Sedrik89
08.11.11,09:52
Ahojte, chcem sa opytat, aky kabel by ste mi doporucili, med alebo hlinik? Je to na pripojenie novostavby od meracej skrinky do RD. Mam dat 4x16 hlinik alebo 10med? RD poschodovy, kurenie bude pravdepodobne plynom. A este ake oznacenia maju tie kable, kvoli tomu ak by som ich objednal cez net. Za odpovede vdaka. Elektikar mi odporuca hlinik.
tom_NR
08.11.11,10:35
Hliník, AYKY 4x16.
tienik
08.11.11,11:11
Hliník, AYKY 4x16.

to ma byt pomsta za otazku? Ak to nie je 100m pripojka, nevidim dovod na taketo sebaposkodzovanie.
Viac som uz pisal na www.o....e.sk, vsak Sedrik si to najde.
Zitulda
08.11.11,11:15
to ma byt pomsta za otazku? Ak to nie je 100m pripojka, nevidim dovod na taketo sebaposkodzovanie.
Viac som uz pisal na www.o....e.sk (http://www.o....e.sk), vsak Sedrik si to najde.
prečo sa mi nedá otvoriť link?...prosím poraď tienik rada by som si to pozrela. Díky.
mendo933
08.11.11,12:29
pivko
08.11.11,20:38
Ja mám 4x10 meď , ten 4x16 hliník vyžadujú eôektrárne na pripojenie skrinky na stlpe k vedeniu.
tienik
08.11.11,20:56
Takze, link som narocky nedal cely, nechcem ludom vnucovat ine forum - ale kto chce, dohlada si :-)
Treba rozlisovat co zapajame, ak ideme stlp - elektromer, tam musi byt hlinik, lebo aj na stlpe je hlinik.
Ak ideme elektromer - dom, tam uz nevidim na Al dovod, leda ak by to bolo 100m daleko.
vladoziak
09.11.11,18:20
Tak teraz je to ako?Ja mam stlp-elektromer CYKY 5x10 /dlzka 10 metrov kabla/ a SSE-D bez problemov to zapojili do SPP skrinky,co sa moze stat ak je to tak?Elektromer-dom taktiez CYKY 5x10

Takze, link som narocky nedal cely, nechcem ludom vnucovat ine forum - ale kto chce, dohlada si :-)
Treba rozlisovat co zapajame, ak ideme stlp - elektromer, tam musi byt hlinik, lebo aj na stlpe je hlinik.
Ak ideme elektromer - dom, tam uz nevidim na Al dovod, leda ak by to bolo 100m daleko.
tienik
10.11.11,08:01
To je OK, nie si napojeny priamo zo stlpa. Ja som pisal vyslovene stlp - elmer, to plati pre pripojenia kde su poistky pod elmerovou skrinkou (kombinovana skrina)
ROMBOR
10.11.11,14:18
urcite medene kable !! .. hlinikove kable su sice lacnejsie, ale nemaju take vlastnosti a tech.parametre ako medene kable, ak si staviam dom, tak na tychto zakladnych veciach nebudem setrit ... hlinikovy kabel ma nizsiu prudovu zatazitelnost ako medeny kabel, preto potrebujes hrubsi prierez, plus ak zle dotiahnes hlinikove kable na spojoch, tak ti to moze sposobit problemy, med raz dotiahnes a mas pokoj ... predpokladam, ze ani instalaciu v RD nemas v hliniku :-) ...
Sedrik89
11.11.11,06:21
Takze vyhrala med. Teraz ma ale zaujima, ci mam dat cyky5x10 alebo cyky4x10. Niekto mi tu pisal aj o 5x10.
tienik
11.11.11,06:58
zalezi od projektu, kde je navrhnuty bod delenia TN-C sustavy na TN-S
Ja osobne to na 99% navrhujem v dome, takze potom na privod pouzivam 4 zilovy kabel.
pet2
13.11.11,14:24
V prvom rade tam potrebuješ elektrikára /znalého/, ktorý ti na základe projektu, alebo vizualnej obhliadky povie presne aky kábel použieješ.
To ti odporúčam bez akýchkoľvek diskusií.
Všetko dobre.
pet2
13.11.11,14:40
K značeniu CYKY-J ...
tienik
13.11.11,17:38
tak ono je to viac menej bezny pripad. Na samotnu pokladku kabla do zeme si v danej faze stavby asi nikot elektrikara nevola - v principe fakt tam pre neho nie je vela prace. No a polozit kabel podla projektu by mal vedet kazdy - aspon si to tak skoro kazdy mysli :-)
Ale smola je, ze vacsina projektov je aka je a teda lahko tam ten typ kabla uvedeny byt nemusi, lebo vypadol uz pre 5 rokmi pri 5246 kopirovani toho isteho projektu. (obrazne povedane)
elkibo
14.11.11,18:15
prve pismeno oznacuje material za keho je vodic vyrobeny C-cuprum - meď A -aluminium - hlinik. Druhe pismeno oznacuje ci je vodic plny alebo lankovy v tomto pripade Y - plny a tie dalsie oznacuju material izolacie kabla a samotneho vodica.
Ak sa rozhodnes pre hlinikovy kabel tak musi byt o radu vyssi ako medenny ked je naprojektovany. Inak hlinikove kable sa od 6mm2 same nepovoluju ako mensie prierezy. Ak ho raz dotiahnes drzi rovnako ako med.
tienik
14.11.11,18:27
Ak ho raz dotiahnes drzi rovnako ako med.

tak o tejto povere by vedeli hasici rozpravat dlho a dlho.....
Vzhladom na svoje fyzikalne vlastnosti vlastne neexistuje spravne dotiahnuty spoj pre Al. Nech robis co ches, on stale tecie, aj ked pre vacsie prierezy to nie je take velke % z jeho celkoveho objemu (v spoji).
Ak uz kvoli cene pouzit hlinik, urcite treba jeho konce osetrit kablovymi okami, alebo dutinkami urcenymi na tento ucel (pouziva sa bezne v energetike)