derek191919
09.11.11,09:03
Dobrý deň,
nemám v tomto jasno, môže vzdialená firma, povedzme Google, zistit IP adresu mojho PC? Alebo zisti iba IP routera? Ide mi o toto, prihlasim sa na net z domu a cez ten istý notebook sa prihlásim vo firme (ktorá má samozrejme iného poskytovateľa internetu), zistí google, že je to ten istný notebook, aj ked je poskytovateľ internetu iný? (dá sa tomu zabrániť?)
Ďakujem.
Fero11
09.11.11,09:03
zistit sa da vsetko, ale na 99,999999% to nikto zistovat nebude, pokial nepachas nejaku trestnu cinnost
Zoltan Miklos
09.11.11,09:49
kazdy HTTP dotaz obsahuje IP adresu dotazujuceho. ak v browseri odosles www.google.com, tak webserver dostane tvoje IP aj meno pocitaca, atd. tomu sa asi nevyhnes, ledazeby si isisel cez proxy.

uzitocnejsie vsak su pre webservre tzv. cookies. napr. ked sa nalogujes do gmailu, ci na nejaku webstranku, tak ta webstranka si ulozi na tvojom pocitaci cookie, ktora obsahuje tvoj login a ine parametre. ked sa potom znovu nalogujes kdekolvek si pripojeny s rovnakym pocitacom, webstranka si to cookie otvori a hned vidi tvoj login, ci email.
samozrejme, pouzivaju sa aj IP napr. na zistenie geografickej polohy, pre zobrazenie geospecifickych reklam, ale cookies su uzitocnejsie ;-)

skus vypnut cookies a otestuj:
IE:
http://www.cuyamaca.edu/instsupport/pdf/turning_off_cookies.pdf
MOZ:
http://support.mozilla.com/en-US/kb/Enabling%20and%20disabling%20cookies
kergulaan
09.11.11,10:16
Len tak na okraj, niektore stranky nechcu "spolupracovat" ked mas vypnute keksiky (cookies) a tak ich musis povolit.
Jednoduchsie asi je cok. vymazat po relacii alebo pri vypnuti prehliadaca.
misoft
09.11.11,18:23
Ľudkovia - pokiaľ ste za routrom - tento má svoji IP, on potom pre počítače za sebou prideľuje svoje IP. Okrem toho - ten router tiež sedí za serverom poskytovateľa internetu a ten má svoju IP, s ktorou pristupuje priamo na sieť. Takže, jediné, čo zistia, je A) IP poskytovateľa internetu, B) IP firmy (lenže tej tiež niekto poskytuje internet - resp. pripojenie, takže opäť len IP poskytovateľa).
Cookies je informácia, ktorú web stránka uloží na hard disk, tak si môže neskôr spomenúť na informáciu o vás. Je to informácia pre budúce využitie, ktorá je uložená serverom na klientovej strane klient/serverovej komunikácie. Cookie zapisuje vaše preferencie, keď používa určitú stránku. Každá žiadosť pre webovú stránku je nezávislá od ďalších požiadaviek.

Cookies je mechanizmus, ktorý umožňuje serveru uskladniť jeho vlastné informácie o užívateľovi na užívateľovom vlastnom počítači.
derek191919
09.11.11,19:12
Ľudkovia - pokiaľ ste za routrom - tento má svoji IP, on potom pre počítače za sebou prideľuje svoje IP. Okrem toho - ten router tiež sedí za serverom poskytovateľa internetu a ten má svoju IP, s ktorou pristupuje priamo na sieť. Takže, jediné, čo zistia, je A) IP poskytovateľa internetu, B) IP firmy (lenže tej tiež niekto poskytuje internet - resp. pripojenie, takže opäť len IP poskytovateľa).
Cookies je informácia, ktorú web stránka uloží na hard disk, tak si môže neskôr spomenúť na informáciu o vás. Je to informácia pre budúce využitie, ktorá je uložená serverom na klientovej strane klient/serverovej komunikácie. Cookie zapisuje vaše preferencie, keď používa určitú stránku. Každá žiadosť pre webovú stránku je nezávislá od ďalších požiadaviek.

Cookies je mechanizmus, ktorý umožňuje serveru uskladniť jeho vlastné informácie o užívateľovi na užívateľovom vlastnom počítači.

cize ak som doma na notebooku a vymazem si cookes a prihlasim sa v praci, kde je iny poskytovatel internetu, tak google nebude vediet ze som to ja, ktorý bol na tom istom noteboku ale na inej internetovej sieti?
občasník
09.11.11,19:32
čo ti poviem... asi len : prečítaj si zmluvu s gúglom (AdSense) s ktorou si súhlasil ;-) Alebo si myslíš, že zbohatneš na peniazoch za reklamu ak tým jednak porušuješ svoj súhlas so zmluvou a dvak ak tým vedome spôsobuješ škodu zadávateľom reklamy ?
Fero11
09.11.11,19:39
Ak sa jedna o google, tak google (alebo nejaky iny server) sa dostane po poslednu verejnu IP adresu cez ktoru sa prihlasujes na siet internet.
Skus kliknut sem http://whatismyipaddress.com/ tam uvidis verejnu adresu, cez ktoru sa prihlasujes na NET
Ked pojdes v pc na start -- spustit -- a tam napises cmd, tak ti vyskoci prikazovy riadok, kde zadas ipconfig/all kde uvidis take nieco
Ak si pripojeny cez kabel k netu, tak adresu by si mal mat 192.168.1.2 to samozrejme plati u mna, ty budes mat inu (samozrejme ak sa pripajas cez wifi, tak musis pozret aku adresu ma wifi sietovka)
Ak potom v prikazovom riadku napises tracert xxx.xxx.xxx.xxx (za x dosadis tie cisla ktore si zistil na http://whatismyipaddress.com/ ) a kolko riadkov to hodi na teba, tak za tolkymi routramy sa nachadzas a google ta vidi len po tu adresu http://whatismyipaddress.com/
Provider verejne adresy prideluje na konkretne firmy, alebo aj fyzicke osoby.
Ak ma niekto net od telekomu tak tiez ma verejnu adresu a nech si nemysli, ze ak sa odpoji/pripoji a dostane novu verejnu IP adresu, tak ze je pre telekom anonym. Kazdy provider si vedie zaznamy, kde, kto a aku ma adresu a v tom case ked ju ma, tak je zodpovedny za to co na tu adresu prislo, alebo co z nej odislo (anonymny je pre zvysok sveta, ale nie pre providera)
derek191919
09.11.11,19:55
čo ti poviem... asi len : prečítaj si zmluvu s gúglom (AdSense) s ktorou si súhlasil ;-) Alebo si myslíš, že zbohatneš na peniazoch za reklamu ak tým jednak porušuješ svoj súhlas so zmluvou a dvak ak tým vedome spôsobuješ škodu zadávateľom reklamy ?

mňa len zaujíma, ako to je, ked ľudia (mam na mysle tisíce ľudí), ktoré navštevujú moje stranky a klikaju mi na google reklamy opakovane, že ako to je, ak kliknu viac krat, ale mam teraz na mysli fakt tisice ľudi, alebo stovky ľudi opakovane na ne klikaju, či to môže google rozoznať, pretože stranky navštevuju vačšina stale tí istí ľudia a opakovane klikaju na tie reklamy, viem to podľa toho, ze za mesiac som zarobil 700 euro, tak preto sa bojim, aby to google nestopol.
občasník
09.11.11,19:59
takže tebe klikajú tisíce, desaťtisíce ľudí na AdSense reklamy na Tvojej stránke a preto sa pýtaš, či Ti pomôže vymazanie cookies (aby si si mohol kliknúť na rôznych miestach) :D si fakt dobrý. a áno, stopnú ti to.
derek191919
09.11.11,20:05
takže tebe klikajú tisíce, desaťtisíce ľudí na AdSense reklamy na Tvojej stránke a preto sa pýtaš, či Ti pomôže vymazanie cookies (aby si si mohol kliknúť na rôznych miestach) :D si fakt dobrý. a áno, stopnú ti to.

desatisíce nie, za mesiac mi navštivi 10 000 ludi stranky, z toho mi cca 3000 ludi klikne na reklamu. Ja moje klikanie mam v pečku, nejakych 25 centov za klik mozem kašlať aby som sa pripajal cez rozne siete, to cookies bola doplnujuca otazka aby som mal predstavu, ked ostatny maju nastavene vymazavanie cookies po určitej dobe, tak či to zníži možnosť, že mi to google stoplne, počitačom sa až tak veľmi nerozumiem čo sa tyka ip adries a podobne a adsence na stranku dať nevyžaduje toľko pc zručnosti.
občasník
09.11.11,20:21
mne je tvoj biznis model v zásade šum a fuk. každý máme nejaké morálne zásady. len som ti odporučil aby si si prečítal, s čím si súhlasil v zmluve so spoločnosťou Google ;)
Fero11
09.11.11,20:25
nikdy som necital zmluvu s adsense, ale domnievam sa, ze to funguje tak:
Na svoj web si umiestnis konkretny baner (nejakej firmy) alebo google ti vygeneruje podla slov na tvojom webe reklamy roznych firiem, ktore suvisia s tvojim webom a za kazdy klik ti da google dajme tomu 0,005€ ale google od tej firmy dostane 0,05€, cize google moze byt len rad preoze viac zaraba, len ci sa to bude pacit tej firme ...
Ak zistia, ze robis nejake podvody, tak ta mozu zazalovat, lebo 700€ mesacne je celkom dost
derek191919
09.11.11,20:47
maš pravdu Fero11 tak to je, mna len zaujimalo či to google zisti ze opakovane velke mnozstvo na to klika, lebo v podstate ak mi to zablokuje tak ja ich nenutim na to klikat, mne by kludne stačilo keby klikli raz, radšej budem mat stale 200 euro ako 2-3 krat 700 a potom ma stopne, len som sa pytal na cookies, či ma na to vplyv, ked sa po čase znova dostanu na moju stranku a kliknu, a medzitym sa cookies vymaze, či to google rozozna, nejedna sa o žiadny podvod...