Kaja979
07.11.11,08:01
Dobrý deň,

súrne potrebujem jednu radu. Situácia je nasledovná:
Priateľ kúpil pred pár rokmi dom. Z ľavej strany domu bola len neobývaná chajda o rozmeroch 4x3m2 na 3ároch. Z pravej strany býva normálna susedka. Asi po roku sa do tejto chajdy nasťahovala cigánska rodina. V  tejto malej chatrči býva dovedna asi 10 ľudí. Nakoľko sme sa rozhodli na pozemku môjho priateľa stavať dom, chceli sme od majiteľov vedľajšieho pozemku odkúpiť zvyšné 3 áre. Na katastri som našla vlastníkov pozemku, kontaktovala som ich. Najprv sa mi ušla spŕška nadávok a potom som zistila, že tento pozemok je nevysporiadaný po rodičoch, pretože sa deti po ich smrti rozhádali. Teda, traja súrodenci spolu komunikujú a toho najstaršieho ignorujú. Po neúspešnej dohode/ne-dohode o možnej kúpe som teda kontaktovala starostu obce. Vysvetlila som mu situáciu a sľúbil, že bude nápomocný..Že by bol nerád  keby sa mu tam tá rodinka rozrástla...po neúspešnej dohode s majiteľmi pozemku som ho teda opäť kontaktovala, ale bohužiaľ, je jasné, že s touto ,,veľkou,, rodinou nechce mať problémy. Preto by som sa chcela poradiť, ako ďalej postupovať.
Pred pár dňami nás kontaktovala hlava ,,veľkej,, rodiny, že tá chajda im pomaly padá na hlavu, že či by sme im neprenajali dom, kt. stojí na našom pozemku, a ktorý chceme zbúrať a postaviť na pozemku nový.
Ešte podotknem, že táto ,,veľká,, rodinka býva v obci na čierno. Nemajú tam nahlásený ani trvalý pobyt, ani prechodný pobyt, nič. Poplatok za smeti za nich platí najstarší zo súrodencov vlastníkov pozemku, na ktorej táto chajda stojí. Je to súrodenec, s kt. ostatní nekomunikujú a že vraj ani nevedeli o tom, že to niekomu za to smiešne euro prenajal.

Chcem sa spýtať, či by sme my, ako vlastníci vedľajšieho pozemku mohli poslať na OÚ nejakú výzvu, po prípade na nejaký iný úrad (napr. stavebný), že je tá stavba na spadnutie a proste nejakým spôsobom ,,donútiť,, majiteľov, alebo starostu, aby sa táto budova dala asanovať.(?) nakoľko strecha je už prehnutá smerom nadol a ten dom ohrozuje ľudí na životoch.

Viete mi prosím Vás poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.

Kaja
Mária27
07.11.11,07:33
Najvýhodnejšie pre teba by bolo odkúpiť podiely susedov - ak sú na katastri zapísaní ako vlastníci. Podiely sa dajú vykúpiť aj jednotlivo, nemusia kontaktovať súrodenca, skontaktuješ sa s ním sám.

Zbúranie stavby rieši stavebný zákon, ktorý ti prikladám. Prečítaj si najmä § 88 Odstraňovanie stavieb, § 94 Nariadenie zabezpečovacích prác, § 96 Vypratanie stavby.
buchač
07.11.11,07:40
Dobrý deň,

súrne potrebujem jednu radu. Situácia je nasledovná:
Priateľ kúpil pred pár rokmi dom. Z ľavej strany domu bola len neobývaná chajda o rozmeroch 4x3m2 na 3ároch. Z pravej strany býva normálna susedka. Asi po roku sa do tejto chajdy nasťahovala cigánska rodina. V  tejto malej chatrči býva dovedna asi 10 ľudí. Nakoľko sme sa rozhodli na pozemku môjho priateľa stavať dom, chceli sme od majiteľov vedľajšieho pozemku odkúpiť zvyšné 3 áre. Na katastri som našla vlastníkov pozemku, kontaktovala som ich. Najprv sa mi ušla spŕška nadávok a potom som zistila, že tento pozemok je nevysporiadaný po rodičoch, pretože sa deti po ich smrti rozhádali. Teda, traja súrodenci spolu komunikujú a toho najstaršieho ignorujú. Po neúspešnej dohode/ne-dohode o možnej kúpe som teda kontaktovala starostu obce. Vysvetlila som mu situáciu a sľúbil, že bude nápomocný..Že by bol nerád  keby sa mu tam tá rodinka rozrástla...po neúspešnej dohode s majiteľmi pozemku som ho teda opäť kontaktovala, ale bohužiaľ, je jasné, že s touto ,,veľkou,, rodinou nechce mať problémy. Preto by som sa chcela poradiť, ako ďalej postupovať.
Pred pár dňami nás kontaktovala hlava ,,veľkej,, rodiny, že tá chajda im pomaly padá na hlavu, že či by sme im neprenajali dom, kt. stojí na našom pozemku, a ktorý chceme zbúrať a postaviť na pozemku nový.
Ešte podotknem, že táto ,,veľká,, rodinka býva v obci na čierno. Nemajú tam nahlásený ani trvalý pobyt, ani prechodný pobyt, nič. Poplatok za smeti za nich platí najstarší zo súrodencov vlastníkov pozemku, na ktorej táto chajda stojí. Je to súrodenec, s kt. ostatní nekomunikujú a že vraj ani nevedeli o tom, že to niekomu za to smiešne euro prenajal.

Chcem sa spýtať, či by sme my, ako vlastníci vedľajšieho pozemku mohli poslať na OÚ nejakú výzvu, po prípade na nejaký iný úrad (napr. stavebný), že je tá stavba na spadnutie a proste nejakým spôsobom ,,donútiť,, majiteľov, alebo starostu, aby sa táto budova dala asanovať.(?) nakoľko strecha je už prehnutá smerom nadol a ten dom ohrozuje ľudí na životoch.

Viete mi prosím Vás poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.

Kaja

....čím skôr ho dať do neobývateľného stavu ......čím skôr ....:rolleyes:

Teraz sa len pýtal , neskôr už nemusí ......tvrdá to prax ...
bubkoch
07.11.11,07:40
ak chces po odkupeni susedneho pozemku zburat chajdu, budes musiet zaobstarat ciganom nahradne ubytovanie
Kaja979
07.11.11,07:43
Dobrý deň, Mária,

ďakujem za Vašu radu. S majiteľmi pozemku som sa pokúšala skontaktovať. ale neúspešne. navrhli sme im určitú sumu za tie 3 áre a ona ma slovne napadla, či si myslím, že za to, že sú cigáni, tak že ich môžeme oklamať...atď. pritom cena bola stanovená podľa predajných cien za m2 v tejto dedine (sám starosta mi túto cenu poskytol). Touto cestou to zrejme nepôjde, takže asi to skúsime cez ten stavebný úrad.

Ďakujem veľmi pekne.

Kaja
andiablo
07.11.11,07:48
samozrejme stavebný úrad . Poslať podnet
Kaja979
07.11.11,07:51
Ďakujem Vám za rady. A čo v prípade, že by asanáciu tejto budovy nariadil stavebný úrad vlastníkom tejto chajdy? Vtedy by museli vlastníci zohnať náhradné ubytovanie? Museli by im to ubytovanie nájsť aj v prípade, že oni sú na tej adrese na čierno? Nemajú ani prechodné ani trvalé bydlisko v obci. V podstate sú tam len fyzicky, ale právne neexistujú.
bubkoch
07.11.11,07:52
Dobrý deň,

súrne potrebujem jednu radu. Situácia je nasledovná:
Priateľ kúpil pred pár rokmi dom. Z ľavej strany domu bola len neobývaná chajda o rozmeroch 4x3m2 na 3ároch. Z pravej strany býva normálna susedka. Asi po roku sa do tejto chajdy nasťahovala cigánska rodina. V  tejto malej chatrči býva dovedna asi 10 ľudí. Nakoľko sme sa rozhodli na pozemku môjho priateľa stavať dom, chceli sme od majiteľov vedľajšieho pozemku odkúpiť zvyšné 3 áre. Na katastri som našla vlastníkov pozemku, kontaktovala som ich. Najprv sa mi ušla spŕška nadávok a potom som zistila, že tento pozemok je nevysporiadaný po rodičoch, pretože sa deti po ich smrti rozhádali. Teda, traja súrodenci spolu komunikujú a toho najstaršieho ignorujú. Po neúspešnej dohode/ne-dohode o možnej kúpe som teda kontaktovala starostu obce. Vysvetlila som mu situáciu a sľúbil, že bude nápomocný..Že by bol nerád  keby sa mu tam tá rodinka rozrástla...po neúspešnej dohode s majiteľmi pozemku som ho teda opäť kontaktovala, ale bohužiaľ, je jasné, že s touto ,,veľkou,, rodinou nechce mať problémy. Preto by som sa chcela poradiť, ako ďalej postupovať.
Pred pár dňami nás kontaktovala hlava ,,veľkej,, rodiny, že tá chajda im pomaly padá na hlavu, že či by sme im neprenajali dom, kt. stojí na našom pozemku, a ktorý chceme zbúrať a postaviť na pozemku nový.
Ešte podotknem, že táto ,,veľká,, rodinka býva v obci na čierno. Nemajú tam nahlásený ani trvalý pobyt, ani prechodný pobyt, nič. to ze nemaju nahlaseny trvaly pobyt neznamena ze tam byvaju načietno, pokial maju chajdu prenajatu za euro, je to ok, mozu tam byvať Poplatok za smeti za nich platí najstarší zo súrodencov vlastníkov pozemku, na ktorej táto chajda stojí. Je to súrodenec, s kt. ostatní nekomunikujú a že vraj ani nevedeli o tom, že to niekomu za to smiešne euro prenajal.

Chcem sa spýtať, či by sme my, ako vlastníci vedľajšieho pozemku mohli poslať na OÚ nejakú výzvu, po prípade na nejaký iný úrad (napr. stavebný), že je tá stavba na spadnutie a proste nejakým spôsobom ,,donútiť,, majiteľov, alebo starostu, aby sa táto budova dala asanovať.(?) nakoľko strecha je už prehnutá smerom nadol a ten dom ohrozuje ľudí na životoch. v tomto pripade by mi to vobec nevadilo, skor naopak, staci trocha pockat a bude po probleme

Viete mi prosím Vás poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.

Kaja

v texte
buchač
07.11.11,07:54
Dobrý deň, Mária,

ďakujem za Vašu radu. S majiteľmi pozemku som sa pokúšala skontaktovať. ale neúspešne. navrhli sme im určitú sumu za tie 3 áre a ona ma slovne napadla, či si myslím, že za to, že sú cigáni, tak že ich môžeme oklamať...atď. pritom cena bola stanovená podľa predajných cien za m2 v tejto dedine (sám starosta mi túto cenu poskytol). Touto cestou to zrejme nepôjde, takže asi to skúsime cez ten stavebný úrad.

Ďakujem veľmi pekne.

Kaja

....jááááj ....predpokladám , že úradná ...........a celkom by som bolaj zvedavý na tú cifru od starostu ...;)

Ale biznis sa takto nerobí .....

Povedzme , že za m2 je úradná cena 3 € ...
No na druhej strane je trhová cena 30 € za ten štvorák ....

Teraz podľa ktorej ceny sa má predajca orientovať ????...
...myslím si , že nie je potrebné ani veľmi rozmýšľať ...
...a nik ho nemôže prinútiť na predaj ...
Kaja979
07.11.11,07:56
A mám to poslať na stavebný úrad do okresného mesta, alebo priamo na krajský úrad?
Kaja979
07.11.11,08:00
Veď jasné. Táto dedina sú Malé Kršteňany. Za tie 3 áre s bremenom - cigáňmi sme im navrhli sumu max. 3.000 euro, nakoľko nás bude niečo stáť odstránenie budovy a vystrnadenie cigáňov..myslíte, že je to málo? na to mi jedna z vlastníkov pozemku volala a vynadala mi, že či si myslím, že za to že sú oni cigáni ich môžem oklamať. že ona to predá niekomu minimálne za 15.000 euro. tak som ju vysmiala.
Kaja979
07.11.11,08:02
No, ak to je tak, tak dúfam, že bude tuhá zima napadne veeeeeeeeeľmi veľa snehu.
bubkoch
07.11.11,08:03
v kazdom pripade si myslim ze ste si zarobili na velky problem, ktory vyriesite len tak ze ten dom predate a svoje plány budete realizovat inde ...

lebo co chcete dosiahnut ? na konci ma byt krasny novy dom (aj) na susednom pozemku ...

to znamena ze jedna ciganska rodina príde o nehnutelnost a druha ciganska rodina príde o strechu nad hlavou ... oni nepochopia dovody, oni uvidia len ze ste im robili problemy a to o co prisli ... a daju vam to pocitiť velmi dlho ... zacat si s ciganmi je na dlhe lakte, kde neplatia nejake zakony
Kaja979
07.11.11,08:09
Myslím si, že keď tá chatrč spadne, oni tam nič stavať nebudú. Zostane to schátrané a zanedbané. Náš pozemok je dlhý 30m a široký 12m. na pozemku máme vykopanú aj studňu. Tento pozemok sme chceli dokúpiť len preto, lebo sú to len 3 áre a má to chátrať...
bubkoch
07.11.11,08:23
Myslím si, že keď tá chatrč spadne, oni tam nič stavať nebudú. Zostane to schátrané a zanedbané. Náš pozemok je dlhý 30m a široký 12m. na pozemku máme vykopanú aj studňu. Tento pozemok sme chceli dokúpiť len preto, lebo sú to len 3 áre a má to chátrať...

nemyslel som tym ze tam oni nieco postavia, ale vas novy dom na novom (spojenom) pozemku
preto myslim ze lepsie bude pockak kym spadne sama, lebo potom problem s ciganmi bude mat starosta lebo nebudu mat kde byvat atd ... starosta sa o nich postara a vy budete mat bezproblemovu situaciu (nikoho ste o nic nepripravili) a jednoduchsiu vyjednavaciu poziciu s uz len jednym ciganom/majitelom a uz len o cene za pozemok
Kaja979
07.11.11,08:46
Tak sa asi začnem modliť, aby napadlo ale véééééééééľa preveľa snehu :-) :-) :-)

Ďakujem Vám :-)
andiablo
07.11.11,09:34
no stačí stavebný úrad na obci. Ak nebudeš spokojný tak krajský stavebný úrad. V prvom rade musíš obecný úrad
deli.
07.11.11,09:36
Aby to nedopadlo ako v Malackach u pana Dobrovodskeho... pozri aj na nete, je tam toho dost. Pevné nervy!
pepa78
07.11.11,14:11
Vedla mna je tiez polorozpadnuty dom v ktorom byvala ciganka...teraz je prec, dom chatra ale obyvatelny pre jej sukmmenovcov by bol...tiez si myslim ze by bolo dobre keby vyhorel :) takzvany developoziar :)