sebera
01.11.11,09:05
Chcel by som sa spýtať na vaše názory na slamený dom, kde nosná konštrukcia je slama. Rozmýšľam nad stavbou chaty a tento materiál ma celkom zaujal. Je toho niečo na internete popísané ale nikto v tom nebýva. Konkrétne by sa jednalo o stavbu cca 6m x 7m na prízemí s kuchyňou, WC a obývačkou a na poschodí kúpeľňa a jedna otvorená izba s galériou do obývacej izby. Strecha bude sedlová a bude začínať na úrovni stropu prízemia. Kúrenie klasickou murovanou pecou. Strecha asi plechová, kvôli váhe. Dajú sa na slamu urobiť klasické vápenno-cementové omietky??? Nebude to vadiť??? Ako by ste riešili základovú dosku???


Ďakujem.
tienik
01.11.11,08:21
no, slama ako nosna konstrukcia poschodoveho domu? To asi nie. Urcite to moze byt len ako vypln, nosna konstrukcia bude napr. drevena.
Omietat sa to iste da, ale mna osobne by trapili tieto otazky:

1) stihnem odtial ujst ja a moja rodina ked to zacne horet?
2) najdem vobec poistovnu co mi to poisti?

ale to je len moj osobny postreh.
220870
01.11.11,08:25
Slama nieje nosný materiál.Nosná konštrukcia je z drevenných hranolov.Nedá sa na to urobiť vápenno cementová omietka .Omietka musí byť hlinená.Takýto dom má odhadom životnosť 15-20 rokov.+ si je treba narátať brutálne protipožiarne náklady.Ak nejaký hlodavec ucíti pach slamy tak sa do nej 100% nasťahuje.Problém to môže byť hlavne u chát a občasne obývaných chát.
Hlína moderní a ekologický materiál | Hliněné omítky (http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185)
Vše o nízkoenergetických domech | Hliněné omítky Picas , nízkoenergetické a ekologické domy. (http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=58)
Nová budova sa slamou: Herbert Gruber, Astrid Gruber, Helmuth Santler (http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html)
arizona
01.11.11,08:34
ciners
01.11.11,09:25
Slama udusana na 90kg/m3 ma pozadovanu poziarnu bezpecnost. Slama je aj nosny material, pri pozadovanom stlaceni balikov.
Ludi strasne klamu vyrobcovia tehal a porobetonu. V stenach RD su tak smiesne napatia, ze urcite dom nepadne kvoli stene. To skor kvoli expertom cez stropy a krovy.
Osobne by som to ale bez tych drevenych stlpikov nerobil.
pavol54
01.11.11,09:43
Poznám prípady kedy sa búrali staré pevné domy zo surových tehál múry hrubé min 60, a na miesto nich drevené montované. Nedá sa porovnať tepelná pohoda
Brčo
01.11.11,16:18
Vo Walese stoji poschodovy slamenny dom (http://www.gwaliaessences.co.uk/pictures.htm),kde je slama nosna konstrukcia a najstarsie slamene domy z balikov maju cez 100 rokov(odkedy sa zacali vyrabat slamene baliky)
Tu je register domov zo slamy (http://sbregistry.sustainablesources.com/search.straw),aj ked verim tomu ze zdaleka nie kompletny.Len v CZ viem o najmenej 3 dalsich slamenych domoch.Ja osobne tiez preferujem drevenu nosnu konstrukciu...
Podla toho,ze chces omietat s cementovou omietkov,tak nemas este velmi nastudovanu problematiku.Odporucam este vela,vela citat ;)
tienik
01.11.11,16:53
No neviem, zostanem ja radsej pri tehle. Myslim ze dom pre moju rodinu nie je miesto na pokusy typu vydrzi - nevydrzi.
Tak isto k tej nehorlavosti, videl som uz horiet tolko podla vyrobcu nehorlavych kablov, ze som uz na slovo nehorlavy mierne alergicky a bude sa drzat toho za ak raz cosi splna vsetky predpoklady pre to aby horelo, tak je len otazka casu a moznosti kedy horet bude.
A nemenej zaujmava vec, to teda ako otazka, ako sa k takemuto domu sprava banka? Da mi nan uver, ci musim stavat len pomocou vlastnych zdrojov?
sebera
01.11.11,18:26
Ďakujem za množstvo príspevkov ale aby som niektorých uviedol na pravú mieru. Slama je nosný materiál aj na niekoľko poschodové budovy. Odhadovať životnosť je dosť zvláštne, keďže životnosť je vždy určená údržbou o stavebnú konštrukciu. Najstaršie slamené domy majú viac ako 200 rokov. Hlodavci sú tiež len o starostlivosti. Slamený dom je nehorľavý ak sa robí tak ako sa má robiť. Či vydrží sa nebojím.
Len nemám jasno a nikde som sa to nedočítal prečo sa nedáva dávať klasická omietka ale len hlinená? Z vnútra by mi hlinená nevadila ale z vonku by som asi preferoval klasickú. A ako zatepliť podlahu slamou a na to drevenú podlahu? Vyliať to poterom je blbosť.
Brčo
01.11.11,18:41
Omietka musi "dychat"-musi byt paropriepustna.Moze sa pouzit hlina alebo vapno.Ak pouzijes cement,zacne sa kondenzovat v slame vodna para a slama navlhne.Podlaha sa da izolovat slamou alebo napr.fukanou celulozou.
peterknazeje
01.11.11,19:09
- nielen na Slovensku su take domy, v zahranici je ich viac,
- moznosti stavby je viacero,
- mozete navstivit workshopy a tam si to vyskusat,
- hlodavcov sa nemusite bat, zalezi od cistoty a hustoty slamy (hlodavce nepojdu do cistej slamy, pojdu iba do takej, ktora obsahuje zrna),
- cista slama je pre hlodavce nestravitelna,
- zvonka moze byt napriklad dreveny obklad,
- smelo do stavby, drzim palce,

pripajam odkaz (http://www.veronica.cz/?id=181) na databazu slamenych domov v Cechach
nedopo
01.11.11,19:25
arizona
01.11.11,19:52
...
Len nemám jasno a nikde som sa to nedočítal prečo sa nedáva dávať klasická omietka ale len hlinená? Z vnútra by mi hlinená nevadila ale z vonku by som asi preferoval klasickú.
Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze slamene domy stavaju milovnici prirodnych materialov,tak asi preto hlinene. Hlinene omietky su zdrave,netoxicke
(starsia tema http://www.porada.sk/t80820-hlinene-omietky.html )
-ze slameny dom potrebuje "dychat",prirodzene si reguluje vlhkost
220870
02.11.11,04:09
Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze[QUOTE=arizona;1884251]Asi ma odbornici opravia...
ja len laicky tipujem
-ze slamene domy stavaju milovnici prirodnych materialov,a hlodavcov tak asi preto hlinene. Hlinene omietky su zdrave,netoxicke
(starsia tema http://www.porada.sk/t80820-hlinene-omietky.html )
-ze slameny dom potrebuje "dychat",prirodzene si reguluje vlhkost
Ja ťa doplním.Neviem si predstaviť kotvenie súčastí domu do slamy zavesiť obraz kuchynskú linku el.vedenia rozvody vody kúrenia kanalizácií.Zrova teraz som búral starý komín (dom z plná pálená tehla,bude o tej katastrofe aj niečo v blogu)a myšky mali okolo celého komína ktorý prchádzal cez trámový strop hniezdo z šúpolia slamy listov ,papierikov cca za tri veľké kýble tam navláčili.Nepotrebovali aby som im doniesol .Úplne im stačilo teplo od komína a slamu di priniesli aj samé.
Inak dobrá téma som sa dozvedel ,že slama nehorí ,a potkan ide len do slamy kde je zrno,tomuto môže veriť fakt len ten kto slepo verí každému dristu čo sa objaví na nete.
Neviem nedokážem si predstaviť čo ľudí núti dávať peniaze do takýchto experimentov.Drevenná konštrukcia musí byť ,ako všade inde ,vhodnú slamu tiež asi nikto nepodaruje zadarmo,hlinené omietky sú drahé ,ako šlak,plus všetky tie riziká okolo takýchto stavieb.Málo firiem, ktoré s tým majú skúsenosti, bude hnať cenu za práce do nebeských výšin + tápanie v tme okolo detailov ,ktoré určite nebude vedieť vyriešiť len tak hocikto.Pritom si pamätajte najzložitejšie na celých stvbách sú práve tie detaily.Dom je vec ktorá má majiteľovi slúžiť s čo najmenším množstvom opráv a údržby po celý život.Keď si predstavím ,že takýto dom dokáže za rok zlikvidovať jedna nepodarená rodinka potkanov tak neviem, neviem či by som z toho ochotný postaviť čo i len šopu.
tienik
02.11.11,06:45
Pridam este za seba. Keby som pre taky dom projektoval elektriku, tak drziac sa vsetkych noriem by jej cena bola tiez niekde inde ako pri klasickom murovanom dome.
Pretoze:

1) oteplenie vodicov - tym padom ine dimenzovanie
2) poziarne nebezpecenstvo - ine chranenie, ine ulozenie pristrojov

Pretoze pre nas elektrikarov je jedno akym tlakom je slama stlacena. Ak od nej nemas certifikat od skusobne ze je nehorlava, tak nase normy automaticky (a celkom logicky) ju povazuju za horlavu a tak sa musi postupovat pri navrhu.

Ono nadsenie je pekna vec, len treba myslet na to, ze nie vsetko sa da spravit po svojom ale treba dodrzat aj nejake tie vseobecne "pravidla hry" urcene normami a zakonmi.
ciners
02.11.11,06:50
Vsetko ma svoje pre a proti, ale tema je to urcite dobra, pretoze je to opat nejaka alternativa. A ten tvoj prispevok je potom mimoriadne cenny, lebo dava pohlad zase inej profesie,ktora sa podiela na konstrukcii.
sebera
02.11.11,07:02
Takto som nad elektrikou nerozmýšľal. Veľmi dobrá pripomienka. Plánujem tam urobiť fotovoltaiku s 24V rozvodom ale v zásuvkách by muselo byť aj tak 230V a neviem či to má v EU nejaký certifikát(nehorľavý) . Tak isto neviem ako by to bolo s poistením. Hypotéku na to nepotrebujem ale ktovie ako by sa k tomu postavila banka. :)
Každá diskusia je na niečo dobrá. Prišiel som na veci o ktorých som ani netušil. :)
arizona
02.11.11,07:43
Tondo, tych hlodavcov by som sa az tak nebala...ved stacia jedna-dve macky, tie su to ustriehnu :);)
tienik
02.11.11,08:06
Takto som nad elektrikou nerozmýšľal. Veľmi dobrá pripomienka. Plánujem tam urobiť fotovoltaiku s 24V rozvodom ale v zásuvkách by muselo byť aj tak 230V a neviem či to má v EU nejaký certifikát(nehorľavý) . Tak isto neviem ako by to bolo s poistením. Hypotéku na to nepotrebujem ale ktovie ako by sa k tomu postavila banka. :)
Každá diskusia je na niečo dobrá. Prišiel som na veci o ktorých som ani netušil. :)

no neviem, rozvod 24 V DC v ramci domu, to budes zas cenou niekde tam, kde sa spotrebou nedostanes ani za x rokov.

Pretoze:

1) potrebujes regulovat DC napatie z fotovoltiky na 24 V, to nie je sranda
2) potrebujes na to specialne nezamenne zasuvky - tiez o dake € naviac
3) a zlaty klinec programu su istice. Ak istic na AC stoji ja neviem 4-5€, na DC je to 30 a viac € (nejde o konkretne cislo, ale aby si videl pomer)

Skus skor podumat ci nevyuzit fotovoltiku na ohrev vody, preberame to tu v jednom vlakne.
pavol54
02.11.11,16:25
Tondo, tych hlodavcov by som sa az tak nebala...ved stacia jedna-dve macky, tie su to ustriehnu :);)
aký hlboký omyl.
misoft
02.11.11,16:36
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/138349/Dom-zo-slamy--Tradicna-technologia-buducnosti
http://www.e-filip.sk/default.aspx?contentID=2198
http://sk.wikipedia.org/wiki/Dom_zo_slamy
http://stavebnictvo.sk/profiles/blogs/slama-ako-stavebny-material
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/237599/Slamene-domy
Príjemné čítanie :D prajem.
BTW: zavádza sa tam klasika 230V, len ukladanie rozvodu je istené rozvodnými trubkami a väčšími prierezmi vodičov (kvôli preťaženiu a ohrevu vodičov).
imelo
09.02.12,16:52
Zaujíma ma ako je to s legislatívou.Má niekto skúsenosť s vybavovaním stavebného povolenia na slamený dom? V prípade že ide o jednoduchú stavbu domu s drevenou konštrukciou, kde slama plní funkciu izolácie, by s nim nemal byť problém, má niekto skúsenosť?
deli.
10.02.12,09:43
Zaujíma ma ako je to s legislatívou.Má niekto skúsenosť s vybavovaním stavebného povolenia na slamený dom? V prípade že ide o jednoduchú stavbu domu s drevenou konštrukciou, kde slama plní funkciu izolácie, by s nim nemal byť problém, má niekto skúsenosť?
imelo, kazdy material pouzity na stavebne konstrukcie musi byt certifikovany. Kde vezmes certifikat na slamu? Nikde. Slama nie je certifikovany stavebny material.
realita je taka, ze ten, kto dom naprojektuje, ruci osobne a na vlastnu zodpovednost, ze
su v prjekte pouzite materialy certifikovane. Kto ti to naprojektuje? Ja by som to toho nesla ani nahodou. Nenechala by som sa zavriet.
cize v realite ti kazdy projektant naprojektuje iny material. napriklad mineralnu vlnu. Co tam pouzijes ty, je v rozpore s projektom (na ktory dostanes stavebne povolenie). Za realizaciu ruci stavebny dozor, opat na vlastnu zodpovednost. Ani on sa nenecha vlacit po sudoch, ked ten dom nebodaj zhori. Alebo ho vyzeru mysi a dom spadne (v pripade, ze je slama sj nosnou konstrukciou).
Ak aj niekto toto podpise (dozor), ked budes kolaudovat, teoreticky mas dodat certifikaty k vsetkym materialom. Stavebni uranici nesmu skolaudovat nieco, co je postavene z materialov, ktore nie su certifikovane.
Takze asi tak...
dolfort
15.02.12,23:21
užitočný názor, vďaka že ideš proti prúdu
dolfort
15.02.12,23:40
Z toho čo vidím a čítam, dedukujem potom že všetky tie hlinené domy v CZ + zopár na SVK sú podľa práva čierne stavby? Resp. ak sú skolaudované tak v papieroch je niečo iné?
Na idnes.cz je nie jeden článok o týkpoch, ktorí také domy postavili, medializuje sa to, že trebárs všetok materiál použitý pri stavbe je lokálny, hlinu nakopali za dedinou, drevené konštrukcie z vlastnej tesárskej firmy a pod., týpek s tým domom vyhral nejakú súťaž; potom sú tu Dušekove jurty a domy z pneumatík, ďalej permakultúrnici a ich experimenty, baráky z prefabrikovaných dosák vyrobených z tetrapakov, atď atď. - bolo by načim zistiť ako sú všetky tie stavby papierovo ošetrené.
Lebo zatiaľ každý tam velebí slamu ale, o myšiach ani ň. V Čechách žiadne hlodavce nie sa?

Priznám sa že mne osobne je to sympatické, lebo vzniká tu nejaká alternatíva ku určitému zabehnutému štandardu, kde klasický postup je hypotéka - developer pozemok - firma alebo svojpomoc stavanie z klasických materiálov skrz naskrz nejakým spôsobom chemicky upravených.
No a títo to zobrali z úplne iného konca, žiadna hypotéka - žiadny developer, stavajú na lúkach alebo v lesoch - vlastnými rukami z prírodných materiálov za rádovo nižšie sumy než klasika.

Vďaka vám všetkým, že idete do hĺbky problému, toto je fest užitočné vlákno.

http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvladli-postavit-za-150-tisic-stacilo-mit-slamu-drevo-a-jil-125-/stavba.aspx?c=A091230_115057_stavba_web
220870
16.02.12,04:53
Ak sa v tom budete na i dnes hrabať tak tam tak pol roka dozadu nájdete hlinený dom.Postavil si ho majiteľ stavebnej firmi sám pre seba.Cenu odhadol na tú istú ,ako keby staval z tehly.Chcel by som tieto slamenné búdy vidieť po troch štyroch rokoch bývania..O tom radšej nepíšu.Tie balíky slamy sú sťahované špagátmi čo sa stane ak taký špagát povolí?:DJa v tom vidím toľko problémov že sa mi nechce písať.
marleau
16.02.12,06:23
Slama nemusí byť zlý materiál,ale len ako izolácia.Na nosnú konštrukciu by som ho nepoužíval,to by bola asi aj tvrdená vata lepšia.To nie je len tak,urobiť balík a klásť na seba.Keď som použil kedysi do stien ovčiu vlnu,tak tá bola spracovaná tak,aby si držala tvar,nesmrdela,odolala škodcom a čo ja viem čo ešte.Aj tá slama by sa mala nejako ošetriť,nemyslím tým zas kopu chémie.
imelo
16.02.12,09:15
Čiastočne si dpovedám si na otázku: Zaujíma ma ako je to s legislatívou...

Stavebné povolenie nie je potrebné pri stavbách, ktoré uvádza stavebný zákon v § 55 ods. 2.

Ohlásenie stavebnému úradu teda postačí len pri tzv. drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.
Pojem "drobná stavba" Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie


ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Za drobné stavby sa považujú aj


stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,

Rodinný dom každého druhu teda nemožno považovať za drobnú stavbu a pre jeho výstavbu je potrebné získať územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie, bez ohľadu na jeho rozlohu.
Pre úplnú informáciu si však prečítajte najmä § 54 a § 139b nasledujúce paragrafy stavebného zákona.

Z toho mi vyplíva, že si môžem postaviť slamený domček do 25 m2 zastavanej plochy, ale v legálne v ňom bývať nemôžem.
Či?
deli.
16.02.12,10:12
V prvom rade: nemám vôbec nič proti prírodným stavebným materiálom, práve naopak! Sama chcem takéto materály zahrnúť do projektu, ale!

Ja ako projektant mám povinnosť používať výlučne materály, ktoré sú certifikované pre stavebníctvo. Nemôžem použiť hocičo, čo nemá certifikát.
prikladám citácie Zákona:
"Kolaudačné rozhodnutie sa nevydá, ak
.........e) nie sú predložené doklady o vyhovujúcich výsledkochpredpísaných skúšok a vyhlásenia výrobcu o zhode stavebnýchvýrobkov (§ 43f).

Na stavbu a postupy prác dohliada stavebný dozor, ktorý kontroluje dodržiavanie stavebných noriem a predpisov, používanie certifikovaných stavebných materiálov....."
ps84
29.03.12,05:19
Slamený dom - projekt (http://www.kruhzivota.sk/node/162#comment-604)
Ahoj, som stavebný inžinier a zameriavam sa výhradne na projektovanie domov zo slamených balíkov.
Kontakt:
Ing. Pavol Štelmach
pavol.stelmach@gmail.com
http://www.slamak.info/
alebo
http://slamenedomy.wz.cz (http://slamenedomy.wz.cz/)
bjuty smis
29.03.12,06:01
ahoj, a akú dávaš životnosť takému domu ?
prípadnem aké sú náklady na slamený dom vs murovaný ?
deli.
29.03.12,07:25
to je môj sen: dom z čisto prírodných materiálov, drevená nosná konštrukcia, izolácia zo slamy, bez polystyrénu v podlahe, hlinené omietky...
No, ps84, si dva roky po skončení štúdia, máš skončené technológie, koľko takýchto domov máš už zrealizovaných?
ps84
29.03.12,07:39
Najstarší dom v Európe ma okolo 90 rokov. A v USA okolo 200. http://www.imaterialy.cz/Clanky-Tema-mesice/Dum-z-baliku-slamy-vnbspNachode.html
Ale tých 50 rokov nieje problém.
Ak nechceš pivnicu tak sa dá ušetriť až 2/3 nákladov oproti murovaným.
Samozrejme všetko zaleží na tom čo všetko si vieš spraviť sám.
Ale celkový koncept slameného domu je jednoduchý.

Základy:
pásy alebo pätky

Nosná konštrukcia:
drevený skelet

Izolácia:
slama (cca. 0,5€ za kus o rozmere 0,45*0,35*0,6 až 0,7 s objemovou hmotnosťou cca 90kg/m3)

Povrchová úprava stien:
hlinené omietky (íl zmiešaný zo slmenou rezankou a malé množstvo jemného piesku, a vrchná úprava íl miešaný s jemným pieskom)

Podlaha:
klasika buď drevená alebo koberec, plávajúca, alebo aj hlinená iba v 1.NP

Strecha:
šikmá alebo plochá (ja som skôr za plochú je lacnejšia a keď sa urobí ako zelená tak je to super ale tá zelená sa cenovo dostáva na úroveň šikmej)

A samozrejme dvere, okna atď. podľa momentálnych cien na trhu
ps84
29.03.12,07:46
Zo slamy zatiaľ žiaden. Ale projektant s ktorým spolupracujem má štvorročné skúsenosti v projektovaní RD zo slamy.
deli.
29.03.12,07:49
držím ti palce. A keď budeš nejaký taký dom realizovať, hoď sem nejaké fotky. Zaujíma ma to.
ps84
29.03.12,07:54
Vďaka. Určite tu dám foto.
Hop377
29.03.12,11:42
BTW: a tehla nie je prirodny material? Ci?
deli.
30.03.12,07:09
BTW: a tehla nie je prirodny material? Ci?
tehla je z hliny, ktora je prirodnym materialom. Ak sa tehla nevypaluje, zostava uplne cista z hladiska emisii. Ale vypalovanim tehal sa zatazuje zivotne prostredie emisiami. Preto sa uprednostnuju prirodne materialy bez vypalovania. A na rodinny dom su velmi vhodne. Ide aj o ine materialy: ovcia vlna, konpna izolacia atd.
tienik
30.03.12,09:17
tehla je z hliny, ktora je prirodnym materialom. Ak sa tehla nevypaluje, zostava uplne cista z hladiska emisii. Ale vypalovanim tehal sa zatazuje zivotne prostredie emisiami. Preto sa uprednostnuju prirodne materialy bez vypalovania. A na rodinny dom su velmi vhodne. Ide aj o ine materialy: ovcia vlna, konpna izolacia atd.

neviem, ale pomaly sa mi zda ze vela ludi je "preekologizovanych"

ano tehla sa vypaluje, co je na tom zle? Vsak oxidacia je bezny prirodny proces, nic umele.
Pokial mi je zname, kazda cinnost tvori nejake emisie. Aj to spracovanie hliny, vlny, konope....atd.
Tak ci tak si myslim ze tam musi ist pekna halda chemie aby do toho nesli skodce a tak.
Dalsia vec, postavis si "superekologicky" slameny dom. Vecer dojdes domov, zapnes svetlo, vyberies pivo z chladnicky, sadnes pred LCD TV, popritom pozres spravy na PC......proste vsetko veci pri ktorych tie vznikla halda emisii. POchybujem ze budes vecer doma sedet potme (lebo aj fakla produkuje emisie) a tesit sa z toho aky si ekologicky(ka).

Som skor zastancom rozumneho pristupu. Takze dom postavim z overenej tehly, kde predpokladam zivotnost 100 rokov - takze prodkcia emisii sa rozlozi.
Na druhej strane, nebudem robit FVE, lebo viem ze tym vznikne halda emisii totalne k nicomu....atd..
Proste netra ist bezhlavo ziadny smerom a verit extremom. Kazdy kto ma hlavu a vidi aj kusok dalej od svojho nosa by sa mal vediet rozhodnut ako veci riesit dobre aj pre seba aj pre spolocnost.
ps84
31.03.12,11:32
Tak si to rozoberme:
Pálená tehla: Pri výrobe pálenej tehly už od začiatku je pozitívna uhlíková stopa. Už len keď ju začnem ťažiť, doprava, triedenie, miešanie, spotreba vody, lisovanie, vypálenie, balenie doprava k zákazníkovi. (a to netuším či sa tam pridávajú stabilizátory a plastifikačné prísady). Nehovoriac o tom že cenu si stanovujú oni a ver tomu, že na tom zarabajú brutálne.
Nepálená tehla: ťažba, doprava, miešanie, lisovanie, doprava k zákazníkovi (ak je stabilizovaná tak sa tam pridáva maličko cementu) U nepálenej tehly je technológia tak jednoduchá že ju zvládne každý. Veď je to aj logické niekedy to ani inak nešlo. (podotýkam, že nepálená tehla sa používa len na priečky a nie na obvodové steny. Tam nieje za potreby, keďže je tam slama. Nepálená tehla plní funkciu akumulácie tepla, regulácie vlhkosti a ionizuje vzduch)

Tepelná izolácia: nad tým sa ani veľmi zamýšľať nebudem. polystyrén je čisto ropný produkt a minerálna vlna je energeticky náročná na výrobu a vstupné suroviny.
Slama: 50cm slamy rovnaký tepelný odpor ako 30cm polystyrénu. Slama je druhotný produkt pestovania obilnín. takže tu nieje čo riešiť. Na poli sa zviaže do balíkov dovezie na stavbu o to je všetko.

Omietky: už sme taký lenivý že na stavbe niesme schopný namiešať ani klasickú omietku radšej ju kupujeme vrecovanu.
Hlinené omietky: jednoduchá vec íl zmiešaný zo slmenou rezankou a malé množstvo jemného piesku, a vrchná úprava íl miešaný s jemným pieskom. (jedine čo je na hlinených omietkach komplikovanejšie je prácnejšie nanesenie jadra omietky na slamené balíky)

Čo sa týka toho piva a TV. Tak tomu ver že to budeš v takomto dome robiť častejšie a radšej už len kvôli tomu, že nebudeš mať na krku 50 000€ úver.
Nehovoriac, že cena ropy stále stúpa takže cena komerčného materiálu bude stále stúpať. A platy asi nie.
K cene materiálu by bolo fajn už teraz pripočítavať náklady na ich bezpečnú likvidácia a až vtedy by sa ukázalo aký je to obrovský rozdiel.


Takže na záver:
slama odpadový materiál z produkcie obilnín a cena nikdy nebude taká vysoká aby s to neoplatilo
hlina (íl) na slovensku je ho dostatok. Všade okolo nás, takže tiež cena nebude nikdy vysoká (väčšinou sa dá zohnať len za dopravu, že si ju odveziete)
tu je odkaz na geologickú mapu SR http://slamenedomy.wz.cz/page17.html
drevo obnoviteľný zdroj takže ho bude vždy dostatok a oproti klasickej stavbe je navýšenie množstva o dva až trojnásobok.

Ja netvrdím, že by mali všetci stavať zo slamy. I keď by to bolo super. Ale to by asi položilo ekonomiku na kolena. Ale verím tomu, že sa dá stavať ekologicky, ekonomicky a bez potreby znižovať životný štandard a takto podporovať zamestnanosť v chudobných oblastiach SR. A aj tý čo nemajú dostatok finančných prostriedkov majú právo bývať slušne.
ciners
31.03.12,12:05
Mna by zaujimalo, kde je napisane, ze kazdy material pouzity na stavbu musi byt certifikovany. Mozete mi niekto poslat nejaky odkaz na danu literaturu?
Hop377
31.03.12,13:27
To ps84: neprehanas to s tou pozitivnou uhliovou stopou? Mimochodom ta slama sa zasadi sama, pokosi sa sama nabalikuje sa sama, tiez sa dopravi sama na stavbu? Alebo aby si bol uplne ekologicky tak stavbu domu zacinas tym, ze najskor vysadis obilie na stavebnom pozemku aby si mal eko nezavadny material a bez dopravy? Neprehanate to trochu?

A co tyka ekonomickej bilancie, tak podla mna vyjde dom zo slamy cenovo porovnatelne s dalsimi sposobmi vystavby. Takze kecy o prave na byvanie chudobnejsich prave vdaka slamennym domom by som nebral az tak vazne.
ciners
31.03.12,14:17
Hop, ale ved ta slama sa nevyraba kvoli tomu, aby to bol stavebny material. Len sa miesto spalenia pouzije ako trebars izolacia. Tiez osobne neznasam ten financny boom okolo slova eko, lebo, co je eko, to je dnes drahe. Ale hlina, slama, to nie je "eko", to je roky pouzivane nasimi predkami a kto chce, nech to ma.
tienik
31.03.12,19:23
ja nie som v principe proti stavbe z akehokolvek materialu, ak to ma papiere a vyhovuje projektu - nech sa paci.
Ale z duse nenavidim tie "ekoteroristicke" reci o uhlikovych stopach a spol....
Co to je a k comu je to dobre? Kolobeh uhlika je jeden zo zakladnych prirodnych procesov, takze mam pocit ze mi na to mame taky dosah ako na obeznu drahu mesiaca.
Je pekne ze slama je odpad, ale vsimli ste si kolko hnojiva sypu na to pole? To sa ako prejavi na tej "stope"?
Ze sa nieco vyraba z ropy, no a co? Vari ropa nie je rovnako prirodny produkt ako slama?
Silne pochybujem ze by som slameny dom rovnakych parametrov ako mam murovany postavil zo slamy nejak zvlast lacnejsie. To by som musel stavat daku zemlanku, alebo take cosi.
Ale mozno sa mylim, tak dajte niekto co sa vyznate cenu hrubej stavby RD podkrovneho z garazou (cca 100 + 100 + 30m2) zo slamy. Samozrejme komplet, az po bod ked treba osadit okna a dvere.

Preto sa budem opakovat, pouzivajme radsej hlavu a vyuzivajme zdroje rozumne, nie podla toho ako diktuje aktualna spolocenska moda (bio, eko, atd.... to je dnes proste IN, tak halda firiem vidi nekonecne moznosti na nabalenie sa)
petermikuláš
02.04.12,06:24
no ja keď počujem slová: "....keby z tohoto materiálu stavali všetci, to by bolo super" tak mám mienku urobenú v tom momente.
Osobne zastávam názor, že nech si každý stavia z akého materiálu chce. Kto chce slamu nech má slamu, kto chce tehlu, nech má tehlu, kto betón nech má betón, kto drevo, nech má drevo a pod. Môžeme sa baviť vždy o výhodách/nevýhodách, estetike a pod. ale do frasa nenanucujme nikto nikomu v čom má bývať. Osobne som tiež zástanca prírodných materiálov, ale baviť sa o uhlíkových stopách pri produkcii slamy a pod. je podľa mňa už extrémistické.
slamenýdom
11.11.12,18:51
žasnem nad tým, koľko je "odborníkov" na využitie slamy v stavebníctve. Problematika je zložitejšia, ako sa dá obsiahnuť v pár vetách. Možem vás ale ubezpečiť, že hlodavci a požiarná odolnosť nie sú problém. Teraz takýto dom staviam .....
Katy a R
11.11.12,19:23
. a nemohol by si sa podeliť so skúsenosťami ???
bodliak
11.11.12,19:36
[QUOTE=arizona;1884251] ... do slamy zavesiť obraz kuchynskú linku el.vedenia rozvody vody kúrenia kanalizácií

Aké vedenia, aké rozvody ?

Keď slamený dom, tak vedro s vodou pod lavicu, lavor na štokerlík a latrína na dvore.
fefe30
12.11.12,05:21
žasnem nad tým, koľko je "odborníkov" na využitie slamy v stavebníctve. Problematika je zložitejšia, ako sa dá obsiahnuť v pár vetách. Možem vás ale ubezpečiť, že hlodavci a požiarná odolnosť nie sú problém. Teraz takýto dom staviam .....

Murovaný dom, dom má s myšami problém, nieto ešte slamenný. Teraz keď sa myši stahujú do tepla, je veľmi tažké utesniť dom, aby sa myši nedostali dnu. Keby si tomu trochu rozumel, toto by si nenapísal. Ja som práve, včera objavil prvé myšačince. Ešte nemám stropné izolácie, tak sa pokusím všetko vypratať, upratať a myšky vyhnať. Keby je dom slamenný tak proti myšiam nie je najmenšia šanca.
Brčo
12.11.12,06:52
žasnem nad tým, koľko je "odborníkov" na využitie slamy v stavebníctve. Problematika je zložitejšia, ako sa dá obsiahnuť v pár vetách. Možem vás ale ubezpečiť, že hlodavci a požiarná odolnosť nie sú problém. Teraz takýto dom staviam .....

Odkial si?A kde bude ten dom?
lapejko
12.11.12,20:40
v septembri po prvom ochladení sa nám do ytongovej stavby popod francúzske eurookná prehrýzli myši cez XPS, zákazník kvôli tomu objednal tvarovky z penového skla, ktoré osadí pod dvere...v starých murovaných domoch z kameňa bežne nachádzame v škárach tesne pod omietkou hniezda hlodavcov...
tienik
13.11.12,07:23
No vidiet, ide jesen, bola zatva, slamy je vela, treba to popredat :-) Ja som si myslel ze sme si v aprili rozobrali asi vsetky fakty, ale zjavne su nejake nove, ci?
Kazdopadne, zatial je pravda taka, ze o nehorlavosti slamy hovoria len predajcovia, ale ziadny relevatny dokument co potrebujem ja ako elektrikar pre projekt instalacie v takomto materiali som este nevidel.
Mozno existuje, nehovorim ze viem o vsetkom, ale zatial som sa stretol len nepodlozenymi informaciami.
2weird2die
13.11.12,07:38
na to aby došlo ku kolaudácii, nemusia mať stavebné materiály nejaký certifikát o zhode? ako to berie inštitúcia, ktorá certifikuje stavebné materiály napr. - Technický a skúšobný ústav stavebný?


"....keby z tohoto materiálu stavali všetci, to by bolo super" - len aby nám z toho materiálu nezačali stavať mosty, elektrárne a pod. strategické objekty :)
Brčo
13.11.12,13:30
No vidiet, ide jesen, bola zatva, slamy je vela, treba to popredat :-) Ja som si myslel ze sme si v aprili rozobrali asi vsetky fakty, ale zjavne su nejake nove, ci?
Kazdopadne, zatial je pravda taka, ze o nehorlavosti slamy hovoria len predajcovia, ale ziadny relevatny dokument co potrebujem ja ako elektrikar pre projekt instalacie v takomto materiali som este nevidel.
Mozno existuje, nehovorim ze viem o vsetkom, ale zatial som sa stretol len nepodlozenymi informaciami.
Tu su nejake relevantne dokumenty o nehorlavosti s europskym certifikatom ;)


http://www.youtube.com/watch?v=sF8s2ULM8Eg&feature=youtu.be



http://stavba.tzb-info.cz/obalove-konstrukce-nizkoenergetickych-staveb/8974-pozarni-odolnost-obvodovych-sten-pro-pasivni-domy-s-vyuzitim-slamenych-baliku-jako-tepelne-izolace
tienik
13.11.12,16:25
Vdaka, priznavam ze tento material som este nevidel - je iste zaujmavy. Len stale mi nie je jasny postup - ako mne zhototvitel danej stavby zadefinuje a zaruci potrebne parametre.
V principe:
ak mam tehlu, ma skusky, ma papiere - viem proste povedat ze aj dalsich 1000000 tehal bude rovnakych.
Ale ak dobre chapem, pri tej slame ide o technologiu stavby ako celok - to jest ze dany efekt nastane az nakoniec pri dodrzani vsetkych postupov.
Brčo
13.11.12,16:40
Myslim,ze akykolvek stavebny material a stavebny postup musi dodzat technologiu,inak su plesne,popukane steny,atd...Pri slame ako izolacii je to jednoduche.Stacia baliky a hlina.Ziadne parozabrany a pod....A ak nieco pukne,upravis pomer piesku a ilu a velmi lahko opravis.
tienik
14.11.12,08:01
Ok, kazdy to asi vidime svojou optikou. Skusim vysvetlit moj pohlad:

Mna ani tak nezaujma omietka a spol, ale to ci dany material je alebo nie je horlavy - to jest trieda materialu z poziarneho hladiska. U nas to vplyva na navrh parametrov instalacie.
No a od tehly (napriklad) mi vyrobca vie ukazat presny papier, ktory plati pre tu cervenu kocku ako taku. Ale co vyrobca slameneho domu? Slama ako tak aje horlava, az spravnym zabudovanim, tlakom a tak dalej (nemam to do detailov nastudovane) ziska stena akusi odolnost.
Ako ja ziskam zaruku ze ta stena potom bude taka, ked pred tym je vlastne horlava?

Snad som to zrozumitelne opisal:-)
L
Brčo
14.11.12,14:14
A ako je to potom z polystyrenom?Vysoko horlavy a toxicky(pri horeni) a veselo sa pouziva v stavebnictve.A neviem,ci by stena zo silikonovou alebo silikatovou omietkou vydrzala 2 hodiny pri 950 ´C
2weird2die
30.11.12,11:55
a hlavne, neviem čo by ti v dome horelo po dve hodiny teplotou 950°C...
ciners
30.11.12,12:50
na to aby došlo ku kolaudácii, nemusia mať stavebné materiály nejaký certifikát o zhode? ako to berie inštitúcia, ktorá certifikuje stavebné materiály napr. - Technický a skúšobný ústav stavebný?

- len aby nám z toho materiálu nezačali stavať mosty, elektrárne a pod. strategické objekty :)

Neviem ako Vy, ale ja som certifikovanu zeminu napriklad este nevidel. A taky material drzi napriklad celu Liptovsku Maru a podobne drobne stavbicky.
korela
16.05.13,12:07
korela
16.05.13,12:28