solárom ty teda neuvažuješ vôbec? naše medené trubky budú na okrasu... :-)
Helik3
12.06.12,11:40
pred nedávnom sme kupovali trojkombináciu, bojler s vykurovaním na tuhé palivo, plyn a kolektory. cena nebola o veľa väčšia ako pre jednoduchý bojler
Helik3
12.06.12,11:43
my sme ratali 4 m2, to sú dva panely. všeho-všudy aj s montážou a všetkým príslušenstvom, bez bojleru (ten bol kupovaný zvlášť) bol rozpočet cca 1960 €
Helik3
12.06.12,11:49
Snáď sú ale Dražice už 20 rokov robia smaltované bojlery ktoré pri upravenej vode z vodovodu po 10-ich rokoch ani nepostrehnú zmenu vnútorného plášťa. ak je voda studňová odnesie to iba anódová tyč. Oproti tomu bojler Technomed z Lučenca je iba nafarbená holá oceľ a po pár rokoch studne je zrelý na vyhadzov.

a čo ak treba vymeniť tú anódovú tyč? aký je postup, čo sa s tým dá robiť - volať servis?
a ešte, ako sa môže poškodiť anódová tyč? počula som že prílišným prekurovaním vody v bojlery, je to pravda?
ďakujem :)
tienik
12.06.12,12:45
dakujem. opýtam sa ešte, so solárom ty teda neuvažuješ vôbec? naše medené trubky budú na okrasu... :-)

ak myslis klasicky solar z trubkami, tak vobec. Je to relativne zlozita vec (kopa trubiek, regulacia, obehove cerpadlo....) a vyzaduje si pravidelnu udrzbu a dalsie € na prevadzku (napriklad tak kazde 3 roky vymenit kvapalinu - nie lacnu).
Ja ked, tak si dam tie FV panely, od nich dva droty do bojlera a koniec, to bude posledne € co ma to bude stat. A udrzba? ak sa nerozbije panel, tak ziadna.
tienik
12.06.12,12:48
a čo ak treba vymeniť tú anódovú tyč? aký je postup, čo sa s tým dá robiť - volať servis?
a ešte, ako sa môže poškodiť anódová tyč? počula som že prílišným prekurovaním vody v bojlery, je to pravda?
ďakujem :)

volas servis, alebo ak clovek co to o vodarcine vie, kupi novu anodovu tyc a vymeni.
Anodova tyc je vlastne obetovana ochrana - ide vlastne o elektrochemicku ochranu tlakovej nadoby, ked sa agresivna reakcia vody "vyvrsi" na obetovanej anode a nie na tlakovej nadobe. Takze anoda prirodzene ubuda.
Ako rychlo sa to deje, zavisi od zlozenia vody a jej teploty. Videl som uz aj anody po x rokoch skoro ako nove, alebo aj take co som po roku nevidel (rozpustili sa komplet)
Mirkaska
18.06.12,11:35
ahoj tienik, ešte sa ťa chcem opýtať, montáž ti robil logitex , resp. nejaká montážna firma nimi doporučená alebo ty, tvoj majster? nechcú nám urobiť iný bojler na DC ako majú v ponuke... :-(

v dražiciach nám povedali, že si môžeme kúpiť samostatne bojler od nich a v budúcnosti, ked budeme chcieť dokúpiť prírubu s DC špirálou. že tie príruby sa iba jednoducho odšroubujú a vymenia. je to naozaj tak?
vdaka
fiegaadam
25.06.12,17:24
aku teplotu mate nastavenu na tom bojlery, cital som ze nad 60 C sa nedoporuca dakujem
Zdeno Belko
07.07.14,09:06
Ja osobne chodím Logitex produkty montovat a chcem len povedat že už sú všetky stacionárne nádoby skladom a všetky sú aj na DC prúd kedykolvek sa môžete na čokolvek bližšie opýtat...