srska
07.11.11,19:54
§ 39 ods. 9 zákona 595/2003 Z.z. sa mení takto:

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný podávať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49


a) prehľad o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“); v prehľade sa uvádzajú aj osobné údaje zamestnanca uvedené v § 32 ods. 6 písm. a) až c), ktorému bol príjem poskytnutý, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu,132) ...........


viac: informácia dr sr - časť: tlačivo prehľad a hlásenie (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/novela_331.pdf)
rodina1
07.11.11,19:12
... tešme sa ...
srska
07.11.11,19:14
budú nervy - neviem či softové firmy to budú stíhať pripraviť korektne
zk24
07.11.11,19:14
Fantázia v pohybe. Môj soft mi zabezpečí aspon 6 mesiacov ručne vypisovanie určite :)*
Economic
07.11.11,19:27
Čiže výkazy budú kopírovať mesačné zasielanie výkazov na ZP alebo SP....
calawen
07.11.11,19:46
teším sa.... :(
jozka56
07.11.11,20:12
a furt niečo:cool:...nové, do blba
mizu24
07.11.11,20:19
to akože budeme musieť každý mesiac posielať elektronickou formou prehľady? no zase kopec ľudí o tom nebude mať ani šajnu a budú fajné pokuty...
veruska
08.11.11,07:18
:rolleyes:....Podľa prechodného ustanovenia § 52m ods. 3 ZDP fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá túto organizač nú jednotku zriadila, je povinná v lehote do 31.6.2012 zrušiť .......... nielen nové povinnosti nám pribúdajú, ale aj kalendár už menia
tuta
08.11.11,07:22
ale aj dni na robotu nám pridávajú, :D že 31.06.2012
zk24
08.11.11,07:36
Sa nesmejte.... Komu z nás sa to podarí podať 31.6.2012? :D Len aby nerozdávali pokuty... :D
tweedle
08.11.11,08:09
:rolleyes:....Podľa prechodného ustanovenia § 52m ods. 3 ZDP fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá túto organizač nú jednotku zriadila, je povinná v lehote do 31.6.2012 zrušiť .......... toto veľmi nechápem,,,znamená to, že spoločnosť má zrušiť registráciu a registrovať sa má konateľ? či ako?
dogicka
08.11.11,08:13
Ľudkovia, prosím vás, poraďte, kde na stránke DRSR mám hľadať najnovšie informácie. Predtým boli aktuality pricapené hneď na titulnej strane, teraz vôbec neviem, kde ich hľadať. Napríklad vôbec neviem nájsť ten pokyn, ktorý tu prilepil na začiatku Srska. Asi som analfabet....
zk24
08.11.11,08:17
drsr.sk - danove informacie - pokyny a ine predpisy - Danovym riaditelstvom - dan zo zavislej cinnosti
KEJKA
08.11.11,08:31
toto veľmi nechápem,,,znamená to, že spoločnosť má zrušiť registráciu a registrovať sa má konateľ? či ako?
týka sa príspevku 12
to sa týka organizačnej zložky- tú treba zrušiť a prehľady bude podávať materská spoločnosť - tá sa musí registrovať. tak som to v rýchlosti pochopila ja.
tweedle
08.11.11,08:32
ahaaaaaaa ja som takto zrána trocha mimo :)
srska
08.11.11,08:42
týka sa príspevku 12
to sa týka organizačnej zložky- tú treba zrušiť a prehľady bude podávať materská spoločnosť - tá sa musí registrovať. tak som to v rýchlosti pochopila ja.kejka, v tej informácii z drsr sú zahrnuté zmeny 595/2003 platné od 01.01.2012 zverejnené v čl. II zákona 331/2011 . je tam toho viac, nielen § 39/9 595/2003
Sabadka
08.11.11,11:47
Poprosila by som o lopatistické vysvetlenie, že pre kú r............ť bude toto potrebné. Pretože účel a zmysel tohto celého nedokážem pochopiť, a teda neviem či som blbá a nechápavá ja, alebo.........
Toto bola otázka čo sa týka zmyslu uvedeného § :)


Teraz technická otázka a zhrnutie:
Teda štvrťročné prehľady sa menia na mesačné + rozšírenie o prílohu z ročného hlásenia, ročné hlásenie bude o niečo zjednodušené (čomu neverím, veď ešte nejaké novelizácie môžu byť) lebo ruší sa príloha k ročnému hláseniu?

K zmene účtu a variabilného symbolu pri platení dane sa radšej nebudem vyjadrovať, pretože by Richard musel príspevok mazať a ja by som sa nedozvedla odpoveď na svoje prvé dve otázky.

Vopred ďakujem za vaše odpovede.
Zita5
08.11.11,11:50
Poprosila by som o lopatistické vysvetlenie, že pre kú r............ť bude toto potrebné. Pretože účel a zmysel tohto celého nedokážem pochopiť, a teda neviem či som blbá a nechápavá ja, alebo.........

Vopred ďakujem za vaše odpovede.

To je odbúravanie administratívy pre podnikateľské subjekty s tým, aby sme si viac oddýchli a preto nám pridali ešte jeden deň v roku na oddych navyšše a to 31.6.2012 ..ale to sa týka len v roku 2012 :) Možno 2013 bude aj 32.6.2013
srska
08.11.11,11:59
už rozumiem prečo mali technickú prestávku včera na www.drsr.sk do 12:00 . dilema: dať - či nedať - toť otázka.
a možno len skúšajú či to niekto číta
srska
08.11.11,12:00
To je odbúravanie administratívy pre podnikateľské subjekty s tým, aby sme si viac oddýchli a preto nám pridali ešte jeden deň v roku na oddych navyšše a to 31.6.2012 ..ale to sa týka len v roku 2012 :) Možno 2013 bude aj 32.6.2013keď si predstavím koľkými podpismi to prejde v bb:rolleyes:
Sabadka
08.11.11,12:02
Zitka a najbližšou novelou sa určí, že všetky mesiace v roku budú mať 31 dní, a zem sa bude otáčať pomalšie aby deň mal minimálne tiež 31 hodín aby sa nám tie čísla neplietli, že čo a kedy, koľkého a o koľkej.:D.

A vôbec by som sa tomu nečudovala, keby som niečo takéto v zbierke zákonov našla:D
Zita5
08.11.11,12:09
Akože popri tom všetkom si ešte dokážeme robiť srandu , ale úprimne je to všetko do plaču a odpor k práci účtovníka . Ja som za poriadok z pohľadu si plnení svojich povinností , ale toľko zmien je dosť aj na vola........ obrazne povedané ten sa má v skutočnosti dobre, má v paži všetky zákony .

Však neviem do ktorej témy skôr pozrieť , všade sa na mňa vyrúti novela a nová povinnosť od 1.1.2012.......niekedy to už človeka prestáva baviť ...a teraz práve v čase boja o prežitie a v hlbokej ekonomickej kríze .
srska
08.11.11,12:22
krízu majú banky - tie treba poslať do .... a nie ich dotovať z našich peňazí
ivab
08.11.11,13:07
No ja začínam normálne nespávať, keďže koncom januára mám termín porodu a nechala som si nejaké firmy. Veď keď im ten systém nepojde, tak to bude pokút :-( To nemám šancu ten január takto zvládnuť.
KEJKA
08.11.11,13:10
nehádž flintu do žita. zapoj aj manžela aj rodinu....... a veľa si nenechávaj.
Nemala si firmy púšťať, len zamestnať študentku a nechať si len kontrolu a to by si zvládla.
Mirica-LV
08.11.11,13:12
týka sa príspevku 12
to sa týka organizačnej zložky- tú treba zrušiť a prehľady bude podávať materská spoločnosť - tá sa musí registrovať. tak som to v rýchlosti pochopila ja.

a čo v prípade, že materská spoločnosť je z iného štátu? ako v mojom prípade OZ na Slovensku, materská firma v ČR
KEJKA
08.11.11,13:18
detailne som to neštudovala, ale ak to paltí pre všetkých, tak sa proste zaregistruje ona. Podávať sa bude v jej mene.
ved väčeinou to tak je, že ked ide o org.zložku, tak matka je v zahraničí.
truch
08.11.11,13:19
Nestačím sa čudovať, čo si na nás ešte vymyslia??????
ivab
08.11.11,13:23
Veď mám študentku, ale čo keď jej to nepojde odosielať... Ach jo, no nechám sa prekvapiť. A možno prekvapí malý mňa a vydrží do februára :D
Dáša_
08.11.11,13:25
Takto to poviem - ja sa tých zmien až tak nebojím. Nakoniec to podľa mňa bude aj trochu lepšie e ako teraz. Ako napríklad s výkazmi do sociálnej poistovne - teraz, ke´d je to zabehnuté, je to už fajn.

Ja sa akurát obávam tých zmätkov a pokút, ktoré okolo toho budú. A nervov, čo to zožerie... Ak teda úplne neinovujú ten systém, čo je teraz
srska
08.11.11,13:34
chcem veriť, že to bude funkčné
SilviaS
08.11.11,13:38
Tak toto už nie je normálne stále niečo iné to už ani žiť sa človeku nechce..
tinkas
08.11.11,13:43
čítam vaše príspevky dobre, tz. že prehlady,ktoré sa doteraz robili štvrťročne budem teraz robiť mesacne?? a ak sa oneskorím čo i len o jeden den tak bohužial pokuta??
DanielaSL
08.11.11,13:47
Áno..my sme tak dostali..za jediný jeden deň..... v tej dobe 2.000 Sk.....
KEJKA
08.11.11,13:48
ved to bolo tak aj doteraz. Ibaže doteraz hrozila pokuta max. 4x za rok a teraz 12x !!!!!
tinkas
08.11.11,13:52
ved práve doteraz "aspon len" 4x ...teraz 12x rocne...to uz je trochu vela, nie? a este ked máme výplatný termín posledný den nasledujúceho mesiaca....:(
Dáša_
09.11.11,07:47
Začula som také šumy, že údajne samotné DU veria, že parlament stihne niektoré povinnosti posunúť? Počul o tom niekto niečo? Je niečo také na pláne v parlamente?
srska
09.11.11,07:50
veria, že sa bude len kúriť?:)
Economic
09.11.11,07:50
A ako nám to pomôže ak sa to všetko posunie ? Iba získame /no skôr by som povedala že hlavne daňováci získajú/ potrebný čas. Od nás sa chce všetko rýchlo pod hrozbou pokút, len keď sa im už skracuje čas, tak už sú tu šumy.... Však uvidíme.
KEJKA
09.11.11,07:59
ved práve doteraz "aspon len" 4x ...teraz 12x rocne...to uz je trochu vela, nie? a este ked máme výplatný termín posledný den nasledujúceho mesiaca....:(
a čo ked bol výplatný termín taký? vari skutočne ste zam-cov nechali čakať na výplatu celý ďalší mesiac? ja mám tiež vo väčšine firiem taký výpl.termín , ale reálne robím a odovzdávam mzdy 1-10.deň, vynímočne neskôr. Aj platby - mzdy a odvody, či daň sa uhrádza do 15.dňa.
Tak sa prispôsobite danej situácii a spracujú sa mzdy o niečo skôr. ved výkazy do SP a ZP si stíhať musela, takže mesačný prehľad už bude k tomu malina. Môj program, resp. programátor to isto zvládne.
Pravdu povediac, aj mi to vyhovuje, lebo dávať to všetko dohromady za tri mesiace, zisťovať dátumy platieb, ešte pri zrážkovej dani kedysi kontrolovať ten posun, ......
podám to elektronicky a mám mesiac skompletovaný.
zk24
09.11.11,08:01
Ja v tom tiež nevidím nejakú veľmi prácu navyše, skôr to privítam, lebo keď má niečo kvartálnu povinnosť, mám vačšiu tendenciu na to zabudnúť ako keď je niečo pravidelne mesačne. budem to robiť súčasne s výkazmi do SP a ZP, a podávať elektronicky so ZEP :)
KEJKA
09.11.11,08:03
poniektorí sa na to aj tešíme.:), založíme anketu? alebo skupinu priaznivcov ZEP?
Economic
09.11.11,08:04
Presne tak. Ešte sebe samej ako zamestnancovi vo vlastenej sro si môžem vyplatiť mzdu na posledný deň, ale zamestnancovi, ktorému by som tak mala ja platiť by sa to asi nepáčilo. Možno to smeruje k výplatám načas :) takže aspoň niekto bude spokojný.
zk24
09.11.11,08:04
:---
Economic
09.11.11,08:05
Ja v tom tiež nevidím nejakú veľmi prácu navyše, skôr to privítam, lebo keď má niečo kvartálnu povinnosť, mám vačšiu tendenciu na to zabudnúť ako keď je niečo pravidelne mesačne. budem to robiť súčasne s výkazmi do SP a ZP, a podávať elektronicky so ZEP :)


Vieš, že aj ja mám taký názor ? Jednoducho všetky mesačné výkazy pôjdu naraz a naozaj nebude hroziť že na kvartálny výkaz zabudnem /aj keď sa mi to nikdy nestalo/
KEJKA
09.11.11,08:08
nuž mne sa to stalo. Pod lampou býva najväčšia tma. Takže na vlastné prehľady na vlastnú firmu som zabudla:confused::eek::mee:. ešte že nie na klienta.
srska
09.11.11,08:09
súvisí to s jednotným výberom daní a odvodov finančnou správou v budúcnosti - si myslím. či?
tweedle
09.11.11,08:09
ja v tom nevidím tiež žiaden problém, mzdy robím každý mesiac aj výkazy do SP a ZP, pridá sa k tomu prehľad, aspoň to bude všetko hneď skompletizované, a nebudem musieť každý 1/4rok pátrať kedy čo bolo platené,,,
Kačena I.
09.11.11,08:23
No neviem, či sa to bude dať posielať naraz. Ja osobne posielam výkazy, keď spracujem mzdy a vtedy posielam aj príkaz na úhradu odvodov a dane. No a musím čakať, kým daň zaplatia a až potom poslať Prehľad.
tweedle
09.11.11,08:26
určite záleží od toho kto kde pracuje, či robí mzdy niekomu externe alebo je zamestnaný v konkrétnej spoločnosti, a určite aj od veľkosti danej spoločnosti,,,ja mám to štastie, že pracuje v maličkej firme kde si robím vždy mzdové záležitosti sama, takže nemusím na nikoho/nič čakať,,,
KEJKA
09.11.11,08:37
No neviem, či sa to bude dať posielať naraz. Ja osobne posielam výkazy, keď spracujem mzdy a vtedy posielam aj príkaz na úhradu odvodov a dane. No a musím čakať, kým daň zaplatia a až potom poslať Prehľad.
bud daň zaplatia v priebehu nasl.mesiaca do 5 dní a ten dátum budeš vedieť, alebo budú musieť zaplatiť posledný kalendárny deň /stále táto povinnosť platí?/ a ten deň tam uvedieš možno automaticky.
Síce - v prípade neplatičov - by daň nemusela byť zaplatená vôbec a ten dátum by uvedený nemal byť.
Nový prehľad som ešte nevidela, ale predpokladám, že tam asi dátum úhrady vypadne. Ved ani na výkazoch do SP, ZP dátum úhrady nie je uvedený, slúži ako predpis do SDK poisťovne, ktorá následne páruje predpis s úhradou.
V tomto nevidím problém. Ak by aj dátum mal byť uvedený, tak to asi zakrátko znovelizujú.
srska
09.11.11,08:41
No neviem, či sa to bude dať posielať naraz. Ja osobne posielam výkazy, keď spracujem mzdy a vtedy posielam aj príkaz na úhradu odvodov a dane. No a musím čakať, kým daň zaplatia a až potom poslať Prehľad.to je dobrý postup? veď r.8 prehľadu: Odvedené (posledný dátum odvodu podľa účtovníctva zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane) - keby odviedli za 09/2011 až v 11/2011, tak kedy pošleš prehľad?
srska
09.11.11,08:46
bud daň zaplatia v priebehu nasl.mesiaca do 5 dní a ten dátum budeš vedieť, alebo budú musieť zaplatiť posledný kalendárny deň /stále táto povinnosť platí?/ a ten deň tam uvedieš možno automaticky.
Síce - v prípade neplatičov - by daň nemusela byť zaplatená vôbec a ten dátum by uvedený nemal byť.
Nový prehľad som ešte nevidela, ale predpokladám, že tam asi dátum úhrady vypadne. Ved ani na výkazoch do SP, ZP dátum úhrady nie je uvedený, slúži ako predpis do SDK poisťovne, ktorá následne páruje predpis s úhradou.
V tomto nevidím problém. Ak by aj dátum mal byť uvedený, tak to asi zakrátko znovelizujú.v sp je deň výplaty daný registračným listom zamestnávateľa
AnnaK
09.11.11,08:50
bud daň zaplatia v priebehu nasl.mesiaca do 5 dní a ten dátum budeš vedieť, alebo budú musieť zaplatiť posledný kalendárny deň /stále táto povinnosť platí?/ a ten deň tam uvedieš možno automaticky.
Síce - v prípade neplatičov - by daň nemusela byť zaplatená vôbec a ten dátum by uvedený nemal byť.
Nový prehľad som ešte nevidela, ale predpokladám, že tam asi dátum úhrady vypadne. Ved ani na výkazoch do SP, ZP dátum úhrady nie je uvedený, slúži ako predpis do SDK poisťovne, ktorá následne páruje predpis s úhradou.
V tomto nevidím problém. Ak by aj dátum mal byť uvedený, tak to asi zakrátko znovelizujú.

Tlačivo nového prehľadu ešte nie je na svete, ale súhlasím, že by to bolo logické, keby tam už dátum úhrady nebol. Veď práve úplne nový systém používania variabilných symbolov a "daňových" účtov osobitne pre každého daňovníka sa vraj bude zavádzať do praxe kvôli priebežnej identifikácii a párovaní platieb jednotlivých druhov daní.
KEJKA
09.11.11,08:52
to je dobrý postup? veď r.8 prehľadu: Odvedené (posledný dátum odvodu podľa účtovníctva zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane) - keby odviedli za 09/2011 až v 11/2011, tak kedy pošleš prehľad?
určite to tak nemyslela. Ak sa nezaplatí do 31.10. tak sa dátum proste neuvedie. Prehľad však podá.
Ak by pri mesačnom spracovaní musela čakať, či 31.10.zaplatia, tak nestíha poslať prehľad 31.10. na DU, ale elektronicky je aj to možné. A ja predpokladám, že pri mesačných prehľadoch už dátum úhrady nebudeme uvádzať.
KEJKA
09.11.11,08:52
v sp je deň výplaty daný registračným listom zamestnávateľa
áno, ale ako najneskorší, úhrada môže byť aj skôr.
AnnaK
09.11.11,08:56
to je dobrý postup? veď r.8 prehľadu: Odvedené (posledný dátum odvodu podľa účtovníctva zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane) - keby odviedli za 09/2011 až v 11/2011, tak kedy pošleš prehľad?

Ak by som automaticky uviedla do prehľadu dátum úhrady termín výplaty+5 dní a zamestnávateľ by preddavky vôbec neuhradil, bol by to nesprávne vyplnený prehľad a nesedelo by to ani s ročným hlásením, v ktorom sa tiež vyčísľujú neuhradené preddavky na daň. Ak máte zamestnávateľa, ktorý mešká s platbami, nie je to pre účtovníčku až také jednoduché s podávaním prehľadov.
KEJKA
09.11.11,08:57
automaticky nebudeš uvádzať nič.
Kačena I.
09.11.11,09:04
Zle si to pochopila. Myslela som to tak že, spracujem mzdy za 10/11 dnes, hneď pošlem výkazy do SP a ZP a PP na úhradu klientovi. A kedy to on uhradí - neuhradí, neviem. Takže až by ostal dátum úhrady v prehľade, musím čakať na avízo a poslať ho neskôr. Ale som za elektonické zasielanie. Len dúfam, že nebude potrebné do 5 dní odovzdať papierovú formu.
AnnaK
09.11.11,09:07
automaticky nebudeš uvádzať nič.

To bol iba príklad. Automaticky neuvádzam žiadny dátum. Uvádzam v prehľade dátum skutočnej úhrady preddavkov.
srska
09.11.11,19:25
zk24
09.11.11,19:32
Majú na porade špehov :)
srska
09.11.11,19:38
no keď admin kukne cez google analytics, tak určite tam nájde poskytovateľa - network of the slovak tax administration
Zita5
09.11.11,20:31
Asi fakt majú špehov , čítali túto tému :)
srska
10.11.11,11:17
najväčšia sranda je tá, že 31.06.2012 sa nachádzalo aj v zákone 331/2011 čl. II bod 39 v novo pridanom § 52m do 595/2003:

.... (3) Organizačná jednotka fyzickej osoby alebo práv-
nickej osoby, ktorá bola registrovaná ako platiteľ dane
podľa osobitného predpisu účinného do 31. decembra
2011, sa považuje za platiteľa dane podľa tohto zákona
v znení účinnom od 1. januára 2012, pričom fyzická
osoba alebo právnická osoba, ktorá túto organizačnú
jednotku zriadila, je povinná v lehote do 31. júna 2012
zrušiť registráciu organizačnej jednotky ako platiteľa
dane. Ak fyzická osoba alebo právnická osoba .....

opravu v zákone vykonali 01.11.2011: r01/119/2011 Z.z. - Redakčné oznámenie o oprave chýb v zákone č. 331/2011 Z.z.
evuša
10.11.11,22:17
Poďakujme p. Mihálovi. Toto bude jeho výplod. Dúfam, že v tom parlamente už dlho sedieť nebude, lebo tých hovadín čo navymýšľa na nás bude neúrekom. Ináč vraj predkladá novelu zákona o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa nám bude prideľovať špecifický symbol. Už nebude povinné len platiť a načas, ale keď neuvedieme na prevodný príkaz správny vyriabilný a špecifiký symbol, vyrúbia nám ako ináč mastnú pokutu. No boh nás ochraňuj ak sa náhodou pomýlime. Okamžite nás sociálka bude pokutovať. Čo mu tá jeho žena na ranajky muchotrávky varí? A ešte jedna dobrá rada p. Mihálovi, kto toto číta a pozná ho, prosím nech mu to odkáže - ten SŠ nech má aspoň 60 čísel. Skôr sa pomýlime pri jeho vpisovaní do tých malých políčok na prevodnom príkaze a sociálka nám bude dávať pokuty jedna radosť, tým pádom bude štátny rozpočet naký nabitý pokutami, že sa možno konečne z našich pokút nažerú všetky prasce v parlamente.
AnnaK
11.11.11,14:08
Poďakujme p. Mihálovi. Toto bude jeho výplod. Dúfam, že v tom parlamente už dlho sedieť nebude, lebo tých hovadín čo navymýšľa na nás bude neúrekom. Ináč vraj predkladá novelu zákona o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa nám bude prideľovať špecifický symbol. Už nebude povinné len platiť a načas, ale keď neuvedieme na prevodný príkaz správny vyriabilný a špecifiký symbol, vyrúbia nám ako ináč mastnú pokutu. No boh nás ochraňuj ak sa náhodou pomýlime. Okamžite nás sociálka bude pokutovať. Čo mu tá jeho žena na ranajky muchotrávky varí? A ešte jedna dobrá rada p. Mihálovi, kto toto číta a pozná ho, prosím nech mu to odkáže - ten SŠ nech má aspoň 60 čísel. Skôr sa pomýlime pri jeho vpisovaní do tých malých políčok na prevodnom príkaze a sociálka nám bude dávať pokuty jedna radosť, tým pádom bude štátny rozpočet naký nabitý pokutami, že sa možno konečne z našich pokút nažerú všetky prasce v parlamente.

Nezastávam sa pána Mihála, ale zákon o dani z príjmov ako aj podávanie prehľadov má pod palcom tiež "obľúbený" minister financií.
Economic
11.11.11,18:28
Ja osobne mesačné podávanie Prehľadov nepovažujem za tragédiu, však aj výkazy na SP a ZP podávame mesačne a všetko je O.K.
Rozalka
11.11.11,19:28
Súhlasím, ale pokiaľ tam budú všetky osobné údaje (meno, rč, úplná adresa a príjem), tak to sa mi nepáči. Protiví sa mi to už od čias výkazu "Hlásenie o vyúčtovaní dane .... "
Vo výkazoch SP, ZP sa uvádza LEN ročné číslo a stačí im to. Prečo to musí DÚ mať s adresou?
Stefan2005
11.11.11,20:21
Začula som také šumy, že údajne samotné DU veria, že parlament stihne niektoré povinnosti posunúť...

... tie šumy sú stále silnejšie - "prehlady od 1.1.2012" resp. "špecifické symboly od 1.1.2012" aplikovať naraz vypadá na moc veľké sústo, aby to prijímajúca inštituácia (so svojimi dvornými dodávateľmi) vedela bezproblémov k 1.1.2012 zvládnuť...
Stefan2005
11.11.11,20:27
... pokiaľ tam budú všetky osobné údaje (meno, rč, úplná adresa a príjem), tak to sa mi nepáči. ... Prečo to musí DÚ mať s adresou?

.... okrem toho nikto nedoriešil zatiaľ také maličkosti, čo bude napr. v prípade, že niektorému zamestnancovi sa zmení adresa, a oznámi to zamestnávateľovi po odoslaní výkazov - bude sa podávať opravný výkaz iba so zmenou adresy? Iba za toho jedného zamestnanca alebo komplet za všetkých ? ... a podobných otázok je veľmi veľa. Firmy s pár zamestnancami to nejak pretrpia, ale ktoré majú niekoľko stoviek alebo tisícok to budú mať ťažšie...
Dáša_
11.11.11,20:32
... tie šumy sú stále silnejšie - "prehlady od 1.1.2012" resp. "špecifické symboly od 1.1.2012" aplikovať naraz vypadá na moc veľké sústo, aby to prijímajúca inštituácia (so svojimi dvornými dodávateľmi) vedela bezproblémov k 1.1.2012 zvládnuť...

no, už aby bolo 1.4.2012 :)
AnnaK
12.11.11,12:17
Neviem, či ste zaregistrovali, ale aj keď sa prehľady od 1.1.2012 podávajú mesačne a s podrobnými informáciami o zamestnancoch, daňové úrady budú poukazovať sumy vo výške daňového bonusu, ktorý vyplatil zamestnávateľ zo svojich prostriedkov, naďalej štvrťročne do 15 dní od podania žiadosti (prehľadu). Viď nové znenie § 35 ods. 7 zákona o dani z príjmov. Uvidíme, ako to bude vyzerať na tlačive prehľadu.
AnnaK
25.11.11,12:03
Neviem, či ste zaregistrovali, ale aj keď sa prehľady od 1.1.2012 podávajú mesačne a s podrobnými informáciami o zamestnancoch, daňové úrady budú poukazovať sumy vo výške daňového bonusu, ktorý vyplatil zamestnávateľ zo svojich prostriedkov, naďalej štvrťročne do 15 dní od podania žiadosti (prehľadu). Viď nové znenie § 35 ods. 7 zákona o dani z príjmov. Uvidíme, ako to bude vyzerať na tlačive prehľadu.

A je to. MFSR zverejnilo nový mesačný prehľad:
http://www.finance.gov.sk/Components...ocumentId=6626 (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=8020&documentId=6626)

Oproti doterajšiemu štvrťročnému výkazu sa uvádza mesačne aj poistné na sociálne zabezpečenie a preddavky na zdravotné poistenie za každého zamestnanca.
A samozrejme všetky príjmy a zrazené preddavky na daň, vrátane daňového bonusu a zamestnaneckej prémie menovite za každého zamestnanca mesačne.
jarkra
29.11.11,10:12
Neviete náhodou či sa budú môcť tie nové mesačné prehľady podávať aj v papierovej forme, alebo len elektronicky?

Ak máme zamestnancov dvakrát - raz na trvalý pracovný pomer a popri tom majú niekedy aj dohody, budú sa uvádzať v prehľade dvakrát alebo len raz.
KEJKA
29.11.11,10:21
Neviete náhodou či sa budú môcť tie nové mesačné prehľady podávať aj v papierovej forme, alebo len elektronicky?
všetky podania na DU budú povinné elektronicky - ak je firma platiteľom DPH.
Ak nie je, tak nebude treba elektronicky.
Economic
29.11.11,11:54
Neviete náhodou či sa budú môcť tie nové mesačné prehľady podávať aj v papierovej forme, alebo len elektronicky?

Ak máme zamestnancov dvakrát - raz na trvalý pracovný pomer a popri tom majú niekedy aj dohody, budú sa uvádzať v prehľade dvakrát alebo len raz.

Firma, ktorá nie je platiteľom DPH môže podávať Prehľady mesačne aj v papierovej forme. Keď chce, môže aj elektronicky. Rozhodnutie je na subjekte samom. Ostatné čo sa bude vyplňovať a ako bude v Usmernení na drsr.sk.
srska
17.12.11,15:42
Danielle369
17.12.11,15:54
ked to otvorím mám to biele...musím sa registrovať?

http://******.sk/viewtopic.php?f=215&t=442
srska
17.12.11,15:58
nie. skús počkať či načíta - mne ide cez ie aj ff ok
Mila123
17.12.11,16:00
aj mne fičí......v pohode
srska
17.12.11,18:39
2 v 1 alebo "all in one" (2. + 3. strana prehľadu - treba kliknúť na žltú ikonu - vianočný darček účtovníkom):)
Economic
17.12.11,18:57
za účtovníkov teda patrí vďaka :) (niekto to predsa urobiť musí za nás)
zuzana
11.01.12,17:57
do akého termínu sa budú podávať tie mesačné prehľady?
Tweety
11.01.12,18:02
do akého termínu sa budú podávať tie mesačné prehľady? Podávame ho do konca kalendárneho mesiaca za predch. mesiac.
airin.nice
18.01.12,12:17
To znamena, ze prehlad za 4.Q2011 urobim este postarom a podam ho v papierovej podobe a prehlad za januar podam vo februari uz ponovom-v elektornickej podobe-kedze mam platcu DPH?
Inac-neviete nahodou poradit?:
ja nema zriadenu ani el. znacku ani zaruceny el. podpis /nie som platca DPH a zatial ma nic do toho netlacilo./
Ale teraz je uz moznost zriadit si el.podpis na stranke DRSR/to aj urobim/, len ide mi o to-ci vpodstate aj tento prehlad mozem elektronicky podat ja za klienta, ked mi klient poskytne svoje el. udaje /zatial nema el. podpis ani znacku-zriadi si to/, alebo treba ist s nim na DU a riesit zas nejake splnomocnenia? Je potrebne nasledne zasielat prehlady, vykazy DPH, a atd.. aj v papierovej podobe?
Dakujem.
calawen
18.01.12,12:25
k termínu: do 31.3. ešte môžete na papieri podávať, od 1.4. povinne elektronicky
airin.nice
18.01.12,18:09
dakujem..
marcelaStanakova
20.01.12,11:59
Týka sa tento prehľad aj dohodárov ?
srska
20.01.12,12:01
Týka sa tento prehľad aj dohodárov ?nový áno - časť V riadok 4
mariapol
02.02.12,10:55
Dobrý deň, má sa uvádzať v V.časti nového prehľadu zamestnanec, ktorý už u mňa nie je v prac.pomere požiadal O RZD, ktoré mu bude napr. vykonané v 01/2012. V mesiaci 01/2012 nemá žiaden zdaniteľný príjem, ale vyplácam mu zam. prémiu z RZD. Zamestnaneckú prémiu si potrebujem uviesť na riadok D v II.časti prehľadu, tento riadok by sa mal rovnať súčtu riadkov 9 v V. časti. V V.časti, ale mám uvádzať IBA zamestnancov so zdaniteľným príjmom.
evina
02.02.12,18:31
Týka sa tento prehľad aj dohodárov ?

áno
evina
02.02.12,18:37
Vyplnila som nový prehľad, lebo už mám prvé výplaty. Skutočne toľkokrát deklarované znižovanie administratívy funguje v praxi presne naopak. Vychádza mi z toho, že vlastne ročné hlásenie dávame 12 krát :D
Teraz si predstavte výplaty robím napríklad 5-teho, klientovi dám prevodný príkaz a nemôžem si byť istá, že odvedie preddavok naozaj kedy som napísala /to bol problém vždy pri prechode kvartálu/ čakám čakám kedy odvedie, zabudnem a 12krát 66 je dobré nie? :D Kocúrkovo, akokeby na DÚ nevideli či platíš správne z jedenkrát podaného ročného hlásenia, veď pokuty stejne dávajú 5 rokov pozadu.

Veď vravím spravodlivosť len v rozprávkach víťazí:)
Rozalka
02.02.12,18:58
Dobrý deň, má sa uvádzať v V.časti nového prehľadu zamestnanec, ktorý už u mňa nie je v prac.pomere požiadal O RZD, ktoré mu bude napr. vykonané v 01/2012. V mesiaci 01/2012 nemá žiaden zdaniteľný príjem, ale vyplácam mu zam. prémiu z RZD. Zamestnaneckú prémiu si potrebujem uviesť na riadok D v II.časti prehľadu, tento riadok by sa mal rovnať súčtu riadkov 9 v V. časti. V V.časti, ale mám uvádzať IBA zamestnancov so zdaniteľným príjmom.

Áno, treba, pretože v súčte Súčte zúčtovaných a vyplatených príjmov sú zahrnuté.

Nikde to síce nie je uvedené, ale pre správne podanie platia tieto kontrolné súčty:
časť I. r. 0 = súčet údajov v časti V. r. 3
časť I. r.1 = súčet údajov v časti V. r. 6
časť II. r. A = súčet údajov v časti V. r. 8/A
časť II. r. D = súčet údajov v časti V. r. 9

Sídlo daňového úradu treba vyplniť správne, inak bude hlásiť kritickú chybu.

Daňový úrad Bratislava
Daňový úrad Trnava
Daňový úrad Trenčín
Daňový úrad Nitra
Daňový úrad Žilina
Daňový úrad Banská Bystrica
Daňový úrad Prešov
Daňový úrad Košice
Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty
Anja111
02.02.12,19:07
Vyplnila som nový prehľad, lebo už mám prvé výplaty. Skutočne toľkokrát deklarované znižovanie administratívy funguje v praxi presne naopak. Vychádza mi z toho, že vlastne ročné hlásenie dávame 12 krát :D
Teraz si predstavte výplaty robím napríklad 5-teho, klientovi dám prevodný príkaz a nemôžem si byť istá, že odvedie preddavok naozaj kedy som napísala /to bol problém vždy pri prechode kvartálu/ čakám čakám kedy odvedie, zabudnem a 12krát 66 je dobré nie? :D Kocúrkovo, akokeby na DÚ nevideli či platíš správne z jedenkrát podaného ročného hlásenia, veď pokuty stejne dávajú 5 rokov pozadu.

Veď vravím spravodlivosť len v rozprávkach víťazí:)

Práve toho sa hrozím aj ja. Určite budem polovicu Prehľadov podávať posledného v mesiaci. A napriek dlhému čakaniu na klientov, bude minimálne jeden preddavok neuhradený...
optimistka
02.02.12,19:19
dnes som tieto mesacne prehlady chcela poslat elektronicky a neda sa, este to nemaju zapracovane medzi dokumenty na elektronickej podatelni, ani na e-dane ...
Mila123
02.02.12,19:22
dnes som tieto mesacne prehlady chcela poslat elektronicky a neda sa, este to nemaju zapracovane medzi dokumenty na elektronickej podatelni, ani na e-dane ...
a dnes sa tu na poradni riešilo, e na (neviem ktorom) DU bolo upozornenie, že berú mesačné prehľady na originálnom tlačive, žiadne tlačivo zo sw.....
overím tvrdenie u nás, ako to je (zajtra tam pôjde kolegyňa už nejaké odniesť)
evina
02.02.12,19:26
a dnes sa tu na poradni riešilo, e na (neviem ktorom) DU bolo upozornenie, že berú mesačné prehľady na originálnom tlačive, žiadne tlačivo zo sw.....
overím tvrdenie u nás, ako to je (zajtra tam pôjde kolegyňa už nejaké odniesť)

No nechápala by som tu logiku, lebo všetky DP a výkazy sa dajú poslať zo softu a každému roky rokúce a akurát prehľad na originálnom tlačive, keď už aj SP upustila od originálnych ELDZ. Majú smolu, ja zajtra posielam poštou :)
optimistka
02.02.12,19:34
to je sranda lebo naozaj pravda, že neberu prehlad vytlačený mzdovým programom ?? to kto vymyslel ??
Anja111
02.02.12,19:35
a dnes sa tu na poradni riešilo, e na (neviem ktorom) DU bolo upozornenie, že berú mesačné prehľady na originálnom tlačive, žiadne tlačivo zo sw.....
overím tvrdenie u nás, ako to je (zajtra tam pôjde kolegyňa už nejaké odniesť)
A to len Prehľady, alebo aj daňové priznania by chceli na orginál tlačivách?
Verím, že je to len nedorozumenie.
srska
02.02.12,20:16
hádam všetko
Paula
02.02.12,20:31
By ma zaujímalo, ako sa im prečaruje eleketronicky zaslané na zelený originál :rolleyes:
Marína
02.02.12,20:41
Pauli, oni to potom asi ručne maľujú.:D
Paula
02.02.12,20:43
veru tak :D
truch
02.02.12,21:10
Ľudkovia moji, ja som na tento mesačný prehľad úplne zabudla:( Ešte že som teraz na túto tému natrafila:) zajtra ho hneď urobím
DanielaSL
02.02.12,21:46
Už ste skúšali poslať elektronicky mesačný prehľad? Lebo mne to nejako nejde... dá sa mi vybrať len starý kvartálny. Tak alebo to nejde, alebo to neviem ?
Anja111
03.02.12,07:29
Už ste skúšali poslať elektronicky mesačný prehľad? Lebo mne to nejako nejde... dá sa mi vybrať len starý kvartálny. Tak alebo to nejde, alebo to neviem ?
Zatiaľ tam majú len štvrťročný Prehľad za rok 2011... Hádam sa už dočkáme aj mesačného za rok 2012...
Mila123
03.02.12,07:32
Už ste skúšali poslať elektronicky mesačný prehľad? Lebo mne to nejako nejde... dá sa mi vybrať len starý kvartálny. Tak alebo to nejde, alebo to neviem ?
Danielka, mesačný výkaz(prehľad) v Olympe už existuje, verzia 12.10 (tuším )....
Anja111
03.02.12,07:34
Danielka, mesačný výkaz v Olympe už existuje, verzia 12.10 (tuším )....
V mzdových programoch je už asi vo všetkých, len FS SR mešká...
striebro1
03.02.12,09:13
Už ste skúšali poslať elektronicky mesačný prehľad? Lebo mne to nejako nejde... dá sa mi vybrať len starý kvartálny. Tak alebo to nejde, alebo to neviem ?

ani mne to nejde...ani cez edane ani cez drsr.sk...:)
Economic
03.02.12,10:12
Nie, ani na stránke drsr.sk to nie je ešte zakomponované. Opäť stíhajú.. :confused:
srska
03.02.12,10:32
Danielka, mesačný výkaz(prehľad) v Olympe už existuje, verzia 12.10 (tuším )....aj pohoda 2012 je ok, dokonca aj riadky 26, 27 a 28 v dp dph 2012 majú poriešené ok
STRELEC
03.02.12,12:12
Štvrťročný Prehľad nebola povinnosť podávať, ak v danom štvrťroku nebola vyplácaná žiadna mzda. Platí to aj pri mesačných Prehľadoch??
Sú zamestnávatelia, ktorí majú napr len príležitostne dohodárov a nemajú žiadnych klasických zamestnancov. Majú títo podávať "nulové" Prehľady, alebo nič?? Ďakujem.
Mila123
03.02.12,12:18
1/ áno
2/ v zákone stojí, že za uvedené obd. nemá zamestnancov(vrátane dohodárov).....
STRELEC
03.02.12,12:25
To 2/ mi práve nie je jasné. SRO-čka má napr 3 mesiace dohodárov a až po skončení dohody ich vo štvrtom mesiaci vyplatí. Tj napr za 01 až 03 2012 zamestnávateľ nepodáva Prehľad (neplatil žiadny príjem) a za mesiac aprí 2012 vyplatí dohodárov a teda za mesiac apríl podá aj mesačný Prehľad?
Čo je správne? Platí a) alebo b) ?? :
a) podávať prehľady vždy keď mám zamestnancov (dohodárov) - aj keď som nič neplatil?
b) podávať prehľad len za tie mesiace, kedy bol zamestnancom-dohodárom platený nejaký príjem?
Mila123
03.02.12,12:29
§39 ods. 9 ZDP znie....

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný podávať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len "prehľad"); v prehľade sa uvádzajú aj osobné údaje zamestnanca uvedené v § 32 ods. 6 písm. a) až c), ktorému bol príjem poskytnutý, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu, 132)
b) hlásenie o vyúčtovaní dane, o úhrne príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse (ďalej len "hlásenie"), poskytnutých zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie.
STRELEC
03.02.12,12:43
OK. Mal som ale na mysli skôr ods. 12: "Prehľad a hlásenie podľa ods. 9 nie je povinný podať .... ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti." Tj zamestnávateľ mal zamestnancov-dohodárov evidovaných na SP, je evidovaný na DÚ ako plátca dane z príjmov zo záv. činnosti, ale nikomu nič nevyplácal. Čo v tomto prípade - podávať mesačný Prehľad, či nie??
Tweety
03.02.12,12:45
OK. Mal som ale na mysli skôr ods. 12: "Prehľad a hlásenie podľa ods. 9 nie je povinný podať .... ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti." Tj zamestnávateľ mal zamestnancov-dohodárov evidovaných na SP, je evidovaný na DÚ ako plátca dane z príjmov zo záv. činnosti, ale nikomu nič nevyplácal. Čo v tomto prípade - podávať mesačný Prehľad, či nie?? Môj názor je, že ak nevyplácal, podávať nemusí, veď už v samotnom Prehľade je uvedené, prehľad o príjmoch, ktoré vyplatil....
STRELEC
03.02.12,13:27
Môj názor je, že ak nevyplácal, podávať nemusí, veď už v samotnom Prehľade je uvedené, prehľad o príjmoch, ktoré vyplatil....
Ďakujem! Chcel som otázkou upozorniť na túto (možno) nejednoznačnosť, ktorá môže pri inom výklade byť dôvodom pre pokutovanie. Mám takýto konkrétny prípad 2x a neviem sa rozhodnúť, či výkaz (nulový) podávať alebo nie. Asi pre istotu radšej áno.
DanielaSL
03.02.12,13:48
Ja si raz pamätám ako na školení nám povedali, že ak má zamestnancov a nič im nevyplácal..tak má pre istotu podať nulový. Takže to robím aj ja tak... maróduje zamestnanec celý kvartál...dám prehľad s nulami.
Tweety
03.02.12,13:53
Veď oni s tým počítajú, že ich podáme pre istotu, ale napr. ani SV nulový nepodáme, (len preto, že to je tam uvedené?) tak prečo tento by sme mali, len preto, že to tam nie je uvedenéi?:( Nelogické.
Ester plus
03.02.12,14:30
Doteraz do 31.12.2011 som stále podávala prehľady, dokiaľ bol zamestnávateľ prihlásený na daň z príjmu zo závislej činnosti a to vždy či niečo vyplatil alebo nie. Až odhlásenie sa z dane z prijmu zo závislej činnosti znamenalo nepodávať tieto prehľady. Niečo sa v tomto smere zmenilo počnúc rokom 2012.
Tweety
03.02.12,14:33
Doteraz do 31.12.2011 som stále podávala prehľady, dokiaľ bol zamestnávateľ prihlásený na daň z príjmu zo závislej činnosti a to vždy či niečo vyplatil alebo nie. Až odhlásenie sa z dane z prijmu zo závislej činnosti znamenalo nepodávať tieto prehľady. Niečo sa v tomto smere zmenilo počnúc rokom 2012.
SV nepodávame, ak preň nemá náplň, a pritom sa z dane neodhlasuje.
Ester plus
03.02.12,14:39
V poučení na vyplnenie súhrnného výkazu k DPH je upozornenie, že ak platiteľ dane v kal. mesiaci alebo štvrťroku nododal tovar z tuzemska do iného ČŠ, ani nepremiestnil tovar, ani nedodal tovar v rámci trojstranného obchodu, ani nedodal službu s miestom dodania inom ČŠ osobe, ktorá je povinná platiť daň, súhrnný výkaz nepodáva.
Takého niečo nebolo do 31.12.2011 k prehľadom o preddavkoch na daň z príjmu nikde uverejnené a viem že som si na to dávala pozor aby bol tento prehľad stále podaný, pretože aj na porade sa rozoberal tento problém, že to pokutujú, ak ste v tom čase boli registrovaní na daň z príjmov zo z.č.
Ester plus
03.02.12,14:58
evina
03.02.12,15:02
Doteraz do 31.12.2011 som stále podávala prehľady, dokiaľ bol zamestnávateľ prihlásený na daň z príjmu zo závislej činnosti a to vždy či niečo vyplatil alebo nie. Až odhlásenie sa z dane z prijmu zo závislej činnosti znamenalo nepodávať tieto prehľady. Niečo sa v tomto smere zmenilo počnúc rokom 2012.

Ak nevyplatil žiadne príjmy a oznámil to an DÚ nemusel podávať prehľady ani doteraz.
evina
03.02.12,15:08
Ďakujem! Chcel som otázkou upozorniť na túto (možno) nejednoznačnosť, ktorá môže pri inom výklade byť dôvodom pre pokutovanie. Mám takýto konkrétny prípad 2x a neviem sa rozhodnúť, či výkaz (nulový) podávať alebo nie. Asi pre istotu radšej áno.

Zákon podľa mňa jednoznačne hovorí, že ak si nevyplatil mzdy nepodávaš Prehľad. Niektoré DÚ aj predtým trvali na podávaní nulových. To je práve ten problém, že u nás legislatíva neplatí pre každeého rovnako a o.i. ľudia si povedia, že radšej podám no a už aj tým i nahrávame. Ja by som nepodala /odstave 12 to hovorí jasne/, ak by som nevyplácala, ale oznámila by som listom na DÚ, že v mesiacoch január - marec nebudem vyplácať žiadne mzdy. /oznamovacia povinnosť/- hoci aj to je podľa mňa alibizmus. Odstavec 12 je napísaný jasne - ak nevyplácal príjmy - nepodáva.
ebenova@zoznam.sk
07.02.12,12:13
Vyplnenie tlačiva PREHĽAD sa musí podať od 1.1.2012 za každý mesiac ak sú vyplatene odmeny na základe dohody (predseda SVB, rada, dôverník a pod.)
Vyplňal niekto nové tlačivo ?

:)
Economic
07.02.12,12:35
Vyplnenie tlačiva PREHĽAD sa musí podať od 1.1.2012 za každý mesiac ak sú vyplatene odmeny na základe dohody (predseda SVB, rada, dôverník a pod.)
Vyplňal niekto nové tlačivo ?

:)

Mne to urobil priamo softvér KROS-u. Žiadna naviac práca, hotové tlačivo mám. Len na drsr.sk nie sú ešte pripravení na elektronické podanie. :mee:
dusanpista
07.02.12,12:38
Registrácia na DU a uzatvorenie dohody o používaní EZU je otázka jedného dňa, ide to rýchle, len zatiaľ nie je možné podávať cez EZU nové mesačné prehľady.
lubka0907
07.02.12,12:40
Ahojte. (asi mimo témy) Ak som úhradu preddavku nezahrnula do hlásenia za rok 2010 (úhrada bola v roku 2010), tak ju môžem zahrnúť do tohto hlásenia za tok 2011? Alebo musím podať opravný prehľad a hlásenie za rok 2010?
evina
07.02.12,12:45
Ahojte. (asi mimo témy) Ak som úhradu preddavku nezahrnula do hlásenia za rok 2010 (úhrada bola v roku 2010), tak ju môžem zahrnúť do tohto hlásenia za tok 2011? Alebo musím podať opravný prehľad a hlásenie za rok 2010?

Úhrada musí byť uvedená, kedy skutočne aj bola, t.j. v roku 2010 - podať opravné
jacekova
07.02.12,13:27
takže u nás na DÚ berú tlačivo Mesačného prehľadu aj vygenerované z MRP....


(písala som to aj v inej téme ale tam by to veru nikto nehľadal.... ;))
truch
07.02.12,15:25
Dnes som si konečne stiahla identifikátor a chcela som na skúšku podať prehľad. Takže , ešte im to stále nefunguje a asi ani tak skoro nebude:( Po telefóne mi povedali, že hlásenie sa posielať nedá a mám si ho osobne zaniesť na DÚ:(
evina
07.02.12,15:34
Dnes som si konečne stiahla identifikátor a chcela som na skúšku podať prehľad. Takže , ešte im to stále nefunguje a asi ani tak skoro nebude:( Po telefóne mi povedali, že hlásenie sa posielať nedá a mám si ho osobne zaniesť na DÚ:(

alebo poslať poštou:)
draco
07.02.12,21:59
Prosím o radu - máme dvoch zamestnancov s nepravidelným príjmom štatutárov, odmena im bola vyplatená jednorázovo v decembri. Štatutári sú od 1.1.2011, do Sociálnej p. prihlásení od 1.1., do zdravotnej podľa metodického pokynu na jeden deň (posledný deň v mesiaci november, keďže odmena bola vyplatená v decembri). Otázka znie, aké obdobia dávať do prehľadov? Do Hlásenia za rok 2011 dám, že za obdobie od 1-11 alebo 1-12 ke´d sú štatutári po celý rok?, do Potvrdenia o príjme tiež obdobie 1-11, do ročného prehľadu pre zdravotnú poisťovňu (novinka - podklad pre ročné zúčtovanie) dám ten jeden deň, na ktorý som ich prihlasovala? Má niekto s týmto skúsenosti??? Lebo v zdravotnej poisťovni nikto nič nevie, všetko som si naštudovala cez internet podľa ich pokynov. Ďakujem vopred za každú radu, mám v tom zmätok!
libelka
09.02.12,22:57
Prosím o pomoc pri novom mesačnom prehľade. Ide o človeka na dohodu.Za január mal zarobené 32,62€. Daň 6,19€. Čistá mzda 26,43€. Prosím,prosím ako mám ten nový prehľad vypísať??????
Paula
09.02.12,23:02
Prosím o pomoc pri novom mesačnom prehľade. Ide o človeka na dohodu.Za január mal zarobené 32,62€. Daň 6,19€. Čistá mzda 26,43€. Prosím,prosím ako mám ten nový prehľad vypísať??????


časť V. - r.3 = r.4 = hrubý príjem , r.6 = zrazený preddavok
Economic
10.02.12,07:07
Prosím o pomoc pri novom mesačnom prehľade. Ide o človeka na dohodu.Za január mal zarobené 32,62€. Daň 6,19€. Čistá mzda 26,43€. Prosím,prosím ako mám ten nový prehľad vypísať??????


riadok 0 = 32,62 Eur
riadok 1, 4,7 = 7,41 Eur
riadok 8 = dátum odvedenia
NOKIA
10.02.12,07:34
Ako dávať do nového Prehľadu (mesačného) pre DU zamestnanca, ktorý má v jednej firme dva pracovné pomery alebo PP a dohoda ? dávať ho samostatne 2x alebo sčítať a vykázať jeden kráť??????
jozefIK
10.02.12,07:39
... sčítať a vykázať jeden krát...
Paula
10.02.12,10:05
odkiaľ suma 7,41 ?
zk24
12.02.12,13:38
Mesačný prehlad treba odovzdať v papierovej forme tento mesiac?
Economic
12.02.12,13:55
Mesačný prehlad treba odovzdať v papierovej forme tento mesiac?


Ja myslím, že sa môže kľudne v papieri, hoci ja osobne by som rada poslať všetko elektronicky. Nič nebráni tomu, aby neplatitelia DPH toto robili v papieri stále. Platitelia DPH od 1. 4. 2012 elektronicky. Do 1. 4. 2012 môžu aj oni v papaieri.
zk24
12.02.12,14:27
Ja myslím, že sa môže kľudne v papieri, hoci ja osobne by som rada poslať všetko elektronicky. Nič nebráni tomu, aby neplatitelia DPH toto robili v papieri stále. Platitelia DPH od 1. 4. 2012 elektronicky. Do 1. 4. 2012 môžu aj oni v papaieri.

Ja by som rada elektronicky, ale stale to tlačivo nie je v eTAX ani v eDANE ho nevidim. Mam to pripravene a neviem teda ze ci iba ja mam niečo zle, alebo ti majstri sveta z danoveho uradu to este nedali do elektronickej podoby.
Economic
12.02.12,14:30
Ja by som rada elektronicky, ale stale to tlačivo nie je v eTAX ani v eDANE ho nevidim. Mam to pripravene a neviem teda ze ci iba ja mam niečo zle, alebo ti majstri sveta z danoveho uradu to este nedali do elektronickej podoby.

To tí majstri sveta čo pre DÚ robia zbabrali. Zobrali kopec peňazí za to a figu borovú robia. Však od kedy boli vzory zverejnené a schválené.... Ale neboj Zuzka, ešte máme čas na elektronické podanie. Ak to objavím, že to fachá, dám vedieť. Aj ja mám za mojich všetkých klientov pripravené, len exportnúť a odoslať... :)
zk24
12.02.12,14:36
Akože nech idú do riti !
To posunutie povinnych elektronickych podani neurobili pre danovnikov ale kvoli sebe, lebo su neni schopni zabezpecit aby vobec sa dalo niečo podávať. Fakt ma uz lezu na nervy. Nemožem ziadnu pracu dokonciť. stoja mi an stole DPFO, DPPO 2011, teraz uz aj prehlady a nemozem nič z toho podať.... potom to spojazdnia a bude im zas padať systém. Ja už by som si rada urobila "kvačku" že konečne mam niečo podané a nejaku povinnosť splnenú.
Economic
12.02.12,14:42
Hovoríš mi z duše..... Som na tom presne tak isto. Veľa podaní mám aj ja pripravených v rôznych kôpkach, krížom-krážom.... A tak isto nič nemôžem dokončiť tak ako by som si to predstavovala.

Oni nám fakt technicky totálne bránia v tom, aby sme normálne pred termínom a bez nervov podávali daňové priznania. neviem na kiu riť stále tlačivá prerábajú, a nenechajú tie isté, aby sa mohli používať viac rokov. Ozaj to nie je treba rok čo rok prerábať a obnovovať a potom takto ľudí naťahovať svojou neschopnosťou to prispôsobiť na portáli. Sú trápni.... až mi je z nich zle.

Hlavne že verejne ľudí vyzývajú, aby si nič nenechávali na poslednú chvíľu a neuvedomujú si, že už mesiac a pol času nám úplne ukradli !
Theo
12.02.12,15:04
Nebojte sa-vracia sa späť Mihaly!
Mila123
12.02.12,15:06
Nebojte sa-vracia sa späť Mihaly!
Mihaly ? kam?
michelle84
15.02.12,10:37
Pri väčšom počte zamestnancov podávať prehľad v papierovej forme, to mi je jasné. Ale mám dať údaje aj na diskete alebo CD, ako je to pri ročnom hlásení? Ďakujem.
Economic
15.02.12,10:47
Ja by som rada elektronicky, ale stale to tlačivo nie je v eTAX ani v eDANE ho nevidim. Mam to pripravene a neviem teda ze ci iba ja mam niečo zle, alebo ti majstri sveta z danoveho uradu to este nedali do elektronickej podoby.


Zuzka poď na eDane ! Mesačné prehľady krásne fungujú. Už som 5 kusov podala s načítaním cez XML súbor ! Toľko radosti !

Ja už som všetky podala. Len za 2 spoločnosti čakám na sprístupnenie elektronickej komunikácie, lebo tú ešte nemám. Ako náhle mi príde notifikácia, podám aj tie posledné dve.
striebro1
15.02.12,15:13
prehlad za januar som uz podala cez edane...ale hlasenie za rok 2011 neviem ako mam podat...cez drsr.sk som sa prihlasila, ale nejako mi to nejde...
striebro1
15.02.12,15:14
vierocka, hlasenie za rok 2011 si uz podavala elektronicky??? aj s prilohou ta cast V.
Economic
15.02.12,15:29
Aj hlásenia som podávala elektronicky.

Cez ETAX : vyberieš si daňovníka, podanie dokumentov, Hlásenie o vyúčtovanie dane platné od 1. 1. 2011 - buď vyplníš manuálne, alebo načítaš XML súbor. Kontrola, podpis, odoslať.
striebro1
15.02.12,16:31
dph cez edane? alebo cez drsr.sk??? ja som podala cez edane a prislo mi odmietnutie...tak som to este raz skusila...inak cez drsr.sk tam nevidim novy dph formular...
Economic
15.02.12,16:34
dph cez edane? alebo cez drsr.sk??? ja som podala cez edane a prislo mi odmietnutie...tak som to este raz skusila...inak cez drsr.sk tam nevidim novy dph formular...

DPH len cez e-Dane ale čuduj sa svete aj mne prišlo odmietnutie... a veľmi čudesné... Idem ešte raz skúsiť...

Asi zažíva aplikácia riadny nápor....:)
promont maja
15.02.12,16:58
Aj hlásenia som podávala elektronicky.

Cez ETAX : vyberieš si daňovníka, podanie dokumentov, Hlásenie o vyúčtovanie dane platné od 1. 1. 2011 - buď vyplníš manuálne, alebo načítaš XML súbor. Kontrola, podpis, odoslať.

... neviem, možno, že to máte dobre ... ale ja som si to takto vyplnila pred rokom, t. j. za rok 2010 = že platné od 1. 1. 2010 a povolilo aj zadať rok 2010 ... a bola som správkyňou dane vyzvaná na zaslanie nového, nakoľko až toto tlačivko platné k 1. 1. 2011 bolo to správne .. ale musím povedať aj to, že to bolo cez elektronickú podateľňu na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) ... a nie cez ETAX .. aj keď je tu asi len rozdiel v ZEP-e ...?

... radšej si to over ... a pozri si hlavne dolu na číselko ... či? ...

... pripájam link: http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Q_wyU9PT03xLy3Rj9CPMos3iD cKDDZ2AakDcRz1IxFiQfre-r4I9QUZORaOjoqKAIbBGV0!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3SndBQSEvNElVRS82XzBfMlFTNTA!?nID=6_0_2 QS3D&cID=6_0_2QS3D ... ak si preklikneš na závislú činnosť ... a vyhladáš hlásenie ... máš tam uvedené, že tlačivko platné od 1. 1. 2011 je za zdaňovacie obdobie 2010 ...
striebro1
17.02.12,07:19
a potom som poslala este raz a teraz mam akceptaciu dokonca dva ci tri krat...inak je to maximalne amatersky program....fakt....
promont maja
17.02.12,07:24
a potom som poslala este raz a teraz mam akceptaciu dokonca dva ci tri krat...inak je to maximalne amatersky program....fakt....

.. možno, že pomôže ... ale aj mne sa pritrafilo, že som v minulosti zasielala cez eDane prehľad, a akceptovalo ho v tej istej stotine sekundy trikrát ... potom som musela požiadať Daňový úrad o späťvzatie tých dvoch a to na základe predchádzajúceho telefonátu od správkyne dane ...
Aljok
17.02.12,07:40
a potom som poslala este raz a teraz mam akceptaciu dokonca dva ci tri krat...inak je to maximalne amatersky program....fakt....
Ja som včera poslala 3 prehľady cez eDane. Všetky tri prehľady mám podané 2x - s tými istými časovými údajmi.
Potvrdenia o podaní mám k prvým prehľadom 2x a k druhým 1 x. Potvrdenie o akceptácii mám tiež aj k tým dupľovaným.
Taký akčný program ešte nemali : podám 3 prehľady a mám ich podaných 6 + 9 potvrdení o podaní + 6 akceptáciíí. :D
VERONIKA6
17.02.12,07:41
Tiež som včera odoslala prehľad a mám 2 akceptácie o podaní.
Economic
17.02.12,07:55
a potom som poslala este raz a teraz mam akceptaciu dokonca dva ci tri krat...inak je to maximalne amatersky program....fakt....


Cez eDane sa to aj mne stáva, že mi potom do schránky príde akcpttácia 2 alebo 3x. Cez pri podaní cez hlavný portál drsr.sk teda cez eTAX sa to mi nestávalo, že by to duplovalo.

Ale to je ten lepší prípad, ako keby neprišli akceptácie žiadne !
KEJKA
17.02.12,08:36
tak te hlásenia, či prehľady za 01/2012 som podala načítaním z xml cez eDane za cca 5 min. to bolo hotové.
Predbežne platný certifikát - na definitívne musím počkať. Hlavne že to funguje.
A tá pomôcka na vyhľadanie účtu a VS pre kohokoľvek je tiež dobrá-praktická.
TAkže konštatujem, že sa ľady pohli, fajn.
mimo
Od programátora som novú verziu pre účtovníctvo na rok 2012 tiež dostala až včera. Zas musím uznať, že on bol závislý na tom, kedy a či vôbec dostane potrebné schémy novách tlačív.
no ale nič sa nedeje - medzičasom som si stihla zalyžovať a pripraviť účtovné výkazy firmám, kde mi výsledky odsúhlasili a uzavreli sme rok 2011.
er_erika
18.02.12,19:18
zdravím,
ako je to s uvádzaním bonusu v prehľade? školiteľka povedala, že bonus sa do prehľadu zapisuje len každý štvrťrok ako sumár za 3 mesiace. Že mesačne sa bonus do prehľadu nezapisuje. Lenže mne mzdový program automaticky ťahá bonus do prehľadu aj za január.
Paula
18.02.12,19:22
zdravím,
ako je to s uvádzaním bonusu v prehľade? školiteľka povedala, že bonus sa do prehľadu zapisuje len každý štvrťrok ako sumár za 3 mesiace. Že mesačne sa bonus do prehľadu nezapisuje. Lenže mne mzdový program automaticky ťahá bonus do prehľadu aj za január.


Bonus patrí do každého mesačného prehľadu (pokiaľ bol). Školiteľku treba vyťahať za pačesy. Dole na str.2 - vysvetlivka 10);)
Rozalka
18.02.12,19:26
Bonus sa uvádza každý mesiac, len sa žiada jeho úhrada v 3.mesiaci štvrťroka.
Mila123
18.02.12,19:27
zdravím,
ako je to s uvádzaním bonusu v prehľade? školiteľka povedala, že bonus sa do prehľadu zapisuje len každý štvrťrok ako sumár za 3 mesiace. Že mesačne sa bonus do prehľadu nezapisuje. Lenže mne mzdový program automaticky ťahá bonus do prehľadu aj za január.zapisuje da každý mesiac, ale žiada sa späť iba každý kvartál....tak ako bolo v Q. prehľadoch....
Paula
18.02.12,19:32
A možno školiteľka dobre vravela, len poslucháči sa bavkali . Dodatočne ma napadlo...vedved vieme čítať, či nie?
er_erika
19.02.12,07:28
díky za odpoveď
AnkaS
19.02.12,12:51
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý bol celý mesiac PN, takže sme mu nevyplácali žiadnu mzdu. Je potrebné ho v V.časti prehľadu uviesť? Program mi vytvoril prehľad, kde ho uviedol, ale v kolónke počet zamestnancov, za ktorých sa pehľad podáva ho nezapočítal. Ako to má byť správne, nikde som tento prípad nenašla. Ďakujem za odpoveď.
sybila3
20.02.12,09:45
prosím Vás firma nie je platca dph ale keby podávala výkazy elektronicky tak by to bolo jednoduchšie, môžete mi poradiť ako funguje, čiže ak požiada o identifikátor na drsr, treba potom doručovať výkazy aj v papierovej forme alebo nie? alebo môžem aj ja požiadať za neho? ďakujem
KEJKA
20.02.12,09:48
prosím Vás firma nie je platca dph ale keby podávala výkazy elektronicky tak by to bolo jednoduchšie, môžete mi poradiť ako funguje, čiže ak požiada o identifikátor na drsr, treba potom doručovať výkazy aj v papierovej forme alebo nie? alebo môžem aj ja požiadať za neho? ďakujem
a čítaš príspevky?
elektronicky môžeš, ale nemusíš.
Ak sa rozhodneš pre e-podávanie, vybaviš si prístup a podávaš elektronicky, potom samozrejme už nie aj papierovo, to by bola duplicita a aký význam by to malo?
katka 23
20.02.12,16:27
Áno, treba, pretože v súčte Súčte zúčtovaných a vyplatených príjmov sú zahrnuté.



Sídlo daňového úradu treba vyplniť správne, inak bude hlásiť kritickú chybu.

Daňový úrad Bratislava
Daňový úrad Trnava
Daňový úrad Trenčín
Daňový úrad Nitra
Daňový úrad Žilina
Daňový úrad Banská Bystrica
Daňový úrad Prešov
Daňový úrad Košice
Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty



Prosím o radu, posielam nový mesačný prehľad v papierovej forme. Sídlo DÚ podľa vyššie citovaného vyplním napr. Košice a prehľad pošlem na adresu sídla alebo na adresu PDÚ ?
Paula
20.02.12,17:03
Čo je to PDÚ ?
Aljok
20.02.12,17:14
pobočka DÚ
Paula
20.02.12,17:29
Tak k tým vyššie spomínaným KE hádam vie subjekt, pod ktorý DÚ patrí. teda KE I., KE II., atp. Sídlia na spoločnej adrese.
Tweety
20.02.12,17:32
Mňa napadlo, že pomocný DÚ(keď už majú tie problémy)
katka 23
20.02.12,18:58
Re: Zhrnutie novôt

http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: optimistka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t180078-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1890493)
Daňový poriadok 563/2009 - nový zákon o správe daní
ERP s fiskálnym modulom pre všetkých bez výnimky
nová organizácia daňovej správy a už len 8 DÚ



tak takto:

8x DÚ,
(3xBA+5xTT+4xTN+6xZA+6xPO+4xKE+6xBB+5xNR) = 39x PDÚ,
(6xTT+8xNR+8xBB+5xKE+6xPO+3xZA+6xTN) = 42 KMDÚ

PDÚ - pobočka daňového úradu
KMDÚ - kontaktné miesto daňového úradu

Ej poraďáčky , nečítate Poradu ? :)

Môj konkrétny prípad je PDÚ Spišská Nová Ves a sídlo DÚ je Košice.
sybila3
20.02.12,19:01
a čítaš príspevky?
elektronicky môžeš, ale nemusíš.
Ak sa rozhodneš pre e-podávanie, vybaviš si prístup a podávaš elektronicky, potom samozrejme už nie aj papierovo, to by bola duplicita a aký význam by to malo?
no preto sa pýtam len keď sme vybavovali el.podpis tak bola možnosť na du zasielať bez el. podpisu ale do 5 dní doručiť papierovo.
ten identifikátor musí byť za každú firmu zvlášť?
Economic
20.02.12,19:20
Prosím o radu, posielam nový mesačný prehľad v papierovej forme. Sídlo DÚ podľa vyššie citovaného vyplním napr. Košice a prehľad pošlem na adresu sídla alebo na adresu PDÚ ?




Podľa môjho názoru zasielaš na PDÚ hoci je vyplnený príslušný DÚ.
katka 23
20.02.12,19:29
ďakujem Economic, myslela som že takto ,chcela som sa uistiť.
sybila3
21.02.12,14:35
ako vypíšem keď mzdy boli za január vyrátané aj zaúčtované ale neboli vyplatené?
KEJKA
21.02.12,15:55
ako vypíšem keď mzdy boli za január vyrátané aj zaúčtované ale neboli vyplatené?
ak nebola ani daň zaplatená, tak uvedieš na riadku nulu a ani dátum platby nevyplníš.
sybila3
21.02.12,18:43
no daň z minimálnej mzdy nevychádza takže na r. nula uvádzam len hrubú mzdu a v časti V vypíšem údaje zamestnancov, mzdu.....
Paula
21.02.12,19:00
no daň z minimálnej mzdy nevychádza takže na r. nula uvádzam len hrubú mzdu a to je všetko?


My nevidíme do Tvojich miezd a netušíme, či máš mať hodnoty aj v ďalších riadkoch.
sybila3
22.02.12,09:36
mám len dohodárov, takže daň nie je, ide mi o r. 1 dám dátum vyplatenia mzdy a sumu uvádzam sumu preddavkov? ak nie sú tak nula? ďakujem
KEJKA
22.02.12,10:51
ja dohodárrov mám a daň je...to nemáš dorbý argument.
vylníš podľa pravdy, ak je nula tak je nula.
akurát že nuly sa vypisovať nemusia..................ale môžu.
tweedle
22.02.12,11:49
prosím vás aký dátum sa má udávať do I. časti 1 riadok? dala som dátum kedy boli mzdy aj daň platené a stále mi tam vyhadzuje logickú chybu. okrem toho mi to cez eDane nechce podpísať a odoslať,,,vrrrr :( :(
sybila3
22.02.12,12:56
idem poslať poštou a neviem teraz kam keď porušili danové úrady, môžem poslať na kontaktné miesto???? dík
Laura1
22.02.12,14:25
V programe POHODA som hľadala prehľad v personalistike, kde bol predtým.
Nachádza sa teraz v agene Mzdy / konkrétny mesiac - Prehľad o príjmoch zo závislej činnosti.
Píšem to sem pre podobne "slepé" baby, aby sa netrápili.:)


Alžbeta
Economic
22.02.12,16:15
idem poslať poštou a neviem teraz kam keď porušili danové úrady, môžem poslať na kontaktné miesto???? dík

Áno na kontaktné miesto alebo PDÚ.
PetrikNmUno
22.02.12,19:10
Caute dohodari,

mam na tuto temu jednu ziadost o radu. Ked mam nulovy, prehlad (ziadnych zamestnancov v mesiaci) ktore riadky mam vyplnit na strane 2 a 3? Viem ze tam mam dat akurat DIC na vrchu a datum do riadku 1 I.casti. Co vsetko treba este vyplnit - resp. kde staci dat tie blbe nuly?

Dik
Rozalka
22.02.12,22:06
Premýšľam:
1) v ročnom hlásení "sa vyznačí X, ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane a ktorý podáva hlásenie, vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie"
v mesačnom prehľade "Bolo vykonané ročné zúčtovanie - áno - vypĺňa sa za vykazovaný mesiac v ktorom zamestnávateľ vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie" - nie je to zbytočná duplicita?
2) ak bude mať DÚ všetky údaje počas roka - budeme takto o rok podávať aj hlásenie?
Paula
22.02.12,22:27
Rozalka, myslíš, že nás láskavo odbremenia od nejakého tlačiva napriek tomu, že mali vtedy a budú mať aj teraz všetko pokope? Keby nemali nás, tak neprídu na ich chyby.
jana32
23.02.12,07:24
Prosím Vás, prílohu ku prehľadu treba posielať každý mesiac? Veď ja mám tu 168 zamestnancov! ssytém mi to síce vytlačí, ale toho papiera...
SSAndrea
23.02.12,07:30
prosím vás aký dátum sa má udávať do I. časti 1 riadok? dala som dátum kedy boli mzdy aj daň platené a stále mi tam vyhadzuje logickú chybu. okrem toho mi to cez eDane nechce podpísať a odoslať,,,vrrrr :( :(

No ja mám podobný problém. Mne to síce podpíše ale nechce odoslať. Už to skúšam od kedy to tlačivo zavesili na e-dane. Máte aj ostatní podobný problém?????
KEJKA
23.02.12,08:18
Prosím Vás, prílohu ku prehľadu treba posielať každý mesiac? Veď ja mám tu 168 zamestnancov! ssytém mi to síce vytlačí, ale toho papiera...

posielaj elektronicky, tuším je to povinné, a prílohu písomne isto nie, ale na médiu - to už bolo dávno upravené, alebo si to pletiem s niečim iným?
deha
23.02.12,08:53
Dotaz ešte raz na dátum v riadku 1. Prehladu k dani zo ZČ. Ak robím prehľad za január a mzdy a odvody uhrádzam napr. 15. 2. 2012 tak do riadku 1 dávam aký dátum?
VERONIKA6
23.02.12,08:55
15.2.2012
deha
23.02.12,09:07
Ďakujem,ale pomýlilo ma , že v popise r.1 je jednoznačne hrubým písmom "za mesiac" a preložené v slovenčine je to za mesiac január, jednoznačne. to potom niekto velmi múdry tam zadal. Ďakujem.
Paula
23.02.12,11:35
Ďakujem,ale pomýlilo ma , že v popise r.1 je jednoznačne hrubým písmom "za mesiac" a preložené v slovenčine je to za mesiac január, jednoznačne. to potom niekto velmi múdry tam zadal. Ďakujem.


Áno, vysvetlivka 1) = za príslušný kalendárny mesiac. Na prvej strane ten príslušný mesiac uvádzame ;)
zk24
28.02.12,20:33
Ahojte,

prosím Vás ked mám zamestnanca bez trvalého pobytu na slovensku bez slovesnkého rodného čísla....
Kam zadať jeho dátum narodenia? Kolonku tam na to nemam a poučenie hovorí ze do miesta rodného čísla, ale to to nevezme.

A okrem iného.... to poučenie sa nejako nepodarilo... vôbec nezodpovedá kolonkam ktorých sa týka... asi staré poučenie...

Viete poradiť?

Dakujem
jojka2001
29.02.12,08:59
Ja som si to overovala na danovom urade, a beru aj vytlaceny z uct. programov...
MagdalénaP
29.02.12,11:25
Ako vyplňať tlačivo v prípade, že mzdy vyplatené nie sú? Výplatný termín je dnes, ale vyzerá to tak, že k úhrade nedôjde. Peniažky nie sú. Keďže v riadku 0 je v poučení napísané úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov, mala by som tam dať nulu a to isté v prípade zrazenej a odvedenej dane. Ako mám potom vyplniť jednotlivých zamestnancov? Dám tam len iniciály a nič viac? Čo potom na budúci mesiac, ak budú vyplatené mzdy za január aj február? Mám ich zrátať? Som z toho dosť zmätená. Budem vďačná, ak niekto vie poradiť.
evho
06.03.12,07:51
KEJKA, pomôžete aj mne?
Firma má zamestnanca v pracovnom pomere (závis. činnosť). Od 1.2.2012 má aj iného na dohodu o prac.činnosti. V prehľade (poučenie) sa do riadku 0 nezahrňujú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43). Vlastne celý mesačný PREHĽAD je len o preddavkovej dani. V časti V. sa síce v riadku 4 máme zmieniť o príjmoch na základe dohody, ale podľa môjho názoru sa vypísuje len vtedy, ak by zamestnanec zo závislej činnosti mal aj príjem z dohody.
Je teda správne, ak v PREHĽADe za mesiac február 2012 neuvediem zrážkovú daň a samozrejme v časti V. ani žiadnych dohodárov?
Aljok
06.03.12,08:44
KEJKA, pomôžete aj mne?
Firma má zamestnanca v pracovnom pomere (závis. činnosť). Od 1.2.2012 má aj iného na dohodu o prac.činnosti. V prehľade (poučenie) sa do riadku 0 nezahrňujú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43). Vlastne celý mesačný PREHĽAD je len o preddavkovej dani. V časti V. sa síce v riadku 4 máme zmieniť o príjmoch na základe dohody, ale podľa môjho názoru sa vypísuje len vtedy, ak by zamestnanec zo závislej činnosti mal aj príjem z dohody.
Je teda správne, ak v PREHĽADe za mesiac február 2012 neuvediem zrážkovú daň a samozrejme v časti V. ani žiadnych dohodárov?

Od 1.1.2011 sa aj dohody zdaňujú preddavkovou daňou.

Pozri sem : http://www.porada.sk/t173125-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-do-30-04-2011-a.html#34
truch
06.03.12,08:56
Tak sa mi podarilo poslať prehľad elektronicky:) Najskôr som musela stiahnuť novú Javu, potom mi vypisovalo chyby: zlé čísla telefónov - musí tam byť lomítko a že nemám zadanú adresu DÚ, tak som musela prepisovať v nastaveniach Olympu.
msa
06.03.12,11:54
a kde sa to v olympe dá?
mne telefon dovolí len do jedného riadku a nepýta sa či to je predvoľba alebo čo?
a kam sa zadá daňový úrad? asi dobre nevidím. :(
Aljok
06.03.12,12:07
a kde sa to v olympe dá?
mne telefon dovolí len do jedného riadku a nepýta sa či to je predvoľba alebo čo?
a kam sa zadá daňový úrad? asi dobre nevidím. :(
Veď to máš v príspevku od truch. Telefón zadáš tak, že za predvoľbu dáš lomítko. Napr. 0903/111111.
Ak sa nemýlim, tak daňový úrad zadáš v bankových účtoch. Daj si oprav a hneď do prvej kolonky zadaj sídlo DÚ.
truch
06.03.12,12:15
a kde sa to v olympe dá?
mne telefon dovolí len do jedného riadku a nepýta sa či to je predvoľba alebo čo?
a kam sa zadá daňový úrad? asi dobre nevidím. :(
DÚ - ideš organizácia -bankové účty-vyberieš druh- daňový úrad preddavok a v názve musí byť len Žilina
telefóny - organizácia-podnik-iné a tam pridáš lomítka na čísla telefónov
adinka55
06.03.12,12:59
Vykazuje sa do mes. prehladu aj dohodar ,ktory v ten mesiac nemal ziadny prijem? - je prihlaseny stale v SP a kedze v mes. prehlade sa to viaze aj s odvodmi ..... neviem.
Uviest tam aj zamestnanca, ktory bol cely mesiac PN, kedze nemal vyplateny ziadny prijem?
Uviest tam zamestnanca, ktory uz u nas nepracuje, robila som mu Rocne zuctovanie a vyplatila som mu preplatok na dani?


Dakujem
evho
06.03.12,16:52
Veľmi ste mi pomohli. Srdečná vďaka.
darkolna
14.03.12,21:59
zaspala som ,ešte som nič nepodala:( musím podať elektronicky či stačí doniesť?
ewita888
14.03.12,22:06
elektronicky povinnosť až od 1.1.2013
splendida21
16.03.12,06:55
prosím Vás o radu, akým znamienkom uvediem v V. časti kolonka 8 B daňový bonus, ktorý som vyplatila v rámci ročného zúčtovania dane, plusom alebo mínusom. Vopred ďakujem za odpoveď
korduľa
20.03.12,12:01
ahojte, chcela by som poprosit o radu, skusala som posielat prehlad elektronicky na zaklade identifikatora ale pri vytvoreni podania to chcelo obdobie, ktore bolo prednastavene ako kvartalne, ale nedalo sa zmenit za mesacne aj rok tam bol tusim pod tym len 2010 2011, skusali ste uz podavat prehlady cez e-Tax, dakujem za radu,
jozefIK
20.03.12,12:03
ahojte, chcela by som poprosit o radu, skusala som posielat prehlad elektronicky na zaklade identifikatora ale pri vytvoreni podania to chcelo obdobie, ktore bolo prednastavene ako kvartalne, ale nedalo sa zmenit za mesacne aj rok tam bol tusim pod tym len 2010 2011, skusali ste uz podavat prehlady cez e-Tax, dakujem za radu,

Cez eTAX to nepôjde, pošlite to cez eDANE.
Economic
20.03.12,12:26
ahojte, chcela by som poprosit o radu, skusala som posielat prehlad elektronicky na zaklade identifikatora ale pri vytvoreni podania to chcelo obdobie, ktore bolo prednastavene ako kvartalne, ale nedalo sa zmenit za mesacne aj rok tam bol tusim pod tym len 2010 2011, skusali ste uz podavat prehlady cez e-Tax, dakujem za radu,

Iba cez e-Dane to treba podávať. Tam to ide korektne.
Paula
20.03.12,13:14
prosím Vás o radu, akým znamienkom uvediem v V. časti kolonka 8 B daňový bonus, ktorý som vyplatila v rámci ročného zúčtovania dane, plusom alebo mínusom. Vopred ďakujem za odpoveď


Keďže si mu doplatila, potom plusom. Prečítaj si na druhej strane tlačiva dole vysvetlivku 10)
korduľa
20.03.12,13:59
dakujem pekne
korduľa
21.03.12,09:51
skusala som poslat prehlad cez edane, ale chce to kluc, -chyba podpisova politika pre nejaky kluc, mame len nove identifikatory na podavanie cez etax, co mi pri podavani cez e-dane nefunguje, nemam elektronicky podpis ani znacku, co funguje pri edane. takze aka je moznost, aby som to odoslala cez e-dane, dakujem
SPECTRUM
21.03.12,10:43
uvádza sa do prehľadu zamestnanec, ktorý je celý mesiac PN ? vďaka ... :)
Maaaria
21.03.12,14:10
aj ja to teraz riešim. lebo program mi ho tam nezahrnul. tak neviem ci to je tak spravne
KEJKA
21.03.12,17:54
skusala som poslat prehlad cez edane, ale chce to kluc, -chyba podpisova politika pre nejaky kluc, mame len nove identifikatory na podavanie cez etax, co mi pri podavani cez e-dane nefunguje, nemam elektronicky podpis ani znacku, co funguje pri edane. takze aka je moznost, aby som to odoslala cez e-dane, dakujem
chaos.
nové identifikátory sú pre EZU
alebo EZU=eTAX?
lebo ja beriem eTax po starom, čo platilo v r. 2010-2011
ak je to EZU, tak potrebuješ dostať certifikát a heslom ho nejako aktivovať, neviem už presne ako som to robila.
a ak je to EZU, tak nemôžeš ísť cez eDAne, si myslím, môžeš iba vyplniť, uložiť, ale potom podať cez EZU.
otvoriť EZU, načítať formulár a odoslat.
Maaaria
21.03.12,18:39
uvádza sa do prehľadu zamestnanec, ktorý je celý mesiac PN ? vďaka ... :)
neporadíte............stretla som sa s názorom že netreba zahŕňať do výkazu, ale niektorí to radšej zahrnú.
ďakujem
nikulik
21.03.12,19:31
neporadíte............stretla som sa s názorom že netreba zahŕňať do výkazu, ale niektorí to radšej zahrnú.
ďakujem

Ja si myslim ze by mal byt v prehlade uvedený aj ZC, ktorý je na PN, lebo takisto ako pri mesačnom spracovaní výplat musí byť v stave vedený tak aj v prehlade by mal byť uvedený. Vedený by mal byť hlavne preto ze je to stale Váš zamestnanec.
Mne môj program dáva do prehladu ZC aj ktorí sú na PN aj na RD.
darkolna
29.03.12,13:13
zamestnanec ma minimálnu mzdu ,žiadnu daň neplatí,januárovú výplatu dostal až v marci ,poslala som to teraz ...stačí?
Economic
29.03.12,13:50
zamestnanec ma minimálnu mzdu ,žiadnu daň neplatí,januárovú výplatu dostal až v marci ,poslala som to teraz ...stačí?

Ja myslím, že za január treba poslať do konca februára, za februára do konca marca. Opravte ma, ak sa mýlim.
Rozalka
01.04.12,15:45
Skúšali ste za marec podať prehľad? to čo funguje cez e-dane, EZU "vyhodí" tisíce chýb ...
Rozalka
02.04.12,14:24
Ráno to už bolo v poriadku.
gabimim
05.04.12,10:52
akosi mi to ušlo, že už zmenili kvartalne podávanie prehľadov na mesačné.... čo teraz? ..bude pokuta?..
KEJKA
05.04.12,11:24
akosi mi to ušlo, že už zmenili kvartalne podávanie prehľadov na mesačné.... čo teraz? ..bude pokuta?..
nuž - môžeš čakať, možno až v r. 2015:)
Paula
05.04.12,11:27
Tak veru, zatiaľ všetko hádžu na kopu.
truch
10.04.12,09:53
Podarilo sa mi dnes poslať prehľad za marec. Najprv mi hlásilo chybu, vraj adresa trvalého bydliska - maxim. počet znakov 7:( Musela som opraviť jednej zamestnankyni v nastaveniach Olympu číslo domu, mala ho na 8 znakov, potom to už prešlo bez chýb. Len teraz neviem, tou zmenou čísla domu mi program vygeneroval RL pre SP, či ho mám poslať, veď zamestnankyňa adresu nemenila, len som dala preč lomítko medzi číslami:( SV mi prešiel bez problémov:)
truch
10.04.12,09:56
akosi mi to ušlo, že už zmenili kvartalne podávanie prehľadov na mesačné.... čo teraz? ..bude pokuta?..
Vytlač si všetky výkazy od začiatku roku a zanes ich správcovi dane osobne, záleží to len na ňom.

Toto neplatí , len to neviem prečiarknúť A ešte nezmenili sa kvartálne výkazy, tie zostali, len pribudli aj mesačné, takže pozor, treba poslať aj ten kvartálny:)
rennka
10.04.12,10:15
Truch, ake kvartalne prehlady??? Myslela som, ze mesacne su namiesto kvart.... Som uz z toho celkom popletena :(
korduľa
10.04.12,10:31
som z toho mimo aj ja terazky, naco aj kvartalne?
Mila123
10.04.12,10:33
som z toho mimo aj ja terazky, naco aj kvartalne?
Q. sa dávali naposledy za 4.Q 2011......
babi2
10.04.12,10:34
Vytlač si všetky výkazy od začiatku roku a zanes ich správcovi dane osobne, záleží to len na ňom. A ešte nezmenili sa kvartálne výkazy, tie zostali, len pribudli aj mesačné, takže pozor, treba poslať aj ten kvartálny:) Dáška podľa mňa kvartálne už nie, veď ich nahradili mesačné a kvartálne už nie sú ani v termínovom kalendári na DRSR
http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw28wRJgjiO-pEIMV-P_NxU_SCgXKQ5UNDU0T_UQj8qJzU9MblSP1jfWz9AvyA3otzb0 VERACx99vI!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUcvNElVRS82XzBfMlFTODQ!?nID=6_0_2 QS6I&cID=6_0_2QS6I#skryty (http://drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw28wRJgjiO-pEIMV-P_NxU_SCgXKQ5UNDU0T_UQj8qJzU9MblSP1jfWz9AvyA3otzb0 VERACx99vI%21/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUcvNElVRS82XzBfMlFTODQ%21?nID=6_0 _2QS6I&cID=6_0_2QS6I#skryty)
jozefIK
10.04.12,10:38
som z toho mimo aj ja terazky, naco aj kvartalne?

Len kľud, staré štvrťročné prehľady boli zrušené a nahradili ich mesačné - o tom je písané hore pri otváraní tejto témy, prípadne si nalistujte staré znenie zákona a porovnajte ...
JanoL
10.04.12,11:04
Súhlasím s jozefIK

Porovnal som a aby ste nemuseli hľadať...........
595/2003 Z.z.
Staré znenie - do 12/2011
§ 39 Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49
a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil o zamestnaneckej prémii, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len "prehľad"),

--------- Nové od 1-2012
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný podávať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49
a) prehľad o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len "prehľad"); v prehľade sa uvádzajú aj osobné údaje zamestnanca uvedené v § 32 ods. 6 písm. a) až c), ktorému bol príjem poskytnutý, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu, 132)

Prajem pekný deň

Ps: teraz pozerám, že celé moje veľdielo je už vlastne dávno v záhlaví tejto témy...:(
Jano
Rozalka
10.04.12,11:48
Vytlač si všetky výkazy od začiatku roku a zanes ich správcovi dane osobne, záleží to len na ňom. A ešte nezmenili sa kvartálne výkazy, tie zostali, len pribudli aj mesačné, takže pozor, treba poslať aj ten kvartálny:)

:eek::eek::eek::eek::eek:
Nestraš!!

Mňa by skôr zaujímalo, čo budeme uvádzať do ročného hlásenia, keď už všetko uvádzame do prehľadu ... či ako s údajmi pre RZZP? ;)
alusa783
10.04.12,11:50
presne tak všetko posielt 2x len na rôznom tlačive
Paula
10.04.12,12:05
:eek::eek::eek::eek::eek:
Nestraš!!

Mňa by skôr zaujímalo, čo budeme uvádzať do ročného hlásenia, keď už všetko uvádzame do prehľadu ... či ako s údajmi pre RZZP? ;)


Čerství referenti pre tabuľky / čerstvých asistentov /čerstvých ministrov. sa isto postarajú o niečo novšie, komplikovanejšie, zbytočnejšie a elektronicky neschopnejšie
:cool:
truch
10.04.12,14:48
No to som tomu dala:D Prepáčte všetci, ja som bola v tom, že musím aj mesačné aj kvartálne:( Už mi z tých zmien švitorí:(
http://www.animaatjes.de/bilder/s/sorry/sorry0.gif
korduľa
10.04.12,19:55
[QUOTE=jozefIK;2036792]Len kľud, staré štvrťročné prehľady boli zrušené a nahradili ich mesačné - o tom je písané hore pri otváraní tejto témy, prípadne si nalistujte staré znenie zákona a porovnajte ...[/QUOT

nuz to mi bolo jasne, len som sa potom zlakla koli tomu prispevku a clovek uz je tak zmagoreny, ze uz pochybuje sam o sebe,
Gaba30
24.04.12,21:12
NO, SOM SA ZOBUDILA Až TERAZ.
Aká je pokuta za nepodané mesačné prehľady?
Melnick
24.04.12,22:00
:eek::eek::eek::eek::eek:
Nestraš!!

Mňa by skôr zaujímalo, čo budeme uvádzať do ročného hlásenia, keď už všetko uvádzame do prehľadu ... či ako s údajmi pre RZZP? ;)

Budeme uvádzať majetkové pomery zamestnancov, aby stihli urobiť zoznamy, kto v starobe pôjde do DD a kto pod most.