any14
03.11.11,09:37
Dobrý deň,

vie mi, prosím, niekto poradiť, koľko ma vyjde poplatok u notára za vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy na pozemok podľa odmien, ktoré majú stanovené zo zákona? Neviem, či som sa správne dopracovala k tejto sume: predajná cena je 17 908,-- Eur, moja vypočítaná cena odmeny notárovi je 166,69 Eur. Bola som u viacerých notároch a vždy bola odpoveď "ceny máte na notar.sk".

Tu je tabuľka, podľa ktorej som postupovala:



SADZOBNÍK NA VÝPOČET ODMENY NOTÁRA ZA NOTÁRSKU ČINNOSŤ

Položka A:
Za spísanie notárskej zápisnice vrátane vydania osvedčeného odpisu notárskej zápisnice: 1. Ak ide o zmluvu alebo o jednostranný právny úkon okrem bodu 2, alebo o osvedčenie iných skutkových dejov, alebo osvedčenie o vyhlásení
z prvých 3 319,39 eura základu .......... 1 %, z tohto mi vyšla suma 33,19 Eur
z presahujúcej sumy až do 16 596,96 eura základu .......... 0,7 %, " 92,94 Eur
z presahujúcej sumy až do 33 193,92 eura základu .......... 0,5 %, " 6,56 Eur
z presahujúcej sumy až do 99 581,76 eura základu .......... 0,3 %,
z presahujúcej sumy až do 663 878,38 eura základu .......... 0,1 %,
z presahujúcej sumy až do 1 659 695,94 eura .......... 0,05 %,
najmenej .......... 16,60 eura.
Suma nad 1 659 695,94 eura sa do základu nezapočítava.


Ďakujem.
ciners
03.11.11,09:26
A nie je to tak trochu jedno, ked im cenu diktuju pravidla?
any14
03.11.11,09:52
Nie je to až tak celkom jedno, lebo ešte mám na výber advokáta, ktorý si ceny stanovuje sám, príp. realitku, kam sa mi veľmi nechce. Len sa potrebujem od nejakej tej sumy odraziť.
ciners
03.11.11,10:19
Realitka nemoze robit pravne sluzby, to mozete vymazat hned. Advokat to lacnejsie nespravi a notar je proste notar, v tomto asi najvhodnejsia volba.
andiablo
03.11.11,10:21
troška menšia rada. Rozdiel medzi notárskou a advokátskou je v tom že advokátska je verejná a na súde je "lepšie uplatiteľná". No inak toto som nepochopil ale mali sme to na práve. Podľa mňa by mali mať obe rovnakú váhu ale podľa výkaldu zákona veru nemajú. :-D
any14
03.11.11,13:23
Toto počujem prvýkrát, že advokátska je viac ako notárska. Práveže som veľmi veľa o tom čítala, že notárska zápisnica je najvyššia a "nedá" sa napadnúť. Ale snáď predaj prebehne hladko a nič sa súdne riešiť nebude. Viac-menej mi išlo o cenu, lebo advokáti vraj za takúto zmluvu berú aj 500,-- Eur, realitky, ako som zistila okolo 100 až 300,-- Eur /iba zmluva/ a predchvíľkou som navštívila notárku a vypočítala mi sumu s kolkami, s vkladom na kataster 250,-- Eur.
andiablo
03.11.11,13:28
no aj ja som kukal ako puk. DOvtedy som si myslel že notárska zápisnica je viac. ALe bolo to zložito vysvetlené, že nie je viac ako u advokáta. Sú to nejaké hrátky s čertem,.... Nič sa neboj notár alebo právnik pri podpise zmluvy vždy on ručí za správnosť údajov a to čo je v zmluve. Advokáti sú... a preto berú také prachy za kus papiera. Notár ma vyhlášku a jej sa musí držať za to advokát si povie čo on chce za cenu
ciners
03.11.11,14:27
Toto počujem prvýkrát, že advokátska je viac ako notárska. Práveže som veľmi veľa o tom čítala, že notárska zápisnica je najvyššia a "nedá" sa napadnúť. Ale snáď predaj prebehne hladko a nič sa súdne riešiť nebude. Viac-menej mi išlo o cenu, lebo advokáti vraj za takúto zmluvu berú aj 500,-- Eur, realitky, ako som zistila okolo 100 až 300,-- Eur /iba zmluva/ a predchvíľkou som navštívila notárku a vypočítala mi sumu s kolkami, s vkladom na kataster 250,-- Eur.
Opakujem: Realitka podla zakona nemoze robit pravne sluzby, ich mozete akurat tak nakopat.
andiablo
03.11.11,19:45
realitka je len sprostredkovateľ a môže len sprostredkovať zmluvu cez notára alebo advokáta
mlisa
04.11.11,05:34
Advokáti sú... a preto berú také prachy za kus papiera. Notár ma vyhlášku a jej sa musí držať za to advokát si povie čo on chce za cenu Ale no, hadam trochu slusnosti...
Notar ma vyhlasku a tej sa musi drzat, advokat si cenu neurcuje, s advokatom sa cena dohaduje. Takze ak ti povie 500 a tebe sa nepaci, mozes ist dalej. Takisto sa s nim mozes dohodnut na 100 a v porovnani s notarom usetrit. Cena je otazka dohody... advokatov je kopa, konkurencia je velka, ked pohladas najdes aj lepsiu cenu. Osobne povazujem sumu 500 eur za kupnu zmluvu na pozemky za prudko prehnanu, rok dozadu ked sme nieco take robili, cena bola 100 eur (jasne, nie v BA).
Btw, notar, ktory mi na otazku kolko za nieco zaplatim povie ze si to mam najst na notar.sk pre mna nie je seriozny partner (tym sucasne chvalim notarku, ktora tu cenu bola ochotna vypocitat).
andiablo
04.11.11,06:32
Jasne notar torý s tebu slušne komunikuje je seriózny partner. U právnika sa dá cena podlisť to máš pravdu. Preto je dobré sa spýtať u notára čo to koštuje a potom ísť k právnikovi
danushka
28.11.11,17:31
Realitka nemoze robit pravne sluzby, to mozete vymazat hned. Advokat to lacnejsie nespravi a notar je proste notar, v tomto asi najvhodnejsia volba.
Realitné kancelárie bežne robia právny servis v podobe vypracovania kúpno-predajných zmlúv, zákon neustanovuje, že takúto zmluvu môžu vykonávať len poverené osoby, netliachaj ciners.
Platnosť zmluvy závisí od úplne iných vecí a to, aby jej obsah vyhovoval katastrálnemu zákonu k povoleniu vkladu a podpis predávajúceho nehnuteľnosti bol hodnoverne overený a overiteľný katastrálnym úradom.
deli.
29.11.11,06:45
aj my sme mali tento problem. Notarka si vypytala nehorazne peniaze len za to, ze potvrdila nasu zmluvu. Manzelov znamy-pravnik-nam ponukol o polovicu nizsiu sumu. Keby sme to vtedy boli vedeli.... ale nikto nam nepovedal, ze to mozu potvrdit aj pravnici :-(

mimochodom, notari v Amerike neexistuju, je to pre nich zbytocne povolanie. A aj tunajsi notari maju strach, aby ich nezrusili. Naco ich máme my?
Este sú aj drahsí.
katedrála
11.01.12,16:23
Nevedel by mi niekto poradiť koľko stojí vypracovanie darovacej zmluvy,treba ísť cez notára?