optimistka
05.11.11,09:36
Prosím Vás, ak má slovenský daňový rezident príjmy športovca v ćechách a teda má v čechách ako daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou povinnosť podať DP v ČR, musí podať DP aj na Slovensku z celovśvetových príjmov. Pri zdanení použije metódu zápočtu dane ?? Metóda vyňatia, aj keď sa zdá výhodnejšia sa dá použiť len na príjmy zo závislej činnosti ?? Príjem tohto športovca je príjem ako SZČO.
Dakujem.
zk24
05.11.11,08:55
On je SZČO a vystavuje za svoje "služby" faktúry, áno? On má živnosť vystavenú v SR? Je to slovenský živnostník?*
optimistka
05.11.11,09:03
on je slovák, ktorý má od leta hráčsku zmluvu s českým klubom, trvalý pobyt aj stredisko životných záujmov má na slovensku, dovtedy bol na slovensku tiež evidovaný ako športovec-szčo
doplňam, že príjmy sú mu vyplácané na základe zmluvy
KEJKA
05.11.11,09:11
myslím že už dva roky platí, aspoň v prípade ČR určite platí, že si môžeš vybrať výhodnejšiu variantu.
obe sú prípustné - metóda zápočtu, aj metóda vyňatia.
Za rok2010 isto - robila som DPFO synovi, yvskúšala obe a urobila som to výhodnejšie. Vtedy som si to aj overovala, teraz sa mi - prepáč - nechce loviť zdroj.
optimistka
05.11.11,09:30
v § 45 ods. 3 ZDP je uvedené
metóda vyňatia príjmov podľa ods. 1 sa uplatní ak daňovníkovi s neobmedzenou DP plynú príjjmy zo závislej činnosti
pod písm. c : zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší

nikde som sa nedočítala, že to platí aj pre príjmy z podnikania
KEJKA
05.11.11,09:33
aha, môj syn mal príjmy zo závislej činnosti v oboch štátoch.
to písmenko c) si uviedla nekompletne, týka sa všetkých príjmov?
optimistka
05.11.11,09:38
keď to čítam § 45 tak mi to vychádza, že pri príjmoch ako szčo táto možnosť zvoliť si výhodnejšiu metódu neexistuje
KEJKA
05.11.11,09:46
tak som si to prečítala, nedalo mi.
Aj ne vychádza, že ak je pre ČR určená metoda zápočtu, pri SZČO sa použije táto metóda.
Metóda vyňatia sa použije len v prípade príjmov zo závislej činnosti.
zk24
05.11.11,14:52
Mne to stále nejde do hlavy. Ak je športovec szčo - slovenský szčo pracujúci na slovenskú živnosť, a fakturuje za svoje sluzby (respektive mu chodi honorar z ciech), tak preco ma podavat DP v ČR? Nie je to iba proste slovenský podnikatel s českým odberateľom?*

Z príspevku č.3 neviem pochopiť či má českú alebo slovenskú živnosť, keďže vravíte že je živnostník...?*
JankaO
05.11.11,15:21
Zadávateľka nikde nepíše, že je živnostník, je to szčo, ktorý svoje príjmy zdaňuje podľa § 6 odst. 2/b. Podľa medzinár. zmlúv daň odvádza v štáte pôsobenia, pričom podľa rozhraničovacích kritérií podáva DP v SR z celosvetových príjmov a použije metódu zápočtu.