halali
07.11.11,17:45
Ahojte poraďáci
chcela by som vás poprosiť o radu ako postupovať aby som niečo nezbabrala. Stala sa nám taká vec nepríjemná vec: na ulici roztrhlo vodovodné potrubie a poškodilo náš dom tým, že voda nasiakla do múrov a urobila značnú škodu. Ako postupovať pri vymáhaní škody? Podotýkam, že dom nie je poistený. Na koho sa obrátiť?
misoft
07.11.11,16:57
A) Ak to bolo na ulici (predpokladám - vodovodné potrubie) - tak toto patrí vodárenskej spoločnosti.
B) Zdokumentovať škody, dať obhliadnuť odborníkom, vyčísliť, podať žiadosť na preplatenie škôd vlastníkovi potrubia (oni sú väčšinou poistení, takže sa môže stať, že vás odkážu na svoju poisťovňu) - niekedy sa to bude musieť vysporiadať v občianskoprávnom spore (ak budú "veľmi ochotní" - myslím to ironicky).

Laicky povedané - toto nie je odborný návod.
halali
07.11.11,17:00
ano lenže ako dokážeš dopredu vyčísliť škodu keď všetko sa bude robiť postupne a ešte otázočka, na akých odborníkov sa obrátiť keď dom nie je poistený
andiablo
07.11.11,19:17
súdny znalec v odbore stavebníctvo
tienik
08.11.11,07:24
uplne najskor by som to hlasil vodarom a trval na tom ze to niekto od nich musi prist ku mne pozret. Oni su poisteny, takze nasledne to postupia svojej poistovni - ta potom zabezpeci obhliadku, urcenie skody, atd....
netreba sa toho bat, tieto velke firmy maju poistenia a dost neradi sa tahaju po sudoch a spol., takze radi to prenechaju na doriesenie institucii, kde si to bohate predplatili.
halali
09.11.11,16:08
ahojte no zistila som, že na vine nie sú vodári ale suseda, pretože potrubie sa roztrhlo na jej prípojke. Samozrejme ona sa od toho snaží dištancovať a nechce preprať vinu takže to vidím na riešenie cez súd :(. Takže ako správne postupovať dať to na súd a ja si mám zavolať toho súdneho znalca alebo ako?
andiablo
09.11.11,16:24
no treba to zadokumentovat. Poriadne nafotit a podobne. Poslať jej doporučený dopis, vktorom budete žiadať určitý zmier v danej veci = úhradu škôd (za finančné odškodnenie). AK si tento dopis nepreberie tak konaktovat právnika a následne žalobu na súd. AK by to nechcela opraviť a dalej by to tieklo takm dajte žiadosť na predbežné opatrenie na sú - aby to opravila- aby nedichádzalo k ďalším škodá