alexandro
09.11.11,06:05
Dobry den,

Firma s.r.o. dlhodobo nevykazovala ziadnu cinnost, v roku 2005 bolo poziadane na OU, odbor zivnostenskeho podnikania, o prerusenie podnikatelskej cinnosti na 48 mesiacov, k comu bolo vydane aj rozhodnutie prislusneho OU o preruseni.
V roku 2011 som po dohode prevzal tuto firmu prevzal (od rodinneho príslušnika - starý otec, ktorý sa už o firmu nezaujímal) a stal som sa jedinym spolocnikom a konatelom.
Teraz som zistil, ze stary otec nepodal v obdobi prerusenia podnikatelskej cinnosti Daňové priznanie za daň z prijmu, t.j za roky 2005-2008 a Daňový úrad vyrubil za to pokuty v celkovej výške cez 6500 Eur. (Nevedeli sme o tom vobec, nakolko stary otec sa prestahoval a neoznamil danovemu uradu zmenu adresy, takze danovy urad nevedel dorucit svoje zasielky) . Daňový úrad sa tvári. že neakceptuje rozhodnutie o prerušení podnikatelskej činnosti, ktoré im predkladám a vyzerá to tak, že pokuty su pravoplatne.

Vyrubene pokuty su pre mna likvidacne, zacinam podnikat a nemam na to ..

http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
1. Može daňovy úrad vymahat odo mna ako od fyzickej osoby danu pokutu nejakou formu. Ručím za to osobným majetkom do výšky zakladenho imania ?
2. Ako dalej s tou firmou ? Mam ju nechat existovat takto dalej s rizikom ze danovy urad bude dlhy nabalovat o uroky ? ALebo je lepsie tu firmu nejako ukoncit, zlikvidovat..? Ci vratit firmu staremu otcovi,(nech sa s tym trapi dalej on , ale to dlh nezmaže) a zalozit si , resp. kupit uz zaregistrovanu hotovu novu firmu ?

Dakujem pekne.
KEJKA
09.11.11,06:41
to sú riziká, o ktorých tu stále píšeme. Radšej založiť vlastnú čistú firmu - aj ked bez histórie a teda vraj s horším kreditom vo vzťahu k bankám.
teraz mám jedného klienta v konkurze, ešte nie oficiálne, ale zatvorili mu prevádzku, nemá vyplatené faktúry, odvody, mzdy a nieje trestne zodpovedný. Nepodniká, nemá kde.
To je odpoved na tvoje otázky - daj firmu do likvidácie a založ si novú, ovšem je tam isté obmedzenie, ak si majiteľom takejto skrachovanej firmy a tá má dlhy, budeš mať problém s novou firmou - to ti povie právnik.
Takže radšej sa postaraj o likvidáciu tejto čím skôr - ak tam nie je majetok, tak to nebude také zdlhavé, a následne začni od nuly.
alexandro
10.11.11,17:41
Kejka, dakujem za tvoj nazor.