ela77
07.11.11,13:58
Včera som kúpila : Ruža plodová Karpatia. Máte niekto s ňou skúsenosti. Dnes som ju zasadila, dúfam, že to nie je už neskoro, alebo som u ešte mala nechať v črepníku prezimovať v pivnici? Ak ju niekto máte, dajte radu. Tie plody (šípky) z nej sú ozaj jedlé.??? Vďaka za každú radu.
DSC00516.jpg (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=104557&stc=1&d=1320670575)
platro
07.11.11,16:47
Tak dočítal som, že tie šípky sú ozaj jedlé, dajú sa použiť sušené na čaj, alebo urobiť marmeládu, víno. Tak snáď sa ozve niekto kto má osobnú skúsenosť. Tuším si ju zaobstarám aj ja, celkom sa mi to pozdáva.
wabi
07.11.11,21:32
Na slovensku bola vyšľachtená pred mnohými rokmi jabĺčková šípka “Karpatia”. Pestoval som ju ešte na starej záhrade asi 15 rokov. Má jednoduché kvety podobné planej ruži. Konáre často vyholuje a krík nie je moc kompaktný a tak vzhľadný ako okrasné ruže, ale nešpatí.
Skôr iné je problémom. Škodcovia. Poviete si veď každá ruža je magnet na všakovakých škodcov, vošky, molice, červce, strapky. Všetci škodcovia milujú ruže a potom sa rozšíria aj na iné veci.
Plodové ruže sú však ohrozené ešte oveľa viacej. Teda hlavne veľké dužinaté voňavé plody! Voňajú naďaleko a chutia nielen ľuďom ale aj všetkej hávedi. Oberával som ich skôr než úplne dozreli aby ich neschvátila moniliová hniloba najmä pri vlhkejšom počasí. Napočítal som 4 drhy červíkov – od takých tých maličkých muších ako má v brušku vypasená mäsiarka až po také tie veľké piadivkovito húsenicovité. Skúsil som aj bojovať postrekmi ale jednak som tých šípok nemal toľko že by sa oplatilo s nimi strácať toľko času a jednak keď som si uvedomil koľko do nich musím narvať chémie tak mi náhle prestali chutiť. Tak mi zostali viac na okrasu a občas som keď bola väčšia úroda predsa len obral a povykrajoval, povyberal všetky tie červíčky a čo zostalo rýchlo usušil, či urobil čaj s čerstvých..


Prišiel som ale na to, že výhodnejšia je do záhrady Ruža vráskavá. Je totiž remontantná, to znamená že nemá len jedno obdobie kvitnutia a potom zase jedno obdobie kedy plody dozrievajú ale kvitne v podstate od jari do jesene a plody tiež tak postupne stále nejaké dozrievajú. Tak sa stane že niektoré generácie škodcovia nestihnú napadnúť. Plody sú veľké takmer ako u Karpatie. Kvety sú väčšie farebnejšie, rôznych odtieňov od bielej cez ružovú fialovú až po červenú, podľa odrody. Niektoré sú aj plnokveté. Je to veľmi odolná ruža, ktorá navyše nerastie moc vysoko a má kompaktný charakter a nemá toľko škodcov, čo je tiež podstatné!
V Bojniciach skrížili tieto ruže a hybrid nazvali Jojka po šľachtiteľke, no nedá sa nikde zohnať...
Momentálne po mnohoročných skúsenostiach dávam prednosť Ruže vráskavej pre jej krásu , odolnosť a zdravé chutné plody!
ela77
07.11.11,22:24
No Andrej to si mi dal, škoda, že som to nevedela skôr,:mee: ale to bolo také kultúrne vyžitie sa v Bratislave a tak som skončila na spiatočnej ceste v rastlinky.sk v Prievoze či kde to bolo.No a tá ruža ma zaujala. Škoda, to s tými červami môžeš mať pravdu, no ale čo už. Musím porozmýšľať ako na to. Je to škoda, ale bola som zlákaná práve tými plodmi, že budú v záhrade v čistom prostredí, lebo ma veľmi lákajú tie šípky čo sú teraz popri cestách, ale nemám na ne odvahu, lebo je to určite zamorené splodinami z aut. Vďaka ale za radu. Budem pátrať aj po tej čo si spomenul ty.
Valcake
07.11.11,23:57
..Kamoška má Ružu vráskavú. Kvitli pekne, ale plodu sa nedočkala. Prečoooo? Chovala sa ako normálna ruža s odkvitnutou hlavičkou a nič viac. Čo robí zle? Ja to nemám, tak neviem...
michaella10
08.11.11,04:46
Takze moja osobna skusenost-ruzu vraskavu mam uz viac rokov ale poriadneho plodu som sa tiez este nedockala-odkvitne,uschne. Hoci ako zivy plot je vazne uzasna-krasna,vitalna zdrava a riadne pichlava. Ruzu Karpatia mam dva roky-tento rok mala vela sipok-krasnych velkych-bez cervikov-jedla som ich priamo z kricka-len tak surove-daju sa. Avsak odolnost voci chorobam minimalna-no je pravdsa ze bola zasadena na velmi zlom mieste. Teraz som ju presadila tak som na buduci rok zvedava ako sa jej bude darit.
ela77
08.11.11,05:19
Takze moja osobna skusenost-ruzu vraskavu mam uz viac rokov ale poriadneho plodu som sa tiez este nedockala-odkvitne,uschne. Hoci ako zivy plot je vazne uzasna-krasna,vitalna zdrava a riadne pichlava. Ruzu Karpatia mam dva roky-tento rok mala vela sipok-krasnych velkych-bez cervikov-jedla som ich priamo z kricka-len tak surove-daju sa. Avsak odolnost voci chorobam minimalna-no je pravdsa ze bola zasadena na velmi zlom mieste. Teraz som ju presadila tak som na buduci rok zvedava ako sa jej bude darit.
Trocha si mi vliala nádeje, len neviem ak by mala byť napichaná nejakými muchami, tak kedy, či hneď v kvete, alebo tesne po ňom, alebo dokonca pri dozrievaní.
Michaela, môžeš napísať čo si myslela tým zlým miestom zasadenia???
wabi
08.11.11,06:31
Chcel by som povedať, že moja skúsenosť sa nemusí zovšeobecňovať. Takže neplašte sa predčasne.
1. Záradu som mal na mieste kde rástlo okolo odjakživa na medziach veľa planých ruží so šípkami a tak boli škodcovia pripravený a tešili sa že ďalšia a este aké veľké plody...
Ak máte záhradu na mieste kde široko ďaleko ruže nie sú tak môže chvíľu trvať, pokiaľ vašu rajskú záradu objavia a možno ak tých ruží bude málo tak, aj nikdy.:D Ja vám prajem aby ste tie problémy nemali!:)

2. Prečo vráskavé ruže nerodia? Sú 2 možnosti. Buď máte prešľachtenú odrodu ktorá je na kvety a plody nebude nikdy vytvárať takto sa často správajú najmä plnokveté odrody, alebo je problém v opeľovaní. Ružu vráskavú opeľujú aj iné ruže ale lepšie pretože kvitne postupne aby ste mali aspoň 2 rôzne jej odrody. Napríklad bielokvetú a fialovú alebo podobne... Napríklad v BA pred IKEOU alebo aj kde kade po výsadbách. Sú aj zakrslé formy...
osky
08.11.11,07:51
vsetko ma tu zaujalo,
som obdivovatel ruzi ,ale" sipky" do zahrady by som nesadila-nevidim v tom zmysel,aj ked su to nove odrody.
ved vsade okolo nas-nielen popri cestach rastu v prirode sipky,v prirodzenom prostredi a nie su zanesene od nicoho.treba si len vyjst na prechadzku pomimo cesty trosku dalej.a nie su to vyumelkovane plody,ale prirodzena chut a vona.skoro kazdy rok na ne chodi moj oco a tesim sa ked pojde aj tento rok,bude dobry lekvarik.mnam.

inak,prave vcera som chcela kupit ruze do zahrady,ale bolo mi povedane,ze sa mali zasadit v septembri-oktobri,aby sa dobre chytili,vraj uz je neskoro a zima....tak som nekupila.
wabi
08.11.11,08:31
Nuž tak ako sú rozdiely medzi ľuďmi často pomerne veľké od 110 cm do 260 cm a oba prípady sú to ľudia, tak aj na oboch fotkách sú Karpatie. Hoci rozdielne.
A čo sa týka veľkosti plodov, tak aj ruža vráskavá má fakt veľké plody, ale nie každá! Niektorá nemá vôbec.:D Ani Karpatii sa každý plod nepodarí a často zistíte ak tam aj nie je červík tak tam nie je nič okrem dutiny a vône. Vykucháte a dáte na váhu a zistíte na g je to to to isté ako u tej vráskavej!
ela77
08.11.11,11:38
@peterslovak, musím reagovať na tvoj príspevok, lebo neviem, či iba ja mám ten problém, ale ak aj druhí, tak by bolo dobre ten tvoj príspevok vymazať, lebo je to na celú stranu, niečo sa ti pokeckalo. Pozri si to, alebo to opraví admin.
ela77
08.11.11,11:44
@peterslovak, musím reagovať na tvoj príspevok, lebo neviem, či iba ja mám ten problém, ale ak aj druhí, tak by bolo dobre ten tvoj príspevok vymazať, lebo je to na celú stranu, niečo sa ti pokeckalo. Pozri si to, alebo to opraví admin.
ospravedlňujem sa, už je to v poriadku, len nebol obrázok, ale na celú stranu kopa čísiel a nezmyselných písmen, akoby niečo zo systémom. Ale ako som pridala toto upozornenie a odoslala, tak sa už objavilo aj tvoje foto ruže. Takže je to v poriadku. Možno som mala iba ja problém.
peterslovak
08.11.11,11:54
Nie problém bol u mňa, skúšal som vložiť obrázky, ale nevedel som presne ako na to, tak to zblblo. Na druhý krát sa to už podarilo. Neprišiel som na to ako ten predchádzajúci príspevok odstrániť, pokiaľ môžem poprosiť admina, nech prvý príspevok zruší. Ďakujem
arizona
08.11.11,12:48
prispevok som ti odstranila...
skoro mi zhorela mys! a to som nebola ani v desatine prisevku...:eek:

Len pis, fotky radsej nechaj v rodinnom albume :D
michaella10
08.11.11,17:47
Trocha si mi vliala nádeje, len neviem ak by mala byť napichaná nejakými muchami, tak kedy, či hneď v kvete, alebo tesne po ňom, alebo dokonca pri dozrievaní.
Michaela, môžeš napísať čo si myslela tým zlým miestom zasadenia???

Bola predtym zasadena na mieste s velmi tazkou nepriepustnou podou a aj slnka si moc neuzila chudato. Teraz isla do ziveho plotu-a -co ma Wabi moooooc potesil:confused: zrovna na pole kde sa dari divym ruziam...tak neviem.......zeby este jedno presadenie? Kym nie je zakorenena?
wabi
08.11.11,19:28
Ak sú v blízkosti divé ruže, znamená to dobré opelenie, čo je dobré a dostatok škodcov čo dobré nie je, ale ak ju presadíš hoci aj o 100m ďalej nič sa tým nezmení...
michaella10
09.11.11,18:57
no jo tak to si ma teda potesil.....:rolleyes: No tak co tak bude iba na krasu co uz....
wabi
08.12.11,09:58
Ale prečo iba na okrasu? Nič nie je iba biele alebo iba čierne...
Veď nie úplne všetky plody budú červivé! Vždy sa najdu aj také bez červíka a to záleží aj rok od roku, ako sa ktorý škodca premnoží...
Tie ktoré aj budú mať niektorého z červíkov, pokiaľ ich včas oberieš, pretože inak rýchlejšie podliehajú skaze a vyberieš červíkov a vysušíš tak sú do čaju napríklad použiteľné a pekne voňajú...
Veď sa vraví, že červíky idú len do tých najlepších...:)
A potom veď človek je všežravec a ekonomická kríza, ešte nám budú možno aj tie červíky dobré keď v hypáčoch nekúpiš...