franta86
02.11.11,12:14
Dobrý deň
Chcel by som z pivnici urobiť kúpeľňu. V strope v rohu mám vedené ústredné kúrenie a vodu (teplá + studená). Tieto inštalácie by som chcel zakryť sádrokartónovou konštrukciou s prípadnými bodovými svetlami. Asi stredom miestnosti 20 cm od stropu mi ide plynové potrubie.
1.Chcel by som toto potrubie prehodiť k jestvujúcim rozvodom vody a zakryť jednou konštrukciou. Je to možné? nebude to nejak vadiť? Prípadne by som tam dal nejaké dvierka.
2.Plus chcel by som v tomto mieste urobiť akési odvetrávacie potrubie k technickej miestnosti kde je kotol na UK 26 KWatt a Prietokový ohrievač na TUV 5KWatt. Bude mi stačiť 200 mm rúra (1KWatt = 10 cm2 tj pi.r2=3,14.102=314 cm2). Nemal by som tam dať aj nejakú rezervu?
3.Alebo tam dám potrubie na klimatizáciu? Dá sa také kúpiť hotové alebo to musí klampiar vyrobiť na mieru?

Ďakujem
petmar
03.11.11,18:24
Plynové potrubie sa má viesť viditeľne, aby sa dali kontrolovať zvary.
Najhorší prípad je ho prekryť nepriepustnou (napr. sádrokartónovou ) konštrukciou, pod ktorou sa v prípade úniku plynu nazbiera plyn na väčší výbuch. Skôr sa poraď s RT-PZ
franta86
07.11.11,08:31
Po rozhovore s plynárom ktorý mi to príde urobiť môžem to plynové potrubie zakryť ale pri vstupe do budovy (obvodový múr) bude vetracia diera. celou cestou ku kotlu bude rúra odvetrávaná prostredníctvom tohto otvoru. pri vstupe do technickej miestnosti bude v stene taktiež otvor. Dané odvetranie plynovodu bude slúžiť aj ako akési vzduchové potrubie do tech. miestnosti.

Elektrické zariadenia ako napr. bodové svetlá môžem umiestniť na sadrokartónovú konštrukciu.

Prípadné trubky s TUV odizolujem penovou izoláciou + celé to ešte obalím asi polystyrénom o hrúbke 10cm.
petmar
07.11.11,12:11
Súhlas, odvetranie prievanom je OK
Už si aj správne napísal, že vzduch pôjde smerom do kotolne a nie z nej odvetrávanie, to ide komínom