tomanger
01.11.11,17:59
Dobrý deň, potreboval by som poradiť, ako riešiť podlahové kúrenie v novostavbe RD. Čo by všetko malo obsahovať, na čo by som nemal zabudnúť. Ide o RD, poschodový, materiál stavby: Ytong 30 cm, zateplenie 15 cm EPS, okná 3-sklo, v podlahe 15 - 17 cm EPS, v strope 35 cm Nobasil, komín Schiedel 200 mm, 7,5 m. Vykurovaná plocha spolu cca 140 m2 (príz. 75 m2, posch. 65 m2), výška stropov 2,6 m.
Vykurovanie bude riešené drevom, plyn v obci nie je, ani výhľadovo. Zatiaľ uvažujem nad kotlom na drevo + akumulačná nádrž ( 1.500 - 2000 l ). Rozdeľovač 2x (príz. a posch.), zaliatie podlahovky anhydridom.
Čo všetko by malo byť v systéme vykurovania, aby to fungovalo dobre? Príp. ak niekto máte funkčnú schému zapojenia, alebo viete doporučiť firmu, projektanta. Určite mi pri rozhodovaní pomôžu aj vaše osobné skúsenosti. Ďakujem.
lapejko
01.11.11,19:39
pozrite na www.schueter.cz poter bekotherm, spotreba cementového poteru je iba 40 kg/m2, teplota vstupnej vody do podlahovky iba 30°C, takže ušetríte na výkone kotla, na objeme zásobníka a pri vašich minimálnych tepelných stratách ste pripravený aj na tepelné čerpadlo.
mendo933
02.11.11,16:53
Dokopy ani nic, len regulacia , ktora to bude vsetko riadit a rozhodnut sa ako bude rieseny ohrev TUV
brabad
13.11.11,20:13
pozrite na www.schueter.cz (http://www.schueter.cz) poter bekotherm, spotreba cementového poteru je iba 40 kg/m2, teplota vstupnej vody do podlahovky iba 30°C, takže ušetríte na výkone kotla, na objeme zásobníka a pri vašich minimálnych tepelných stratách ste pripravený aj na tepelné čerpadlo.
Ja vám odporúčam dať si urobiť projekt na tento systém jednoznačne.
Nejde o to, aby to fungovalo, ale o to, ako nepreplatiť zbytočne za podlahovku.
Montáž podlahovky bez projektu vie urobiť hocikto, keď to investor vďačne zaplatí, veď ušetrí za projekt.
Realita je asi taká, že projekt bude stať 200€ a ak je dobrý projektant, ušetrí vám 1000€.
Osobne som v jednom prípade zredukoval rozpočet z 400 000 sk na 250 000.
Pri takomto nízkoenergetickom dome sa rozteč rúrok v podlahe dostane na 250 - 300 mm.
Montéri poznajú mieru istoty 100-150mm a to nespôsobí len dĺžku potrubia v podlahe
ale aj počet okruhov, veľkosť rozdeľovacích staníc atd. keďže na jeden okruh je prípustná
max, dĺžka vykurovacieho hada 120m.
Ak chcete, môžem vám s projektom pomôcť . . . aj na diaľku . . . ak mi viete zaslať potrebné
podklady, nie je problém.
drozdm
28.12.11,20:42
zdravim
nechcem zakladať novu temu
budeme riešiť kurenie na drevo a aj ked som mal v plane radiatory uvažujeme aj o podlahovke.Potrebujem sa však vtesnať do 15 cm hrubky podlahy už aj s našľapnou vrstvou. mam 3+3 cm podlahoveho pol. Zmestim sa do 15 alebo? čo všetko tam ide ake vrstvy a hrubky. Napadlo ma ...nieje vysoka vystupna teplota z kotla na drevo pre takyto system? Nemôžee sa niečo poškodiť. Ake potery sa musia dať ak chceme drevene podlahy
mendo933
28.12.11,21:39
zdravim
nechcem zakladať novu temu
budeme riešiť kurenie na drevo a aj ked som mal v plane radiatory uvažujeme aj o podlahovke.Potrebujem sa však vtesnať do 15 cm hrubky podlahy už aj s našľapnou vrstvou. mam 3+3 cm podlahoveho pol. Zmestim sa do 15 alebo? čo všetko tam ide ake vrstvy a hrubky. Napadlo ma ...nieje vysoka vystupna teplota z kotla na drevo pre takyto system? Nemôžee sa niečo poškodiť. Ake potery sa musia dať ak chceme drevene podlahy

15cm podlaha= hydroizolacia,EPS 80mm,poter 55mm, 15mm podlahy (takto to mam na psochodi ale bez HI)
Ak chces kotol na drevo a podlahovku tak jedine cez vyrovnavajuci zasobnik alebo akumulacnu nadrz.
Aj pri radiatoroch v novostavbe uz treba ist cez nadrz inak udehtujes kotol, prekurujes a minas palivo
Pre poter je jedno ci tam bude laminacka, ci drevena, hlavne aby bol rovny a pri dreve pozor na podlahovku
brabad
28.12.11,22:52
skladba je vporiadku 80+55+15 môže byť. Osobne tiež navrhujem ku kombinácii tuhé palivo-podlahovka vždy akumulačnú nádrž, ale dá sa to aj bez nej, ak je dobrá regulácia na kotly. Dechtovanie kotla je spôsobené vlhkosťou paliva a zlým návrhom výkonu. Nové stavby totiž ľahko vojdu do 5-10kW a ak tam tresne niekto 24 kotol, je stále v útlme. Pre efektívne spaľovanie je naozaj dobré spojiť kotol zo zásobníkom a kúriť naplno.
A výstupná teplota sa musí regulovať na 35-50°C do podlahy, nikdy nie viac!!! Na to slúži viac spôsobov, odporúčam však ekvitermiku.
Drevenná podlaha musí byť určená na podlahové vykurovanie. Max. hrúbka 1,5 cm a ideálne dub. Ak myslíš drevo ako plávajúca laminátka, tak v pohode, len podložka musí byť určená na podlahovku!
alltracboy
29.12.11,07:54
ja aj ked som chcel riesit podlahovku cez univentu napriklad tak nejak nespominali ze by mi dali spravit projekt. proste hodili cenu. inak ist cestou istoty ako pises nemoze nejak dramaticky predrazit podlahovku.. pri mensom dome. ked su trubky nahusto, tak vzdy je moznost priskrtit prietok, ked su nariedko, tak sa da iba zvysovat teplota vody. mne material na podlahovku odhadli tak na 2000 eur, takze tych par metrov nehra az tak rolu. V podstate tam pojde cca 800m na 90m2
brabad
29.12.11,21:21
No tak to je sakra veľa 800 metrov, to je tak na dve poschodia. Nezabúdaj, že nejde len o rurky, s metrami pribúdaju aj okruhy na rozdeľovači, väčšia skrinka a to nie je lacná záležitosť. Naposledy som riešil síce len cca 65 m2, ale rúrky je tam okolo 250m. Daj mi na odkazovač mail, pošlem ti výkres.
Snoophy
30.12.11,11:42
Mám 120m2 podlahovky = 710bm hadice. A mám aj teplovodnú krbovú vložku. Nechcem zatiaľ riešiť akumulačnú nádrž. Kotol ešte nemám a ani plynové hodiny.
Ale chcel by som už kúriť aby som mohol robiť.
Ako to pozapájať bez tej akunádrže?
Radiátore nemám žiadne.
Je tu niekto z fachu?
TomasHC
30.12.11,11:54
Mám 120m2 podlahovky = 710bm hadice. A mám aj teplovodnú krbovú vložku. Nechcem zatiaľ riešiť akumulačnú nádrž. Kotol ešte nemám a ani plynové hodiny.
Ale chcel by som už kúriť aby som mohol robiť.
Ako to pozapájať bez tej akunádrže?
Radiátore nemám žiadne.
Je tu niekto z fachu?

Ide o to, že do podlahovky môže ísť max. 55°C voda, bežná teplota vody je 30-35°C. Neviem ako chceš regulovať výkon kotla...
brabad
30.12.11,18:38
Pozri napríklad schému č. 7 . . . ak maš aj bojler . . . ak nie, vymaž ho a je to. Mysli však na to, že miešanie na vykurovacom okruhu je nutné urobiť tak, aby výstupná teplota neprekročila 50°C a preto je treba udržať kotol na uzde.
http://www.atmos.eu/czech/instalace-kotlu-006-dalsi-doporuce-zapojeni
Snoophy
30.12.11,19:16
Ďakujem za schému... ja som našiel http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk/Zapojeni-teplovodni.htm - 4 zapojenie.

Len čo je trojcestný ventil tak som hladal na nete a všetky zopínajú pri teplote 55-60oC a to mne nikdy nezopne ak budem mať výstup na vložke 45oC.

Máte niekto podlahovku a teplovod.vložku?

Ako to zapojiť aby okolo krbu sa točila 50oC voda a do podlahovky šla 40-45oC?

Alebo nepoužijem trojcestný ventil a z vložky pustím 40-45oC ( bude kondenzovať voda na vložke).
mendo933
01.01.12,08:04
Nieje 3 cestny ventil ako 3 cestny ventil.K zabraneneniu nizkoteplotnej korozii kotlov sa pouziva termostaticky ventil napr. od ESBE rada VTC 310 (to je ten co je hned za kotlom a robi "skrat" medzi spiatockou a topnou)
Su v ponuke aj hotove miesacie sady s cerpadlom , len tie su uz drahsie.
Na miesanie vody do podlahovky je uz potrebny zmiesavaci ventil, ktory namiesa teplotu vody aka je momentalne potrebna
a. so servopohonom: z udajov neakeho termostatu
b. manualny: nastavis manualne aku chces teplotu vody

Ano mam teplovodnu KV a podlahovku, v tomto pripade ale nedoporucujem vodu pustat na priamo do podlahy, ale cez AKU nadrz
ostatne otazky som zhrnul vysie
Snoophy
01.01.12,09:52
Tak namaloval som narchlo ako by som to ja zapojil.

Popis:

červený okruh cirkuluje horúca voda 50-65°C kôli tomu aby sa nerosila krbová vložka a aby sa vracala stále horúca voda.

Tmavooranžový okrh je ohruh chladnejší ako 45°C do podlahovky. Táto teplota sa dosiahne vďaka 3cestnému ventilu ESBE VTA 320 ktorý mieša horúcu vodu z červenej "zóny" a vodu ochladenú zo spiatočky.

Len neviem presne kam dať zátky na prípravu akumulačnej nádrže. Najlepšie by bolo asi do červeného okruhu aby sa naakumulovala horúca voda ktorá dlhšie vydrží. Len To tam asi bude musiať byť ešte jedno čerpadlo, nakoľko keď sa v krbe nebude kúriť tak nezopne čerpadlo a tým sa nedostane voda z akunádrže.

Alebo to čerpadlo len presunúť niekam inde - len kam?

SOM LAIK A NEBERTE TÚTO SCHÉMU VÁŽNE - toto som naštudoval za 2dni tak to aj tak asi vyzerá.

Bol by som rád keby sa ohlási niekto z fachu.


Išlo mi o to aby okolo krbu cirkulovala horúca voda a do podlahovky šla len 30-45°C voda. Možno by som to ešte poistil Termoventilom s opačnou "aretaciou alebo ako sa tomu nadáva - proste keď by náhodou šla teplejšia voda tak ju uzavre. Alebo ten trojcestný ventil nepustí teplejšiu vodu?
filipenkobs
01.01.12,14:02
zdravim
nechcem zakladať novu temu
budeme riešiť kurenie na drevo a aj ked som mal v plane radiatory uvažujeme aj o podlahovke.Potrebujem sa však vtesnať do 15 cm hrubky podlahy už aj s našľapnou vrstvou. mam 3+3 cm podlahoveho pol. Zmestim sa do 15 alebo? čo všetko tam ide ake vrstvy a hrubky. Napadlo ma ...nieje vysoka vystupna teplota z kotla na drevo pre takyto system? Nemôžee sa niečo poškodiť. Ake potery sa musia dať ak chceme drevene podlahy


Ja idem tiež robiť do 15 cm podlahovku, idem dávať 5cm EPS a 3cm formovaný polistyren v ktorom budú naťahané rúrky a nato chcem dať cemix poteri...
drozdm
02.01.12,16:23
Ja idem tiež robiť do 15 cm podlahovku, idem dávať 5cm EPS a 3cm formovaný polistyren v ktorom budú naťahané rúrky a nato chcem dať cemix poteri...
budem to riešiť bez tych systemovych dosiek...su drahe podla mna aj ked dobre..položim rozvody priamo na original foliu
Snoophy
02.01.12,19:19
Tak nikto tu nevie namalovať svoje zapojenie krbovej teplovodnej vložky a podlahovky?

Ešte rozmýšlam namiesto 2x trojcestného dať jeden štvorcestný ventil.
TomasHC
03.01.12,07:01
Tak nikto tu nevie namalovať svoje zapojenie krbovej teplovodnej vložky a podlahovky?

Ešte rozmýšlam namiesto 2x trojcestného dať jeden štvorcestný ventil.

Niekto za to dá stovky euro a bude to vešať kade-tade po nete... Nehovoriac o tom, že každý dom má svoje špecifiká a principiálna schéma je dosť zbytočná.
jomi10
02.02.12,10:48
Ahoj keby som ti poslal podklady vedel by si mi poradiť ohľadom kúrenia ,čo kde použiť a ako rozmiestniť radiatory a podlahovku?
ďakujem
brabad
02.02.12,11:01
Ahoj . . . pošli kludne, pozriem to do odkazovača mi napíš
brabad
02.02.12,11:06
Tak nikto tu nevie namalovať svoje zapojenie krbovej teplovodnej vložky a podlahovky?

Ešte rozmýšlam namiesto 2x trojcestného dať jeden štvorcestný ventil.

No rozhodne takto to kúriť nebude . . . chýba ti tam čerpadlo za 3 cestným ventilom na podlahovku a nejaká "logika" . . .
brabad
02.02.12,11:14
Niekto za to dá stovky euro a bude to vešať kade-tade po nete... Nehovoriac o tom, že každý dom má svoje špecifiká a principiálna schéma je dosť zbytočná.

Máš pravdu, aj keď stovky € za schému kotolne si trošku prehnal . . . v každom prípade máš pravdu aj v tom, že dom od domu je to špecifický prípad. Univerzálne riešenia sú na stránkach výrobcov kotlov či krbových vložiek zadarmo . . . napr. Atmos.
Schéma na prídavný zdroj tepla musí mať jednu dôležitú vlastnosť . . . musí myslieť na všetko a nie všetci vedia o čo ide . . . hlavne všetky zabezpečovacie zariadenia, ochrany . . .